Jump to content

Σπασμενη Γωνια Σε Rio 180 Sos


Recommended Posts

Θα έλεγα να μη βιαστούμε ακόμα. Ας δούμε τι θα γίνει με το ράγισμα και να δώσουμε βάση εκεί για να διορθωθεί η κατάσταση. Αν του πούμε τωρα για κύκλους αζώτου και ψάρια, ειναι σα να του λέμε ξεκίνα το στήσιμο.

οκ..εγω το εγραψα γιατι ειδα οτι ψαχνετε για το τι ψαρια να βαλει...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Απο οτι καταλαβα εισαι πρωταρης....

Πρωτον διαβασε αυτο και δωσε βαση στον κυκλο του αζωτου!!!

Μετα θα συζητησουμε για ρα ψαρια!!

:)

Βρε συ Νικόλα, ο άνθρωπος πήρε καινουργιο ενυδρειο και του ραγισε...κι εσύ του λες να διαβασει για τον κυκλο του αζωτου???????

Καμία ιδεά τι κάνει από δω και πέρα, δεν θα ηταν πιο πρακτικη???

(και μην αρχίσεις πάλι τις συγνώμες, φιλικά τα γράφω τα παραπάνω)

ΥΓ> Μερικές φωτο θα βοηθούσαν να δουμε τι εχει συμβει

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Νικόλα, ο άνθρωπος πήρε καινουργιο ενυδρειο και του ραγισε...κι εσύ του λες να διαβασει για τον κυκλο του αζωτου???????

Καμία ιδεά τι κάνει από δω και πέρα, δεν θα ηταν πιο πρακτικη???

(και μην αρχίσεις πάλι τις συγνώμες, φιλικά τα γράφω τα παραπάνω)

ΥΓ> Μερικές φωτο θα βοηθούσαν να δουμε τι εχει συμβει

οπως ειπα και παραπανω...εβαλα το λινκ γιατι ο φιλος ψαχνει για ψαρια...!!!
Link to comment
Share on other sites

κάτσε να το γεμίσει να δέι μήν χάνει απο πουθενα νεράκι!!! γιατι βλεπω να ψάχνεται για τζαμά και πατέντα αν χάνει!!!!

Ευεπλιστώ ο φίλος μας να μήν μπέι σε αυτή την διαδικάσία γιατι έιναι κρίμα για καινουργιο ενυδρειο και άδικο για τοσο όμορφο χομπι ενα τετοιο κακο ξεκινημα με ράγισμα!!

Ας δούμε όμως και μία ΄φωτο της ζημίας

Link to comment
Share on other sites

με ρητινη δεν φτιαχνεται?

Δεν ειναι οπως τα μπαμπριζ, εδω μιλαμε για πιεσεις και που, στον πατο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι δεν εμπιστευομαι τα μπαλοματα και προτιμω καινουριο τζαμι; μπαλομα στον πατο; ο θεος να βαλει το χερι του.

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/polizoidis.panagiotis/media_set?set=a.10202904485121667.1073741828.1488850186&type=1

Ανεβασα στο @facebook τις φωτο. Δεν χανει σταγωνα και το ραγησμα ειναι 5 cm.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε φίλε, σκιάχτηκα!

Να σου πω, εγω θα άλλαζα πάτο. Δεν είχα ποτε τέτοια εμπειρία, ούτε ξέρω αν και με ποιο τροπο διορθώνεται αλλα και να διορθώνεται, είμαι τόσο "κότα" που θα άλλαζα πάτο με τη μια!

Link to comment
Share on other sites

Επιδι η δουλεια μου ειναι κοντα στα τζαμια και εχω εμπειρια στο να κολαω ενυδρεια (εχω κανει ενα 120 lt και δεν ειχα προβλημα 7 χρονια) αν ειναι να αλαξω πατο καλητερα να κανω ενα ιδιο στα ιδια μετρα . Αλλα αυτο ειναι που θελω να αποφηγω γιατι ειναι κριμα.Μολις το πειρα.

Link to comment
Share on other sites

Orca underwater silicone και θα είσαι κομπλέ. Πολλοί την έχουμε χρησιμοποιήσει...

http://www.aquarium-munster.com/en/garden-ponds/pond-acessories/orca.html

Γιωργο αυτο δεν ειναι για διαροη και οχι για σπασιμο?

Link to comment
Share on other sites

Είτε το γεμίσεις είτε όχι, είτε χάνει, είτε δεν χάνει, θα εμπιστευόσουν 180 κιλά νερό πάνω σε ραϊσμένο γυαλί; Εγώ θα κόλλαγα έναν καινούριο πάτο πάνω από τον παλιό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είτε το γεμίσεις είτε όχι, είτε χάνει, είτε δεν χάνει, θα εμπιστευόσουν 180 κιλά νερό πάνω σε ραϊσμένο γυαλί; Εγώ θα κόλλαγα έναν καινούριο πάτο πάνω από τον παλιό.

+1

Link to comment
Share on other sites

Είτε το γεμίσεις είτε όχι, είτε χάνει, είτε δεν χάνει, θα εμπιστευόσουν 180 κιλά νερό πάνω σε ραϊσμένο γυαλί; Εγώ θα κόλλαγα έναν καινούριο πάτο πάνω από τον παλιό.

Bouboula αν δεν πατησει καλα εχει θεμα καλητερα να βγει ο παλιος πατος
Link to comment
Share on other sites

Θα ξυρισει τις σιλικονες προσωπο απο μεσα και θα κατσει ( σχεδον ) εφαρμοστο το αλλο τζαμι και θα το περασει ξανα σιλικονη.

Ο ανθρωπος ειπε οτι εχει σχεση με τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αυτο δεν ειναι για διαροη και οχι για σπασιμο?

βασικά θα έκανε δουλειά, αν είχε ρογμή. τώρα δεν ξέρω αν θα κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Θα ξυρισει τις σιλικονες προσωπο απο μεσα και θα κατσει ( σχεδον ) εφαρμοστο το αλλο τζαμι και θα το περασει ξανα σιλικονη.

Ο ανθρωπος ειπε οτι εχει σχεση με τζαμια.

Όπως το λέει ο Δημήτρης. Ξύρισμα η σιλικόνη περιμετρικά και ένα καινούριο τζάμι από μέσα. Το καινούριο τζάμι θα έχει ένα πόντο λιγότερο και σε μήκος και σε πλάτος. Θα το μοιράσει για να έχει περιμετρικά 5 mm κενό. Σιλικόνη από κάτω με ενιαία κορδόνια και γέμισμα του κενού περιμετρικά. Καλύτερο από καινούριο θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι δεν θα δεσει και τα πλαινα τζαμια!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μεχρη τωρα τι εδενε τα πλαινα τζαμια ? Αν βαλω μια στρωση σιλικονη ακομα δεν θα ειναι καλα ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο Δημήτρης. Ξύρισμα η σιλικόνη περιμετρικά και ένα καινούριο τζάμι από μέσα. Το καινούριο τζάμι θα έχει ένα πόντο λιγότερο και σε μήκος και σε πλάτος. Θα το μοιράσει για να έχει περιμετρικά 5 mm κενό. Σιλικόνη από κάτω με ενιαία κορδόνια και γέμισμα του κενού περιμετρικά. Καλύτερο από καινούριο θα γίνει.

Θες να κανεις σωστη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...