Jump to content

Τί βρήσκουν πιο νόστιμο οι Αφρικάνες σας?


Recommended Posts

Τολμώ να ρωτήσω εσάς τους ειδικούς του είδους, καθώς έχω στο ντουλαπάκι μου 4 διαφορετικά "εδέσματα" για τα ψαράκια μου αλλά δυστυχώς είναι κυρίως επιλεκτικά και τρώνε μόνο από το ένα. Πέστε ιδέες. αποδείξεις και ονόματα! :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι ειδικος παντος μπορω να σου πω πως τα ταϊζα διαφορα μεχρι που μου προτεινανε το New Life Spectrum (http://www.nlpublish.com/). Εδω και ενα μηνα περιπου χρησιμοποιω:

1) Spectrum Cichlid Formula: -1 mm sinking pellet.

2) Spectrum Thera-A Large Fish: Anti-Parasite Non-Medicated Formula -3 mm sinking pellet.

3) Spectrum H2O Stable Wafers -1/2 " Disc sinking.

και 1 φορα την εβδομαδα κατεψυγμενα εδεσματα :thaman:

Στο εξωτερικο ειναι φανατισμενοι με την μαρκα αυτη οποτε ειπα και να την δοκιμασω. Μεχρι στιγμης τρελενονται αλλα ειναι τοσο γουρουνια τα ψαρια μου που και παστιτσιο να τους εδινα θα το τρωγανε.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε βασιλη,

με προλαβες :thaman: ..ηθελα να θεσω αυτο το ερωτημα,για να μαθαινουμε και εμεις που τωρα αρχιζουμε,αλλα και ολοι γενικοτερα,σχετικα με το τι αρεσει σε αυτα τα υπεροχα ψαρακια..

περιμενω κι εγω τις απαντησεις στο πολυ ενδιαφερον θεμα σου!! :thaman:

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

φιλε βασιλη,

με προλαβες :thaman: ..ηθελα να θεσω αυτο το ερωτημα,για να μαθαινουμε και εμεις που τωρα αρχιζουμε,αλλα και ολοι γενικοτερα,σχετικα με το τι αρεσει σε αυτα τα υπεροχα ψαρακια..

περιμενω κι εγω τις απαντησεις στο πολυ ενδιαφερον θεμα σου!! :thumbup:

φιλικα,Γιαννης

Έλα φίλε Γιάννη, είμασταν με την ιδέα ότι υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με κιχλίδες Αφρικής. Μάλλον κάναμε λάθος ή κάνουν τους Κινέζους! ;):wootwoot:

...Περιμένουμε! Άλλωστε τί να κάνουμε?

Ά!!! Γράψτε σας παρακαλούμε, εγώ και ο Γιάννης και για "φαγητά της ώρας" που ετοιμάζετε εσείς και δίνετε στις Αφρικάνες σας. Θα βοηθούσε και εμάς πολύ! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

dr .bassleer biofish food

απο τα καλητερα

εχω δει να το τρωνε με μανια

ενα καλο ειναι σε μικρες μπαλιτσες

ενα κακο μου φενεται οτι εχει πολυ λαδι και διαλυεται στο νερο οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Ανταπόκριση από Κίνα :thaman:

OMEGA ONE Kelp Pellets

OMEGA ONE Cichlid flakes

Hikari Cichlid Excel

και μερικές φορές Tropical Malawi

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε Γιάννη, είμασταν με την ιδέα ότι υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με κιχλίδες Αφρικής. Μάλλον κάναμε λάθος ή κάνουν τους Κινέζους! :rasp::thaman:

...Περιμένουμε! Άλλωστε τί να κάνουμε?

Ά!!! Γράψτε σας παρακαλούμε, εγώ και ο Γιάννης και για "φαγητά της ώρας" που ετοιμάζετε εσείς και δίνετε στις Αφρικάνες σας. Θα βοηθούσε και εμάς πολύ! :thaman:

καλησπερα φιλε μου..

