Jump to content

My Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

Ελπίζω και εγώ mad23 να μην είναι θέμα ασθένειας, γιατί άμα αρχίσουμε τις καραντίνες και τις θεραπείες....κλάψτα....

Πως θα σας φαινόταν η προσθήκη ενός flame?Είναι ένα ψάρι που μου αρέσει πολύ αλλά που φοβάμαι ακόμα πιο

πολύ να το βάλω για τους γνωστούς λογους...είναι τελικά θέμα λαχείου τι ψάρι θα σου κάτσει, είναι θέμα συχνού

ταίσματος, είναι κάτι άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εξωτερικά δεν είχε κάτι....και γενικά δεν παρατήρησα κάτι που να με προβλημάτισε

Link to comment
Share on other sites

Και για να ολοκληρώσω την παρουσίαση.....μερικές εικόνες από το sump

014_zps7710588f.jpg

015_zps82ceec2f.jpg

016_zps819a1ea9.jpg

017_zpsb1c560a4.jpg

018_zps9d26d3ab.jpg

019_zps5facedc7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιημενο το σαμπακι σου :)

Μαγκροβια που βρηκες;; Θα ηθελα μια ριζα καποια στιγμη, αλλα οποτε θυμαμαι να το ψαξω....

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Αkrida....η mangrovia είναι ευγενική χορηγία του Πάνου....ευχαρίστως να σου δώσω μόνο που δεν έχω ιδέα πως γίνεται το split!

Link to comment
Share on other sites

Διαμαντάκι το nano σου.... :thumbsu:

Να το χαίρεσαι φίλε είναι ήδη υπέροχο και πρόκειται να εξελιχθεί σε πανέμορφο :bow:

Συληπητήρια για την απώλεια αλλά είναι και αυτά στο πρόγραμμα.

Καλή συνέχεια.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα και το μεσογειακό σου......έχω μείνει άφωνος

Πολλά, πολλά μπράβο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα να μου δωσεις απ την δηκια σου, αλλα ευχαριστω και μονο που το λες...

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το sump σου, οργανωμένο και τακτοποιημένο. Η απορια μου ειναι τι ειναι αριστερά που τραβαει με "μπαστούνι" απο κατω και βγαζει απο πανω με το διαφανή πλεξι σωλήνα; Δεν το κατάλαβα και μου εκανε εντυπωση :P

Link to comment
Share on other sites

Discos να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς μου λες αλλά υποθέτω εννοείς ή την εισαγωγή του skimmer η οποία φαίνεται παραπλανητικά σε άλλο επίπεδο λόγω διάθλασης του νερού ή τον πράσινο σωλήνα νερού που κατεβάζει από την υπερχείλιση και στον οποίο

έχω προσαρμόσει ένα πλέξι κυλινδρικό μπροστά....(από το πολύ ράβε-ξήλωνε, είχα κάνει λάθος υπολογισμούς και την είχα κόψει πιο κοντή)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε δημητρη,πολυ καλη δουλεια και με το sump!

Λειτουργικο,Καθαρο και τακτοποιημενο :thumbsu:

Μου αρεσε και το "χειρουργικο" ντουλαπι :usd:

Με τις σωστες κιινησεις το βλεπω σε μερικους μηνες να πεταει το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.....σκέφτομαι για την ώρα να μην αυξήσω άλλο το βιοφορτίο του ενυδρείου και να το αφήσω να τρέξει 2-3 μήνες με τα ζωντανά που έχει....θα είχε νόημα στο ενδιάμεσο να προσθεσω επιπλέον βράχο???Θέλω πριν αρχίσω να φορτώνω το ενυδρείο να είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει σωστή φίλτρανση....Να υπενθυμήσω, έχω 13 κιλά βράχο συνολικά (ξεκίνησε νεκρός) σε 180 λίτρα νερού περίπου....

Link to comment
Share on other sites

να το σχολιάσω τωρα εγω το ντουλάπι ή να κανω μοκο γιατι εχω τσιμπήσει και μια λαβίδα απο εκει;;;; 😝😝

Θέλει η ..τατανα να κρυφτεί και η χαρα δεν την αφήνει !!

χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, νομίζω ότι έχεις κάτι αντικλείδια....τα θέλω άμεσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.....σκέφτομαι για την ώρα να μην αυξήσω άλλο το βιοφορτίο του ενυδρείου και να το αφήσω να τρέξει 2-3 μήνες με τα ζωντανά που έχει....θα είχε νόημα στο ενδιάμεσο να προσθεσω επιπλέον βράχο???Θέλω πριν αρχίσω να φορτώνω το ενυδρείο να είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει σωστή φίλτρανση....Να υπενθυμήσω, έχω 13 κιλά βράχο συνολικά (ξεκίνησε νεκρός) σε 180 λίτρα νερού περίπου....

Καλη κινηση αυτη που αναφέρεις. Θα σε γλιτώσει απο πολλα πιθανά προβλήματα. Γιατι θελεις να προσθεσεις ζωντανο βραχο; Αν ουτος η αλλος θελεις να βάλεις τωρα ναι, ειναι μια καλη στιγμη.
Link to comment
Share on other sites

Καλη κινηση αυτη που αναφέρεις. Θα σε γλιτώσει απο πολλα πιθανά προβλήματα. Γιατι θελεις να προσθεσεις ζωντανο βραχο; Αν ουτος η αλλος θελεις να βάλεις τωρα ναι, ειναι μια καλη στιγμη.

Σκέφτομαι να προσθέσω λίγο βράχο - όχι απαραίτητα ζωντανό - με τη λογική βελτίωσης της βιολογίας του ενυδρειου,

(περισσότερος βράχος = περισσότερος χώρος για τα πολυπόθητα βακτήρια) έτσι ώστε όταν φορτώσω παραπάνω το

ενυδρείο να είναι όσο γίνεται πιο έτοιμο....

