Jump to content

Βοηθεια Με Το 2213 Εheim


Soulaki1

Recommended Posts

δεν το ειδα νωριτερα..

τα χρυσοψαρα δεν κανουν φυσαλιδες σαν του μονομαχου.. προφανως η αναταραξη δεν ειναι επαρκεις, οπως ειπε κι ο Δημητρης..

δεν ειναι καλο στα χρυσοψαρα.... θελεις δυτατη κινηση στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με το spray bar τελικά τί έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το άφησα όπως ήταν, λόγω έλειψης χρόνου.Είναι οριζόντια στην επιφάνεια του νερού και κάνει ένα μικρό κυματάκι.Οι φυσαλίδες εξαφανίστηκαν.......δεν κατάλαβα άν τις έφτιαχναν τα ψάρια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

και πάνω που αναρωτιόμουν, αν θα πρέπει να κάνω αναρόφηση για να ξεκινήσει, όπως την πρώτη φορά.

Επίσης, επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά, το νεράκι που ξεπλένει , καθώς και του κουβά, είναι ενυδρείου ( από αλαγή ) ?

Link to comment
Share on other sites

και πάνω που αναρωτιόμουν, αν θα πρέπει να κάνω αναρόφηση για να ξεκινήσει, όπως την πρώτη φορά.

Επίσης, επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά, το νεράκι που ξεπλένει , καθώς και του κουβά, είναι ενυδρείου ( από αλαγή ) ?

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι απο αλλαγη νερου, απο το ενυδρειο του! Το λεει και 5-6 φορες και τονιζει οτι αν απλυνεις απο βρυση εχασες ολη τη βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι απο αλλαγη νερου, απο το ενυδρειο του! Το λεει και 5-6 φορες και τονιζει οτι αν απλυνεις απο βρυση εχασες ολη τη βιολογια!

Καλά που βρίσκουμε και άκρη μεταξύ μας, γιατί πολλοί

οι άσχετοι τελικά. :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν ερθει η ωρα για καθαρισμα,μαζεψε σε εναν μεγαλο κουβα νερο απο την αλλαγη σου,ριξε μεσα το βιολογικο σου σε ενα σουρωτηρι και κουνα το μεσα στο νερο.θα γινει καινουργιο με ολη την οφελιμη βιολογια πανω του.δεν μπορεσα να σκεφτω πιο ευκολο τροπο απο αυτον.αυτον εφαρμοζω και στα δικα μου.και συνολικα πρεπει να εινε καμια 20αρια λτ σιποραξ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους σας

Ηρθε σήμερα η μεγάλη μέρα, να καθαρίσω το φίλτρο του ενυδρείου με τα 2 οράντα.( το heheim 2213 ) .Και ξεκινάω την διαδικασία, με τις οδηγίες από το βιντεάκι που μου δώσατε.

Το ανοίγω με βοήθεια φυσικά, γιατί αυτό το πράγμα πιάνει σαν βεντούζα.......

Και τι να δώ ?

Περίμενα την μπίχλα του αιώνα, λόγω του ότι τα χρυσόψαρα λερώνουν πολύ περισσότερο από τ άλλα ψάρια.( ε΄ναι και 60 λτ μόνο το ενυδρειάκι )

Εκτός από λίγη βρωμίτσα που αιωρούνταν στο νεράκι του φίλτρου, δεν βρήκα κάτι άλλο.Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το βιολογικό υλικό, είναι πεντακάθαρο.Λερωμένο ήταν μόνο το μπολι που είχα βάλει από την αρχή.......όλο δηλ. το δίχτυ με τους κύλινδρους- σιποράξ της ΣΕΡΑ είναι ολόλευκο.

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Μήπως φταίει ότι τα ψάρια είναι μικρά ακόμα ?

Μήπως έπρεπε να το ανοίξω μετά από κανά εξάμηνο? ( 3 μήνες είναι μέχρι τώρα που δουλεύει ) χρονο ίσως ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον μπορέσει να με βοηθήσει.

υ.γ. Δεν έχετε παράπονο, όταν έχω απορίες, σας ταράζω στις ερωτήσεις...... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια χαρά σε βρίσκω. Μην αγχώνεσαι, τα ψαράκια είναι μικρά και δε λερώνουν πολύ ακόμα, ιδίως αν τα ταΐζεις με μέτρο, ενώ και το φίλτρο είναι ολοκαίνουργιο. Φυσικό είναι που το μπόλι ήταν το πιο βρώμικο. Το κλείνεις και του ξαναρίχνεις μια ματιά το Πάσχα, μαζί με το αρνί :bigemo_harabe_net-76:

By the way, είμαστε στην ίδια κατηγορία χρυσόψαρων & φίλτρων :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια χαρά σε βρίσκω. Μην αγχώνεσαι, τα ψαράκια είναι μικρά και δε λερώνουν πολύ ακόμα, ιδίως αν τα ταΐζεις με μέτρο, ενώ και το φίλτρο είναι ολοκαίνουργιο. Φυσικό είναι που το μπόλι ήταν το πιο βρώμικο. Το κλείνεις και του ξαναρίχνεις μια ματιά το Πάσχα, μαζί με το αρνί :bigemo_harabe_net-76:

By the way, είμαστε στην ίδια κατηγορία χρυσόψαρων & φίλτρων :bigemo_harabe_net-82:

Ωραία , ησύχασα τώρα.Ευχαριστώ πολύ.......

