Jump to content

My Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

079_zpsb07bfadc.jpg

Η ιστορία ξεκινά πριν από δύο χρόνια περίπου, όταν και μόλις είχα στήσει έναι μικρό Tanganika και ενώ είχα την ησυχία

μου σκάει από το πουθενά ο φίλος μου ο Πάνος με ένα nano 30άρι.....Λίγο το ψηστήρι του, λίγο το ενυδρείο το οποίο

ήταν φοβερό (πραγματικά κρίμα ρε φίλε που χάλασες αυτό το ενυδρείο,ήταν διαμαντάκι....), δεν ήθελα και πολύ, ξέστησα τις κιχλίδες και ξεκίνησα το πρώτο μου θαλασσινό.Δυστυχώς όμως δεν έχουν όλα happy end, η προσπάθεια αυτή ήταν μια μεγαλοπρεπής αποτυχία....λάθος επιλογές, βιαστικές κινήσεις, έλλειψη υπομονής με οδήγησαν ένα χρόνο μετά στο να παρατήσω την προσπάθεια.

Επειδή όμως-όπως όλοι εδώ μέσα ξέρουμε-το μικρόβιο δεν φεύγει ποτέ, μετά από λίγους μήνες απραξίας, τον περασμένο Μάρτιο ξεκίνησα την δεύτερη μου θαλασσινή προσπάθεια, την οποία και θέλω να μοιραστώ μαζί σας.....

Ενυδρείο diy κύβος 130lt (50x52x50), με 8άρι τζάμι, rimless και sump 96lt (60x40x40).Kαθαρά λίτρα νερού περίπου 175-180.

Για την επικοινωνία των δύο φροντίζουν μια εξωτερική υπερχείλιση Eshopps PF nano η οποία κατεβάζει γύρω στα

600-700lt/h και επιστροφή μία κινέζα 2500lt/h (λέμε τωρα.....).

Από skimmer υπάρχει το Aqua Lobby Achilles (το γνωστό αντίγραφο του MCE600), κυκλοφορία Jebao WP-25 και τον φωτισμό έχει αναλάβει ένα Celio Marine Version.

To ενυδρείο ξεκίνησε με νεκρό βράχο (αυτόν που είχα στην πρώτη προσπάθεια, αφού πρώτα τον έβρασα και πέρασε από την διαδικασία του "cooking" για ένα μήνα), 13 κιλά περίπου και μπήκαν και 10 κιλά μαύρος αραγωνίτης της Seachem.

Αφού περάσαμε όλες τις παιδικές ασθένειες, έγιναν αρκετές αλλαγές στο aquascape και διάφορες προσθαφαιρέσεις το ενυδρείο μετά από 9 μήνες μπορώ να πω ότι έχει σταθεροποιηθεί και έχει μπει σε ένα καλό δρόμο....Φυσικά θέλει αρκετή δουλειά ακόμα αλλά λόγω....κρίσης.....θα γίνει σιγά, σιγά...

Από κοράλια...Acro Monticulosa, Monti καφέ, Εuphyllia paradivisa,Euphyllia yaeyamaensis Eyphyllia glaberscens, Blastomussa merletti,δύο είδη Zoanthus, Fungia sp., Heliofungia actinoformis, Sarcophyton sp., Ricordea florida και Trachyphyllia sp.

Από ψαράκια κολυμπάνε δύο κλοουνάκια, ένας decora, ένα anthias squamipinnis,halichoeres melanurus και ένα

halichoeres chrysus.Παίζουν και μία γαρίδα cleaner καθώς και δέκα trochus.

Παράμετροι....θερμ=26β.,αλατότητα=1,025, Ca=440, Mg=1370, Kh=8, pH=8, νιτρικά μηδενικά.

Άνθρακας και αντιφώσφορος στο media box του skimmer και αλλαγή νερού 20lt καθε 15 ημέρες.

Ώρα για φωτός γιατί μάλλον σας κούρασα......

