Jump to content

Σωλήνα Και Εξαρτήματα Pvc Φ32;


orestispap2001

Recommended Posts

Ξέρετε να μου πείτε που μπορώ να βρω εξαρτήματα (τάφ,γωνίες και τάπα) και σωλήνα σε αυτή την διάσταση να φτιαξω μια υπερχείλιση;

Link to comment
Share on other sites

Το ποιό εύκολο είναι πλαστικά "Σταματίου" στον κιφησό.

Link to comment
Share on other sites

Για μια ίντσα που θες, θα βρεις παντού. Σε όλα τα μαγαζιά που πουλούν υδραυλικά. Από φ 32 και κάτω είναι πρόβλημα να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Πήγα σε ένα μαγαζί στην περιοχή μου (Βριλήσσια) και με κοίταζαν σαν εξωγήινο...! Και έτσι νόμιζα ότι ήταν κάτι το εξεζητημένο.... Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα κάνεις τρύπα και θα χρειαστείς μαστό μόνο στου Σταματίου με σιγουριά ή http://www.e-agroshop.gr/product.php?detail=905 Μόνο που αυτά δεν είναι PVC αλλά πολυπροπυλένιο που κάνουν και αυτά μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυπροπυλενιο νομιζω δεν κολλαει/λιωνει με την κολλα για pvc, σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

Κολλά άλλα όχι καλά. Δεν υπάρχει λόγος γιατί όλα αυτά έχουν σπειρώματα και βιδώνουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα κάνω τρύπα. Μία που έχω δεί σε ένα άρθρο εδώ αλλά και στο youtube θέλω να κάνω. Οπότε απλά pvc θέλω.

Link to comment
Share on other sites

οι σωλίνες πολυπροπυλάινιου έχουν σπυρωμα παιδία απλώς πριν το βίδωμα βάλε ταινια λευκή (κολλησε το μυαλό μου πως λέγεται το μονοτικό αυτό) :geek:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα κάνω τρύπα. Μία που έχω δεί σε ένα άρθρο εδώ αλλά και στο youtube θέλω να κάνω. Οπότε απλά pvc θέλω.

Θα βρεις παντού απλά ζήτα σωλήνα πλαστική μιας ίντσας και όχι φ 32

οι σωλίνες πολυπροπυλάινιου έχουν σπυρωμα παιδία απλώς πριν το βίδωμα βάλε ταινια λευκή (κολλησε το μυαλό μου πως λέγεται το μονοτικό αυτό) :geek:

τεφλόν

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις παντού απλά ζήτα σωλήνα πλαστική μιας ίντσας και όχι φ 32

τεφλόν

Ευχαριστώ bouboula όπως πάντα εξηπηρετικοτατος και με όρεξη για να βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ bouboula όπως πάντα εξηπηρετικοτατος και με όρεξη για να βοηθήσεις.

Χαρά μου ! Αν είναι κάτι που μπορώ, γιατί να μην το κάνω; Όπως και τα περισσότερα παιδιά που είναι στο φόρουμ άλλωστε. Ο καθένας όπου και όπως μπορεί !

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου ! Αν είναι κάτι που μπορώ, γιατί να μην το κάνω; Όπως και τα περισσότερα παιδιά που είναι στο φόρουμ άλλωστε. Ο καθένας όπου και όπως μπορεί !

Όχι οτι δεν ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοηθάνε είτε εμένα είτε αλλά παιδιά και εγώ διαβαζω , ενημερώνομαι και μου λύνονται πολλές απορίες αλλά όπως λες είναι τα περισσότερα παιδιά έτσι... Όχι δυστυχώς όλοι... Τέσπα... Ετοιμαζομαι και έρχεται σιγά σιγά το όνειρο να γίνει πραγματικοτητα...!! Με αρκετό diy κιόλας βέβαια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το υλικό του Tank adapter είναι πολυαιθυλένιο (PE) και όχι PP. Έχουν διαφορετικές ιδιότητες. To πολυπρολένιο είναι ακριβό συνήθως πράσινο και κάνει για ύδρευση. Δεν το συνιστώ. Δεν λιώνουν με την κόλλα PVC αλλά δεν κολλάνε με αυτήν. Οι ενώσεις PE γίνονται μόνο με ειδικό εξοπλισμό με τον οποίο στην ουσία λιώνουν τα δύο κομμάτια που θέλεις να κολλήσεις, εκτός αν βρεις τα κατάλληλα εξαρτήματα (συνήθως κουμπωτά) για να τα ενώσεις.

