Jump to content

Γείωση: must ή μέγα λάθος;


Recommended Posts

Εχθές το βράδυ είχα την πρώτη εμπειρία (ελπίζω και την τελευταία) σχετικά με την χρησιμότητα της γείωσης. Πολύ αργά το βράδυ, πέφτει το ρελέ ασφαλείας. Το σηκώνω χωρίς καμία αλλαγή (03.00 η ώρα γαρ) και την ξαναπέφτω για ύπνο. Μετά από δέκα λεπτά ξανά τσακ. Φτου την τύχη μου, τον ξανασηκώνω (τον διακόπτη) αλλά ...δεν. Έτσι λοιπόν ανασκούμπωμα των μανικιών, τρίψιμο των ματιών για να ανοίξουν λίγο, και βουρ για το ενυδρείο. Μετά από ένα πρόχειρο ψάξιμο, έβγαλα από την πρίζα έναν μικρό κυκλοφοριτή ενός κινέζικου εσωτερικού φίλτρου που είχα, και όλα βαίνουν καλώς. Θα το εξετάσω ξανά το μεσημέρι.

Το θέμα είναι ένα: αν ΔΕΝ είχα την γείωση, το πρωί που τάισα τα ψαράκια μου, μάλλον θα με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη των 220 Volt.

Θα έλεγα λοιπόν, όσοι δεν έχετε, προμηθευτείτε ή φτιάξτε μία. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχθές το βράδυ είχα την πρώτη εμπειρία (ελπίζω και την τελευταία) σχετικά με την χρησιμότητα της γείωσης. Πολύ αργά το βράδυ, πέφτει το ρελέ ασφαλείας. Το σηκώνω χωρίς καμία αλλαγή (03.00 η ώρα γαρ) και την ξαναπέφτω για ύπνο. Μετά από δέκα λεπτά ξανά τσακ. Φτου την τύχη μου, τον ξανασηκώνω (τον διακόπτη) αλλά ...δεν. Έτσι λοιπόν ανασκούμπωμα των μανικιών, τρίψιμο των ματιών για να ανοίξουν λίγο, και βουρ για το ενυδρείο. Μετά από ένα πρόχειρο ψάξιμο, έβγαλα από την πρίζα έναν μικρό κυκλοφοριτή ενός κινέζικου εσωτερικού φίλτρου που είχα, και όλα βαίνουν καλώς. Θα το εξετάσω ξανά το μεσημέρι.

Το θέμα είναι ένα: αν ΔΕΝ είχα την γείωση, το πρωί που τάισα τα ψαράκια μου, μάλλον θα με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη των 220 Volt.

Θα έλεγα λοιπόν, όσοι δεν έχετε, προμηθευτείτε ή φτιάξτε μία. :thaman:

Οπσσσσσσσσσσσσς …………..

Φίλε trelllos.

Ήρθαν τα λόγια μου με μαθηματική ακριβά.

Αλλά είναι ακριβός το αντίθετο με αυτά που λες.

Η απώλεια που είχε το ενυδρείο σου εάν ήταν τόσο μεγάλη που θα μπορούσε να σε σκοτώσει ο διακόπτης θα έπεφτε και χωρίς να έχεις προσγείωση.

Ήσουν τυχερός που ήσουν σπίτι και το ειδές.

Για σκέψου να έλειπες για πολλές ώρες από το σπίτι.

Θα έβρισκες ένα νεκροταφείο ψαριών.

Γ΄αυτό απένεμα στην άποψη μου ότι το μόνο που μπορεί να κάνει η γείωσε είναι ζημία.

Τώρα όλη αυτή η απώλεια έχει πέραση μέσα από τα ψάρια σου.

Θέλω να παρατηρήσεις τις επόμενες μέρες να δεις τα ψάρια σου αν είναι εντάξει. :thaman:

ΙΜΟ βγάλτε την γειώσει από τα ενυδρεία σας.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα την σκέψη σου.

