Jump to content

Καλησπέρα Και Καλώς Σας Βρήκα!!!!! Χρειάζομαι Τα Φώτα Σας!!!


Recommended Posts

Απλα τωρα θα πας ποιο διαβασμενη και θα ξερεις τη ακριβως θελεις χωρις να σου δωσει περιττα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον.....ηρθα....

Μου δωσε ο πετσοπας... Ενα τεστ κιτ nh3/nh4 κ ενα τεστ κιτ no2

Επίσης πηρα σιποραξ 35gr

Μια σκουπα βυθού κ μια λεκάνη 20λιτρα

Μου επιβεβαίωσε κι αυτός οτι το καρχαριάκι δεν κάνει για το ενυδρείο κι οτι θα είναι δύσκολο να το δώσω γτ ειναι λιγο ιδιοτροπο

Το τιγράκι μου είπε οτι μπορω να το κρατησω κ να του βαλω αλλα 4 να του φτιάξω κοπαδακι

Κ το κριμπενσις επισης αλλα θελει το ζευγαρι του

Επισης μου ειπε οτι μπορω να προσθεσω κ εναν γλυφτη ή σαλιγκαράκια

Για το φιλτρο τωρα...Στην αρχη μου ειπε να το κρατησω ετσι μεχρι να στρωσει καμια 15αρια μερες κ μετα να βαλω το σιποραξ....μολις του εδειξα ομως τις φωτογραφιες μου ειπε να ξεπλυνω το σφουγγαρακι σε νερο απο το ενυδρειο κ οτι δεν εχει νοημα να κρατησω τον παλιο ανθρακα ετσι οπως εχει η κατασταση κ να τον πεταξω μαζί με το κουτακι του.

Να βαλω παλι το σφουγγαρακι...μετα γεμισω το μισο με τον ανθρακα αφου τον εχω ξεπλυνει λιγο κ μετα απο πανω να προσθεσω το διχτακι με το σιποραξ....

Αυτα.....

Να ξεκινησω με τα τεστ??? Τι λετε για τα υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

κάνε τα test κατα γράμμα όπως λένε και πές μας τα αποτελέσματα!

τα test έιναι σε υγρά ή πήρες stick?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...περασαν 10' (ελεγε 5) δεν αλλαξαν καθολου χρωμα

Το no2 μπλε γαλαζιο 0ppm

Κ το nh3/nh4 κιτρινο...με το ζορι μπορει καποιος να παρατηρησει πρασινη αποχρωση

Δλδ 0ppm-0,25 ppm

Link to comment
Share on other sites

Τα ξευγαζεις καλα για να ειναι καθαρα για την επομενη φορα

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψαρακια καλο ειναι να επιλεξεις να κρατησεις. Ενα ειδος οσο για το πλακοστομο ναι τρεφετε με αλγες αλλα δεν ειναι εργατης ασε που γινεται πολυ γρηγορα τεραστιο αν θες κατι για τις αλγες βαλε σαλιγκαρια αλλα προσεξε ποιο ειδος θα βαλεις γιατι καποια ειδη αναπαραγωντε πολυ ευκολα και σε μερικους μηνες δεν θα μπορεις να ελεξεις τον πληθησμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.....ηρθα....

Μου δωσε ο πετσοπας... Ενα τεστ κιτ nh3/nh4 κ ενα τεστ κιτ no2

Επίσης πηρα σιποραξ 35gr

Μια σκουπα βυθού κ μια λεκάνη 20λιτρα

Μου επιβεβαίωσε κι αυτός οτι το καρχαριάκι δεν κάνει για το ενυδρείο κι οτι θα είναι δύσκολο να το δώσω γτ ειναι λιγο ιδιοτροπο

Το τιγράκι μου είπε οτι μπορω να το κρατησω κ να του βαλω αλλα 4 να του φτιάξω κοπαδακι

Κ το κριμπενσις επισης αλλα θελει το ζευγαρι του

Επισης μου ειπε οτι μπορω να προσθεσω κ εναν γλυφτη ή σαλιγκαράκια Να βάλεις ένα τέτοιο ψάρι ή σαλιγκάρια, εφόσον σου αρέσουν και όχι για να "σου καθαρίζει τα τζάμια", αυτό το κάνεις εσύ με ένα μαγνητάκι. :) Και εφόσον σου το επιτρέπουν τα λίτρα σου και έχεις ψάρια μαλακού νερού.

