Jump to content

Ενυδρείο 110Lt...κάποιος Να Με Συμβουλέψει Για Το Νέο Ξεκίνημα;;;;


Recommended Posts

Γέμισα το ενυδρείο μου με νερό σήμερα και έβαλα 20ml αντιχλώριο και το φίλτρο να δουλεύει...μέσα στο φίλτρο έβαλα βιολογικά υλικά κάτω κάτω έβαλα μακαρόνια...από πάνω έβαλα ζεόλιθο και τελευταίο το σφουγγάρι...μόνο χαλίκι έβαλα μέσα τίποτε άλλο...στην συνέχεια τι κάνουμε;;;

Στρωνεις το φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή. Το μόνο που μένει να κάνεις πριν βάλεις ψάρια είναι να "στρώσεις" το φίλτρο σου! Ο πιο εύκολος και ανώδυνος τρόπος είναι να αγοράσεις κάποια βακτήρια και να περιμένεις μέχρι να γίνει ο κύκλος του αζώτου κάνοντας μετρήσεις.

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μην ανοίγεις πολλα θέματα στα οποια γίνονται οι ίδιες συζητήσεις. Ασε ενα θέμα να ανοιχτό για να διευκολυνθούν τα παιδια αλλα και εσυ. Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή. Το μόνο που μένει να κάνεις πριν βάλεις ψάρια είναι να "στρώσεις" το φίλτρο σου! Ο πιο εύκολος και ανώδυνος τρόπος είναι να αγοράσεις κάποια βακτήρια και να περιμένεις μέχρι να γίνει ο κύκλος του αζώτου κάνοντας μετρήσεις.

Περισσότερα εδώ

Ο καταστηματάρχης μου είπε να πάρω δείγμα νερου και να παω να με το μετρησει στο καταστημα του...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τα δικά σου υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά γιατι θα χρειαστεί να πας αρκετές φορες στο κατάστημα. Με ποιό τροπο θα στρώσεις το ενυδρειο σου;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τα δικά σου υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά γιατι θα χρειαστεί να πας αρκετές φορες στο κατάστημα. Με ποιό τροπο θα στρώσεις το ενυδρειο σου;

Με βακτήρια θα το στρώσω

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς υγρά τεστ όπως και να 'χει. Δε θα μπορείς κάθε λίγο και λιγάκι να τρέχεις στο πετ σοπ να σου κανουν μετρήσεις. Αν χρησιμοποιήσεις βακτήρια να διαβάσεις καλά τις οδηγίες και να τις ακολουθήσεις κατα γράμμα (και να βάλεις μέσα ψαράκια, όχι όλα αυτα που έχεις σκοπο να βάλεις όμως, μετα απο 24 ώρες).

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς υγρά τεστ όπως και να 'χει. Δε θα μπορείς κάθε λίγο και λιγάκι να τρέχεις στο πετ σοπ να σου κανουν μετρήσεις. Αν χρησιμοποιήσεις βακτήρια να διαβάσεις καλά τις οδηγίες και να τις ακολουθήσεις κατα γράμμα (και να βάλεις μέσα ψαράκια, όχι όλα αυτα που έχεις σκοπο να βάλεις όμως, μετα απο 24 ώρες).

Μόνο ψάρια να βάλω;;; Έλεγα να βάλω πέτρες και φυτά....

