Jump to content

Φωτισμος


antipao@rocketmail.com

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ..

εχω ενα ενυδρειο 100cm, ο προκατοχος ειχε προσαρμοσει 2 βασεις απο 25 αρια ενυδρεια και με αυτο το φωτιζε ετσι συνεχισα και εγω ..ομως το εβλεπα οτι δεν ηταν σωστο ,τωρα καηκε η μια λαμπα ..και σκεφτομαι μηπως βαλω λαμπες κατα μηκος του ενυδρειου ( δεν εχει καπακι )

με καποια πατεντα ...

αυτο που με απασχολει ειναι τι λαμπες να παρω ( παντα για τ8 μιλαμε )πως τις ζηταω? ασπρες ? ποσα βατ?
συνολικα λιτρα ενυδρειου 120 ..φυτεμενο με ευκολα φυτα και μεσα εχω 11 μελανοταινιες ...

η απλες φθοριου ας πουμε κανουν?? αν τις βαλω σε καβουκι θα φωτιζει αρκετα ?

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Πόσες λάμπες θές να βάλεις?

Ανακλαστήρες έχεις αυτήν την στιγμή?

Τα μπάλαστ σου πόσα Watt είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες λάμπες θές να βάλεις?

Ανακλαστήρες έχεις αυτήν την στιγμή?

Τα μπάλαστ σου πόσα Watt είναι?

απο οσα ειπαε δν εχ τιποτα αυτη την στιγμη ( για τις νεες λαμπες )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε...

τι υψος εχει το ενυδρειο σου?

για τ5 πας στανταρ ( περισσοτερα w λιγοτερο μεγεθος) αρα θα ζητησεις "τ5 39W" εσυ...τωρα το ποσες κ με τι πατεντα θα σου πουν αλλοι στανταρ!!!

αναλογα το υψος κ τα φυτα σου!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕς

40CM ΥΨΟς χ 30cm πλατος ..ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ βαλσινεριες και κανα 2 ευκολα που δν μου ερχοντε τωρα

zwh4TGZ.png

8PrsyvY.png

ετσι ειναι αυτη την στιγμη το ενυδρειο ..καηκε λοιπον η μια λαμπα ..και λεω να βαλω με καποιο τροπο φωτιστικο κατα μηκος για να ειναι πιο πληρες ο φωτισμος σε ολο το μηκος ..γιατι ειχα κατι θεματακια με τα φυτα και το αποδιδω στον φωτισμο

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

με προλαβες εσυ τωρα γιατι σου εγραφα να βαλεις φωτο

εγω θα σου προτινα να φτιαξεις εσυ ενα καπακι με κανα plexiglass...

αν βαλεις 2 χ τ5 39W (δηλαδη πας στα 76W) εισαι υπερκομπλε ακομα κ με μετρια φυτα (αν κανω λαθος διορθωστε με)!!

κ επειδη θα φτιαξεις εσυ καπακι...κανεις κ τρυπες βαζεις κ 2 ανεμιστηρακια κ δ ξανα ασχολεισαι με ζεστη!!

Link to comment
Share on other sites

kala στραβωμαρα ουτε ειχα δει την ενοτητα,...πως θα κατσουν οι λαμπες στο πλεξι?

2 που ειδα στο φτιαχτο μονος σου δν μου καλυψαν τις αποριες ...θα ριξω και αλλη μελετη θα δω αν υπαρχει κατι ρεθυμνο για να το φτιαξω χωρις να με γδαρουν

Link to comment
Share on other sites

αν πιανουν τα χερια σου (τα δικα μου ουτε καν) ευκολα το φτιαχνεις!!

για λεπτομεριες η το πως θα το κανεις σιγουρα θα βρεις κατι εδω μεσα!!!

κ δ θα σου κοστισει σχεδον τπτ....

Link to comment
Share on other sites

το plexi ειναι εύκαμπτο για τέτοιες δουλειές θέλεις πολυκαρμπονικο!

πήγιανε σε ένα κατάστημα βασικά με πολυκαρμπονικα κόψε ότι μέγεθος θες

για ανακλαστήρα μπορείς να χρησιμοποιείσης και αλουμινοταινια μιά χαρα δουλεια κανει πιστεψε με!!!