Για το φιλτρο τωρα...Στην αρχη μου ειπε να το κρατησω ετσι μεχρι να στρωσει καμια 15αρια μερες κ μετα να βαλω το σιποραξ.... Αυτό δεν είναι σωστό, γιατί χρειάζεσαι το βιολογικό υλικό για να στρώσει, εκεί θα αποικήσουν τα βακτήρια. μολις του εδειξα ομως τις φωτογραφιες μου ειπε να ξεπλυνω το σφουγγαρακι σε νερο απο το ενυδρειο Αν το φίλτρο σου είναι άστρωτο άφησέ το πρώτα να στρώσει και δεν πειράζει για την μπίχλα, έχει ωφέλιμα βακτήρια. :Dκ οτι δεν εχει νοημα να κρατησω τον παλιο ανθρακα ετσι οπως εχει η κατασταση κ να τον πεταξω μαζί με το κουτακι του.

Να βαλω παλι το σφουγγαρακι...μετα γεμισω το μισο με τον ανθρακα Τον άθρακα δεν τον χρειάζεσαι, είναι μόνο για να αφαιρέσεις κάποιο φάρμακο π.χ. σε περίπτωση θεραπείας ή τις πρώτες μέρες ενώς καινούριου ενυδρείου, στη θέση του βάζεις βιολογικό υλικό :)αφου τον εχω ξεπλυνει λιγο κ μετα απο πανω να προσθεσω το διχτακι με το σιποραξ....

Αυτα.....

Να ξεκινησω με τα τεστ??? Τι λετε για τα υπολοιπα?

Το ότι δεν έχεις ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη είναι καλό γιατί τα ψαράκια σου δεν κινδυνεύουν. Χρειάζεται να κάνεις τεστ για νιτρικά (ΝΟ3). Αν είναι και αυτά 0, δεν είναι καλό, σημαίνει ότι είναι άστρωτο το ενυδρείο και αργά ή γρήγορα θα εμφανιστεί η αμμωνία και μετά τα νιτρώδη. Αν όμως έχει νιτρικά, τότε είναι στρωμένο! :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...περασαν 10' (ελεγε 5) δεν αλλαξαν καθολου χρωμα

Το no2 μπλε γαλαζιο 0ppm

Κ το nh3/nh4 κιτρινο...με το ζορι μπορει καποιος να παρατηρησει πρασινη αποχρωση

Δλδ 0ppm-0,25 ppm

no3 kai no4 ενοεις;
Link to comment
Share on other sites

no3 kai no4 ενοεις;

ΝΗ3 και ΝΗ4 είναι το αμμώνιο και η αμμωνία ;)

Link to comment
Share on other sites

no3 kai no4 ενοεις;

Αυτα μου έδωσε...τα αλλα λεει ειναι περιττα κ τσαμπα χρηματα...αν σε αυτα ειμαι ενταξει κ κανω τισ αλλαγες μου τυπθκα καθε βδομαδα δε θα χω κανενα προβλημα, ειπε.

post-59926-0-65301900-1413807447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρο οτι ειναι περιτο να γνωριζεις ολες τις παραμετρους του νερου σου

Τιποτα απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια παραπανω δεν ειναι περιτο τα χρειαζεσε αμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

περιτο σε ενα στρωμενο ενυδρειο μπορει να θεωρηθει τα νιτρωδη (νο2) τα νιτρικα ειναι πολυ σημαντικα (νο3)....Και εσυ δεν πηρες :)

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφ......αντε παλι αυριο ψωνια.....