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες, ξύλα και λοιπό φυσικό διάκοσμο εννοείται θα βάλεις απο την αρχή αλλα τα ψαράκια (λίγα επαναλαμβάνω) θα βάλεις μετα απο 24 ώρες αφου ρίξεις μέσα τα βακτήρια. Τις οδηγίες στη συσκευασία των βακτηριδίων τις έχεις διαβάσει; Τι φυτα θα βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Πέτρες, ξύλα και λοιπό φυσικό διάκοσμο εννοείται θα βάλεις απο την αρχή αλλα τα ψαράκια (λίγα επαναλαμβάνω) θα βάλεις μετα απο 24 ώρες αφου ρίξεις μέσα τα βακτήρια. Τις οδηγίες στη συσκευασία των βακτηριδίων τις έχεις διαβάσει; Τι φυτα θα βάλεις;

Από φυτά θα βάλω ανούμπιες, τις πέτρες θα τις βάλω αργότερα αν είναι ακριβες....βασικά...την ίδια μέρα που θα βάλω τα ψάρια θα βάλω και τα φυτά...τι ψάρια να πάρω;;; Όσο για τα βακτήρια μου είπαν να βάζω 2 καπάκια κάθε 4 εβδομάδες...έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο...;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες πέτρες είναι ακριβές;;;; Πάνε μια βόλτα στη φύση και πάρε πέτρες τσάμπα. Βέβαια θα εξαρτηθεί με το τι ψάρια θα βάλεις δηλαδη θα ειναι μαλακού νερου ή βρύσης; Αν ειναι μαλακού νερού θέλεις πέτρες μη ασβεστολιθικές για να μην ανεβάζουν τις σκληρότητες, όπως και άμμο ή χαλίκι που θα έχεις στο βυθό. Για να φτιάξεις το ενυδρειο σου βασικά, θα πρεπει να έχεις αποφασίσει το είδος των ψαριών που θα φιλοξενήσεις. Τι έχεις σκεφτεί;

Όσο για τα βακτήρια, οι οδηγίες στο μπουκάλι θα σου λύσουν όλες τις απορίες και θα έλεγα να μη ξέφυγες απο αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες πέτρες είναι ακριβές;;;; Πάνε μια βόλτα στη φύση και πάρε πέτρες τσάμπα. Βέβαια θα εξαρτηθεί με το τι ψάρια θα βάλεις δηλαδη θα ειναι μαλακού νερου ή βρύσης; Αν ειναι μαλακού νερού θέλεις πέτρες μη ασβεστολιθικές για να μην ανεβάζουν τις σκληρότητες, όπως και άμμο ή χαλίκι που θα έχεις στο βυθό. Για να φτιάξεις το ενυδρειο σου βασικά, θα πρεπει να έχεις αποφασίσει το είδος των ψαριών που θα φιλοξενήσεις. Τι έχεις σκεφτεί;

Όσο για τα βακτήρια, οι οδηγίες στο μπουκάλι θα σου λύσουν όλες τις απορίες και θα έλεγα να μη ξέφυγες απο αυτές.

Το χαλίκι είναι το φυσικό το απλο...το έχω βάλει είδη...όσο για τα ψάρια το ενυδρείο μου θέλω να είναι κοινωνικό...τα ψάρια θέλω να έχουν όμορφη εμφάνιση και να είναι σε ομάδες...μεγάλα μ αρεσουν τα gourami...αλλα γενικα θα ήθελα μικρά και μεσαία ψαρια...θα ήθελα τα φώτα σου σ αυτο...φυσικα ψάρια που να ταιριαζουν μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε κόβω για μαλακό νερο, το χαλίκι σου ειναι ασβεστολιθικό μήπως; Το έχεις τσεκάρει; Για να το δεις αυτο, θα πρεπει να βγάλεις λίγο χαλίκι, να το αφήσεις να στεγνώσει και να του ρίξεις λίγο άκουα φόρτε. Αν αφρίσει σημαίνει οτι ειναι ασβεστολιθικό και θα ανεβάζει τις σκληρότητες του νερού κάτι που δε το θέλεις, αν δεν αφρίσει είσαι ok. Για να μη φας αγγουρι μεθαύριο, τσέκαρέ το απο τωρα αυτο.