Αν κατάλαβα καλά, πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να υπάρχει το ρεύμα μέσα στο ενυδρείο και ας σε χτυπήσει λίγο όταν βάλεις το χέρι μέσα, από το να σου ρίξει το ρελέ ασφαλείας και να μην λειτουργεί τίποτα;

Από την άλλη, τα ψάρια, λογικά ούτε που θα καταλαβαίνουν την ύπαρξη του ρεύματος, καθότι δεν γειώνονται, όπως τα πουλιά στα ηλεκτροφόρα καλώδια. Άρα έχει να κάνει καθαρά με τον καθένα πόσο αντέχει τα 220 V.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, και επειδή μπορεί να λέω και πατάτες :thaman: , κάποιος ηλεκτρολόγος να μας δώσει τα φώτα του....;;;;;

Όσον αφορά για μένα, και να λείπω από το σπίτι ενημερώνομαι για όποιες διακοπές ρεύματος. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα την σκέψη σου.

Αν κατάλαβα καλά, πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να υπάρχει το ρεύμα μέσα στο ενυδρείο και ας σε χτυπήσει λίγο όταν βάλεις το χέρι μέσα, από το να σου ρίξει το ρελέ ασφαλείας και να μην λειτουργεί τίποτα;

Από την άλλη, τα ψάρια, λογικά ούτε που θα καταλαβαίνουν την ύπαρξη του ρεύματος, καθότι δεν γειώνονται, όπως τα πουλιά στα ηλεκτροφόρα καλώδια. Άρα έχει να κάνει καθαρά με τον καθένα πόσο αντέχει τα 220 V.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, και επειδή μπορεί να λέω και πατάτες :wootwoot: , κάποιος ηλεκτρολόγος να μας δώσει τα φώτα του....;;;;;

Όσον αφορά για μένα, και να λείπω από το σπίτι ενημερώνομαι για όποιες διακοπές ρεύματος. :thaman:

Ίσως να μην το έχεις προσέξει για το θέμα αυτό έγινε μια έντονη συζήτηση. :thaman:

Πήγαινε σε αυτό το λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6310&st=0

Να το διαβάσεις όλο.

Αν έχεις κάποιες απορίες εδώ είμαι ;)

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο αν διαβάσεις ΕΔΩ τι συμπέρασμα βγάζεις για την γείωση στα ενυδρεία και ειδικά σε reef?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το έχεις προσέξει για το θέμα αυτό έγινε μια έντονη συζήτηση. :thaman:

Πήγαινε σε αυτό το λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6310&st=0

Να το διαβάσεις όλο.

Αν έχεις κάποιες απορίες εδώ είμαι :thumbup:

Γιάννος Σάββα

Έχει γίνει τόσος ντόρος για το θέμα και εγώ ...αγρών ηγόραζα. :thaman::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο αν διαβάσεις ΕΔΩ τι συμπέρασμα βγάζεις για την γείωση στα ενυδρεία και ειδικά σε reef?

Φίλε JDP.

Έχω διαβάσει το λινκ.

Δεν διαφώνησα ποτέ το ότι απάχη νεύρα στο ενυδρείο νοημένου ότι υπαρχή προσγείωση.

Χωρείς προσγειώσει δεν υπαρχή ρεύμα.

Εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να εξηγήσω ότι.

Γειώνοντας το ενυδρείο η απόλυα αυτή περνά μέσα από τα ψάρια και καταλήγει στην γη.

Έφερα παράδειγμα τα πουλιά πάνω στο σύρματα.

Αυτό ακριβός ισχύ και στο ενυδρείο μας.

Το λέω ξανά.

Βάζοντας το δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό τότε κλίνουμε κύκλο προς την γη και ανάβει το λαμπάκι.

Δοκιμάστε το εξής.

Βαλτέ το δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό.

Το λαμπάκι ανέβη.