102_zpse6bc7645.jpg

087_zps7c1b51f2.jpg

079_zpsb07bfadc.jpg

078_zps970f0ac8.jpg

073_zps0b60ff26.jpg

063_zps356bc82e.jpg

098_zps79007628.jpg

097_zps2fd30645.jpg

096_zps396521a6.jpg

095_zps96118f48.jpg

094_zpsa0b3a19f.jpg

093_zps39d7146b.jpg

084_zps26f576d7.jpg

081_zps14544a83.jpg

080_zpsac628c34.jpg

072_zps5267133e.jpg

071_zps787c9aea.jpg

069_zps4a6912ba.jpg

066_zps78eaff48.jpg

063_zps356bc82e.jpg

047_zps3790fc7e.jpg

043_zpscca69c4d.jpg

147_zpsa6792286.jpg

1022_zpsd295bf3b.jpg

1002_zps39a47508.jpg

0952_zpsd0b918e0.jpg

0922_zpsc6e7211c.jpg

0912_zps351c2ed1.jpg

0862_zps89af9e21.jpg

0852_zps410b7bec.jpg

0822_zpsb43be9fc.jpg

124_zpsfe928729.jpg

123_zps3dd5ce8c.jpg

117_zps816e163c.jpg

106_zps655f810c.jpg

105_zps2795fbfb.jpg

104_zps1706e10f.jpg

Τέλος,το πιο σημαντικό....ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά του φόρουμ που μοιράζονται γνώσεις και εμπειρίες...

Το χόμπι μας είναι απίστευτα ομορφο!!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η παρουσίαση είναι top!!

Το ενυδρείο που αρέσει παρά

πολύ

Ίσως έκανα μόνο μια δύο αλλαγές

Το σαρκοφυτο πανέμορφο

όχι ότι τα αλλα πάνε πίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ομορφιά και έχεις πολύυυυυυυ χώρο ακόμα για να το κάνεις τούμπανο, όπως πολύ σωστά είπες, σιγά, σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.....Paul.asty, πως να μην κάνω τέτοια παρουσίαση...εδώ πήγα να φάω ξύλο....

Τι αλλαγές θα έκανες ?Κάθε σχόλιο/παρατήρηση, καλοδεχούμενο....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφη παρουσίαση φίλε μου...

Το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ όπως και η αντίθεση που έχεις πετύχει με τον αραγωνιτη...

Σου εύχομαι τα καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Θανάση σε ευχαριστω πολύ και θα κατέβω μια μέρα με τον Πάνο να τα πούμε και από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Θανάση σε ευχαριστω πολύ και θα κατέβω μια μέρα με τον Πάνο να τα πούμε και από κοντά!

Φιλε μου ξέρω το ποσο έχεις ταλαιπωρηθεί στο παρελθόν με διάφορες αναποδιές στο προηγούμενο ενυδρείο και πραγματικά χαίρομαι που βλέπω ενα όμορφο αποτέλεσμα τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια και απο εμενα κυριε μου..

Λιτο και καθαριο.

Μια ερωτηση αν μου επιτρεπεις.

Το φωτιστικο πως τα παει, ειναι αρκετο για τα λιτρα ειδικα με 50cm υψος που εχεις, γιατι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για το συγκεκριμενο..

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο φιλε να το χαιρεσε τα wrasse στο χοντρο αραγωνητη που εχεις μπορουν να θαβονται - κρυβονται;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα!!! Το ενυδρειο ειναι πανεμορφο και εχει πολλες προοοπτικες!!Οπως ειπες και εσυ θα το πας σιγα σιγα και πιστεψε με θα το τουμπανιασεις..!!!Πανεμορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!! Με υπομονη και επιμονη θα γινει πανεμορφο!!

Πολυ καλη παρουσιαση!!

Φωσφορικα δεν μετρας;; Προσθετα kh-ca-mg βαζεις;; Εαν ναι με ποιον τροπο;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η παρουσίαση σου, δεν με κούρασε καθολου, το αντίθετο θα ελεγα.. Θα ηθελα και αλλο :) .

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου, καθαρο και περιποιημένο. Συνηθως οποίος εχει "φάει" ζόρι στο πρωτο του και εχει δει πως η προσπάθεια του μπορει να παει χαμένη επειδη κατι στο συστημα ειναι απο την αρχη λαθος, μετα αν ξαναπροσπαθήσει ειναι ποιο προσεκτικός και μεθοδικός απο ποτε.

Να το χαιρεσε και σου ευχομαι να το γεμησεις με υπομονη και πανέμορφα ζωντανα! Πολυ ωραια η αντίθεση του μαύρου αραγωνιτη, ειναι οντως λιγο χοντρόκοκκος για τα γούστα μου αλλα ειναι ωραίος.

Τα καλυτερα :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα φιλε μου!