υπαρχουν πολλοι!!απο οτι ξερω..μαλλον δεν κανουν τους κινεζους..αλλα ξεσκονιζουν τα βιβλια με τις συνταγες!! ;):thumbup:

αραγε η βεφα να ξερει τιποτα σχετικο?? :thumbup:

ειχα διαβασει κατι σχετικο καπου..αν το βρω θα το ανεβασω μεχρι το βραδυ..

αντε να φτιαξουμε τον τσελεμεντε του aquazone για αφρικανες!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

οριστε ενα ενδιαφερον link:

http://www.cichlid-forum.com/articles/feeding_list.php

οριστε και το λεξικο..

http://www.otenet.gr/otenet/info/systran/

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..

υπαρχουν πολλοι!!απο οτι ξερω..μαλλον δεν κανουν τους κινεζους..αλλα ξεσκονιζουν τα βιβλια με τις συνταγες!! :thumbup::D

αραγε η βεφα να ξερει τιποτα σχετικο?? ;)

ειχα διαβασει κατι σχετικο καπου..αν το βρω θα το ανεβασω μεχρι το βραδυ..

αντε να φτιαξουμε τον τσελεμεντε του aquazone για αφρικανες!! :bowdown:

Δεν γνωρίζω για την Βέφα, αλλά μόλις έχω στήλει Π.Μ. του Μαμαλάκη που δυστυχώς όμως τον βρίσκω να τηγανίζει πιγκουίνους στην Ανταρτική! ;);)

Για τις σελίδες που με έχεις παραπέμψει , τις έχω διαβάσει προ πολλού και είναι όντως πολύ βοηθητικές!!!

Μάλλον το Σάββατο θα με βρεί στην κουζίνα με τον σκούφο του σεφ! ...και εύχομαι να μου δώσουν και κανένα μπουρπουάρ οι άτιμες!...εννοώ παιδάκια βέβαια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να ξέρουμε το ότι οι κιχλίδες από malawi είναι φυτοφάγες. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ταίζουμε με τροφές που είτε είναι φυτικές είτε περιέχουν μεγάλο ποσοστό σπιρουλίνας. Το βασικό όμως που θα πρέπει να προσέχουμε είναι οι πρωτεΐνες που υπάρχουν στην τροφή. Τροφές με μεγάλο ποσοστό πρωτεϊνών αν τις δίνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα στα mbuna είναι επικίνδυνο να τους προκαλέσουν malawi bloat. Αν έχετε τέτοιες τροφές να τις δίνετε 1 το πολύ 2 φορές την εβδομάδα και όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να ξέρουμε το ότι οι κιχλίδες από malawi είναι φυτοφάγες. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ταίζουμε με τροφές που είτε είναι φυτικές είτε περιέχουν μεγάλο ποσοστό σπιρουλίνας. Το βασικό όμως που θα πρέπει να προσέχουμε είναι οι πρωτεΐνες που υπάρχουν στην τροφή. Τροφές με μεγάλο ποσοστό πρωτεϊνών αν τις δίνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα στα mbuna είναι επικίνδυνο να τους προκαλέσουν malawi bloat. Αν έχετε τέτοιες τροφές να τις δίνετε 1 το πολύ 2 φορές την εβδομάδα και όχι παραπάνω.

Ναι, ακριβώς αυτό! Ποιές τροφές προτιμάς εσύ π.χ.? Αυτό θέλουμε να μάθουμε, μετά μανίας. Ποιές τροφές π.χ. δεν έχουν προτεΐνες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς αυτό! Ποιές τροφές προτιμάς εσύ π.χ.? Αυτό θέλουμε να μάθουμε, μετά μανίας. Ποιές τροφές π.χ. δεν έχουν προτεΐνες κ.λ.π.

OMEGA ONE Kelp Pellets

OMEGA ONE Cichlid flakes

προσωπικα πιο ποιοτικες απο ολες θεωρω αυτες!

αλλα γενικα επειδη χρειαζεται και μια ποικιλια χρησιμοποιω και αλλες τροφες που εχουν σαν βαση τη σπιρουλινα.

