Jump to content

Καλησπέρα Και Καλώς Σας Βρήκα!!!!! Χρειάζομαι Τα Φώτα Σας!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτα τα 3 ειναι τα ψαρακια σου?Μονο αυτα εχεις τωρα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα μου το φιλτρο δεν κραταει το χλωριο..

Μαλλον η φιλη εννοει φιλτρο που βαζουμε στη βρυση μας,οχι το φιλτρο του ενυδρειου της.:)

Link to comment
Share on other sites

Μου λένε ότι δεν πρέπει να ανοίξω το φίλτρο (βρύσης) μας....είναι φίλτρο άνθρακα μου λένε

Δεν εχει καμια σχεση με του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Μου λένε ότι δεν πρέπει να ανοίξω το φίλτρο (βρύσης) μας....είναι φίλτρο άνθρακα μου λένε

Τα παιδια εννοουσαν το φιλτρο του ενυδρειου σου.Εχουμε μπερδευτει λιγο..

Ναι μόνο αυτά τα 3 είναι μέσα

Το μονο που κανει για το ενυδρειο σου ειναι αυτο με την ρηγα που λεγετε κριμπενσις,τα αλλα 2 δεν κανουν για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εχουμε μπερδεψει τη κοπελα..

Η κοπελα λεει οτι εχει φιλτρο ανθρακα στη βρυση της.

Φιλη αν μπορεις,ανοιξε το φιλτρο του ενυδρειου σου να δουμε τι εχει μεσα γιατι μπορει να χρειαζεται καποια αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βρύσης (με άνθρακα) μου λέει ο πατέρας μου (υδραυλικος) οτι καθαρίζει το νερό απο το χλώριο....δλδ το νερό που βάλαμε στο ενυδρείο.

Τώρα το φίλτρο του ενυδρείου δεν το έχω ανοίξει αλλά το κουτί που μου εδωσαν για το φίλτρο λεει acrivated carbon κ απο πισω λεει να το αλλάζουμε κάθε 6 βδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Ιωάννα!

Μην ανησυχείς, με την βοήθεια των παιδιών θα τα πας μια χαρά, μην αγχώνεσαι!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που κανει για το ενυδρειο σου ειναι αυτο με την ρηγα που λεγετε κριμπενσις,τα αλλα 2 δεν κανουν για τα λιτρα σου.

Googlara το κριμπενσις κ δεν μοιαζει

Κ τι να τα κάνω τα αλλα αν δεν κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βρύσης (με άνθρακα) μου λέει ο πατέρας μου (υδραυλικος) οτι καθαρίζει το νερό απο το χλώριο....δλδ το νερό που βάλαμε στο ενυδρείο.

Τώρα το φίλτρο του ενυδρείου δεν το έχω ανοίξει αλλά το κουτί που μου εδωσαν για το φίλτρο λεει acrivated carbon κ απο πισω λεει να το αλλάζουμε κάθε 6 βδομάδες

Ρωτα τον πατερα σου αν το φιλτρο της βρυσης που εχετε κρατα και τα βαρεα μεταλλα.

Τωρα για το φιλτρο του ενυδρειου σου,ατο που λες ειναι ανθρακας και δεν χρειαζεται να υπαρχει μεσα,τον βαζουμε μονο τις 2-3 πρωτες μερες της λειτουργιας του ενυδρειου και μετα τον βγαζουμε και τον ξαναβαζουμε μετα απο θεραπεια με φαρμακο αν εχουμε κανει.