Πολυ ομορφο ενυδρειο και καθαροτατο :jig:

Πραγματικα μου αρεσεουν ολα και οσο μεγαλωνουν τα κοραλια που εχεις μεσα και οσο προσθετεις και μερικα ακομα,θα γινεται ολο και καλυτερο :thumbsu:

Το στσιμο του βραχου μου αρεσει πολυ.Εχω δει 2-3 με το ιδιο στο youtube και μπορεις να κανεις ομορφα πραγματα.Θα σου βαλω τα λινκ μετα :bigemo_harabe_net-117:

Να σου πω την αληθεια ομως,το μονο που θ'αλλαζα ειναι η θεση στη monti!

Βλεπω μεγαλωνει σιγα σιγα και εκει ψηλα που την εχεις βαλει θα κανει σκια σε οτι εχει απο κατω και θα πιασει ολη την αριστερη πλευρα πο τη μεση και πανω.

Φυσικα αν βαζεις οταν χρειαζεται,χερι μεσα να κοβεις,ωστε να εχεις την αναπτυξη της υπο ελεγχο τοτε δεν θα εχεις κανενα απολυτως θεμα!

Και παλι μπραβο φιλε μας και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας!

Φτου φτου(llllllaaaaadies :bigemo_harabe_net-131: ....δουλιτσα :phone: )

Link to comment
Share on other sites

Απλά πανέμορφο

Και πολύ ωραίες φωτο!!!!! θέλω και εγωωωω :jig:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια σας και πάνω από όλα για το ενδιαφέρον σας.....Τώρα, όσο αφορά το φωτιστικό νομίζω ότι είναι λίγο επισφαλές να βγάλω συμπεράσματα μιας και τα sps που είναι και τα πιο απαιτητικά τα έχω πολύ λίγο χρονικό διάστημα.

Τα υπόλοιπα κοράλια που είναι και περισσότερο καιρό στο ενυδρείο, δείχνουν να πηγαίνουν καλά, οπότε με γνώμονα μόνο αυτά για

την ώρα είμαι ευχαριστημένος.Ο χρόνος θα δείξει....γνωρίζω και εγώ τα αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο φωτιστικό και κρατάω τις

επιφυλάξεις μου αλλά αν δεν μπορεί να κρατήσει κοράλια στα 50εκ. βάθος, ε τότε γ....... τα λεφτά που έχει!!!Πάντως αν με ρωτούσες

για το αν θα το αγόραζα καινούριο....σίγουρα όχι...με τα ίδια χρήματα θα έπαιρνα ένα καλύτερο led ή ακόμα καλύτερα ένα Τ5 6x24.

Discos και για τα δικά μου γούστα ο αραγωνίτης είναι χοντρόκοκκος μιας και είμαι "οπαδός" της λευκής ψιλής άμμου αλλά τα wrasse για την ώρα με διαψεύδουν....είναι υγιέστατα, δεν έχουν ούτε την παραμικρή αμυχή στο σώμα τους και το βράδυ στις 8 με το που αρχίσουν τα ακτινικά εξαφανίζονται!Τα πάω πολύ τα wrasse, φαγητό όλη την ημέρα, βόλτες συνεχώς, σκάλισμα και μετά από μία κουραστικότατη μέρα...12ωρος ύπνος!!!

Από πρόσθετα, έχω χύμα υλικά για balling και προσθέτω καθημερινά με το χέρι...(επόμενο upgrade η δοσομετρική - αλήθεια τι γνώμη έχετε για την τετραπλή Jebao από fishstreet?).Επίσης Reef Plus, δύο φορές την εβδομάδα.

Άφησα τελευταίο το θέμα μέτρησης των φωσφορικών, τα οποία και δεν έχω μετρήσει ποτέ σε αυτό το ενυδρείο και ούτε πρόκειται για την ώρα.Η ερώτηση είναι....θα έπρεπε????Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται, τουλάχιστον όσο το ενυδρείο διατηρείται ελεύθερο από άλγες και έχει σταθερή ανάπτυξη στα κοράλια, όπως είναι τώρα.Εξάλλου είμαι της γνώμης ότι πολλές φορές η παρα-

τήρη στις αντιδράσεις των ζωντανών είναι η καλύτερη "μέτρηση" που μπορείς να κάνεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πετάμε τα τεστάκια στον κάλαθο των αχρήστων....στη ρουτίνα μου,μετράω παραμέτρους κάθε 10 μέρες περίπου, όχι όμως φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα αλλαγα θεση στην montipora plate

μετα θα εφερνα το το δεξι κομματι βραχου ελαχιστα πιο μπροστα

και θα κολλουσα στα πλαγια του

1-2 μικρα πλατια κομματια βραχου

ωστε να αυξηθουν οι θεσεις για κοραλια

Αλλα και ετσι οπως ειναι τωρα

μπορεις να κανεις ενα ωραιαο ενυδρειο

:)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τον έψησα!!! Y E S ! ! !

