Jump to content

ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΓΥΑΛΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ


AquaClubDesign

Recommended Posts

ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΓΥΑΛΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ.

Εδώ και αρκετά χρόνια, ενώ έδρευα με την βιοτεχνία μου (1993-1996) στο Άαχεν Γερμανίας, άκουγα από επαγγελματικά στόματα περί αναγκαστικής εφαρμογής προδιαγραφών στα ενυδρεία, οι γυάλες τους να αποτελούνται από κρύσταλλα ασφαλείας (securit glass) τα οποία έχουν τετραπλάσια δύναμη εφελκυσμού (πίεσης) από τα κοινά κρύσταλλα και οπότε σπάζουν πολύ δυσκολότερα, αλλά και αν σπάσουν να γίνουν ρύζι (όπως τα παρπρίζ των αυτοκινήτων) και ακίνδυνα για τραυματισμό του ατυχούς κατόχου τους.

Ένα ενυδρείο πάντα υπάρχει ο κίνδυνος από κάποια λανθασμένη ανθρώπινη αιτία και όχι μόνο να σπάσει, από κακή τοποθέτηση χωρίς αλφάδιασμα στην βάση του, από μεταλλικό κτύπημα κατά λάθος, κλπ, κλπ… άσχημες σκέψεις… αλλά στο τέλος-τέλος μην σφαχτούμε κιόλας από τα απλά γυαλιά!!! Φτάνει η υλική ζημιά… μην έχουμε και τραυματισμούς… Σωστόοοοοο???

Αν όμως έχουμε απλά τζαμάκια στο ενυδρείο μας και είναι σαν μπαλόνι έτοιμο να σκάσει, τι κάνουμε??? Δεν ξέραμε… δεν μας είπανε… το αγοράσαμε… έτυχε κακώς να μας σπάσει και να μας σκοτώσει κιόλας??? ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ πολύ κακές και μακάρι να μην συμβούν σε κανένα μας.

Όμως οι υπεύθυνοι που ορίζουν προδιαγραφές ασφαλείας των καταναλωτών από ατυχή και καμιά φορά θανατηφόρα ατυχήματα, θα πρέπει επιτέλους να το επιβάλλουν.

Εγώ προσπαθώ να το εφαρμόσω στις περισσότερες κατασκευές μου και σαφώς στα πολύ μεγάλα ενυδρεία χρησιμοποιώ και αλεξίσφαιρα κρύσταλλα τα οποία παρέχουν απόλυτη ασφάλεια και ήχο-θερμομόνωση στην γυάλα μας, τα επιβάλλω δε στις κατασκευές ενυδρείων μέσα σε δημόσιους χώρους, ξενοδοχεία, εστιατόρια και άλλους πολυσύχναστους χώρους.

Το κόστος των κρυστάλλων ασφαλείας(securit glass) και των αλεξίσφαιρων ( bullet-proof triplex glass) είναι ακριβότερο (διπλάσια και πλέον τιμή μέτρου) από τα απλά κρύσταλλα, όμως το μεγαλύτερο κόστος των κρυστάλλων επιβαρύνει στο σύνολο την τελική τιμή ενός πλήρους (κομπλέ) ενυδρείου περίπου 20-30% και έχουμε απόλυτη ασφάλεια για εμάς και τα παιδιά μας και όσους παίζουν ανέμελα με το ενυδρείο μας.

Π.χ λέμε τώρα ένα ενυδρείο 100x40x50 εκατοστά συνήθως επώνυμα εισαγόμενα κατασκευάζονται από 8 ή 10 χιλιοστά πάχος απλά κρύσταλλα, αν χρησιμοποιούσαν κρύσταλλα ασφαλείας θα είχαμε διπλάσιο κόστος γυάλας, όλα τα άλλα κοστολόγια επένδυσης, καπακιού, φωτισμού, φίλτρων, θέρμανσης, βάσης θα παραμείνουν τα ίδια, άρα η επιβάρυνση δεν θα είναι μεγάλη στο τελικό σύνολο.

Ακόμα και μικρά ενυδρεία θα πρέπει να κατασκευάζονται από κρύσταλλα ασφαλείας(securit glass) πληρώνοντας την γυάλα (όχι το σύνολο) ακριβότερα ναι μεν, αλλά θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Η ΓΥΑΛΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΟΣΤΟΣ… ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ!!!

Αυτά που λέω συμβουλευτικά στους πελάτες μου χρόνια τώρα… τα λέω και σε εσάς που το διαβάζετε για να σας αφυπνίσω… ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΥΑΛΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΗ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ…. ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΖΑΜΙΑ!!!!!!!!

Εσείς να επιβάλετε προδιαγραφές στα ενυδρεία σας με την σωστή ενημέρωση και ώριμη επιλογή σας.

Φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι είναι καλύτερο σε περίπτωση χτυπήματος του ενυδρείου? Να δημιουργηθεί μια ρωγμή και να χάνει σιγά-σιγά νερό ή να γίνει σαν ρύζι και να δημιουργηθεί τσουνάμι στο σαλόνι/κατάστημα? Κατά τη γνώμη μου το πρώτο.

Και πόσο σίγουροι είμαστε οτι το τζάμι που χρυσοπληρώσαμε είναι άθραυστο? Εδώ μας κοροϊδεύει ι shell και μας δίνει super v-power με 95 οκτάνια, δεν θα μας κοροϊδέψει ο τζαμάς?