Οπωτε,θα ανοιξεις το φιλτρο σου και θα βγαλεις τον ανθρακα απο μεσα.Λογικα θα εχει και καποιο σφουγγαρι μεσα το φιλτρο,αυτο θα το αφησεις.Την δευτερα που θα πας να αγορασεις τεστ,θα παρεις και ενα δυχτακι siporax mini και θα το βαλεις στη θεση του ανθρακα.Αυτο θα κρατα την βιολογια στο ενυδρειο σου η οποια θα σου φιλτραρει το νερο σου.Αν εχει ηδη μεσα το φιλτρο σου κατι τετοιο,πιθανον να δεις κατι σαν μακαρονακι κοφτο,τοτε δεν χρειαζεται να αγορασεις αυτο που σου ειπα.Ομως για να ειμαστε 100% ανοιξε το φιλτρο,βγαλε οτι εχει μεσα και βγαλτα μια φωτο να τα δουμε και να σου πουμε τι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Googlara το κριμπενσις κ δεν μοιαζει

Κ τι να τα κάνω τα αλλα αν δεν κανουν;

Κριμπενσις πρεπει να ειναι αλλα αχρωμο απο το στρεςς.

Τα υπολοιπα η ολα,μπορεις να τα χαρισεις/πουλησεις σε καποιον με το καταλληλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο βρύσης (με άνθρακα) μου λέει ο πατέρας μου (υδραυλικος) οτι καθαρίζει το νερό απο το χλώριο....δλδ το νερό που βάλαμε στο ενυδρείο.

Τώρα το φίλτρο του ενυδρείου δεν το έχω ανοίξει αλλά το κουτί που μου εδωσαν για το φίλτρο λεει acrivated carbon κ απο πισω λεει να το αλλάζουμε κάθε 6 βδομάδες

Το φιλτρο πρεπει να εχει αυτο http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-594675657-siporax-sach-sera-mini-35g-_JM

και οχι αυτο που σου εχω επισημανει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον άνοιξα το φίλτρο

Απο κάτω είναι έτσι...

https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq90/r/633/MhbFfT.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq90/r/674/UJOYjo.jpg

Μεσα απο πανω ειναι ετσι

https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq90/r/661/YdebGw.jpg

Κ στο κουτι ειναι έτσι

https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq90/r/538/edwLO7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας όμως δεν θα έχει αποκτήσει κάποια βιολογία, όπως και τα σφουγγάρια;

Μήπως να μην τον βγάλει όλον, ώστε να λειτουργήσει ως μπόλι; ;)

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ!

Αυτο στην τριτη φωτο ειναι ανθρακας μεσα σε κουτακι οπως και αυτο της τελευταιας φωτο.

Την δευτερα,θα πας να παρεις υγρα τεστ και αυτο που σου εβαλε σε λινκ πιο πανω ο giorgosmarios.

Οταν γυρισεις σπιτι,θα ανοιξεις το φιλτρο σου,θα βγαλεις το κουτακι με τον ανθρακα και θα αφησεις μονο το σφουγγαρι κατω κατω και το υπολοιπο θα το γεμισεις μ αυτο που θα αγορασεις,αυτο στο λινκ.Μετα θα βαλεις σε λειτουργια παλι το φιλτρο σου και θα ριξεις και βακτηρια στο ενυδρειο σου.

Αν δεν καταλαβες κατι απο αυτα,πες μου να στο εξηγησω.

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτερα να πας να παρεις το σιποραξ.και να βγαλεις το κουτακι κατω - κατω και να βαλεις το βιολογικο.

Το σφουγκαρι μην το πιραξεις για λιγο διαστημα και ξαναβαλτο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω δλδ απο μεσα τα παλια μακαρονακια που λιωνουν...κ στη θεση τους θα βαλω τα σποραξ;; Γενικα θα το πλυνω καθολου ή θα το αφήσω έτσι....??

Παντως αυτο με την ριγα κρυβεται συνεχεια στο πιθάρι του κ δεν αφήνει τα αλλα να πλησιάσουν...

Και τα άλλα δύο κυνηγιούνται/παίζουν συνέχεια...αλλά κάθονται κ μαζι...βασικα το μαύρο κυνηγάει το στρογγυλο...σαν να ειναι αρσενικο κ να της κολλαει :-P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...