Τώρα πηδήστε στον αέρα και θα διαπιστώσετε ότι την ώρα που τα πόδια σας βρίσκονται στον αέρα το λαμπάκι θα σβήσει.

Πολύ θα ήθελα να τα λέγαμε μια μέρα από κοντά.

Αν διαθέτετε telecomference μπορούμε να κάνουμε αυτή την συζήτηση.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Οπσσσσσσσσσσσσς …………..

Φίλε trelllos.

Ήρθαν τα λόγια μου με μαθηματική ακριβά.

Αλλά είναι ακριβός το αντίθετο με αυτά που λες.

Η απώλεια που είχε το ενυδρείο σου εάν ήταν τόσο μεγάλη που θα μπορούσε να σε σκοτώσει ο διακόπτης θα έπεφτε και χωρίς να έχεις προσγείωση.

Ήσουν τυχερός που ήσουν σπίτι και το ειδές.

Για σκέψου να έλειπες για πολλές ώρες από το σπίτι.

Θα έβρισκες ένα νεκροταφείο ψαριών.

Γ΄αυτό απένεμα στην άποψη μου ότι το μόνο που μπορεί να κάνει η γείωσε είναι ζημία.

Τώρα όλη αυτή η απώλεια έχει πέραση μέσα από τα ψάρια σου.

Θέλω να παρατηρήσεις τις επόμενες μέρες να δεις τα ψάρια σου αν είναι εντάξει. :thaman:

ΙΜΟ βγάλτε την γειώσει από τα ενυδρεία σας.

Γιάννος Σάββα

Αγαπητέ Φίλε Γιάννο

Κάπου τα έχεις μπλέξει τα πράγματα. Αν και δεν είμαι ειδικός για να στο εξηγήσω πλήρως, θα σου πω, πως αν δεν υπήρχε γείωση ώστε να πέσει το ρελέ διαφυγής, τότε το ρεύμα που είχε διαρροή, θα γειωνόταν δια μέσω του σώματος του Θανάση προς τη γη. Βέβαια πιθανά να μην ήταν 220V, αλλά μικρότερη τάση, από κάποιο καλώδιο που είχε χάσει μέρος από τη μόνωσή του. Στην περίπτωση αυτή ο Θανάσης θα ένοιωθε ένα τσίμπημα στο χέρι του. Στην περίπτωση, όμως που η διαρροή ήταν μεγάλη, τότε θα μπορούσαμε να έχουμε το χειρότερο αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τα ψάρια και όλους τους άλλους οργανισμούς, που βρίσκονται μέσα στο νερό, δεν αντιλαμβάνονται το παραμικρό ρεύμα, γιατί δεν κλείνουν το κύκλωμα, ούτε μεταξύ των φάσεων, αλλά ούτε και προς τη γη. Είναι αυτό που αναφέρεις με τα πουλιά.

Θα σου υπενθυμίσω κάτι, που αναφέραμε σε κάποια άλλη συζήτησή μας και εστιάζεται στους δύτες ηλεκτροσυγκολλητές. Αυτοί χειρίζονται ηλεκτροκολλήσεις, χιλιάδων Volt, σε περιβάλλον καλής αγωγιμότητας ρεύματος, κάνοντας εργασίες στις λαμαρίνες των υφάλων των πλοίων, χωρίς να παθαίνουν το παραμικρό. Αν όμως κάνουν την ίδια δουλειά στα έξαλλα του πλοίου, ενώ τα πόδια τους είναι μέσα στο νερό και έλθουν σε επαφή με το ρεύμα, τότε..........

Περισσότερες, όμως διευκρινίσεις, θα μπορούσε να μας δώσει κάποιος ειδικός φυσικός ή ηλεκτρολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει γειωση στο ενυδρειο, θα δουλευει το ρελε διαροης η οχι ???

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΟ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ... ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

:wootwoot: Επιμένεις στην άποψη σου δυνατά... μάλιστα βλέπω έβγαλες και ρεκλάμα "ΙΜΟ βγάλτε την γειώσει (εννοείς την επαγωγική γείωση) από τα ενυδρεία σας".