Για αυτό που θέλεις να κάνεις πέρνεις την "παροχή" πολυαιθυλενίου που υπάρχει σε post παραπάνω, και τα αντίστοιχα υλικά pvc που χρειάζεσαι (κολλητά - βιδωτά κτλ). Βρες τον κατάλογο μια εταιρείας παραγωγής π.χ. pallaplast http://www.palaplast.com/files/PVC-new%283%29.pdf βρες τα υλικά που θες και πήγαινε σε μεγάλο κατάστημα για να τα βρεις σε Normal τιμή αλλιώς μπορεί να τα χρυσοπληρώσεις (πας σταματίου η αχλαδιώτη).

Θα παρατηρήσεις ότι όπου υπάρχει σπείρωμα μετράμε σε ίντσες, και όπου υπάρχει κόλληση pvc μιλάμε σε φ (χιλιστά στην εσωτερική διάμετρο) θα βρεις άκρη στον κατάλογο.

Μην ξεχάσεις το τεφλον αλλά και να βάλεις σιλικόνη στη φλάντζα που θα μπει από τη μέσα πλευρά για να αποφύγεις τυχόν διαρροές. Έτσι τουλάχιστον εγώ γλύτωσα από διάφορα ευτράπελα.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό του Tank adapter είναι πολυαιθυλένιο (PE) και όχι PP. Έχουν διαφορετικές ιδιότητες. To πολυπρολένιο είναι ακριβό συνήθως πράσινο και κάνει για ύδρευση. Δεν το συνιστώ. Δεν λιώνουν με την κόλλα PVC αλλά δεν κολλάνε με αυτήν. Οι ενώσεις PE γίνονται μόνο με ειδικό εξοπλισμό με τον οποίο στην ουσία λιώνουν τα δύο κομμάτια που θέλεις να κολλήσεις, εκτός αν βρεις τα κατάλληλα εξαρτήματα (συνήθως κουμπωτά) για να τα ενώσεις.

Για αυτό που θέλεις να κάνεις πέρνεις την "παροχή" πολυαιθυλενίου που υπάρχει σε post παραπάνω, και τα αντίστοιχα υλικά pvc που χρειάζεσαι (κολλητά - βιδωτά κτλ). Βρες τον κατάλογο μια εταιρείας παραγωγής π.χ. pallaplast http://www.palaplast.com/files/PVC-new%283%29.pdf βρες τα υλικά που θες και πήγαινε σε μεγάλο κατάστημα για να τα βρεις σε Normal τιμή αλλιώς μπορεί να τα χρυσοπληρώσεις (πας σταματίου η αχλαδιώτη).

Θα παρατηρήσεις ότι όπου υπάρχει σπείρωμα μετράμε σε ίντσες, και όπου υπάρχει κόλληση pvc μιλάμε σε φ (χιλιστά στην εσωτερική διάμετρο) θα βρεις άκρη στον κατάλογο.

Μην ξεχάσεις το τεφλον αλλά και να βάλεις σιλικόνη στη φλάντζα που θα μπει από τη μέσα πλευρά για να αποφύγεις τυχόν διαρροές. Έτσι τουλάχιστον εγώ γλύτωσα από διάφορα ευτράπελα.

Ευχαριστώ για τις αναλυτικοτατες πληροφορίες αλλά εγώ θέλω να φτιάχνω κάτι τέτοιο

οποτε νομίζω οτι με απλό pvc θα κάνω δουλειά μου..
Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικες γνωσεις :)

Μονο με pvc εισαι μια χαρα!! Την εχω και εγω αυτην, απλα προσφατα αλλαξα την διασταση γιατι με ετρωγαν τα χερια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικες γνωσεις :)

Μονο με pvc εισαι μια χαρα!! Την εχω και εγω αυτην, απλα προσφατα αλλαξα την διασταση γιατι με ετρωγαν τα χερια μου :)

Είναι "ήσυχη" akridas66; Εγώ σκέφτομαι να κάνω και ενα κουτάκι με τρύπες και περασμένο σιλικονη και μετα με άμμο για να δένει με το ντεκόρ γενικά και να κρυφτούν οι σωλήνες αλλά και να εξαλειψω τον όποιο θόρυβο μπορεί να κάνει... Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Για να γινει αθορυβη ισως χρειαζεται να βαλει μια βανα ωστε να ρυθμιζεις την ροη, αλλα μην φανταστης οτι κανει και τον τρελο θορυβο, εγω το συνηθεισα αμεσως...

