Jump to content

Βοηθεια Με Το 2213 Εheim


Soulaki1

Recommended Posts

Μάλλον , θα διαλέξω το πιο εύκολο.....να ανοίξω τις ήδη υπάρχουσες..Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειδα Σουλα για τα zebra...

οπως ειπε ο Δημητρης , δεν σε απασχολει.. γεννανε αλλα δεν εκκολαπτονται τα αυγα τους, τα οποια χρειαζονται υφαλμυρο νερο...

μακαρι να γεννουσαν να γεμιζαμε..

υπαρχουν πολλα ειδη της οικογενειας nerite, που ειναι πολυ ομορφα...

το μονο κακο ειναι πως τα αυγα τους δεν φευγουν με τιποτα και τα φορτωνομαστε μια ζωη σε ξυλα ή πετρες οπου και τα γεννανε..

αλλα εμενα δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον , θα διαλέξω το πιο εύκολο.....να ανοίξω τις ήδη υπάρχουσες..Ευχαριστώ πολύ.

Με προσοχή γιατί σπάει . . .

Link to comment
Share on other sites

αν βγαλεις την ταπα, απλα δεν θα περναει απο τις τρυπες το νερο..

αν πας σε ενα μαγαζι με χρωματα,λαστιχα ποτισματος κλπ. μπορεις να βρεις εναν μικρο πλαστικο σωληνα να τον κανεις ευκολα σπρει μπαρ..

ετσι δεν θα χαλασεις και το μαμισιο.. εγω ετσι θα εκανα εαν δεν με βολευε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν βγαλεις την ταπα, απλα δεν θα περναει απο τις τρυπες το νερο..

αν πας σε ενα μαγαζι με χρωματα,λαστιχα ποτισματος κλπ. μπορεις να βρεις εναν μικρο πλαστικο σωληνα να τον κανεις ευκολα σπρει μπαρ..

ετσι δεν θα χαλασεις και το μαμισιο.. εγω ετσι θα εκανα εαν δεν με βολευε.

Καλή ιδέα.......αν όμως κάνω στον ίδιο πλαστικό σωλήνα του φίλτρου τις τρύπες, δεν θα δούλευε ? ή επειδή είναι εύκαμπτος, δεν ανοίγουν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα.......αν όμως κάνω στον ίδιο πλαστικό σωλήνα του φίλτρου τις τρύπες, δεν θα δούλευε ? ή επειδή είναι εύκαμπτος, δεν ανοίγουν ?

Και αν τον έβαζα κάθετα στο ενυδρείο, ? παίζει , τι λέτε ? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα.......αν όμως κάνω στον ίδιο πλαστικό σωλήνα του φίλτρου τις τρύπες, δεν θα δούλευε ? ή επειδή είναι εύκαμπτος, δεν ανοίγουν ?

Και αν τον έβαζα κάθετα στο ενυδρείο, ? παίζει , τι λέτε ? ^_^

Δεν καταλαβα τι θες να πεις!

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω...

ευκαμπτος?

εννοεις να ανοιξεις τρυπες στο λαστιχο η στο σπρευ μπαρ?

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω...

ευκαμπτος?

εννοεις να ανοιξεις τρυπες στο λαστιχο η στο σπρευ μπαρ?

Στο λάστιχο εννοώ......να ακυρώσω το σπρέυ-μπάρ, και να τοποθετήσω το λάστιχο, κάθετα σε μια γωνία στο ενυδρείο.....( γιατί είναι πολύ χοντρό, και δείχνει κάπως...βέβαια αν δεν γίνεται δεν έχω και άλλη επλογή, θα το αφήσω ώς έχει )

Στην τελική το σπρέυ-μπάρ, μπορεί να μπεί κάθετα ? :rolleyes:

ελπίζω να μην ξεχάσετε και αυτά που ξέρετε με εμένα.......... :lolu:

Link to comment
Share on other sites

καθετα εννοεις οπως το σχημα (το πρασινο σπρευ μπαρ) ?

αν ναι, νομιζω πως θα ενοχλει ετσι τα ψαρια με αρκετη ροη - κινηση και στα πιο κατω επιπεδα..

Σωστοτερο απ ολα ειναι να τοποθετηθει οπως το κοκκινο σπρευ μπαρ του σχηματος..