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...

:thaman: Πες μου κάτι ακόμα όμως. Αν βάλεις το δοκιμαστικό σου στο ενυδρείο σου με βγαλμένες μπρίζες, γιατί το λαμπάκι δεν ανάβει παρότι πατάς τα πόδια σου στο έδαφος, άρα "γειώνεις" αφού δεν πηδάς στον αέρα???

;) ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΘΕΛΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!! το σκασμένο.

φιλική συμβουλή... ψάχτο καλύτερα!

:thaman: Ν.Σ.

ΓΙΑΝΝΟΣ ΛΕΕΙ: Έχω διαβάσει το λινκ.

Δεν διαφώνησα ποτέ το ότι απάχη νεύρα στο ενυδρείο νοημένου ότι υπαρχή προσγείωση.

Χωρείς προσγειώσει δεν υπαρχή ρεύμα.

Εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να εξηγήσω ότι.

Γειώνοντας το ενυδρείο η απόλυα αυτή περνά μέσα από τα ψάρια και καταλήγει στην γη.

Έφερα παράδειγμα τα πουλιά πάνω στο σύρματα.

Αυτό ακριβός ισχύ και στο ενυδρείο μας.

Το λέω ξανά.

Βάζοντας το δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό τότε κλίνουμε κύκλο προς την γη και ανάβει το λαμπάκι.

Δοκιμάστε το εξής.

Βαλτέ το δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό.

Το λαμπάκι ανέβη.

Τώρα πηδήστε στον αέρα και θα διαπιστώσετε ότι την ώρα που τα πόδια σας βρίσκονται στον αέρα το λαμπάκι θα σβήσει.

Πολύ θα ήθελα να τα λέγαμε μια μέρα από κοντά.

Αν διαθέτετε telecomference μπορούμε να κάνουμε αυτή την συζήτηση.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τι το κουράζετε τόσο!!!!!!

στην τελική βάλτε ηλεκτρολογικό π΄΄ινακα και κάθε συσκευσή σε ξεχωριστή

ασφάλεια! :thaman: + κάποιο UPS για την αντλία που επιστρέφει το νερό από το

sump... το καλύτερο combo!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΡΕΛΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΑ, σε άλλη περίπτωση καμία ηλεκτική συσκευή δεν θα είχε γείωση, όμως σχεδόν όλες έχουν, όπως ψυγεία, κουζίνες, πλυντήρια, κλπ, κλπ.... μόνο οι ρημάδες οι συσκευές του ενυδρείου δεν διαθέτουν στην πλειοψηφία τους... ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ!!!

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΟ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ... ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

;) Επιμένεις στην άποψη σου δυνατά... μάλιστα βλέπω έβγαλες και ρεκλάμα "ΙΜΟ βγάλτε την γειώσει (εννοείς την επαγωγική γείωση) από τα ενυδρεία σας".

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...

:thaman: Πες μου κάτι ακόμα όμως. Αν βάλεις το δοκιμαστικό σου στο ενυδρείο σου με βγαλμένες μπρίζες, γιατί το λαμπάκι δεν ανάβει παρότι πατάς τα πόδια σου στο έδαφος, άρα "γειώνεις" αφού δεν πηδάς στον αέρα???

:thumbup: ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΘΕΛΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!! το σκασμένο.

φιλική συμβουλή... ψάχτο καλύτερα!

:thaman: Ν.Σ.

ΓΙΑΝΝΟΣ ΛΕΕΙ: Έχω διαβάσει το λινκ.

Δεν διαφώνησα ποτέ το ότι απάχη νεύρα στο ενυδρείο νοημένου ότι υπαρχή προσγείωση.

Χωρείς προσγειώσει δεν υπαρχή ρεύμα.

Εδώ και αρκετές μέρες προσπαθώ να εξηγήσω ότι.

