Jump to content

Sos! Σαλάχι Ήρθε Σε Επαφή Με Αλάτι Και Έπαθε Έγκαυμα


Recommended Posts

Χωρίς να έχω γνώση για τα σαλάχια, θα απαντήσω σε αυτό που είπε ο Άγγελος για τα 2 χρόνια αρχάριος και το σχολίασες,

Φίλε να φοβάσαι αυτούς που τα ξέρουν όλα και δηλώνουν έμπειροι, η ζωή είναι ένα μεγάλο σχολείο και όλοι μας μαθαίνουμε κάθε μέρα μικροί και μεγάλοι, εγώ προσωπικά χαίρομαι που κάποιος δηλώνει αρχάριος μετά από κάποια χρόνια απασχόλησεις με το χόμπι, αυτό δείχνει άνθρωπο με ανοιχτό μυαλό και έτοιμο να μάθει πάντα κάτι νέο.

+φωνω οσο δεν παει!

Απλα θελω να πω οτι χαρακτηριστηκε αρχαριος απο αλλον και δεν αυτοχαρακτηριστηκε ...

με ποιο κρητηριο λοιπον καποιος μπορει να καθοριζει εναν χομπιστα εαν ειναι αρχαριος ή οχι..

Προσωπικα ειμαι πανασχετος και χαιρομαι γι αυτο... και καθε μερα μαθαινω κατι καινουργιο...

Δεν μπορουμε ομως, δεν εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε καποιον για το αν ειναι αρχαριος ή οχι..

ο καθενας απο μας ξερει για τον εαυτο του, τι και ποση γνωση εχει..

Αυτους φοβαμαι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημητρη ολοι μας μαθαινουμε καθε μερα... κανεις δεν τα ξερει ολα.

Απλα δεν χρειαζεται να το παιζουμε πολυξεροι και οτι οι αλλοι δεν ξερουν οσα εμεις..

εμενα ετσι μου φανηκε και το ειπα..

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, ο ανθρωπος περιμένει να δει τι μπορεί να κάνει με το σαλάχι του! Βοηθήσετε τον και μην αναλώνεστε πάλι στα ίδια, ειναι κρίμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Otan kapoios grafei greekleech ,του λεμε μην γραφεις ετσι γιατι απαγορευεται απο τον κανονισμο και πολυ σωστα.

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,του λεμε μην γραφεις ετσι,γιατι ειναι σαν να γκαριζεις,και πολυ σωστα.

Οταν καποιος γραφει με bold γραμματα ,τι του λεμε?

Κριμα ηταν ενα ομορφο και σπανιο θεμα ,γιαυτα τα ομορφα πλασματακια,που θα μπορουσαμε να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι,απο 2 εμπειροτατατπος χομπιστες, (DIMITRIOS και angelos 7577) για τον Huski -Jim σημερα εμαθα οτι εκτρεφει 12 χρονια αυτα τα πλασματακια..αλλα μας πατησε το τρενο ως συνηθως.

Μονο οποιος την εχει μεγαλυτερη (την γνωση) δικαιουτε να γραφει,εγω η ο Αγγελοςπου την εχουμε μικροτερη (την γνωση) τουμπεκι.

Κουνια που μας κουναγε και τα μυαλα στα καγκελα.

Καλη συνχεια στο θεμα ,αν και δεν το προβλεπω

Δέν εκτρέφω σαλάχια φίλε κιχλιδάτε ούτε και έχω τα τελευταία χρόνια, προσωπικά ασχολούμε 90%+ με λορικαριίδες και μόνο με ενδυρεία βιοτόπων.

Όταν μπαίνει ένα νέο μέλος σε ένα φόρουμ και μας δίχνει το πρόβλημα του σε ψάρια τόσης μεγάλης αξίας αλλά και σπανιότητας, ώς διαχειρηστής του φόρουμ πρέπει να το προστατέψω.