τρυπες στο λαστιχο μην δοκιμασεις, δεν θα πετυχει.. ειναι μαλακο και θα κλεινουν αμεσως μολις τις ανοιξεις..

post-49567-0-56088200-1414243870_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και παρε απο leeroy, praktiker κτλ βρυσες ποτιστικες κα προσαρμοσε τις στο στομιο του λαστιχου και κατεργησε το spray bar!

https://www.google.gr/search?q=%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82&espv=2&biw=1164&bih=817&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Za5LVMLxFYfVPMengeAL&ved=0CDsQsAQ

Link to comment
Share on other sites

καθετα εννοεις οπως το σχημα (το πρασινο σπρευ μπαρ) ?

αν ναι, νομιζω πως θα ενοχλει ετσι τα ψαρια με αρκετη ροη - κινηση και στα πιο κατω επιπεδα..

Σωστοτερο απ ολα ειναι να τοποθετηθει οπως το κοκκινο σπρευ μπαρ του σχηματος..

τρυπες στο λαστιχο μην δοκιμασεις, δεν θα πετυχει.. ειναι μαλακο και θα κλεινουν αμεσως μολις τις ανοιξεις..

attachicon.gifqq.png

ναι , αυτό εννοούσα λέγοντας κάθετα, αφού όμως δεν γίνετε,θα ψάξω να βρώ αυτό που μου προτείνει ο φίλος μας ο Sturm, :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

καθετα εννοεις οπως το σχημα (το πρασινο σπρευ μπαρ) ?

αν ναι, νομιζω πως θα ενοχλει ετσι τα ψαρια με αρκετη ροη - κινηση και στα πιο κατω επιπεδα..

Σωστοτερο απ ολα ειναι να τοποθετηθει οπως το κοκκινο σπρευ μπαρ του σχηματος..

τρυπες στο λαστιχο μην δοκιμασεις, δεν θα πετυχει.. ειναι μαλακο και θα κλεινουν αμεσως μολις τις ανοιξεις..

attachicon.gifqq.png

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες μιας και δεν έχει τόση πίεση το νερό από το spray bar.

Αλλωστε και κάθετα να το βάλει μπορεί να το γυρίσει να χτυπάει τζάμι για να σπάσει την ροή.

Link to comment
Share on other sites

μα πιο πολυ πιεση απ οτι με το σπρευ μπαρ δεν μπορεις να πετυχεις.. με τις μικρες τρυπες το νερο βγαινει με αρκετη πιεση.

οι 2 τελευταιες τρυπες θα ειναι αρκετα χαμηλα και οτι περναει σε αποσταση 5 εκ. αποτομα θα απωθειτε..

Για μενα δεν ειναι σωστη λυση αυτο..

Οπως ουτε το να γυρισει προς τα πλαγια... τα χρυσοψαρα θελουν καλη ροη στην επιφανεια για να εχουν περισσοτερη οξυγονωση..

ομως τα ενοχλουν τα δυνατα ρευματα μεσα στο νερο τους..

η μονη λυση για μενα ειναι να μπει το σπρευ μπαρ κατα μηκος του ενυδρειου και μεσα στο νερο , με ελαφρως ανασηκωμενες τις τρυπες προς την επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί τα χρυσόψαρα φτιάχνουν κάτι φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού , σαν την φωλιά του μονομάχου ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί τα χρυσόψαρα φτιάχνουν κάτι φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού , σαν την φωλιά του μονομάχου ?

????

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά παίζουν ??

Έχω δει να το κάνουν και άλλα ψαράκια αυτό.

δεν ξέρω, τι να πώ..........πάντως φτιάχνουν μεγάλο θέμα εκεί.......και ασχολούνται και τα 2. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι από τα χρυσόψαρα ; Αν η ανατάραξη δεν είναι επαρκής και υπάρχουν αρκετά οργανικά στο ενυδρείο, μπορεί να δημιουργούνται οι φυσαλίδες που λες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω εδώ και ώρα , να βρώ κανά βιντεάκι που να δείχνει τον τρόπο καθαρίσματος του φίλτρου.......eheim 2213.

Το μόνο που βρήκα, δείχνει έναν τύπο που πλένει το βιολογικό υλικό με νερό βρύσης :cigar: , και φρίκαρα....... οπότε δεν θα ακολουθήσω το οτιδήποτε προτείνει....

Εχει κανείς κανένα λίνκ, ή βιντεάκι να διαβάσω ? :geek:

Δεν είναι η ώρα του φυσικά, αλλά μ΄αρέσει να είμαι προετοιμασμένη. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...