Jump to content

Καλησπέρα Και Καλώς Σας Βρήκα!!!!! Χρειάζομαι Τα Φώτα Σας!!!


Recommended Posts

Με λένε Ιωάννα και σήμερα βρέθηκα με ένα ενυδρείο σπίτι που έχει 3 ψαράκια και δεν ξέρω τίποτα.

Το ενυδρείο είναι 58*30*40 ύψος (δεν ξέρω σε πόσα λίτρα μεταφράζεται αυτό)

Τα ψάρια δεν ξέρω ούτε τι γένος έχουν ούτε τι είδος είναι κ τι φροντίδα θέλουν.

Το ενυδρείο έχει εξοπλισμό..αλλά ούτε που ξέρω να τον περιγράψω ούτε τι χρειάζεται για να τον συντηρήσω.

Επίσης μαζί με το ενυδρείο μου έφεραν και μια σακούλα με κουτάκια κ μπουκαλάκια που επίσης δεν ξέρω πως να τα χρησιμοποιήσω.

Αν και ήρθε το ενυδρείο με ελάχιστο νερό κ τα ψάρια μέσα στον βούρκο...τους πρόσθεσα σιγά σιγά νερό βρύσης αλλά από φίλτρο κ μου φαίνονται καλά στην υγεία τους προς το παρόν. Τα δύο από αυτά κινούνται αρκετά ενώ το τρίτο κ μικρότερο...κρύβεται στο πιθαράκι κ βγαίνει μόνο όταν κλείνω το φως.

Από κάτω σας ανεβάζω μερικές φωτογραφίες που τράβηξα

Θα θελα να μου πείτε πως να κινηθώ, τι να κάνω;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ενυδρείο το είχαν κάποια παιδιά κ το παράτησαν στον παππού τους και ο παππούς τους το ξεφορτώθηκε στον πατέρα μου και ο πατέρας μου το έφερε σπίτι.

Ήταν ήδη μέσα τα ψαράκια

Στην αρχή το ενυδρείο είχε τα 2/3 του γεμάτα.

Άδειασαν το 1/3 για 40 λεπτά περίπου που έκαναν την μεταφορά.

Δεν έβγαλαν τίποτα από μέσα.

Και μετά προσθέσαμε το 1/3 που είχαν αδειάσει από φίλτρο νερού που έχουμε σπίτι.

Δεν έχουμε κάνει τίποτα άλλο. Τα είχε ταίσει πριν την μεταφορά.

Πότε πρέπει να τα ταίζω και πως; Απο ποιό μπουκαλάκι;

Link to comment
Share on other sites

Στο μονταρισαν ( συναρμολογισαν ) τα αλλα παιδεια η μονη σου?

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κάνεις τέστ για να δέις πόσο αμμωνία ,νιτρικά ,νιτρώδη ,ph , έχεις γιατι και να ήταν το φίλτρο στρωμένο δλδ γεμάτο βακτηρίδια που κάνουν καλό στα ψάρια ρίχνωντας εσύ σκέτο νερό απο την βρύση χωρίς επεξεργασία με αντιχλωριο τότε κατέστρεψες όλη αυτήν την βιολόγία που υπήρχε στο φίλτρο!!

άν αυτά δέν ειναι σε λογικά πλάισια το βλέπω δύσκολο τα ψαράκια να την παλέψουν!!

Αυτά τα τέστ από δευτέρα που θα ανοίξουν τα πετ σοπ.....ελπίζω να αντέξουν....

Πάντως είναι αρκετά ζωήρα...φαίνονται καλά απ όσο είμαι (?) σε θέση να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Στο μονταρισαν ( συναρμολογισαν ) τα αλλα παιδεια η μονη σου?

Το ενυδρείό?? Κανείς δε το μοντάρισε....το πήρε όπως ήταν με το μισό νερό..

Το βαλε στο πορμπαγκαζ κ το φερε

Έγινε επεξεργασία - ioanna1984
Link to comment
Share on other sites

Διαβασες λιγο απο τα λινκ που σου εδωσε ο tzakozz?

