Jump to content

Βοηθεια Με Το 2213 Εheim


Soulaki1

Recommended Posts

Παιδιά χαίρεται , και πάλι.Πήραμε σήμερα το νέο φίλτρο στα χρυσόψαρα, και τα έχω βρεί μπαστούνια.Καταρχάς, δεν βλέπω να βγαίνει από τις τρύπες του καπακιού του ενυδρείου, γιατί οι σωλήνες είναι χοντρές.

Εσείς που το έχετε, τι κάνετε ? να αφαιρέσω το καπάκι ? μην μου φύγουν και τα ψάρια φοβάμαι.Το ενυδρείο είναι 60 λτ της HAILEA.

Εχει και 2 διπλές βάνες, που δεν ξέρω τι να τις κάνω, με τις οδηγίες δύσκολο να βγάλω άκρη......

Εχει κανείς κανένα λινκ, να ξεστραβωθώ ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι το συναρμολόγησα επιτέλους........Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα για το καπάκι του ενυδρείου ?

Επίσης αυτό το μαύρο σφουγγάρι που μπαίνει πάνω-πάνω είναι άνθρακας ?

Και το λευκό από κάτω του, είναι ενυδρειακό βαμβάκι ? τα αλάζω αυτά ? ή τα αφήνω και τα ξεπλένω, ( γιατί το είδα σε ένα βιντεάκι και αυτό ) :geek:

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας δεν χρειαζεται να μπει παρα μονο μετα απο θεραπεια για να τραβηξει υπολειματα φαρμακου που τυχον εχουν μεινει.το ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζεις μολις δεις οτι εχει πεσει η ροη του φιλτρου(ειναι οικονομικο σαν υλικο),λογικα οποτε ανοιγεις να καθαρισεις το φιλτρο(εξαρταται απο τη πληθωρα των ψαριων,ταισμα,κλπ).τον ανθρακα μπορεις να τον εχεις και λιγες μερες(2-3) μετα το αρχικο στησιμο του ενυδρειου για να καθαρισει(διαυγεια) το νερο σου.

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

1----Oπότε 1 φορά την εβδομάδα, κάνω αλαγή 1/3 νερού, αφού κλείσω το φίλτρο και καθάρισμα του ενυδρείου όπως πρίν.Το φίλτρο ξεκινάει, απλά ξαναβάζωντας το στην πρίζα, χωρίς αναρόφηση ? ( γιατί έτσι το πρωτοξεκίνησα )

2----Τα βακτήρια, τα ρίχνω στο νερό, ή στο φίλτρο ?

3----Σαν πρώτη φορά το φίλτρο, με 2 αράντα που έχει το ενυδρείο, 60 λτ , πότε το καθαρίζω ?

ευχαριστω εκ των προτέρων, όποιον μπορέσει να μου αφιερώσει λίγο από τον χρόνο του, για τις απορείες μου.

υγ. το φίλτρο φοβερό...και πολύ αθόρυβο :thumbsu: .Γι αυτό δεν σας αλάζω.....

Link to comment
Share on other sites

1----Oπότε 1 φορά την εβδομάδα, κάνω αλαγή 1/3 νερού, αφού κλείσω το φίλτρο και καθάρισμα του ενυδρείου όπως πρίν.Το φίλτρο ξεκινάει, απλά ξαναβάζωντας το στην πρίζα, χωρίς αναρόφηση ? ( γιατί έτσι το πρωτοξεκίνησα )

2----Τα βακτήρια, τα ρίχνω στο νερό, ή στο φίλτρο ?

3----Σαν πρώτη φορά το φίλτρο, με 2 αράντα που έχει το ενυδρείο, 60 λτ , πότε το καθαρίζω ?

ευχαριστω εκ των προτέρων, όποιον μπορέσει να μου αφιερώσει λίγο από τον χρόνο του, για τις απορείες μου.

υγ. το φίλτρο φοβερό...και πολύ αθόρυβο :thumbsu: .Γι αυτό δεν σας αλάζω.....

1. Καθάρισμα του ενυδρείου εννοείς σκούπα βυθού ; Εγώ προσωπικά δεν τα θέτω εκτός λειτουργίας όταν κάνω αλλαγή νερού. Να προσέξεις μόνο να μην κατέβει η στάθμη του νερού, κάτω από την εισαγωγή του φίλτρου.

2. Στο νερό.

3. Μόνο όταν δεις ότι μειώνεται η ροή. Αυτό μπορεί να γίνει σε 2 με 3 μήνες για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Συν ένα για το ένα!!