Γειώνοντας το ενυδρείο η απόλυα αυτή περνά μέσα από τα ψάρια και καταλήγει στην γη.

Έφερα παράδειγμα τα πουλιά πάνω στο σύρματα.

Αυτό ακριβός ισχύ και στο ενυδρείο μας.

Το λέω ξανά.

Βάζοντας το δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό τότε κλίνουμε κύκλο προς την γη και ανάβει το λαμπάκι.

Δοκιμάστε το εξής.

Βαλτέ το δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό.

Το λαμπάκι ανέβη.

Τώρα πηδήστε στον αέρα και θα διαπιστώσετε ότι την ώρα που τα πόδια σας βρίσκονται στον αέρα το λαμπάκι θα σβήσει.

Πολύ θα ήθελα να τα λέγαμε μια μέρα από κοντά.

Αν διαθέτετε telecomference μπορούμε να κάνουμε αυτή την συζήτηση.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Mα με αυτα που αναφερεις δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ο Γιαννος σου εχει απαντηση ακριβως σε αυτο που αναφερεις. Μαλλον δεν το καταλαβες. Γιατι ο Γιαννος ΑΛΛΟ* θελει να πει απο αυτο που για αλλη μια φορα αναφερεις....Καλο ειναι να μην επαναλαμβανομαστε γιατι κουραζουμε το κοσμο και νοημα δεν βγαινει. Η συζητηση εχει νοημα με τις απαντησεις να προσωρησει η κουβεντα και οχι να ειναι στασιμη-επαναλαμβανομενα μονοτονη ή προσβλητικη στον οποιοδηποτε. :wootwoot:

*(Ολοι ξερουμε οτι για να εχουμε διαροη θελουμε ρευμα στο ενυδρειο. Εαν βγαλουμε μπριζες απλα δεν εχει ρευμα για κανει κυκλωμα σε ενδεχωμενη διαροη. Αφου λοιπον ο Γιαννος σου απαντησε σε αυτο γιατι το επαναλαμβανεις? Αρα δεν εχεις πιασει το νημα της ερωτησης του.)

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡ/ΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ, δεν έχει να κάνει με την γείωση και την δουλειά που κάνει.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με αφορά και δεν πήραμε ακόμα απάντηση τεκμηριωμένη και πειστική από κανένα,

θα τολμήσω και θα ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό που ίσως δεν αντιλαμβανόμαστε στο αν χρειάζεται ή όχι γείωση!!!

Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!! Ειδικά αυτή με τα ηλεκτρονικά πράγματα. Καθημερηνά αποσύρει διάφορα από την αγορά. ΠΩΣ είναι δυνατόν, να εγκρίνει τέτοια μηχανήματα σε όλη της την επικράτεια, που σχεδόν κανένα να ΜΗΝ ΕΧΕΙ το τρίτο σίρμα για την γείωση? Είναι μήπως περιττό έξοδο για την εκάστοτε εταιρεία? Το βασικότερο όμως που με βασανίζει είναι ότι τα καλύτερα ονόματα στην αγορά είναι Ευρωπαϊκά και φημίζονται για την ασφάλεια και την υπευθυνότητα τους. Η ίδια η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν θα απέσυρνε τα εν λόγω αντικείμενα? ...και παιδιά δεν μιλάμε για Κύπρο και Ελλάδα τώρα αλλά για χώρες με φωβερή πειθαρχία σε αυτό τον τομέα (της ασφάλειας). Μήπως ήρθαμε εμείς να τους τα βγάλουμε σκάρτα? Ή ανακαλύψαμε ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ.

Πείστε μας οι ειδικοί. Εγώ προσωπικά ΔΕΝ!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡ.ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΕΛΙΚΑ... Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙ :thaman: ΚΑΛΟ Η :wootwoot: ΚΑΚΟ ΣΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ???

αυτά στα ρωτάω επεδή καταλαβαίνω ακριβώς τι λέει ο φίλος Γιάννος.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτες και αρχαιότερες προδιαγραφές παγκόσμια. είναι οι προδιαγραφές που όριζαν στο ακέραιο την κατασκευή του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ.