πήγαινε πάρε ένα διπλο ηλεκτρονικο μπαλαστ για Τ5 στα watt που θέλεις κάνε την συνδεσμολογια και έισαι άρχοντας!!!!

εγώ επειδή δέν έβρισκα waterproof έκανα δουλίτσα με σιλικόνι sto μπάλαστ και στις ενώσεις τον καλωδίων!! άν δέν βρίσκεις

connector για λάμπα Τ5 μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλέμες (σύνδεσμοι καλωδίωσης )

Link to comment
Share on other sites

με προλαβες εσυ τωρα γιατι σου εγραφα να βαλεις φωτο

εγω θα σου προτινα να φτιαξεις εσυ ενα καπακι με κανα plexiglass...

αν βαλεις 2 χ τ5 39W (δηλαδη πας στα 76W) εισαι υπερκομπλε ακομα κ με μετρια φυτα (αν κανω λαθος διορθωστε με)!!

κ επειδη θα φτιαξεις εσυ καπακι...κανεις κ τρυπες βαζεις κ 2 ανεμιστηρακια κ δ ξανα ασχολεισαι με ζεστη!!

Το πλεξι θα σκευρώσει με την πάροδο του χρόνου και στο τέλος θα ειναι για πέταμα

το plexi ειναι εύκαμπτο για τέτοιες δουλειές θέλεις πολυκαρμπονικο!

πήγιανε σε ένα κατάστημα βασικά με πολυκαρμπονικα κόψε ότι μέγεθος θες

για ανακλαστήρα μπορείς να χρησιμοποιείσης και αλουμινοταινια μιά χαρα δουλεια κανει πιστεψε με!!!

πήγαινε πάρε ένα διπλο ηλεκτρονικο μπαλαστ για Τ5 στα watt που θέλεις κάνε την συνδεσμολογια και έισαι άρχοντας!!!!

εγώ επειδή δέν έβρισκα waterproof έκανα δουλίτσα με σιλικόνι sto μπάλαστ και στις ενώσεις τον καλωδίων!! άν δέν βρίσκεις

connector για λάμπα Τ5 μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλέμες (σύνδεσμοι καλωδίωσης )

+1 (Αρκεί να πιάνουν τα χερια του...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει κόπο τρόπο θέλει και λίγο πατέντα....... το έχουμε όλοι εύκολα λόγο καταγωγής!!! κόιτα το καπάκι απο το 60αρι

IMG_20141008_151303_012.jpg

IMG_20141013_120756_134.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα και μονο..αν πας σε τοσο φωτισμο θα χρειαστεις και παροχη co2.Οσο ανεβαινουμε σε φως,τοσο ανεβαινουμε και αναγκη λιπασματων,co2.

Link to comment
Share on other sites

δ νομιζω να χρειαστει co2 σε τοσα λιτρα!!αφου εχει ευκολα φυτα λεει!!αν παει σε δυσκολα μπορει!!

νομιζω αν βαλει 2 τ5 39αρες κ βαζει κ ενα λιπασματακι 2 φορες την εβδομαδα θα πηγαινει τρενο..... :jig:

Link to comment
Share on other sites

δ νομιζω να χρειαστει co2 σε τοσα λιτρα!!αφου εχει ευκολα φυτα λεει!!αν παει σε δυσκολα μπορει!!

νομιζω αν βαλει 2 τ5 39αρες κ βαζει κ ενα λιπασματακι 2 φορες την εβδομαδα θα πηγαινει τρενο..... :jig:

Δυστυχος τα λιτρα δεν παιζουν ρολο..

Μεγαλο ρολο παιζει ο φωτισμος,οσο ανεβαινεις τοσο πιο πολυ χρειαζεσαι co2 και θρεπτικα (λιπασματα)

Ακομα και τα ευκολα φυτα θελουν το co2 τους για να πανε καλυτερα.

Αν εχεις τοσο φωτισμο και δεν εχεις co2 και ριχνεις μονο λιπασμα,συντομα θα εχεις αλγες γιατι τα φυτα δεν θα αναπτυσσονται σωστα γιατι δεν θα μπορουν να αποροφυσουν ολα τα θρεπτικα που θα εχει το νερο.