Αν η σωλήνα που ρουφάει νερό παραμένει μέσα στο νερό κατα την διάρκεια της αλλαγής δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις την μπρίζα.

tip. Αφού ξεκίνησες το φίλτρο και κάθε φορά που θα βγάζεις εκτος νερού τους σωλήνες και κυρίως αυτόν που "ρουφάει" το νερό

καλό θα είναι να κουνάς το φιλτροκούτι για να το βοηθήσεις να βγάλει τον εγκλωβισμένο αέρα ,να δουλεύει σωστά και να γίνει ακόμα

πιο ήσυχο. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε, δεν θα το σταματώ, και θα καθαρίζω κανονικά :bow: .ναί και σκούπα εννοώ, και αλαγή νερού. θα ακολουθήσω και το tip, γιατί όχι ? τέλειαααα. :D

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι τελευταίο.Μέσα στο κουτί με τα σιποράξ της σέρα που πήρα, είχε και ένα sera filter biostart.Aπ οτι δίαβασα είναι βακτήρια.Λέει όμως ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται μαζί με το nitrivec.Iσχύει ή όχι ?

δηλ. να το ρίχνω, ή να συνεχίσω με της sheashem που έχω ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι τελευταίο.Μέσα στο κουτί με τα σιποράξ της σέρα που πήρα, είχε και ένα sera filter biostart.Aπ οτι δίαβασα είναι βακτήρια.Λέει όμως ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται μαζί με το nitrivec.Iσχύει ή όχι ?

δηλ. να το ρίχνω, ή να συνεχίσω με της sheashem που έχω ?

Μήπως κάποιος ξέρει να μου πεί ? :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στο 2.10 θα σου λυθει η απορια για το biostart! :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στο 2.10 θα σου λυθει η απορια για το biostart! :bigemo_harabe_net-82:

Πολύ κατατοπιστικό....Εγώ όμως δεν το έριξα επανω στο σιποράξ..... :cigar: αν το ρίξω μέσα στο ενυδρείο, είναι εντάξει ? ή την έκανα την βλακεία μου :geek:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις θεμα προφανως απο αυτα που αναφερει η εταιρια θα εκανε δουλεια καλυτερα αν το εριχνες επανω στα μακαρονια!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν το θίξαμε καθόλου. . .

Το βιολογικό υλικό από το παλιό το φίλτρο να υποθέσω οτι το έβαλες μέσα στο eheim ??!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν το θίξαμε καθόλου. . .

Το βιολογικό υλικό από το παλιό το φίλτρο να υποθέσω οτι το έβαλες μέσα στο eheim ??!!!

Εννοείτεεεεε.Απλα τώρα θα του βάλω και το υγρό, για ενίσχυση.

Τι στο καλό, να μαθαίνουμαι και κάτι ( τόσο καιρό στο φόρουμ ) :D

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και το υγρό(γιατί αν σου πω οχι θα σε προβληματίσω :P) και κάτσε να απολαύσεις το ενυδρείο σου. . .

Δεν έχεις ξεχάσει κάτι!!

Όλα θα πάνε καλά χωρίς να αγχώνεσαι !!:)

Link to comment
Share on other sites

Τις τρυπες του καπακιου σπαστες ή τροχισε τις λιγο ωστε να περνανε οι σωληνες!

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικα μου ήρθε σήμερα......Μπορώ άραγε να βάλω κάποιον συγκατοικο στο 60άρι με τα 2 οράντα ? ψαράκι ή μη ?

Γνωρίζω ότι έιναι ήδη μικρό για τα ψάρια που φιλοξενεί, αλλά επειδή θα πάει στα 120 λτ , που πρέπει, είπα μπάς και τους βάλουμε καμιά παρεούλα . ^_^

Link to comment
Share on other sites

καποια σαλιγκαρια μονο...

κανενα zebra snail ή trumpet snail μπορεις να βαλεις...

εφοσων το χειμωνα δεν πεφτει κατω απο τους 20-21 η θερμοκρασια.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

πόσσα zebra μπορώ να βάλω στα 60λτ ? είναι πολύ όμορφα........πολλαπλασιάζονται πολύ , άραγε ? :bigemo_harabe_net-135:

Εκανα πατέντα με τις σωλήνες του φίλτρου, Sturm, ευχαριστώ...... :usd:

Link to comment
Share on other sites

Τις τρυπες του καπακιου σπαστες ή τροχισε τις λιγο ωστε να περνανε οι σωληνες!

Μπορώ, μήπως να κοντήνω το σπρευ-μπάρ, γιατί είναι κατά μηκος του ενυδείου, και είναι λίγο αντιαισθητικο.( και ας έχει πράσινο χρώμα ) ^_^

Link to comment
Share on other sites

ή αν μεγαλωσεις τις ηδη υπαρχουσες ή εαν κανεις περισσοτερες τρυπες...

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

πόσσα zebra μπορώ να βάλω στα 60λτ ? είναι πολύ όμορφα........πολλαπλασιάζονται πολύ , άραγε ? :bigemo_harabe_net-135:

Εκανα πατέντα με τις σωλήνες του φίλτρου, Sturm, ευχαριστώ...... :usd:

Μην σε απασχολεί καθόλου αυτό . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...