Αντε , για να χαιρόμαστε τα μωρά μας...

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο καθαριζεται ΜΟΝΟ οταν μειωθει αισθητα η ροη, αλλιως δεν υπαρχει λογος..

Τα ψαρια ειναι μικρα, αλλα θελουν ταισμα , οχι με μετρο.. μπολικο φαι 2-3 φορες την ημερα τουλαχιστον για να παρουν μπου και να μην μεινουν στασιμα..

Βεβαια μετρας νιτρικα , αμμωνια ,νιτρωδη πολυ πιο συχνα..

Α! και σκεφτεσαι για αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου στο αμεσο μελλον(το φιλτρο δεν θα χρειαστει να αλλαχτει) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok.Ταίζω 2 φορές την ημέρα, και τρέχουν όταν με βλέπουν τα μικρούλια μου.

Οσο για τον επόμενο έλεγχο, θα τον κάνω σε κανά εξάμηνο, μου φαίνεται..... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ανοιγεις αδικα(οχι οτι εινε κ δυσκολο αλλα λεμε τωρα)μπορεις να ριξεις μια ματια με εναν δυνατο φακο να δεις περιπου σε τι κατασταση βρισκωντε τα πραγματα μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο καθαριζεται ΜΟΝΟ οταν μειωθει αισθητα η ροη, αλλιως δεν υπαρχει λογος..

Τα ψαρια ειναι μικρα, αλλα θελουν ταισμα , οχι με μετρο.. μπολικο φαι 2-3 φορες την ημερα τουλαχιστον για να παρουν μπου και να μην μεινουν στασιμα..

Βεβαια μετρας νιτρικα , αμμωνια ,νιτρωδη πολυ πιο συχνα..

Α! και σκεφτεσαι για αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου στο αμεσο μελλον(το φιλτρο δεν θα χρειαστει να αλλαχτει) ;)

Προσωπικά... διαφωνώ με αυτή την άποψη.-

Link to comment
Share on other sites

πες μας και γιατι Νικο...

γιατι χρειαζεται να καθαριζεται περισσοτερες απο 2-3-4 φορες (αναλογα το ενυδρειο και τους κατοικους) τον χρονο ?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Στο ανάλογα με τους κατοίκους συμφωνώ... όμως το συνθετικό (ενυδρειακό) βαμβάκι θέλει συχνή αντικατάσταση... οπότε ΔΕΝ μπορείς να το αλλάζεις, μόνο όταν μειωθεί αισθητά η ροή... όπως έγραψες. Για να γίνει αυτό μπορεί να χρειαστούν... αρκετοί μήνες.-

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για το βαμβακι ρε συ, αλλα για τα υλικα και τα σφουγγαρια...

εννοειται αν υπαρχει υαλοβαμβακας (εχω μαθει οτι σ αρεσει αυτη η λεξη :D ) , αλλαζεται καθε βδομαδα με την αλλαγη νερου (τουλαχιστον σε μενα)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω από κοντά πόσο μου αρέσει... σε σένα ΔΕΝ ξέρω αν θα αρέσει όμως. :gunsmilie::kookoo:

Για τα ίδια πράγματα μιλάμε... ακατανόητε.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με βάλατε στην πρίζα και λέω να ανοίξω και εγώ αύριο το φίλτρο να αλλάξω το βαμβακάκι, αν και έχω και προφίλτρο και το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή νερού....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με βάλατε στην πρίζα και λέω να ανοίξω και εγώ αύριο το φίλτρο να αλλάξω το βαμβακάκι, αν και έχω και προφίλτρο και το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή νερού....

Αυτο κι αν ειναι σπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με βάλατε στην πρίζα και λέω να ανοίξω και εγώ αύριο το φίλτρο να αλλάξω το βαμβακάκι, αν και έχω και προφίλτρο και το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή νερού....

Τι εννοείς... με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κι αν ειναι σπαμ!

Χαχαχαχα ;).
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς... με αυτό;

Στην εισοδο του φιλτρου εχω προσαρμοσει προφιλτρο με χοντροτρυπο σφουγγαρι για να κραταει καποια χοντρα πριν περασουν στο φιλτρο. Αυτο λοιπον το ξεπλενω σχεδον σε καθε αλλαγη νερου γιατι μπουκωνει οπως καταλαβαινεις... Ξεπλενω σε νερο ενυδρειου φυσικα.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...