καλώς τον και ας άργησε! 😋

εχω δει όλη τη πορεία και τωρα επιτέλους το ενυδρειο εχει γίνει διαμάντι. Οι φωτο το αδικούν 😉

Ειμαι σίγουρος οτι θα γίνει φανταστικό, αν φυσικά τον κρατησω να μη το ξεστησει για μεγαλύτερο και φτου και απ την αρχη! Ο Δημήτρης πέρα απο τη πλακα εχει μεγαλη εμπειρία με ενυδρεία και πιάνουν τα χέρια του οποτε να έχετε απαιτήσεις !

Keep Reefing MITSOS !!!

ρεε! Εχεις τάξει κατι εσυ!..

Α!! ξέχασα, λοιπόν, α ν τ α λ λ α σ ω ..

χαχα!! 😝

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, να ξέρεις ότι χωρίς εσένα δεν θα υπήρχε αυτό το ενυδρείο σήμερα......

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, να ξέρεις ότι χωρίς εσένα δεν θα υπήρχε αυτό το ενυδρείο σήμερα......

Ωραια λοιπόν ..κάτσε να κανω λογαριασμό τι μου χρωστάς !!! 😄😄😄
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό για νάνο.

Αξιόλογη προσπάθεια και με μεράκι.

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα ο μαύρος αραγωνίτης και έξυπνη κίνηση ο χοντρόκοκκος.

Συμφωνώ με τον mad23 για την plate,

Θα έβαζα πιο κέντρο τον βράχο επειδή όταν μεγαλώσουν τα κοράλια δεν θα μπορείς να καθαρίσεις το τζάμι.

Πόσο αντιφώσφωρο βάζεις ? Σε ριάκτορα ή χύμα σε κάλτσα ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μανταλ....προσωρινά το αντιφώσφορο τρέχει στο media box του skimmer και λέω προσωρινά γιατί έχω ριάκτορα τον οποίο και δούλευα μέχρι και 3-4 μέρες πριν....στην αλλαγή όμως που πήγα να κάνω έσπασα το πλαστικό που μπαίνει στην αντλία και πρέπει να τον επισκευάσω....η ποσότητα είναι 40cc, περίπου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από σήμερα το πρωί μετράω την πρώτη μου απώλεια μιας και το melanurus μας τελείωσε.....από ότι φαίνεται δεν κατάφερε να προσαρμοστεί μιας και ήταν το τελευταίο μου απόκτημα και βρισκόταν μέσα στο ενυδρείο λιγότερο από εβδομάδα.

Δεν ξέρω αν έκανα εγώ κάτι λάθος ή φταίει και το γεγονός ότι από εκεί που τον πήρα ζούσε σε αλατότα 1.016 (!!!), με ότι συνέπειες έχει αυτό....

Πάντως στεναχωρήθηκα γιατί ήταν ένα ψάρι που ήθελα να έχω και πίστεψα ότι ξεπέρασε τις πρώτες δύσκολες ώρες μιας και έτρωγε και ήταν κινητικός.

Αναπόφευκτα αναποδιές συμβαίνουν......τουλάχιστον τα υπόλοιπα ζωντανά είναι μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι δημητρη,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.

Το ευχαριστο ειναι αυτο που ανεφερες,οτι τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.

Γιατι φοβηθηκα πως επειδη ηταν η πιο προσφατη προσθηκη στο ενυδρειο,μηπως σου εφερε καποια ασθενεια.

Κατα την ταπεινη μου αποψη δεν νμιζω να επαιξε τοσο μεγαλο ρολο η αλλαγη στην αλατοτητα.

Ανεξηγητους/ξαφνικους θανατους ψαριων εχουμε να μοιραστουμε ολοι.Το καλυτερο δικο μου ειναι οτι ενας γλαυκοπαριος που ειχα ο οποιος απλα γυρισε τουμπα τη στιγμη που ειχα ταισει.....και πηγε να φαει τη τροφη :hot:

Εξωτερικα ηταν καθαρος?

Παντως ειναι ενα ψαρακι που ερχεται συχνα οποτε μετα απο λιγες εβδομαδες μπορεις να ξαναδοκιμασεις να παρεις ενα φιλε μου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...