Το φιλτρο τη περιεχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασες λιγο απο τα λινκ που σου εδωσε ο tzakozz?

Το φιλτρο τη περιεχει μεσα?

Ναι διάβασα αλλά ήταν ήδη στημένο/ στρωμένο το ενυδρείο...

Το φίλτρο λογικά έχει άνθρακα γιατί έχουν ένα κουτί activated carbon

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπορεσεις και βρεις λιγο χρονο, ανοιξετο και δες τη εχει μεσα η στειλε μια φωτο να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασες λιγο απο τα λινκ που σου εδωσε ο tzakozz?

Το φιλτρο τη περιεχει μεσα?

https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq90/r/537/ZUTBoc.jpg

Αυτό είναι το φίλτρο;;

Το βγαλα τωρα λιγο πάνω αλλα δεν εχω ιδέα πως ανοίγει κ πάνω έχει κάτι σας ρυθμιστή με νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτο που εχεις με τα σκευασματα.

Απο αριστερα προς δεξια

Το biotopol ειναι αντιχλωριο που θα το χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη του νερου, στη δοσολογια που σου γραφει απανο το κουτι.

Τα επομενα τεσσερα και το τελευταιο τροφες.

Τα τρια τετραγωνα ειναι φαρμακα

Αυτο που εβαλες στη φωτο ειναι ο θερμοστατης.

Το φιλτρο ειναι αυτο στην 7δομη φωτο που εχεις βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Το ενυδρειο θελει αρκετη δουλιτσα αλλα με διαβασμα και υπομονη ολα γινονται.

Για αρχη,τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο και θα πρεπει να φυγουν και να μπουν ψαρακια που μπορουν να ζησουν στα λιτρα σου.

Η διακοσμηση θελει λιγες αλλαγες.Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα ψευτικα διακοσμητικα και φυτα,προτειμω τα φυσικα υλικα οπως ξυλα και πετρες και αληθινα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτο που εχεις με τα σκευασματα.

Απο αριστερα προς δεξια

Το biotopol ειναι αντιχλωριο που θα το χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη του νερου, στη δοσολογια που σου γραφει απανο το κουτι.

Τα επομενα τεσσερα και το τελευταιο τροφες.

Τα τρια τετραγωνα ειναι φαρμακα

Αυτο που εβαλες στη φωτο ειναι ο θερμοστατης.

Το φιλτρο ειναι αυτο στην 7δομη φωτο που εχεις βαλει.

Αααα.....αυτο το βιοτοπολ.... Μπορω να το βαλω τωρα ή το βάζουν χωρις τα ψάρια;

Κ γτ εχει διαφορετικες τροφες;

Τα φάρμακά;;

Χρειάζεται τωρα να τους βάλω κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα καλησπερα, καλωσορισες στο aquazone.

Μην αγχωνεσαι, θα το παμε βημα βημα.

Παρε για αρχη εναν κουβα 20 λιτρα για τις αλλαγες του νερου και μη τον χρησιμοποιησεις για τιποτα αλλο, ποτε σαπουνια και χλωρινες σε αυτον.

Τις μετρησεις για αρχη, αστο, θα μπερδευτεις.

Θα κανεις μια αλλαγη νερου να σιγουρευτουμε οτι δεν κινδινευουν τα ψαρακια απο δηλητηριαση απο αμμωνια.

Αμμωνια εχουμε απο τα τσισα και τα κακα των ψαριων μας, δεν το θελουμε με τιποτα.

Στον κουβα θα βαλεις νερο απο την βρυση και θα ριξεις μεσα biotopol. Πες μου το μπουκαλακι τι γραφει πισω να σου πω ποσο θα ριξεις..

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα μη ριξεις τιποτα ακομα.

Θα τα λεμε εδω, ειναι κριμα να κανεις κανενα λαθος και να τα χασουμε τα ψαρακια.

Φαρμακα ακομα τιποτα. Κρυψε τα σε ενα ντουλαπι να μη σε μπερδευουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Το ενυδρειο θελει αρκετη δουλιτσα αλλα με διαβασμα και υπομονη ολα γινονται.