Όσο αφορά τα περι 'μεγαλύτερης' γνώσης τα προσπερνάω μιάς και θέλω πραγματικά να γίνει διάλογος για αυτά τα ψάρια.νομίζω ότι είμαι ο μόνος που παρέθεσα δεδομένα και απάντηση δέν πήρα......Θα χαρώ λοιπόν να συνεχιστεί ο διαλογος αλλα βαλθήκατε αμέσως να βγάλετε μαχαίρια......

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, ο ανθρωπος περιμένει να δει τι μπορεί να κάνει με το σαλάχι του! Βοηθήσετε τον και μην αναλώνεστε πάλι στα ίδια, ειναι κρίμα.

:bigemo_harabe_net-92: Περιμενε να αποφανθουμε πρωτα .

Τελικα κανει καλο το αλατι?

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ξαναρωτήσω,γιατι έριξες αλάτι στα σαλάχια;Τι σημαίνει βελτίωση του νερού;

Το έκτοζον χρησιμοποιείται στα σαλάχια για φούνγκους πχ.Είσαι σίγουρος ότι προήλθε απο το αλάτι η ζημιά;

Τα σαλάχια είναι η αλήθεια οτι έχουν ευαίσθητη ''επιδερμίδα''.Ο κίνδυνος τώρα είναι για μόλυνση πιθανώς.Επειδή την ασκοπη χρήση φαρμάκων την αποφευγω,δεν βάζεις καλύτερα λίγο aquasafe?

Επίσης,όσο μεγάλη αλλαγή κι να κάνεις,0 δεν θα έχεις νιτρικά.Με τι μετράς;Ισως ειναι πολύ χαμηλά.

Τι ταίζεις τα ζωντανά; :)

προληπτικά melafix/pimafix και ΤΙΠΟΤΕ άλλο....τα ζωντανά που έχεις είναι ιδιαίτερα, σπάνια και ακριβά...μήν κάνεις πράγματα χωρίς να ρωτήσεις για αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Δέν εκτρέφω σαλάχια φίλε αφου δεν εχεις σαλαχια,πως βγαζεις αρχαριο εναν χομπιστα που ειχε και γεννες?κιχλιδάτε ούτε και έχω τα τελευταία χρόνια, προσωπικά ασχολούμε 90%+ με λορικαριίδες και μόνο με ενδυρεία βιοτόπων.

Όταν μπαίνει ένα νέο μέλος σε ένα φόρουμ και μας δίχνει το πρόβλημα του σε ψάρια τόσης μεγάλης αξίας αλλά και σπανιότητας, ώς διαχειρηστής του φόρουμ πρέπει να το προστατέψω.Εχουν γραφτει τοσες πολες φορες λαθος συμβουλες εδω μεσα,και δεν σε ειδα ποτε με αυτον τροπο να καταχεριαζεις κανενα .

Όσο αφορά τα περι 'μεγαλύτερης' γνώσης τα προσπερνάω Εσυ το ξεκινησες το λαθος,και η αναρμοστη συμπεριφωρα δεν προσπερνιεται απλα να προσεχουμε τι γραφουμε αλλη φορα,γιατι μας διαβαζουν και μικρα παιδια οπως λεει και ενας φιλος μου.μιάς και θέλω πραγματικά να γίνει διάλογος για αυτά τα ψάρια.νομίζω ότι είμαι ο μόνος που παρέθεσα δεδομένα και απάντηση δέν πήρα......Θα χαρώ λοιπόν να συνεχιστεί ο διαλογοςαυτο θα ηθελα και εγω,γιατι θελω να μαθω απο οποιον εχει ζησει αυτα τα πλασματα,ασχετα με την εμπειρια του. αλλα βαλθήκατε αμέσως να βγάλετε μαχαίρια......Και η κριτικη καλο κανει,εκτος αν θελεις να λεμε μονο μπραβο ζητω κτλ.