Πάντως υπάρχει και η λύση του αυτοκόλλητου διαφανούς πλαστικού που κολλάει στο τζάμι και το συγκρατεί σε περίπτωση θραύσης. Αυτό χρησιμοποιείται στις βιτρίνες των καταστημάτων.

Έγινε επεξεργασία - liquid
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι είναι καλύτερο σε περίπτωση χτυπήματος του ενυδρείου? Να δημιουργηθεί μια ρωγμή και να χάνει σιγά-σιγά νερό ή να γίνει σαν ρύζι και να δημιουργηθεί τσουνάμι στο σαλόνι/κατάστημα? Κατά τη γνώμη μου το πρώτο.

Και πόσο σίγουροι είμαστε οτι το τζάμι που χρυσοπληρώσαμε είναι άθραυστο? Εδώ μας κοροϊδεύει ι shell και μας δίνει super v-power με 95 οκτάνια, δεν θα μας κοροϊδέψει ο τζαμάς?

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

… το αγοράσαμε… έτυχε κακώς να μας σπάσει και να μας σκοτώσει κιόλας??? ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ πολύ κακές και μακάρι να μην συμβούν σε κανένα μας...

Λένε εμένα πολλές φορές υπερβολικό, αλλά σ' ευχριστώ πολύ που με ξεπέρασες και μάλιστα με χίλια...! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει και η λύση του αυτοκόλλητου διαφανούς πλαστικού που κολλάει στο τζάμι και το συγκρατεί σε περίπτωση θραύσης. Αυτό χρησιμοποιείται στις βιτρίνες των καταστημάτων.

Προστατευει και απο γρατζουνιες η μονο για την θραυση?

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΟΤΙ: Τελικά τι είναι καλύτερο σε περίπτωση χτυπήματος του ενυδρείου? Να δημιουργηθεί μια ρωγμή και να χάνει σιγά-σιγά νερό ή να γίνει σαν ρύζι και να δημιουργηθεί τσουνάμι στο σαλόνι/κατάστημα? ΕΝΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΙΔΙΟ... ΑΝ ΧΤΥΠΗΘΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΕ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΓΥΑΛΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΜΕ 8 ΧΛΣΤ ΑΠΛΑ ΤΖΑΜΙΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΡΑΥΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΚΤΟΞΕΥΤΟΥΝ ΓΥΑΛΙΑ-ΝΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 2-3 ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ... ΣΤΗΝ ΑΣΧΗΜΗ.

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΕΚΤΟΞΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΥΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΝΕΡΑ, ΠΑΡΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΣΠΑΣΜΕΝΑ-ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ. ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΡΩΓΜΗ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΛΙΓΑ ΝΕΡΟ... ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

ΛΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ: Κατά τη γνώμη μου το πρώτο. ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ SECURIT GLASS δεν σπάει τόσο εύκολα με το παραμικρό όπως τα απλά τζάμια, όμως αφού θα έχω καταφέρει να το σπάσω από την βλακία μου ή την ατσουμπαλιά μου... τότε εντελώς ασφαλής εγώ... θα απολαύσω ένα μίνι-τσουνάμι στον χώρο μου... ΓΥΝΑΙΚΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙΣΤΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΝΩ ΤΟΥ 1,2 ΜΕΤΡΑ ΜΗΚΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 60-70 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΟΥΝΑΜΙ... τα αλεξίσφαιρα δεν σπάνε με τίποτα, μόνο τραυματίζονται στα σόκορα από χοντρά χτυπήματα ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.

ΛΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ: Και πόσο σίγουροι είμαστε οτι το τζάμι που χρυσοπληρώσαμε είναι άθραυστο? Εδώ μας κοροϊδεύει ι shell και μας δίνει super v-power με 95 οκτάνια, δεν θα μας κοροϊδέψει ο τζαμάς?

ΤΑ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΑ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΑΠΟ 3 ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΨΗΜΕΝΑ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟ, αναγνωρίζονται πανεύκολα κοιτάζωντας το σόκορο που αποτελείται από 3 τεμάχια κρυστάλλων. Εξ άλλου ο τζαμάς στην προκειμένη περίπτωση θα τα εμπορευτεί (γιατί μόνο ελάχιστα μεγάλα εργοστάσια τα παρασκευάζουν) βγάζοντας το ποσοστό του από έναν χομπίστα... όσο για τους καλούς επαγγελματίες ενυδρειάδες... μη φοβάσαι... ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ΚΟΡΟΙΔΟ!!!!

Πάντως υπάρχει και η λύση του αυτοκόλλητου διαφανούς πλαστικού που κολλάει στο τζάμι και το συγκρατεί σε περίπτωση θραύσης. Αυτό χρησιμοποιείται στις βιτρίνες των καταστημάτων.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΕ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΔΙΑΦΑΝΗΣ ΜΕΜΒΡΑΝΗΣ στα απλά τζάμια... όποιος φυλάει τα ρούχα του... καλά ξηγιέται!!!!

φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο 200λιτρων με 8χιλ. παχος μονο τη γιυαλα την πληρωσα 80 ευρω με 2 χρονια εγγυηση.Ενω από κρύσταλλα ασφαλείας η τιμη του ηταν 160 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟ ΤΖΑΜΠΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ...??? 200λιτρων με 8χιλ. παχος μονο τη γιυαλα την πληρωσα 80 ευρω με 2 χρονια εγγυηση.Ενω από κρύσταλλα ασφαλείας η τιμη του ηταν 160 ευρω. ΜΟΝΟ???

ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΑ???

φιλικά

Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...