Για αρχη,τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο και θα πρεπει να φυγουν και να μπουν ψαρακια που μπορουν να ζησουν στα λιτρα σου.

Η διακοσμηση θελει λιγες αλλαγες.Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα ψευτικα διακοσμητικα και φυτα,προτειμω τα φυσικα υλικα οπως ξυλα και πετρες και αληθινα φυτα.

Καλως σας βρήκα rastafarian

Γιατί δεν μπορούν να ζήσουν σε αυτά τα λίτρα;; Είναι μικρούλια τα ψαράκια 3-5cm όπως τα βλέπω απ έξω....λογικά μου τα δείχνει το γυαλί και μεγαλύτερα.....

Τι ψάρια δηλαδή πρέπει να βάλω;; Αστα κ μενα δε μου αρεσουν τα ψεύτικα διακοσμητικά κ φυτά αλλά τώρα απλώς θέλω να μάθω τι πρεπει να κάνω για να μην μου ψοφήσουν... :-P

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθησουμε να σωσουμε τα ψαρια και μετα θα δουμε τη μπορουμε να κανουμε με τη ψαροσυνθεση και τη διακοσμηση.

pit ασ ριξει τωρα 1 με 2 ml να αποφυγουμε οσο γινεται το χλωριο και απο βδομαδα να παει η κοπελα να παρει τα απαρετητα

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα καλησπερα, καλωσορισες στο aquazone.

Μην αγχωνεσαι, θα το παμε βημα βημα.

Παρε για αρχη εναν κουβα 20 λιτρα για τις αλλαγες του νερου και μη τον χρησιμοποιησεις για τιποτα αλλο, ποτε σαπουνια και χλωρινες σε αυτον.

Τις μετρησεις για αρχη, αστο, θα μπερδευτεις.

Θα κανεις μια αλλαγη νερου να σιγουρευτουμε οτι δεν κινδινευουν τα ψαρακια απο δηλητηριαση απο αμμωνια.

Αμμωνια εχουμε απο τα τσισα και τα κακα των ψαριων μας, δεν το θελουμε με τιποτα.

Στον κουβα θα βαλεις νερο απο την βρυση και θα ριξεις μεσα biotopol. Πες μου το μπουκαλακι τι γραφει πισω να σου πω ποσο θα ριξεις..

Pit05 σε ευχαριστώ πολύ

Το biotopol λεει 10ml/40l

To denitrol λεει 10ml /300l για αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρήκα rastafarian

Γιατί δεν μπορούν να ζήσουν σε αυτά τα λίτρα;; Είναι μικρούλια τα ψαράκια 3-5cm όπως τα βλέπω απ έξω....λογικά μου τα δείχνει το γυαλί και μεγαλύτερα.....

Τι ψάρια δηλαδή πρέπει να βάλω;; Αστα κ μενα δε μου αρεσουν τα ψεύτικα διακοσμητικά κ φυτά αλλά τώρα απλώς θέλω να μάθω τι πρεπει να κάνω για να μην μου ψοφήσουν... :-P

Η συνθεση των ψαριων σου δεν ειναι σωστη.Καποια απο αυτα,οσα ειδα στις φωτο,δεν κανουν μαζι,καποια αλλα μεγαλωνουν πολυ και καποια θελουν περισσοτερα λιτρα.

Θα ηθελα καποια στιγμη να βαλεις φωτογραφιες απο ενα ενα ψαρι για να δουμε τι ακριβως εχεις,ωστε να σου πουμε τι κρατας και τι οχι.

Καποια θελουν κοπαδι ας πουμε.

Αυτο που μας καιει για αρχη ειναι να δουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο σου και αυτο το βλεπουμε με τεστ.Θα πρεπει να παρεις τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 τα οποια εχουν οδηγες πως να τα κανεις.Απο τα αποτελεσματα τους θα κριθουν και τα επομενα βηματα σου.

Οταν σιγουρευτουμε για το νερο σου,τοτε θα φτιαξουμε τα ψαρια σου και την διακοσμιση σου.