Περιμενω να μαθω απο αυτο το σπανιο θεμα.Και θα χαρω να συνεχισει μονο επι του σοβαρου προβληματος του φιλου μας και οχι στα υπολοιπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αν δεν το ρίξουμε πανω του χύμα η οταν ειναι στο τηγάνι, σε σωστη μικρή ποσοτητα ενδεχωμενος μπορει να προστατέψει το ζωντανο αν εχει μεγαλη απώλεια σε ηλεκτρολύτες λογο μεγάλης ανοικτής πληγής οπως ολα τα ψαρια γλυκού νερου. Δεν ξερω βεβαια τιποτα για τα σαλάχια περα του οτι ειναι ζωντανα γλυκού νερου και ειναι πανέμορφα αλλα μπορει να κανω και λαθος. Γιατι το κειμενο που έβαλε ο Δημήτρης με προβλημάτισε και δεν το γνώριζα, βεβαια 3ppt δεν ειναι και λιγο. Θεωρω υπερβολικο κάποιος να κανει σχεδον υφάλμυρο το νερο του.

Η απορια μου ομως ειναι γιατι να ρίξεις αλατι σε ενα ενυδρειο με ζωντανα γλυκού νερου αν ολα ειναι καλα; Απο οτι κατάλαβα αυτο ειναι που ειπε και απορεί ο Δημήτρης / Husky Jim. Βεβαια και εγω την ιδια απορια εχω και θα ηθελα να μαθω γιατι, αν γινεται.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ εδώ αλλά αν είναι να το συνεχίσουμε θα τα μεταφέρω όλα σε άλλο θέμα για να μείνει καθαρό το αρχικό.....

αφου δεν εχεις σαλαχια,πως βγαζεις αρχαριο εναν χομπιστα που ειχε και γεννες?

-Θα χαρώ λοιπόν να ανοίξει ο Άγγελος ένα νέο θέμα και να μας παρουσιάσει τις εμπειρίες του αλλά και τις γέννες του και να συζητήσουμε για αυτό και εκεί να δείς με τις απαντήσεις μου αν ξέρω ή δέν ξέρω το τί συμβαίνει στον αμαζόνιο και τα ψάρια του.η γέννα δέν είναι απόλυτη ένδειξη ότι κάποιος έχει γνώσεις, μπορέι να έγινε και τυχαία.Και αυτό το λέω εγώ που κάνω ΜΟΝΟ αναπαραγωγές...πολλές γίνονται και τυχαία...δέν σημαίνει ότι ξέρω τα πάντα....ΔΕΝ τα ξέρω γιαυτό και μαθαίνω, διαβάζω και πηγαίνω σε σεμηνάρια στο εξωτερικό.

Εχουν γραφτει τοσες πολες φορες λαθος συμβουλες εδω μεσα,και δεν σε ειδα ποτε με αυτον τροπο να καταχεριαζεις κανενα .

-Για πολλά χρόνια απήχα από το φόρουμ και μόλις φέτος άρχισα να ξαναγράφω.Και από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να καταχεριάσω κάποιον που πρότεινε σε νέο χομπίστα να βγάζει καθημερινά τα ψαράκια του έξω από το ενυδρείο και να τα κάνει μπάνιο με bactopur direct....αυτός ο κάποιος ήταν κολητός και σχεδόν δέν μου μιλάει μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ο Αλέξανδρος είναι πελάτης μου και με το περιστατικό με το αλάτι φοβήθηκε πολύ.

Έχουμε μιλήσει από εχτές και σήμερα και πρέπει ήδη να έχει ξεκινήσει θεραπεία με melafix.

Σε περίπτωση που στις επόμενες 2 μέρες δεν έχει σταματήσει η εξάπλωση του σημείου με το πρόβλημα θα περάσουμε σε θεραπεία με κάποιο αντιβιοτικό.

Το ζωντανό είναι σε πολύ καλή κατάσταση μιας και έχει έρθει από το προσωπικό μου στοκ άρα πολύ σύντομα θα συνέλθει.

