Jump to content

Ενυδρείο 110Lt...κάποιος Να Με Συμβουλέψει Για Το Νέο Ξεκίνημα;;;;


Recommended Posts

Φιλε μου μη βιαζεσαι να βαλεις ψαρια,το ενυδρειο θελει υπομονη και διαβασμα.

Βλεπω οτι επιλεγεις ψαρια μαλακου νερου,τα οποια δεν μπαινουν σε νερο βρυσης το οποιο ειναι σκληρο.

Θες να μπεις στην διαδηκασια να μαλακωνεις το νερο της βρυσης σου με καποιον τροπο?Αν οχι δεν μπορεις να βαλεις τα ψαρια που θες.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κάνεις οτι δεν ειναι φυσικό. Το φυσικό μπορει όμως να ειναι ασβεστολιθικό, μπορεί και να μην ειναι. Αυτο πρεπει να τσεκάρεις. Το ίδιο ισχύει και με τις πέτρες τις ΦΥΣΙΚΕΣ. Άλλες ειναι ασβεστολιθικές και άλλες όχι. Το οτι ειναι γυαλιστερό ή μουντό ή έχει άλλη όψη, δε σημαίνει οτι δεν ειναι ασβεστολιθικό.

Όσο για τα ψάρια, θα ξεκινήσεις με εκείνα που θέλεις να κρατήσεις και μετά. Βέβαια προέχει το σωστό στρώσιμο του ενυδρειου για να ζουν σε ενα ασφαλές περιβάλλον. Πριν βάλεις ψάρια λοιπόν, πρεπει να προμηθευτείς με υγρά τεστ.

Έκανα το τέστ με το υδροχλωρικο και δεν βγάζουν αφριζουν...σήμερα να βάλω βακτήρια ή όχι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτό σημαίνει ότι δεν θα σου ανεβάζει τη σκληρότητα. Αλλά πρέπει να μετρήσεις το νερό της βρύσης σου αν δεν ξέρεις τι σκληρότητες έχεις, γιατί αν επιλέξεις ψάρια μαλακού νερού ίσως χρειαστεί να το μαλακώνεις.

Δεν έχει νόημα να βάλεις βακτήρια, στο εξηγήσαμε, θα πάνε χαμένα αν δεν έχουν τί να "φάνε".

Έχεις καταλήξεις τι θα επιλέξεις από ψάρια; :)

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi αν βάλει βακτήρια θα πρεπει μα βάλει μετα απο 24 ώρες ελάχιστα ψαράκια τα οποια θα ταίζει κάθε 2-3 μέρες και έτσι τα βακτήρια θα εχουν τροφή. Αυτο ειναι το πνευμα του στρωσίματος με τα βακτήρια βέβαια θα πω κι εγω οτι το μπολι ειναι ο καλύτερος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,εχεις κατασταλαξει τι ψαρια θα βαλεις?

Αν ριξεις βακτηρια,μετα απο 24 ωρες πρεπει να βαλεις μερικα ψαρια,να μη ταισεις για 3-4 μερες και να κανεις μετρησεις στο νερο σου για να δεις τι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,εχεις κατασταλαξει τι ψαρια θα βαλεις?

Αν ριξεις βακτηρια,μετα απο 24 ωρες πρεπει να βαλεις μερικα ψαρια,να μη ταισεις για 3-4 μερες και να κανεις μετρησεις στο νερο σου για να δεις τι γινετε.

Τι ψάρια να βάλω για αρχή;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μας εχεις πει τι ψαρια θες να βαλεις τελικα.Αυτα που ειχες γραψει πιο πανω θελουν μαλακο νερο,δηλαδη να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης και να το κανεις μαλακο.

Αν δεν αποφασισεις τι θα κανεις δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μας εχεις πει τι ψαρια θες να βαλεις τελικα.Αυτα που ειχες γραψει πιο πανω θελουν μαλακο νερο,δηλαδη να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης και να το κανεις μαλακο.