επισης καποιες φορες κατεψυγμενες τροφες οπως και νωπες(π.χ. αγγουρακι)

Link to comment
Share on other sites

OMEGA ONE Kelp Pellets

OMEGA ONE Cichlid flakes

προσωπικα πιο ποιοτικες απο ολες θεωρω αυτες!

αλλα γενικα επειδη χρειαζεται και μια ποικιλια χρησιμοποιω και αλλες τροφες που εχουν σαν βαση τη σπιρουλινα.

επισης καποιες φορες κατεψυγμενες τροφες οπως και νωπες(π.χ. αγγουρακι)

Το αγγουράκι όπως ανέφερες, αφού το κόψουμε φέττες μικρές και λεπτές, μήπως τις ξανακόβουμε σε μικράμικρά κομματάκια ή απλά ρίχνουμε τις φέττες στο νερό και τις κόβουν τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Το αγγουράκι όπως ανέφερες, αφού το κόψουμε φέττες μικρές και λεπτές, μήπως τις ξανακόβουμε σε μικράμικρά κομματάκια ή απλά ρίχνουμε τις φέττες στο νερό και τις κόβουν τα ψάρια?

οπως και να το κανεις μαλλον δε θα εχει διαφορα με τα λαιμαργα αυτα ψαρια! τα δικα μου και ολοκληρο το αγγουρι να εριχνα θα γινοταν πανολεθρια! κοψε το σε μικρα κομματια για σιγουρια και εκεινα θα κανονισουν τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου..

in the pond,γιατι αργει ο μαμαλακης??

πραγματικα χρησιμες οι γνωμες των των υπολοιπων!!σας ευχαριστουμε πολυ παιδια..

βεβαια,θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω και καποια συνταγη που καποιος φτιαχνει μονος του..αν υπαρχει καποιος που εχει προχωρησει σε κατι τετοιο,ειμαστε "γεματοι αυτια".. :bowdown::thumbup:

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον θα μου επιτρέψετε λόγο ιδιότητας να μην αναφέρω συγκεκριμένες εταιρίες.

Δεύτερον όσο αφορά τις DIY τροφές ένα έχω να σας πω. Είστε σίγουροι ότι αυτά που θα αγοράσετε από μανάβη, μπακάλη, σουπερμάρκετ κλπ. είναι καθαρά από άλλες ουσίες? ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Αν τολμήσετε να κάνετε κάτι τέτοιο να είστε προετοιμασμένοι και για το χειρότερο σενάριο το οποίο συνέβη σε εμένα πριν 4 χρόνια όταν έφτιαξα τροφή για mbuna με κολοκύθι, αρακά, σπανάκι, σπιρουλίνα, γαρίδα και ζελατίνη. Μόλις μπήκες ο κύβος τροφής στο ενυδρείο σε μισή ώρα δεν είχε μείνει κολυμπηθρόξυλο ζωντανό μέσα. Ολα τα ψάρια ήταν ανάσκελα. Δυστυχώς έριξα την τροφή, είδα ότι την τσακίζουν και πήγα να δω τηλεόραση καθώς το ενυδρείο ήταν σε άλλο δωμάτιο. Μετά από μισή ώρα ήταν όλα νεκρά. Μετρήσεις για pH, NH3/NH4, NO2, NO3, Cu, PO4, Kh, Gh που έγιναν αμέσως δεν έδειξαν την παραμικρή μεταβολή από την πρωινή μέτρηση που είχε γίνει.

Άρα ....... έτοιμες τροφές και πάλι έτοιμες για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

- Formula two (pellet + flakes), Ocean Nutrition

-Spirulina flakes, Ocean Nutrition

- Super Veggie Kelp flakes, Omega One

- Spirulina flakes, OSI

- Spirulina Granulat, Tropical

- SpiruTabin B, Tropic

Μία φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη F2 & Spirulina της Ocean Nutrition,

και μία ημέρα δίαιτα !

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι ότι αυτά που θα αγοράσετε από μανάβη, μπακάλη, σουπερμάρκετ κλπ. είναι καθαρά από άλλες ουσίες? ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Άρα ....... έτοιμες τροφές και πάλι έτοιμες για εμένα.

