Jump to content

Παραλαβή


Recommended Posts

γειά σας και πάλι, μόλις παρέλαβα το ενυδρέιο μου 120 λίτρων και εχεί μέσα ενα φίλτρο t head 550 ένα θερμοστάτη hot 2005 100w και ένα θερμόμετρο , μόλις έβαλα το υπόστρωμα και τώρα βάζω τα χάλικια .λέω να το αφήσω κανα 2 βδομάδες και μετά να ΄βαλω τα φυτά . Ήθελα να ρώτησω αν είναι καλα αύτα που έχει μέσα , αν χρείαζετε κάτι επιπλέον .Επίσης 'εχει και μια λάμπα F24T5/D .

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες φιλε μου!αν το φιλτρο σου ειναι αυτο,βαση της περιγραφης παραπανω δεν νομιζω να σε καλυψει καθολου εφοσον σκεπτεσαι να βαλεις καμποσα ψαρακια μεσα.θα χρειαστεις καποιο εξωτερικο σιγουρα για να κανεις δουλεια.το παρον που ειχε μεσα στο ενυδρειο μπορεις να το χρησιμοποιησεις για βελτιωση της κυκλοφοριας του νερου στο ενυδρειο εφοσον υπαρχουν νεκρα σημεια μετα την τοποθετηση του αλλου φιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

θα σου γυριζει το νερο περιπου 4 φορες την ωρα το συγκεκριμενο!το αν κανει παιζει ρολο τι ψαρια θα βαλεις ,ποσοτητα,ταισμα που κανεις,ρουτινες αν τηρουντε!η ταπεινη μου αποψη ειναι να πας σε καποιο μοντελο καποιας καταξιωμενης εταιριας στο αντικειμενο φιλτρο(eheim,fluval),για να εχεις οσο γινεται το κεφαλι σου ησυχο απο αποψι τουλαχιστον ευρεσεως ανταλακτικων κλπ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν θα κανει καθολου δουλεια! Πας σε εξωτερικο!

Ο θερμοστατης ειναι μια χαρα 100w αλλα δεν τον εχω ξανακουσει!

Για δωσε πληροφοριες! Τι υποστρωμα, τι χαλικι, τι φυτα, ποσα κελβιν λαμπα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως στα λένε τα παιδιά παραπάνω. Για φίλτρο θα σου πρότεινα τα sun sun Πολύ καλά, οικονομικά, αξιόπιστα και πρακτικά. Θέλουν λίγο προσοχή γιατί τα πλαστικά τους σπάνε πιο εύκολα σε σύγκριση με τα επώνυμα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδία , εχώ βάλλει 1 μεγάλο και 2 μικρά χαλικακία απο κάτω υπόστρωμα sera και σε κάνα 2 βδομάδες λέω να βάλλω τα φυτά. Εχει μία λάμπα F24T5/D δεν ξέρω αν κάνει και πόσα βατ είναι δεν το γράφει κάπου ,μπορε'ιτε να καταλάβετε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδία , εχώ βάλλει 1 μεγάλο και 2 μικρά χαλικακία απο κάτω υπόστρωμα sera και σε κάνα 2 βδομάδες λέω να βάλλω τα φυτά. Εχει μία λάμπα F24T5/D δεν ξέρω αν κάνει και πόσα βατ είναι δεν το γράφει κάπου ,μπορε'ιτε να καταλάβετε?

Δεν το καταλαβα αυτο; Τι σημαινει;

Η λαμπα μαλλον ειναι 24 watt οπως λεει και το ονομα της, αλλα ποσα κελβιν ειναι; Θα το λεει λογικα η συσκευασια ή πανω στην λαμπα!

Αν εχεις βαλει υποστρωμα βαλτα αποο τωρα τα φυτα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

6500K ειναι.

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι η μια λαμπα αν δεν θελεις να το κανεις φυτεμενο ενυδρειο(μπρεις να βαλεις μη απαιτητικα φυτα, υπαρχουν αρκετα)

δες αγγελιες και βρες κανενα eheim 2215 η κανενα fluval με αντιστοιχη κυκλοφορια στο περιπου, ειναι εγγυηση, και εχουν και μεγαλο καδο για πολυ βιολογικο υλιοκο που ειναι το αλφα και το ωμεγα, η καρδια του ενυδρειου, βαλε δυο μπλε σφουγγαρια και sera siporax

τωρα απλες συμβουλες απο εμενα, επιδη ειναι μικρο βαλε ψαρακια μικρα να υοαρχει κινηση στο ενυδρειο να ζωγραφιζει μην βαλεις πχ 2-3 σκαλαρια δεν εχει νοημα, στρωστο με υπομονη, οχι πλαστικα φυτα, και γενικα πλαστικα αντικειμενα, βαλε μη απαιτητικα φυτακια και καμια ριζα και να εχεις υπομονη υπομονη υπομονη...

καλη αρχη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...