Όσο για την ψαροσύνθεση, θα σου πουν ιδέες αλλα μέλη γιατι εγω ανήκω στην Αφρική, έχω αφήσει Αμερική και Ασία εδω και ενα χρόνο τωρα, οπότε έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτα τα μέρη.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε κόβω για μαλακό νερο, το χαλίκι σου ειναι ασβεστολιθικό μήπως; Το έχεις τσεκάρει; Για να το δεις αυτο, θα πρεπει να βγάλεις λίγο χαλίκι, να το αφήσεις να στεγνώσει και να του ρίξεις λίγο άκουα φόρτε. Αν αφρίσει σημαίνει οτι ειναι ασβεστολιθικό και θα ανεβάζει τις σκληρότητες του νερού κάτι που δε το θέλεις, αν δεν αφρίσει είσαι ok. Για να μη φας αγγουρι μεθαύριο, τσέκαρέ το απο τωρα αυτο.

Όσο για την ψαροσύνθεση, θα σου πουν ιδέες αλλα μέλη γιατι εγω ανήκω στην Αφρική, έχω αφήσει Αμερική και Ασία εδω και ενα χρόνο τωρα, οπότε έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτα τα μέρη.

ακουα φορτε .. εννοεις κεζαπ?? το χαλικι ειναι το απλο...το φυσικο...

Link to comment
Share on other sites

Από το σούπερ μάρκετ το παίρνεις, φθηνο ειναι (υδροχλωρικό οξύ). Το χαλίκι μπορεί να ειναι φυσικό αλλα μήπως ειναι ασβεστολιθικό;

Link to comment
Share on other sites

Από το σούπερ μάρκετ το παίρνεις, φθηνο ειναι (υδροχλωρικό οξύ). Το χαλίκι μπορεί να ειναι φυσικό αλλα μήπως ειναι ασβεστολιθικό;

φυσικο ειναι...γιατι γυαλιζει...το ασβεστολιθικο ειναι πιο μουντο...αρα να πάρω πέτρες από την φύση...με τι ψάρια να ξεκινήσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το τεστ με το ακουαφόρτε να είσαι 100% σίγουρος. Αν αργότερα σου ανεβάζει σκληρότητες και εσύ έχεις ψάρια μαλακού νερού θα χρειαστεί να αλλάξεις χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κάνεις οτι δεν ειναι φυσικό. Το φυσικό μπορει όμως να ειναι ασβεστολιθικό, μπορεί και να μην ειναι. Αυτο πρεπει να τσεκάρεις. Το ίδιο ισχύει και με τις πέτρες τις ΦΥΣΙΚΕΣ. Άλλες ειναι ασβεστολιθικές και άλλες όχι. Το οτι ειναι γυαλιστερό ή μουντό ή έχει άλλη όψη, δε σημαίνει οτι δεν ειναι ασβεστολιθικό.

Όσο για τα ψάρια, θα ξεκινήσεις με εκείνα που θέλεις να κρατήσεις και μετά. Βέβαια προέχει το σωστό στρώσιμο του ενυδρειου για να ζουν σε ενα ασφαλές περιβάλλον. Πριν βάλεις ψάρια λοιπόν, πρεπει να προμηθευτείς με υγρά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το τεστ με το ακουαφόρτε να είσαι 100% σίγουρος. Αν αργότερα σου ανεβάζει σκληρότητες και εσύ έχεις ψάρια μαλακού νερού θα χρειαστεί να αλλάξεις χαλίκι.

Τα τεστ ποτε πρεπει να τα κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα τεστ πότε να τα κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα τεστ πότε να τα κάνω??

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948/#entry385822

Αυτό το ψάρι θα ήθελα να το έχω στο ενυδρείο μου...

Link to comment
Share on other sites

Τον έλεγχο με το ακουαφόρτε κάνε το το συντομότερο γιατί από αυτό θα εξαρτηθεί το τί ψάρια θα βάλεις.