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος στην μικρή ιστορία που ακολουθεί θα μπορούσε να λέγεται.....παράδειγμα προς αποφυγή!!!!! Χθες το απόγευμα λοιπόν, με ένα φραγκάκι στο χέρι πάω στον φίλο μου τον Πάνο για τον καθιερωμένο απογευματινό reef καφέ...Εκεί που τα λέμε, μετράει ο Πάνος αλατότητα στο κουτάκι με το φραγκάκι από το ενυδρείο μου και τον ακούω να λέει...Ρε μ......, 1.029 μου δείχνει αυτό!!!! Αποκλείεται του απαντάω, σήμερα μέτρησα, έχω 1.025....

Όπως καταλαβένετε, ακολουθεί πανικός,μετρήσεις επί μετρήσεων, καλιμπραρίματα.....και μόλις είπα τη μαγική λέξη που είχα ξεχάσει για αρκετο καιρό....

Καλιμπράρισμα.....όντως το ενυδρείο έτρεχε στα 1.029 - δεν ξέρω για πόσο καιρό- αφού είχα να καλιμπράρω το ρεφρακτόμετρο τουλάχιστον 3 μήνες.

Ευτυχώς το ενυδρείο είναι μια χαρά, αν εξαιρέσουμε μια euphylia που δείχνει στρεσσαρισμένη, χωρίς όμως κάτι άλλο το ιδιαίτερο....

Αναφέρω αυτή τη γκάφα μου διότι είμαι σίγουρος αν βάλουμε σαν ερώτηση στο φόρουμ 'πότε κάνατε τελευταία φορά καλιμπράρισμα στο ρεφρακτόμετρο σας?", μάλλον θα εκπλαγούμε από τα αποτελέσματα.....Πολλές φορές αναλωνόμαστε σε άλλα λιγότερο σημαντικά ζητήματα και ξεχνάμε τα βασικά, τα οποία κακώς τα θεωρούμε αυτονόητα...Όσο για μένα, το πάθημα μάθημα και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε φάση μείωσης της αλατότητας κατά 0.001 την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος στην μικρή ιστορία που ακολουθεί θα μπορούσε να λέγεται.....παράδειγμα προς αποφυγή!!!!! Χθες το απόγευμα λοιπόν, με ένα φραγκάκι στο χέρι πάω στον φίλο μου τον Πάνο για τον καθιερωμένο απογευματινό reef καφέ...Εκεί που τα λέμε, μετράει ο Πάνος αλατότητα στο κουτάκι με το φραγκάκι από το ενυδρείο μου και τον ακούω να λέει...Ρε μ......, 1.029 μου δείχνει αυτό!!!! Αποκλείεται του απαντάω, σήμερα μέτρησα, έχω 1.025....

Όπως καταλαβένετε, ακολουθεί πανικός,μετρήσεις επί μετρήσεων, καλιμπραρίματα.....και μόλις είπα τη μαγική λέξη που είχα ξεχάσει για αρκετο καιρό....

Καλιμπράρισμα.....όντως το ενυδρείο έτρεχε στα 1.029 - δεν ξέρω για πόσο καιρό- αφού είχα να καλιμπράρω το ρεφρακτόμετρο τουλάχιστον 3 μήνες.

Ευτυχώς το ενυδρείο είναι μια χαρά, αν εξαιρέσουμε μια euphylia που δείχνει στρεσσαρισμένη, χωρίς όμως κάτι άλλο το ιδιαίτερο....

Αναφέρω αυτή τη γκάφα μου διότι είμαι σίγουρος αν βάλουμε σαν ερώτηση στο φόρουμ 'πότε κάνατε τελευταία φορά καλιμπράρισμα στο ρεφρακτόμετρο σας?", μάλλον θα εκπλαγούμε από τα αποτελέσματα.....Πολλές φορές αναλωνόμαστε σε άλλα λιγότερο σημαντικά ζητήματα και ξεχνάμε τα βασικά, τα οποία κακώς τα θεωρούμε αυτονόητα...Όσο για μένα, το πάθημα μάθημα και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε φάση μείωσης της αλατότητας κατά 0.001 την ημέρα.

θελουν πολυ προσοχη τα οργανα μετρησεις μας παλι καλα που εκατσε ετσι και το βρηκες και δεν εχεις καποια απωλεια!

υγ.ανα 3 μετρησεις το τσεκαρω δηλαδη 1 φορα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

πάλι μου χρωστάς :P φέρε και ένα φραγκάκι απο τη monti!!!! :) :) :) :) :)

πέρα απο τη πλάκα νομίζω οτι σε όλους μας έχει συμβεί.. ειδικά στις πρώτες επαφές με τέτοια εργαλεία ..

όταν είχα πρωτοξεκινήσει το 30αρι μέτραγα με ένα υδρόμετρο της aqua medic. το είχα checkαρει κάποια φορά με ρεφρακτόμετρο και έβγαζε 1 μονάδα απόκλυση.. περασε καποιος καιρός απο τότε και την επόμενη που το checkαρα στο ενυδρείο είχα 1031 !!!

το χα κάνει το reefακι Αιγαίο! Η αλήθεια είναι οτι 2 clownακια, κατι zoas και 1 ephylia που είχα μέσα την πάλεψαν μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε δημητρη που το ανεφερες και γενικα μας το υπενθυμισες αυτο το θεμα με το καλιμπραρισμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι το έχουμε πάθει

έστω και μθα φορά

Όπως και Λυκούργος

κάνω και εγω κάθε βδομάδα

καλιμπραρισμα

Και καλά κανεις που το αναφέρεις

για να προσέξουν όσοι δεν τι κάνουν

τακτικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...