Jump to content

Αλλαγη Φιλτρου


argy1

Recommended Posts

Ολα εγιναν ξαφνικα οποτε δεν υπηρχε χρονος για σκεψη και ψαξιμο.Το πρωι ξυπναω και βλεπω το φιλτρο νεκρο.Επρεπε να φυγω για δουλεια και δεν ειχα πολυ χρονο.

Το φιλτρο που ψωφισε ηταν εσωτερικο fluval u3.

Το ενυδρειο φουλ φυτεμενο 98 λιτρα με εναν μονομαχο,5 assasin snail και ενα zebra snail.Βγαζω το βιολογικο και τα σφουγγαρια,τα αφηνω μεσα στο ενυδρειο παιρνω την αποδηξη (2 σκαρτοι μηνες λειτουργιας) και παω στο μαγαζι.Αντικατασταση αλλα νομιζω ηταν ευκαιρια και ειπα να δωσω ενα 20αρικο διαφορα να παρω ενα εξωτερικο.

Ετσι γυρισα με το astro 2208.Το μαγαζι που το πηρα δεν το εχει στο σιτε οποτε βαζω λινκ απο ενα αλλο ασχετο μαγαζι που βηρκα στο νετ

http://www.aquariumonlinestore.com.au/products-page/aquarium-filters/astro-2208-canister-filter/

Δεν ειναι κατι τρελο αλλα πιστευω καλυτερο απο το εσωτερικο.Γεμιζω ελαφροπετρα (την γνωστη) ριχνω βακτρηρια και επρεπε να φυγω καποια στιγμη..

Τωρα γυρισα και συμαζευω λιγο καλυτερα τους σωληνες.

Καλο φαινεται,εχει μεσα τα παντα εκτος απο βιολογικο.

Πως σας φαινεται?

Το εχει καποιος αλλος εκτος απο εμενα?

post-59611-0-46277700-1414071387_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ε καλα μην νομιζεις,φασον εταιριες και αγοραζουν πλαστικα και εξαρτηματα απο τα ιδια στεκια..

Παντου παιζει αυτο σε ολα τα ειδη.

Δεν ξερω αν εχει καμια σχεση αλλα δεν θα μου φαινοταν και περιεργο,κινεζικο ειναι σιγουρα αλλα αυτο δεν με πειραζει καθολου.Και το αλλο υποτιθεται πηγα και το πηρα fluval και δεν εβγαλε ουτε δυο μηνες.Τουλαχιστον εδω εχω και μεγαλυτερους καδους.Συνολο εχει 3.Ο κατω εχει σφουγγαρι,ο μεσαιος υαλοβαμβακα και στον επανω μπαινει το βιολογικο.

Απο ροη δεν θελω σχεδον καθολου με το Betta Οποτε εχω βαλει τα σπρειμπαρ που δινει και βαρανε στο τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καλητερο απο εσωτερικο

και δεν θα σου τρωει χωρο μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Μιχάλης το εξωφερικο φιλτρο το ειχαν γυρο στα 50-60 ευρω;

Εχει και καλη καταναλωση

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε εντυπωσεις απο τη λειτουργια του. Οντως μοιαζει με eheim

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο φιλτρα,ειναι το πρωτο εξωτερικο που χρησημοποιω..

Γενικα μου φαινεται αρκετα καλο και μου εκανε εντυπωση η ποιοτητα των εξαρτηματων οι βανες,τα λαστιχα και τα εξαρτηματα που ειναι αρκετα ωστε να φτιαξεις την κυκλοφορια οπως σε βολευει και φαινονται πολυ καλης ποιοτητας.Για την κυκλοφορια δεν εχω να πω πολλα μιας και το εχω μειωσει αρκετα και με τα σπρευμπαρ προσπαθησα να εχω οσο το δινατον λιγοτερη λογο μονομαχου.Θορυβο δεν κανει παρολο που το εχω εξω και οχι σε καποιο ντουλαπι,καταναλωση λεει οτι εχει 8 βατ,αυτο δεν θα μπορεσω να το τσεκαρω.