:thaman: ΕΛΛΗΝΙΚΑ μυαλά δημιούργησαν τις προδιαγραφές... μην το ξεχνάτε. :wootwoot:

;) Μιας και μιλάς δια τους αυστηρούς και πειθαρχημένους Ευρωπαίους και τις προδιαγραφές τους περί ασφαλείας χρηστών... τι κάνουνε εδώ και τόσα χρόνια που σκέφτονται ακόμα, αν θα πρέπει να προδιαγράψουν τις γυάλες ενυδρείων (όλες) να κατασκευάζονται με κρύσταλλα ασφαλείας (securit glass) και όχι με απλά τζαμάκια???

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτες και αρχαιότερες προδιαγραφές παγκόσμια. είναι οι προδιαγραφές που όριζαν στο ακέραιο την κατασκευή του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ.

:thaman: ΕΛΛΗΝΙΚΑ μυαλά δημιούργησαν τις προδιαγραφές... μην το ξεχνάτε. ;)

:thumbup: Μιας και μιλάς δια τους αυστηρούς και πειθαρχημένους Ευρωπαίους και τις προδιαγραφές τους περί ασφαλείας χρηστών... τι κάνουνε εδώ και τόσα χρόνια που σκέφτονται ακόμα, αν θα πρέπει να προδιαγράψουν τις γυάλες ενυδρείων (όλες) να κατασκευάζονται με κρύσταλλα ασφαλείας (securit glass) και όχι με απλά τζαμάκια???

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Παιδιά είπαμε τεκμηριώστε!

και όχι αστεία!

...και παρεπιπτώντως από την έπίσκεψη μου στον Παρθενώνα δεν είδα καλώδια. Απλά είδα το τότε Ελληνικό Απέραντο πολιτισμό. :wootwoot:

Πήγες ποτέ σου στη Αγγλία? Τα ίδια ηλεκτρικά είδη χρησιμοποιούν και εκεί οι χομπίστες και χωρίς το περιβόητο τρίτο συρματάκι. Γιατί οι εκεί το εγκρίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα το έχετε κουράσει άπαντες εξίσου με συνεχόμενες και επαναλαμβανόμενες τοποθετήσεις, που μάλιστα περιέχουν και εκφράσεις ή ύφος που σαφώς και δεν ταιριάζει με αυτό που θα περίμενε κάποιος από το δημόσιο διάλογο εδώ, προτείνω να σταματήσουν εδώ τα ποσταρίσματα για το θέμα αυτό, γιατί και κουραστικό έχει καταντήσει αλλά και προβλέπω να οδηγεί σε μεγάλες παρεξηγήσεις τελικά... Και σίγουρα κανείς δεν το θέλει αυτό...

Καλύτερα να εστιάσουμε ο καθ' ένας περισσότερο σε αυτά που έχει αφήσει πίσω σε σχέση με τη φροντίδα των ψαριών του*** και να αφήσουμε το θέμα της γείωσης το οποίο έχει εξαντληθεί προ πολλού... Οσοι θέλουν ας βάλουν, όσοι δεν θέλουν ας μη βάλουν. Τόσα χρόνια εκατομμύρια ενυδρεία σε όλο το κόσμο λειτουργούν χωρίς γείωση και δεν τρέχει τίποτα. Οποιος φοβάται ας βάλει και ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

Αμάν πια...!