σωστη η παρατηρηση JDP :bowdown: ..εχουμε φτασει να μην μπορουμε να καταναλωσουμε αφοβα,ακομη και τα πιο "αγνα" προ'ι'οντα..

μετα απο την αναγνωση της εμπειριας σου,προσωπικα δεν θα το ρισκαρω..ευχαριστουμε!! :thumbup:

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

- Formula two (pellet + flakes), Ocean Nutrition

-Spirulina flakes, Ocean Nutrition

- Super Veggie Kelp flakes, Omega One

- Spirulina flakes, OSI

- Spirulina Granulat, Tropical

- SpiruTabin B, Tropic

Μία φορά την εβδομάδα κατεψυγμένη F2 & Spirulina της Ocean Nutrition,

και μία ημέρα δίαιτα !

κατατοπιστικοτατος,και λεπτομερεστατος!!

ευχαριστουμε aramis!! :bowdown:

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δίαιτα για Αφρικάνες? Πρώτη φορά το ακούω! είναι διασταυρωμένο το επιχείρημα? Πιστεύω ότι μια μέρα νηστικές θα φάνε τα φυτά, θα τρώγονταιαν μεταξύ τους και δεν ξέρω τι!

Η αυτό μοιάζει με την δική μας δίαιτα του ανανά! (σας την συστήνω). Τρώς απ'όλα εκτός ανανά!! :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ο φιλοι aramis και filrou εχουν δικιο..το εχω διαβασει ξανα..

πολυ καλη και η διαιτα της παπιας!!τρως τα παντα,και μετα κανεις την παπια.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Δεν καταλαβαινω γιατι κοροιδευετε. Ζητησατε την αποψη οσων εχουν αφρικανες. Εκτος και αν περιμενατε απαντησεις απο συγκεκριμενα ατομα οποτε λαθος δικο μου.

Τωρα οσον αφορα την "διαιτα" εγω προσωπικα δεν ταιζω μια φορα την εβδομαδα σε τυχαια μερα. Τις υπολοιπες μερες προσπαθω να ταιζω 2-3 φορες σε μικρες ποσοτητες.

Εχω την ευχερια να μην ειναι φυτεμενο το ενυδριο μου οποτε δεν μου τρωνε τα φυτα.

Ουτε γινεται πανικος την ημερα που δεν ταιζονται.

Αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη θα ενδιαφερομουν να την ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Δεν καταλαβαινω γιατι κοροιδευετε. Ζητησατε την αποψη οσων εχουν αφρικανες. Εκτος και αν περιμενατε απαντησεις απο συγκεκριμενα ατομα οποτε λαθος δικο μου.

Τωρα οσον αφορα την "διαιτα" εγω προσωπικα δεν ταιζω μια φορα την εβδομαδα σε τυχαια μερα. Τις υπολοιπες μερες προσπαθω να ταιζω 2-3 φορες σε μικρες ποσοτητες.

Εχω την ευχερια να μην ειναι φυτεμενο το ενυδριο μου οποτε δεν μου τρωνε τα φυτα.

Ουτε γινεται πανικος την ημερα που δεν ταιζονται.

Αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη θα ενδιαφερομουν να την ακουσω.

Δεν κοροϊδεύουμε, και η δική σου άποψη περνά από το μικροσκόπιο μας. Απλά προσπαθούμε να κάνουμε τα θέματα πιο ευχάριστα!!

Συγνώμη πάντως αν κατα λάθος σε έχουμε θήξει. Δεν ήταν το ζητούμενο.

Ευχαρισούμε και για τη δική σου "διατροφή των Αφρικάνων" σου και ζητούμε κι άλλες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοροϊδεύουμε, και η δική σου άποψη περνά από το μικροσκόπιο μας. Απλά προσπαθούμε να κάνουμε τα θέματα πιο ευχάριστα!!

Συγνώμη πάντως αν κατα λάθος σε έχουμε θήξει. Δεν ήταν το ζητούμενο.

Ευχαρισούμε και για τη δική σου "διατροφή των Αφρικάνων" σου και ζητούμε κι άλλες!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...