Τα τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά όχι ακόμα. Γιατί δεν το στρώνεις με μπόλι, που είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για τα ψάρια;

Αν το στρώσεις με βακτήρια, πρέπει σε 24 ώρες από τη στιγμή που ρίχνεις βακτήρια, να βάλεις και τα ψάρια, γιατί αλλιώς τα βακτήρια δεν θα έχουν τι να "φάνε" και θα ψοφήσουν. Αλλά όταν θα δημιουργηθεί αμμωνία και στη συνέχεια νιτρώδη τα ψάρια μπορεί να δηλητηριαστούν και να πεθάνουν. Μπορεί και να αντέξουν, αλλά αυτό δεν το ξέρουμε, είναι ένα ρίσκο.

Αν, όμως, βάλεις μπόλι, τα ψάρια το γλυτώνουν αυτό.

Εγώ όταν έστρωνα τα δικά μου ενυδρεία, έκανα σχεδόν κάθε μέρα μετρήσεις μέχρι να δω ότι όλα είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948/#entry385822

Αυτό το ψάρι θα ήθελα να το έχω στο ενυδρείο μου...

Όμορφο ψάρι! :)

Αλλά από ότι βλέπω στο προφίλ είναι μαλακού νερού, οπότε οπωσδήποτε τέσταρε χαλίκι και πέτρες με ακουαφόρτε, γιατί αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης λέει ότι θέλει 50 λίτρα για ένα ζευγάρι. Άρα εσύ αν βάλεις 2 ζευγάρια στα 100 λίτρα αυτά θα είναι και οι μοναδικοί κάτοικοι κάτοικοι του ενυδρείου σου.

Αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία με αυτά τα ψάρια και σου μιλάω με βάση ό,τι είδα στο προφίλ τους, ας σου πει κάποιος πιο έμπειρος τη γνώμη του. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όμορφο ψάρι αλλά πρέπει να δείς Τί θα κάνεις με το χαλίκι γιατί όπως γράφει και στο προφίλ του: Το Mikrogeophagus ramirezi ανήκει στην οικογένεια των γεωφάγων ψαριών, παίρνουν δηλαδή «μπουκιές» από το υπόστρωμα στο στόμα τους και μέσω των φαρυγγικού συστήματος τους ξεχωρίζουν τη τροφή τους ενώ απαλλάσσονται από την άμμο μέσω των βραγχίων τους. Αυτόματα καταλαβαίνουμε ότι είναι προτιμότερη η χρήση λεπτόκοκκης χαλαζιακής άμμου για τον βυθό του ενυδρείου μας.

Επιπλέον θα πρέπει να βρείς τρόπο να μαλακώσεις το νερό ( Α/Ο,τύρφη,ξύλα,φύλλα κτλ)αφού ιδανικά θα πρέπει να είναι PH<7.

Υγρά τέστ πρέπει να πάρεις και να ελέγχεις μόνος σου το νερό.

Αυτά προς το παρόν και μήν βιάζεσαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη, μην βιαστεις να κανεις την οποιαδηποτε κινηση! Πρωτα σκεψου στο μυαλο σου πως θελεις να ειναι το ενυδρειο σου και μετα αγορασε τα απαραιτητα υλικα ( ξυλα, πετρες, φυτα, βυθο )! Εχεις μπροστα σου κανα μην μεχρι να στρωσει το ενυδρειο ( αν το αφησεις να στρωσει μονο του )!

Το να ριχνεις βακτηρια δεν βοηθαει ακομη καπου. Φαντασου τα βακτηρια σαν στοματα που ζητανε φαι. Ακομη το ενυδρειο σου δεν εχει κατι να τους προσφερει ( αμμωνια, νιτρωδη ) οποτε τσαμπα χαλας τα βακτηρια σου!

Βρες λοιπον τα υλικα σου, κατεληξε στα ψαρια σου και τοτε θα το στησουμε σωστα. Δυστυχως το χομπυ αυτο θελει υπομονη και επιμονη. Δεν το φτιαχνεις απο την μια μερα στην αλλη. Στο εντωμεταξυ ριξε και λιγο διαβασμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...