Αν δεν αποφασισεις τι θα κανεις δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε..

Έχω στρωμένο χαλίκι...δεν λέει να το βγάλω...θα κάνω το στρώσιμο με τα βακτήρια, αλλά όχι ακόμα...θέλω να βάλω τις πέτρες και τις ανούμπιες...για τις ανούμπιες θα πρέπει να έχω ανοιχτό τον θερμοστάτη;;; αν ναι...στους πόσους βαθμούς κελσίου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι τι σχεση εχει?

Εγω για τα ψαρια και το νερο ρωτησα.

Θα πρεπει να εχεις τον θερμοστατη στους 25-26 αλλα με το θερμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια να βάλω για αρχή;;; Στο ενυδρείο μου θα ήθελα να έχω ψάρια σε όλα τα επίπεδα...θα μ άρεσε να έχω δυο κοπαδακια απο σμηνοψαρα , κανενα ζευγαρι μεσαιου μεγεθους και γατοψαρα και πλεκο για τον πατο....

Έγινε επεξεργασία - dimitristhess
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πρέπει να αποφασίσεις. Θέλεις να επεξεργάζεσαι το νερό σου και να το μαλακώνεις η όχι;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον πρέπει να του δώσετε οδηγίες για μαλακό. Αυτά που θέλει (σμήνος, βυθού) νομίζω ότι τον στέλνουν κατευθείαν στο μαλακό μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον πρέπει να του δώσετε οδηγίες για μαλακό. Αυτά που θέλει (σμήνος, βυθού) νομίζω ότι τον στέλνουν κατευθείαν στο μαλακό μόνο.

Φίλε Dex μπορείς να με καθοδήγησεις εσύ προστοπαρόν??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ολα αυτα τα ψαρια που ζητας δεν μπαινουν σε 110 λιτρα ενυδρειο.

Παμε στο νερο τωρα.

Η βρυση μας βγαζει σκληρο νερο,το οποιο σημενει πως δεν μπορεις να βαλεις τα ψαρια που ζητας σ αυτο γιατι θελουν μαλακο νερο.Τα ψαρια χωριζονται σε μαλακου και σκληρου νερου αναλογα με τον βιοτοπο τους.Αυτα που ζητας εσυ θελουν μαλακο νερο.

Οι τροποι για να μαλακωσεις το νερο της βρυσης ειναι οι εξης:

1) Τύρφη

2) Αντίστροφη όσμωση και εξοπλισμός

3) co2

Αν θες να ασχοληθεις με την επεξεργασια του νερου ωστε να γινει μαλακο και να μπορεις να βαλεις καποια απο τα ψαρια που ζητας,θα πρεπει να ακολουθησεις εναν απο τους πιο πανω τροπους.

Αποφασισε τι θες να κενεις και μετα θα μιλησουμε για τα ψαρια.

Αν δεν θες να μπλεξεις με επεξεργασια νερου και να βαζεις απλα νερο βρυσης,αναγκαστικα πας σε αλλα ψαρια.

Επισης,για να επεξεργαζεσαι το νερο και να πετυχεις τις συνθικες που χρειαζονται τα ψαρια που θες,θελεις και υγρα τεστ ph,gh,kh για να μετρας.

Πιο αναλυτικα δεν γινετε να στα γραψω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dex μπορείς να με καθοδήγησεις εσύ προστοπαρόν??

Τώρα σώθηκες, ειδικά από μαλακά νερά δεν ξέρω την τύφλα μου. Να εδώ τα παιδιά θα στα πούνε όλα. Αφου κατέληξες σε συγκεκριμένη κατηγορία. Πιο πριν δεν ήξεραν τι σε ενδιαφέρει.

Εγώ σου προτείνω απλά να δεις τις συμβουλές τους και να μην πεις "α θέλει όλα αυτά, πάω σε κάτι άλλο". Το θέμα είναι να σ'αρέσει το αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...