*** και διευκρινίζω:

- In the pond, φρόντισε να μεγαλώσεις και άλλο τη λίμνη σου... :thaman:

- stefanos, κοίτα να στρώσεις και να ομορφήνεις περισσότερο το θαλασσινό σου... :thumbup:

- yiannossavva, κοίτα να φτιάξεις και άλλο μεγάλο Μεσογειακό... :thaman:

- george hmmy, κοίτα να πάρεις ένα ακόμα ενυδρείο γιατί έχεις λίγα... :thumbup:

- Mitrizakis Nikos, κοίτα να βρεις και άλλα ψαράκια για το "αλατισμένο" σου... :wootwoot:

- AquaClubDesign, κοίτα να ξεφορτώσεις λίγο τις δεξαμενές σου, γιατί δεν μπορώ να βλέπω τα ψάρια να κουτουλάνε μεταξύ τους μέσα, κάθε φορά που περνάω από το μαγαζί σου... :thumbup:

- filoxenos (και όλοι οι άλλοι), κοίτα να κάνεις καμιά αλλαγή νερού ακόμα και άσε τα ποσταρίσματα... Δεν ανακουφίζουν τα ψάρια σου τα πολλά λόγια... :thumbup:

.................. ;):rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!! Ειδικά αυτή με τα ηλεκτρονικά πράγματα. Καθημερηνά αποσύρει διάφορα από την αγορά. ΠΩΣ είναι δυνατόν, να εγκρίνει τέτοια μηχανήματα σε όλη της την επικράτεια, που σχεδόν κανένα να ΜΗΝ ΕΧΕΙ το τρίτο σίρμα για την γείωση?

Οι οδηγίες χρήσης κάθε σοβαρής εταιρίας αναφέρουν με έντονα μαύρα και πολλές φορές μεγάλα γράμματα: αφαιρέστε την πρίζα πριν βάλετε τα χέρια στο ενυδρείο, για εργασίες συντήρησης. κ.τ.λ.

Αυτό και μόνο τις καλύπτει για το αν πάθω εγώ ή εσύ κάτι.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι όσα μηχανήματα δεν έχουν μεταλλικό σασί .. δεν χρειάζονται αυτό το τρίτο σηματάκι …

ήθελα επίσης να βάλω στη κουβέντα και το θέμα της ουδετερογείωσης ..

.. μια και έχω την πληροφορία ότι ( στη πόλη μας τουλάχιστο ) αυτό είναι κάτι που υπάρχει στο δίκτυο σαν μια πρόσθετη ασφάλεια ..

τα <νομίζω > και τα <ίσος > δεν είναι βέβαια η τεκμηρίωση που δικαιολογημένα απαιτείς αλλά

.. περίμενε λίγο . :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα το έχετε κουράσει άπαντες εξίσου με συνεχόμενες και επαναλαμβανόμενες τοποθετήσεις, που μάλιστα περιέχουν και εκφράσεις ή ύφος που σαφώς και δεν ταιριάζει με αυτό που θα περίμενε κάποιος από το δημόσιο διάλογο εδώ, προτείνω να σταματήσουν εδώ τα ποσταρίσματα για το θέμα αυτό, γιατί και κουραστικό έχει καταντήσει αλλά και προβλέπω να οδηγεί σε μεγάλες παρεξηγήσεις τελικά... Και σίγουρα κανείς δεν το θέλει αυτό...

Καλύτερα να εστιάσουμε ο καθ' ένας περισσότερο σε αυτά που έχει αφήσει πίσω σε σχέση με τη φροντίδα των ψαριών του*** και να αφήσουμε το θέμα της γείωσης το οποίο έχει εξαντληθεί προ πολλού... Οσοι θέλουν ας βάλουν, όσοι δεν θέλουν ας μη βάλουν. Τόσα χρόνια εκατομμύρια ενυδρεία σε όλο το κόσμο λειτουργούν χωρίς γείωση και δεν τρέχει τίποτα. Οποιος φοβάται ας βάλει και ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

Αμάν πια...!

*

ΣΥΜΦΩΝΟ τερμα οποιος θελει βαζει και το βλεπει στην πορια εαν αξιζει η οχι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα το έχετε κουράσει άπαντες εξίσου με συνεχόμενες και επαναλαμβανόμενες τοποθετήσεις, που μάλιστα περιέχουν και εκφράσεις ή ύφος που σαφώς και δεν ταιριάζει με αυτό που θα περίμενε κάποιος από το δημόσιο διάλογο εδώ, προτείνω να σταματήσουν εδώ τα ποσταρίσματα για το θέμα αυτό, γιατί και κουραστικό έχει καταντήσει αλλά και προβλέπω να οδηγεί σε μεγάλες παρεξηγήσεις τελικά... Και σίγουρα κανείς δεν το θέλει αυτό...