Όσο αναφορά το αλάτι το χρησιμοποιούμε κατά κόρον σαν πρώτη ενέργεια για αντιμετώπιση έξω-παρασίτων.

Σίγουρα όμως θέλει προσοχή και να το διαλύουμε πριν το ρίξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ο Αλέξανδρος είναι πελάτης μου και με το περιστατικό με το αλάτι φοβήθηκε πολύ.

Έχουμε μιλήσει από εχτές και σήμερα και πρέπει ήδη να έχει ξεκινήσει θεραπεία με melafix.

Σε περίπτωση που στις επόμενες 2 μέρες δεν έχει σταματήσει η εξάπλωση του σημείου με το πρόβλημα θα περάσουμε σε θεραπεία με κάποιο αντιβιοτικό.

Το ζωντανό είναι σε πολύ καλή κατάσταση μιας και έχει έρθει από το προσωπικό μου στοκ άρα πολύ σύντομα θα συνέλθει.

Όσο αναφορά το αλάτι το χρησιμοποιούμε κατά κόρον σαν πρώτη ενέργεια για αντιμετώπιση έξω-παρασίτων.

Σίγουρα όμως θέλει προσοχή και να το διαλύουμε πριν το ρίξουμε.

Χαίρομαι που το ξεκαθάρισες Σταύρο.....

Πολύ συμαντικό είναι αυτό που είπες....αλάτι για εξωπαράσιτα=ΝΑΙ.....όχι όμως με το παραμικρό.....

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Σταυρο,επιτελους κατι μαθαμε. :)

Σιγουρα ειναι σε καλα χερια το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας σταματησει εδω. Θεωρω οτι ειμαστε το καλυτερο ενυδριακο φορουμ και νομιζω οτι καποιες κουβεντες δεν αρμοζουν εδω. Δε μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να προσελκιουμε μελη στον χομπι οταν ενας νεος στο χωρο μπαινει και διαβαζει αυτα τα πραγματα. Ξερεται πολυ καλα οτι ολοι μας πριν κανουμε την εγγραφη μπαιναμε και διαβαζαμε ξανα και ξανα μεχρι να αποφασισουμε να δωσουμε τα στοιχεια μας.

Οσο για τους διαχειριστες δεχομε οτι ειναι ανθρωποι και καποιες φορες μπορει να κανουν λαθος δεν δεχομε ομως οτι ο διαχειριστης μπορει να γραφει οτι και οπως θελει ενω εγω οχι.

Μια φορα οταν εκανα την εγγραφη μια ευδομαδα περιπου τιμοριθηκα πεντε μερες εκτος γιατι εγραψα τη λεξη πετσοπας απο τοτε μεχρι σημερα δεν ειδα να τιμωριθει καποιος γιαυτο . η συγκεκριμενη λεξη στο φορουμ εχει γινει ψωμοτυρι και απο μελη και απο διαχειριστες κατα καιρους .καποιοι κανονες η ισχυουν για ολους η για κανεναν.

Ουφ τα ειπα και ξαλαφροσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθάρισαν ολα, ομορφα. Ευχαριστούμε Σταύρο για τα κομμάτια που προσθεσες στο παζλ. Ειμαι σίγουρος οτι τιποτα δεν εγινε με κακή πρόθεση αφου ολοι το ιδιο αντικείμενο εχουμε, την αγαπη μας για τα ενυδρεια, με οτι περιλαμβάνει αυτο.

Ευχομαι το ζωντανο να γινει καλα και να δουμε φωτογραφιες του υγιές και δυνατό :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο θέμα που συζητάμε, το ζωντανό έπαθε ένα απλό επιφανειακό έγκαυμα από την επαφή με το αλάτι αλλά αυτομάτως η πληγή απολυμάνθηκε κιόλας. Το σημείο που ήρθε σε επαφή με το αλάτι έχει ήδη ξεφλουδίσει χωρίς να εμφανιστεί κάποια κοκκινίλα από κάτω, που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποια βακτιριακή μόλυνση για την ώρα.