Τελοσπάντων.... Το καρχαριακι με την κοκκινη ουρά που μπορώ να το δώσω;

Πως γίνεται;

Έγινε επεξεργασία - ioanna1984
Link to comment
Share on other sites

Αν λάβω υπόψη ότι σου πρότεινε "γλύφτη" χωρίς να σε ρωτήσει για το που θα μπει και ότι σου είπε πως τα υπόλοιπα, άρα και το τεστ για νιτρικά είναι περιττό, τότε δυστυχώς δεν πρέπει να τον εμπιστεύεσαι τελείως. Το τεστ νιτρικών είναι πάρα πολύ βασικό, είναι αυτό που θα σου πει αν είναι στρωμένο ή όχι το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρε και ενα τεστ για νο3.

Για τα ψαρια σου,δεν συμφωνω μ αυτα που σου ειπε.Τα τιγρακια για να βαλεις ενα κοπαδακι θες 100 λιτρα τουλαχιστον ενω για τα κριμπενσις για ενα ζευγαρι θες 60 λιτρα (οσο το δικο σου δηλαδη) αλλα να ειναι τα μοναδικα ψαρια στο ενυδρειο.

Εγω θα τα εδινα ολα και θα επαιρνα αλλα ψαρια που θα ηταν σωστα για το ενυδρειο.

Μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ και να δωσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε και ενα τεστ για νο3.

Για τα ψαρια σου,δεν συμφωνω μ αυτα που σου ειπε.Τα τιγρακια για να βαλεις ενα κοπαδακι θες 100 λιτρα τουλαχιστον ενω για τα κριμπενσις για ενα ζευγαρι θες 60 λιτρα (οσο το δικο σου δηλαδη) αλλα να ειναι τα μοναδικα ψαρια στο ενυδρειο.

Εγω θα τα εδινα ολα και θα επαιρνα αλλα ψαρια που θα ηταν σωστα για το ενυδρειο.

Μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ και να δωσεις.

Πήρα κ το NO3.... Κάπουυ ανάμεσαα στα 5 κ 10mg βγήκε... Οπότε μια χαρά απ οτι καταλαβαίνω...

Εσυ rastafarian και γενικά τα υπολοιπα παιδιά, τι ψαρακια μου προτείνετε;

Έγινε επεξεργασία - ioanna1984
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω θα αλλαζα αρκετα το ενυδρειο αυτο.

Καταρχην,θα εβγαζα οτι πλαστικο υπαρχει εκει μεσα και θα εβαζα φυσικα υλικα οπως πετρες και ενυδρειακα ξυλα,μερικα ευκολα αληθινα φυτα και θα εβαζα μια ομαδα απο cherry bards η cpd.

Αλλη μια ωραια ιδεα ειναι τα ψαρακια white cloud αλλα αυτα θελουν δροσερο νερακι το καλοκαιρι μιας και ειναι ψαρια κρυου νερου.

Δεν θα σου προτεινα γκαπυ γιατι γεννανε σαν κουνελια με αποτελεσμα να εχεις προβλημα υπερπληθυσμου συντομα.

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια για το ενυδρειο σου παντως και μιλαω παντα για νερο βρυσης χωρις επεξεργασια για να το μαλακωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολυ μικρα δε μου αρεσουν.....

Ναι θελω να πεταξω τα πλαστικα κ να το κανω φυσικο.. Αλλα πρωτα μου ειπαν πρεπει να καταληξω στο τι ψαρακια θελω....

Και γενικα θα θελα να αποφυγω τις γεννες

Έγινε επεξεργασία - ioanna1984
Link to comment
Share on other sites

Τα πολυ μικρα δε μου αρεσουν.....

Δυστυχος σ αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις μεγαλα ψαρια..Επισης το πρωτο και το τελευταιο δεν τα λες και πολυ μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σ αυτα τα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις μεγαλα ψαρια..Επισης το πρωτο και το τελευταιο δεν τα λες και πολυ μικρα.

Ενταξει δεν ειπα να βαλω μεγαλα... Κατι στο μεγεθος που εχει το τιγρακι ή το κριμπενσις θα θελα....ηταν κατι στα ενυδρεια που ουτε φαινοντουσαν πολυ πολυ μικρα...αυτα δε μου αρεσουν....

Η αληθεια είναι οτι το συμπαθησα πολυ το τιγρακι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...