Αυτα,ο χρονος θα δειξει παντως μεχρι στιγμης πιστευω εχω κανει σωστη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κινηση εκανες φιλε. Καλοριζικο. Σαφως καλυτερο απο εσωτερικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καιρος ηταν να κανεις την κινηση! Με γεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δειχνει !

κομψο και φθηνο...

καλοδουλευτο! :thumbsu:

εδω που τα λεμε βεβαια , πρεπει να βαλεις και κανενα ψαρι μεσα να πιασει και τοπο :D

Link to comment
Share on other sites

Άντε με γειά! Κάπου τώρα κοντά είχε δημιουργηθεί ένα thread με αυτό το φίλτρο, θα βρεις κάποιες πληροφορίες εκεί :-)

Link to comment
Share on other sites

Άντε με γειά! Κάπου τώρα κοντά είχε δημιουργηθεί ένα thread με αυτό το φίλτρο, θα βρεις κάποιες πληροφορίες εκεί :-)

Επειδη δεν το βρισκω αν μπορουσες να βαλεις κανενα λινκ..

Μια χαρα δειχνει !

κομψο και φθηνο...

καλοδουλευτο! :thumbsu:

εδω που τα λεμε βεβαια , πρεπει να βαλεις και κανενα ψαρι μεσα να πιασει και τοπο :D

Εχεις δικιο,απλα τον εχω αγαπησει τον μπαγασα και δεν συνβιωνει με τιποτα αλλο.Εκανα προσπαθεια για θυληκες αλλα δεν φανταζεσαι τι εγινε.Η πρεπει να του φτιαξω ενα αλλο πιο μικρο και στο μεγαλο να βαλω αλλα ψαρακια ή να τον δωσω που δεν υπαρχει περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλιό καλά ξηγήθηκες φιλαράκι !!! Καλορίζικο!! Όσο για την ποιότητα είναι όπως τα λες παραπάνω. Ένας φτιάχνει και οι υπόλοιποι κολλούν την επωνυμία τους και προσαρμόζουν την τιμή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το βρισκω αν μπορουσες να βαλεις κανενα λινκ..

Εδώ είσαι: http://www.aquazone.gr/forums/topic/96298-oeaaoeaaeo-aea-aeeaac-oio-oeeeonio-adhi-aao-oaa-aai/#entry984954

Ήμουν με το tapatalk εχθές και άντε να το βρώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λοιπον σαν κατοχος πλεον του φιλτρου 5 μηνες ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το λεω αυτο γιατι εχω εδω και δυο μηνες στην κατοχη μου και ενα eheim το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα με την αναροφηση καθε φορα και τα βανακια του.

 

Το αστρο δεν με παιδευει καθολου,εχει πολυ καλη ροη,ευκολο στο ανοιγμα και το καθαρισμα χωρις να τρεχουν νερα και επισης εχει φθηνα ανταλλακτικα.Πηρα μια φτερωτη προληπτικα να την αλλαξω,εκανε 5 ευρω και η παλια ηταν σε αριστη κατασταση οποτε την εκριψα για καβατζα.Τα λαστιχα του ειναι ακομα μ****α και τα εχω καθαρισει προληπτικα,χωρις να εχει πεσει η αποδοση.Απλα ,μετα απο μια θεραπεια τα επλυνα ολα.Επισης τα βανακια βολευουν παρα πολυ αν θες να βγαλεις ολο το φιλτρο ή την κεφαλη γιατι μενουν στα λαστιχα χωρις να αδειαζουν,κανεις οτι θες το καθαριζεις και μετα συμπληρωνεις απο την ταπα,ανοιγεις βανακια και πεταει τον αερα,ουτε να ρουφας ουτε τιποτα.

 

Αν παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη (ελπιζω συντομα) θα ξαναπαρω της ιδιας εταιριας το μεγαλυτερο με κλειστα ματια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Μιχαλη, μπραβο!

ευχαριστουμε για την ενημερωση  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Χρειαζονται αναλογες πληροφοριες για να ξερουμε τη μας γινεται.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...