Η θεραπεία με το melafix θα συνεχίσει όπως προτείνετε για περίπου 6-7 μέρες για αποφυγή κάποιας μόλυνσης.

Τα σαλάχια είναι πολύ δυνατά ζώα και με δεδομένο ότι δαγκώνονται πολύ άσχημα όταν ζευγαρώνουν έχουν την δυνατότητα πολύ εύκολα να φτιάξουν το σημείο με το πρόβλημα. Αλλά μιας και μιλάμε για κάψιμο και όχι δάγκωμα ίσως το σημείο όταν κλείσει η πληγή να μην είναι ακριβώς όπως ήταν πριν, όπως συμβαίνει και με εμάς σε περίπτωση καψίματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση αντιχλώριου με βιταμίνες Β ή με αλόη ή και τα δύο εναλαξ για τρείς ημέρες θα βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση αντιχλώριου με βιταμίνες Β ή με αλόη ή και τα δύο εναλαξ για τρείς ημέρες θα βοηθήσει .

Θα ήθελα μια εξήγηση πάνω σε αυτή την πρόταση

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώρια Tetra , Sera , ( δεν ξέρω για τα υπόλοιπα ) περιέχουν και άλλα συστατικά μεταξύ των οποίων βιταμίνες Β που βοηθούν την ταχύτερη και περισσότερη ανάπτυξη της βλένης των ψαριών .

Για την αλόη δεν νομίζω να χρειάζετε να γράψω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια, σορυ αν ειμαι εκτος τοπου και χρονου, κανει ή δεν κανει για τα σαλαχια;

Link to comment
Share on other sites

Husky_Jim και devilsnake είναι απο τους κορυφαίους γνώστες στην Ελλάδα και μόνο αυτοί μπορούν να δώσουν αξιόπιστη απάντηση .

Εμένα η γνώμη μου είναι όχι ανεξέλεκτη χρήση στο αλάτι , γενικά για όλα τα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι γενικα κανει καλο. Οχι ομως με αλογιστη χρηση και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ απευθειας μεσα στο ενυδρειο. Εγω π.χ. το χρησιμοποιω στα axolotl επειδη συνεχως ''τρωγεται'' καποιο σημειο στο σωμα τους η τους ''καιγονται'' τα βραγχια. Τα χτυπηματα ειναι πολλα μιας και εχουν γινει godjilla οποτε το αλατι μου προσφερει μια πολυ καλη λυση για να επουλωνονται γρηγορα οι πληγες και χωρις μολυνσεις.

Link to comment
Share on other sites

....................... το αλατι μου προσφερει μια πολυ καλη λυση για να επουλωνονται γρηγορα οι πληγες και χωρις μολυνσεις.

Μα δεν επουλώνει πληγές ούτε είναι απολυμαντικό στις δόσεις που χρησημοποιούμε στα ενυδρεία .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν επουλώνει πληγές ούτε είναι απολυμαντικό στις δόσεις που χρησημοποιούμε στα ενυδρεία .

Το ενυδρειακο αλατι εννοω ετσι, της ατι συγκεκριμμενα που εχω εγω π.χ. εχει αντιπαραστιτικες ιδιοτητες και βοηθα στην επουλωση πληγων μεσω αυτης της διαδικασιας επομενως. Επισης ειναι καλο προοληπτικο μεσο, ειδικα σε ενυδρεια με γκαπυ.Ουσιαστικα αυτο που συμβαινει ειναι πως τα εξωπαρασσιτα, αποκολωνται λογο οσμωτικης διαφορας και μαλλον μετα πεθαινουν απο αφυδατωση, αφυδατωση ομως μπορουν να παθουν και τα ψαρια μας οποτε γι αυτο λεω σε πολυ μικρες ποσοτητες.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ η σηζήτηση για το αλάτι να συνεχιστεί εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97592-ioiioeeth-dhssaaoc-eae-aaioaenaaeaeu-aeuoe/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...