Εαν πιανουν τα χερια σου βαλτης ενα κουτι, εγω θα υο αφηνα χωρις αμμο και ετσι ωστε να πιασει κοραλλινη και να μην πολυ φενεται...

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει αθορυβη ισως χρειαζεται να βαλει μια βανα ωστε να ρυθμιζεις την ροη, αλλα μην φανταστης οτι κανει και τον τρελο θορυβο, εγω το συνηθεισα αμεσως...

Εαν πιανουν τα χερια σου βαλτης ενα κουτι, εγω θα υο αφηνα χωρις αμμο και ετσι ωστε να πιασει κοραλλινη και να μην πολυ φενεται...

Χαχαχα.... Εισαι θεος akridas66...!!!! Σου εχει παρει το μυαλο το αλατι μου φαινεται και βλεπεις παντου reef....!!!!! Να σε ενημερωσω οτι εισαι σε κατηγορια εξοπλισμου ΓΛΥΚΟΥ νερου... Τι κοραλινη ωρε;;; Θεος απλα...

Link to comment
Share on other sites

Αα ναι εε;! :)

Δεν ειναι τιποτα βρε, λιγο βραχο θελεις και αλατι :)

Αμα ειναι ετσι γιατι δεν το κανεις με πετρα;; Δεν ξερω εαν θα φενεται καλα με αμμο...

Τρυπες γιατι να κανεις;; Απλα ασε ενα ποντο διαφορα αναμεσα στο κουτι και στην σωληνα της υπερχειλησης :) εαν βρεις κανα φιλτροκουτι απο κανα juwel θα εισαι αρχοντας....

Υγ: ακους εκει γλυκο.... Χχμμμμ!

Link to comment
Share on other sites

Αα ναι εε;! :)

Δεν ειναι τιποτα βρε, λιγο βραχο θελεις και αλατι :)

Αμα ειναι ετσι γιατι δεν το κανεις με πετρα;; Δεν ξερω εαν θα φενεται καλα με αμμο...

Τρυπες γιατι να κανεις;; Απλα ασε ενα ποντο διαφορα αναμεσα στο κουτι και στην σωληνα της υπερχειλησης :) εαν βρεις κανα φιλτροκουτι απο κανα juwel θα εισαι αρχοντας....

Υγ: ακους εκει γλυκο.... Χχμμμμ!

Πιο παιδεμα με βραχο αλλα θα το κοιταξω. Αλλωστε με βραχο σκοπευω να κανω την σπυλια του πλεκο οποτε μπορει να γινει ενα ενιαιο συνολο. Αυτο με το κενο που λες εννοεις απο πανω; Και ενα ποντο πιο κοντη η σωληνα; Οσο για αν χρειαζομαι αλατι και βραχο αστο γιατι θα κλεισω το σπιτι μου αφου θα με πεταξει η γυναικα εξω και θα μενω σε παγκακι και θα κανω παρεα με την βιολογια του ζ.β. Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο πανω, ενα ποντο πιο κοντο το κουτι απ την σωληνα, την σωληνα θα την κοψεις εκει που θελεις να ειναι η σταθμη σου και μετα θα μετρησεις για το κουτι...

Ευκολο ειναι με βραχο/πετρες, εκανε πραγματακια πιο παλια και απλα καληπτα τα κενα με λιγο χαλικι/αμμο... Απλα να παρεις ενυδρειακη σιλικονη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο πανω, ενα ποντο πιο κοντο το κουτι απ την σωληνα, την σωληνα θα την κοψεις εκει που θελεις να ειναι η σταθμη σου και μετα θα μετρησεις για το κουτι...

Ευκολο ειναι με βραχο/πετρες, εκανε πραγματακια πιο παλια και απλα καληπτα τα κενα με λιγο χαλικι/αμμο... Απλα να παρεις ενυδρειακη σιλικονη...

Οκ θα το δω... Τα ξυλα σκευτομαι τι να τα κανω... Να τα περασω ρυτινη η οχι...;;; φοβαμαι μην το φτιαξω και μετα μου σαπισουν...

Link to comment
Share on other sites

Τι ξυλα ειναι αυτα;; Εχεις κανει καποιο θεμα να σου πουν τα παιδια που ξερουν;;

Link to comment
Share on other sites

Απο ποταμι μαζεμενα ειναι και επειδη δεν ειμαι καλος στο να ξεχωρισω απο τι δεντρο ειναι για αυτο το λεω. Οχι δεν εχω κανει σηγκεκριμενο θεμα για τα ξυλα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...