Καλύτερα να εστιάσουμε ο καθ' ένας περισσότερο σε αυτά που έχει αφήσει πίσω σε σχέση με τη φροντίδα των ψαριών του*** και να αφήσουμε το θέμα της γείωσης το οποίο έχει εξαντληθεί προ πολλού... Οσοι θέλουν ας βάλουν, όσοι δεν θέλουν ας μη βάλουν. Τόσα χρόνια εκατομμύρια ενυδρεία σε όλο το κόσμο λειτουργούν χωρίς γείωση και δεν τρέχει τίποτα. Οποιος φοβάται ας βάλει και ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

Αμάν πια...!

*** και διευκρινίζω:

- In the pond, φρόντισε να μεγαλώσεις και άλλο τη λίμνη σου... :thaman:

- stefanos, κοίτα να στρώσεις και να ομορφήνεις περισσότερο το θαλασσινό σου... :thumbup:

- yiannossavva, κοίτα να φτιάξεις και άλλο μεγάλο Μεσογειακό... :thaman:

- george hmmy, κοίτα να πάρεις ένα ακόμα ενυδρείο γιατί έχεις λίγα... :thumbup:

- Mitrizakis Nikos, κοίτα να βρεις και άλλα ψαράκια για το "αλατισμένο" σου... :wootwoot:

- AquaClubDesign, κοίτα να ξεφορτώσεις λίγο τις δεξαμενές σου, γιατί δεν μπορώ να βλέπω τα ψάρια να κουτουλάνε μεταξύ τους μέσα, κάθε φορά που περνάω από το μαγαζί σου... :thumbup:

- filoxenos (και όλοι οι άλλοι), κοίτα να κάνεις καμιά αλλαγή νερού ακόμα και άσε τα ποσταρίσματα... Δεν ανακουφίζουν τα ψάρια σου τα πολλά λόγια... :thumbup:

.................. ;):rasp::thumbup:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Άντε παιδιά... φτάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΤΑΤΟ ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ filoxenos, απορώ πως λες ότι κουράστηκες :thaman: με τα περί "γείωσης ενυδρείου", την στιγμή που δεν ξεκαθάρησε εντελώς το θέμα. Σίγουρα ένα :thumbup: είναι το σωστό... όχι και τα δύο :thumbup: (αν φοβάσαι βάλε γείωση και αν είσαι ατρόμητος μην βάζεις... τα ψάρια σου τα ρώτησες :thumbup: αν είναι "Ατρόμητοι" οι γαύροι και βάζελοι??? ;) ).

Μην δείχνεις σημάδια κόπωσης... θα κάνεις ρητίδες και είσαι και κούκλος στην φώτο σου... :rasp:

Τώρα αρχίσαμε με το θέμα ΓΕΙΩΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ και :wootwoot: ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΨΑΡΙΩΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ... μην βιάζεσαι... θέλουμε πολύ ακόμα για να διαλυθούν τα νέφη και να πάμε στα καλύτερα για το χόμπι... υπομονή!

Πολύ φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε πρόκειται να καταλήξει πουθενά εγώ θα έλεγα να γράψει όποιος θέλει την θεωρία του να ανοίξουμε ένα αρθρο στην βιβλιοθηκη και με τις 2 απόψεις και όποιος θέλει υιοθετήσει αυτήν που θεωρεί σωστή ,να γλιτώσουμε από τα πόστα που πάνε σε αδιέξοδο και για προσωπικη μας ασφαλεια ας βγαζουμε πριν την εργασια μας τα φις από την πρίζα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...