Τα φαρμακα βαλτα σε ενα ντουλαπι και ξεχασε τα προς το παρων.Αυτο που χρειαζεσαι τωρα ειναι το αντιχλωριο που θα το χρησιμοποιεις οταν κανεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Δημητρη..

Πρεπει πρωτα να σωσουμε τα ψαρακια.

Αν εβαλε 1/3 νερο σημερα τοτε θελει αντιχλωριο.

Να εξηγησουμε οτι το χλωριο υπαρχει στο νερο της βρυσης και πρεπει να το αφαιρουμε πριν το βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Το φιλτρο βρυσης που ειπε η κοπελα, νομιζω δεν χρειαζεται, δεν ξερουμε τι βγαινει απο εκει. Αν βγαινει χωρις χλωριο, το αντιχλωριο παει τσαμπα.

Ιωαννα SOS..

Δεν ταιζεις τιποτα..

Δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρακια για μερικες ημερες..

Link to comment
Share on other sites

Pit05 σε ευχαριστώ πολύ

Το biotopol λεει 10ml/40l

To denitrol λεει 10ml /300l για αλλαγή

Ειναι βακτηρια.

Βαλε 2 ml.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Δημητρη..

Πρεπει πρωτα να σωσουμε τα ψαρακια.

Αν εβαλε 1/3 νερο σημερα τοτε θελει αντιχλωριο.

Να εξηγησουμε οτι το χλωριο υπαρχει στο νερο της βρυσης και πρεπει να το αφαιρουμε πριν το βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Το φιλτρο βρυσης που ειπε η κοπελα, νομιζω δεν χρειαζεται, δεν ξερουμε τι βγαινει απο εκει. Αν βγαινει χωρις χλωριο, το αντιχλωριο παει τσαμπα.

Ιωαννα SOS..

Δεν ταιζεις τιποτα..

Δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρακια για μερικες ημερες..

Καθολου τσαμπα, θα τους κανει καλο γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Δημητρη..

Πρεπει πρωτα να σωσουμε τα ψαρακια.

Αν εβαλε 1/3 νερο σημερα τοτε θελει αντιχλωριο.

Να εξηγησουμε οτι το χλωριο υπαρχει στο νερο της βρυσης και πρεπει να το αφαιρουμε πριν το βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Το φιλτρο βρυσης που ειπε η κοπελα, νομιζω δεν χρειαζεται, δεν ξερουμε τι βγαινει απο εκει. Αν βγαινει χωρις χλωριο, το αντιχλωριο παει τσαμπα.

Ιωαννα SOS..

Δεν ταιζεις τιποτα..

Δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρακια για μερικες ημερες..

Το φίλτρο μας είναι μεγάλο αμερικάνικο κ απ οσο γνωρίζω κρατάει το χλώριο

Επίσης δυστυχώς τους έβαλα μια δόση τροφής αλλά έφαγαν λίγο και την άφησαν την περισσότερη...δε ξέρω κ πως τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μας είναι μεγάλο αμερικάνικο κ απ οσο γνωρίζω κρατάει το χλώριο

Επίσης δυστυχώς τους έβαλα μια δόση τροφής αλλά έφαγαν λίγο και την άφησαν την περισσότερη...δε ξέρω κ πως τρώνε...

Αυτο ειναι κακο...δεν πρεπει να μενει τροφη μεσα στο ενυδρειο γιατι σαπιζει και ανεβαζει αμμωνια.Μη ταισεις καθολου για μερικες μερες και αν μπορεις βγαλε οση εχει μεινει μεσα.

Το αντιχλωριο,εκτος απο το χλωριο ειναι και για τα βαρεα μεταλλα που περιεχει το νερο της βρυσης οπως και για καποια αλλα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μας είναι μεγάλο αμερικάνικο κ απ οσο γνωρίζω κρατάει το χλώριο

Επίσης δυστυχώς τους έβαλα μια δόση τροφής αλλά έφαγαν λίγο και την άφησαν την περισσότερη...δε ξέρω κ πως τρώνε...

Αν μπορεις βαλε μας φωτο με ανοιχτο να δουμε τα υλικα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...