Η φωτοσυνθεση γινετε με το φως και το co2 σε συνδιασμο με το λιπασμα.Ειναι αλληλενδετα αυτα τα 3.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΟΣΟ χρειαζετε...κατι αλγες εχω και τωρα και 99% φταει ο φωτισμος που ουτε εμενα μου αρεσει ..

δν εχω καταλαβει πως κανεις ολο το καπακι απο πλεξι ή πολυκαρμπονικο ..ακομα αλλα θα βρω το καταληλο ποστ που θα παει ...(αυριο θα ξερω βεβαια αν μπορω να τα βρω σε λογικες τιμες ρεθυμνο)

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΟΣΟ χρειαζετε...κατι αλγες εχω και τωρα και 99% φταει ο φωτισμος που ουτε εμενα μου αρεσει ..

δν εχω καταλαβει πως κανεις ολο το καπακι απο πλεξι ή πολυκαρμπονικο ..ακομα αλλα θα βρω το καταληλο ποστ που θα παει ...(αυριο θα ξερω βεβαια αν μπορω να τα βρω σε λογικες τιμες ρεθυμνο)

Αυτο δεν το ξερεις...αναλογα τι αλγη εχεις.

Αν πας σε τοσο φωτισμο,μιλαμε για σχεδον 1βατ ανα λιτρο και δεν βαλεις co2 οι αλγες που εχεις τωρα θα γινουν περισσοτερες,δεν θα μειωθουν..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερεις...αναλογα τι αλγη εχεις.

Αν πας σε τοσο φωτισμο,μιλαμε για σχεδον 1βατ ανα λιτρο και δεν βαλεις co2 οι αλγες που εχεις τωρα θα γινουν περισσοτερες,δεν θα μειωθουν..

εχω την καφε αλγη στα τζαμια ...και στο χαλικι ..και μαλιστα την εχω κατακυριο λογο στην μια πλευρα τους ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

an kai το σκιζουμε το θεμα ...

η αλγη στο χαλικι και τις πετρες

SkwtRar.png

το καθαρο χαλικι

7OMRX4J.png

επισης αυτα πως τα ξεφορτωνομαι??

bUEmEID.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις παααρα πολυ λιγη σε σχεση με αυτη που εχω εγω αλλα προσπαθησε να κανεις οτι λεει το αρθρο που σου εβαλε ο φιλος πιο πανω!!!

ξεκινα κ αστα με ελαχιστο φωτισμο για λιγο (αφου δ εχεις co2)!!!παρε κ κανα σαλιγκαρι (apple h ramshorn )!!

για τα αλλα νομιζω ειναι λαθρεπιβατες...οποτε παιζεις με helena κ ξεμπερδεψες!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτη αλγη,τοτε αν δεις το δικο μου θα κλαψεις...Αν βαλεις τον φωτισμο που προτεινεται πιο πανω και χωρις co2,τοτε θα δεις τι παει να πει αλγη..

Το χαλικι σου ειναι πολυ χοντρο για φυτα,για μενα θελει αλλαγη!

Τα σαλιγκαρια βαλε κανα Helena.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτη αλγη,τοτε αν δεις το δικο μου θα κλαψεις...Αν βαλεις τον φωτισμο που προτεινεται πιο πανω και χωρις co2,τοτε θα δεις τι παει να πει αλγη..

Το χαλικι σου ειναι πολυ χοντρο για φυτα,για μενα θελει αλλαγη!

Τα σαλιγκαρια βαλε κανα Helena.

+1!To χαλίκι ειναι τελείως ανομοιόμορφο και τελείως λάθος για φυτεμένο ενυδρείο

Τα σαλιγκάρια σε σωστό υπόστρωμα (λεπτόκκοκο χαλίκι ή άμμο) κάνουν καλό

Στο δικό σου, λόγω χαλικιού, δεν προσφέρουν πολλά

Με 1-2 helena θα δώσεις τέλος (προσωπικά μ αρέσουν οι λαθρεπιβάτες και τους κρατάω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...