Jump to content

Το Ενυδρείο Μου (Malawi 180Lt)


ΓΙΩΡΓΟΣ Κ.

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, μετά από αρκετό διάβασμα και την πολύτιμη βοήθεια των φίλων boner και johnbaggios κατάφερα να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Λίμνη MALAWI

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):110 x 40 x 40
Συνολικά Λίτρα:176lt
Sump (λίτρα):16lt

Οργανισμοί
Φυτά:Anubia
Ψάρια:Labidochromis caeruleus
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Βαμένο μαύρο χρώμα
Πέτρες:Απο βουνά και ποτάμια
Ξύλα:-
Άλλα διακοσμητικά :Καραβάκι πιθάρι
Υπόστρωμα:Αμμο απο τον νομό Καβάλας(Καλά να είναι ο φίλος boner
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 Τ5 13W 5400K
Διάρκεια φωτισμού:7-8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Αντλία EHEIM compact 600
Θέρμανση/ Ψύξη:Boyu 150watt
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:sera granugreen+red


Παράμετροι
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-20
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:40% κάθε 15μέρες περίπου
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
IMG_20141020_180605_zps70dba977.jpg
IMG_20141020_180619_zps66c6f88a.jpg

IMG_20141020_180733_zps4a9014ea.jpg

και η δεύτερη παρτίδα μικρά

IMG_20141020_180706_zps89070518.jpg
Βίντεο:[utube]

[/utube]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!!!Να χαίρεσαι και τα γεννητούρια σου!!!!!

Λέω να βάλεις και μια φώτο που να φαίνεται όλο το ενυδρείο σου....!!!! Εκτός από το video!

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο ομορφο φαινεται, αλλα με χλανε οι πετρες που ειναι ανομοιομορφες!

Τι εχεις μεσα, μονο μια θηλυκια και τα γεννητουρια;

Νομιζω εχεις πολλα νιτρικα!

Καλα οι boner και johnbaggios, δεν σου ειπαν τιποτα για το καραβακι και το βαρελι;

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Γιωργο,μπραβο,να το χαιρεσαι!Αφου δεν καταφερα ακομη να το δω live ας το απολαυσω απο δω.Βαλε κ μια γενικη ολοκληρου του ενυδρειου να υπαρχει στην παρουσιαση.Η αληθεια ειναι οτι κ εμενα δεν μου αρεσουν τα ψευτικα διακοσμιτικα και παντα προτιμουσα να εχω ενα ειδος πετρας στα ενυδρεια μου.Εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο φυσικο.Απο την αλλη το ενυδρειο καλως ή κακως ειναι κ ενα διακοσμητικο κομματι του χωρου μας κ ο καθενας το διαμορφωνει αναλογα κ με τα γουστα του (ή κ τις πινελιες που θελει να προσθεσει το ετερον ημιση αφου και αυτο εχει δικαιωμα παρεμβασης!).Δεν νομιζω τα ψαρακια οτι καταλαβαινουν αν τους εχουμε στο ενυδρειο κατι φυσικο ή τεχνητο αρκει να τα εξυπηρετει.Βεβαια να σου πω εδω οτι προσφατα ηταν κριτης σε διαγωνισμο βιοτοπικων ενυδρειων που διοργανωσε το καταστημα αβυσσος ο Heiko Bleher και οι κριτικες του σε καποια αφρικανικα ενυδρεια που εγω τα εβρισκα καταπληκτικα ηταν πολυ αυστηρες!Θελω να πω,πως πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι οσον αφορα το aquascape εφοσον θελουμε να τα εχουμε βιοτοπικοτητα.Αυτο βεβαιως αφορα ολους μας κ δεν το λεω για το δικο σου ενυδρειο,απλα βρηκα την ευκαιρια να το επισημανω με την δικη σου παρουσιαση επειδη οι κριτικες του Bleher ειναι προσφατες.Απο γεννες βλεπω οτι καλα πας,που κ αυτο ειναι ενα σημαδι οτι το στησιμο του νταμαριου σου ειναι λειτουργικο κ το χαρεμακι σου εχει βρει την ισσοροπια του μες το ενυδρειο.Οσον αφορα τα νιτρικα εχω την εντυπωση οτι τιμες μεχρι 20 ειναι ανεκτες αλλα αυτα θα μας τα πουν οι εμπειροτεροι.Και παλι σορρυ για το spam κ οσα λεω για το aquascape αλλα με προβληματισαν οι αυστηρες κριτικες του κ.Bleher κ εξεφρασα τους προβληματισμους μου με την ευκαιρια παρουσοασης του δικου σου.Ετοιμασου να κερασει φραπα να το δω κ απο κοντα επιτελους...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Γιωργο,μπραβο,να το χαιρεσαι!Αφου δεν καταφερα ακομη να το δω live ας το απολαυσω απο δω.Βαλε κ μια γενικη ολοκληρου του ενυδρειου να υπαρχει στην παρουσιαση.Η αληθεια ειναι οτι κ εμενα δεν μου αρεσουν τα ψευτικα διακοσμιτικα και παντα προτιμουσα να εχω ενα ειδος πετρας στα ενυδρεια μου.Εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο φυσικο.Απο την αλλη το ενυδρειο καλως ή κακως ειναι κ ενα διακοσμητικο κομματι του χωρου μας κ ο καθενας το διαμορφωνει αναλογα κ με τα γουστα του (ή κ τις πινελιες που θελει να προσθεσει το ετερον ημιση αφου και αυτο εχει δικαιωμα παρεμβασης!).Δεν νομιζω τα ψαρακια οτι καταλαβαινουν αν τους εχουμε στο ενυδρειο κατι φυσικο ή τεχνητο αρκει να τα εξυπηρετει.Βεβαια να σου πω εδω οτι προσφατα ηταν κριτης σε διαγωνισμο βιοτοπικων ενυδρειων που διοργανωσε το καταστημα αβυσσος ο Heiko Bleher και οι κριτικες του σε καποια αφρικανικα ενυδρεια που εγω τα εβρισκα καταπληκτικα ηταν πολυ αυστηρες!Θελω να πω,πως πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι οσον αφορα το aquascape εφοσον θελουμε να τα εχουμε βιοτοπικοτητα.Αυτο βεβαιως αφορα ολους μας κ δεν το λεω για το δικο σου ενυδρειο,απλα βρηκα την ευκαιρια να το επισημανω με την δικη σου παρουσιαση επειδη οι κριτικες του Bleher ειναι προσφατες.Απο γεννες βλεπω οτι καλα πας,που κ αυτο ειναι ενα σημαδι οτι το στησιμο του νταμαριου σου ειναι λειτουργικο κ το χαρεμακι σου εχει βρει την ισσοροπια του μες το ενυδρειο.Οσον αφορα τα νιτρικα εχω την εντυπωση οτι τιμες μεχρι 20 ειναι ανεκτες αλλα αυτα θα μας τα πουν οι εμπειροτεροι.Και παλι σορρυ για το spam κ οσα λεω για το aquascape αλλα με προβληματισαν οι αυστηρες κριτικες του κ.Bleher κ εξεφρασα τους προβληματισμους μου με την ευκαιρια παρουσοασης του δικου σου.Ετοιμασου να κερασει φραπα να το δω κ απο κοντα επιτελους...

Καλα εννοειτε πως δεν ειμαι Bleher και εννοειτε πως δεν θα κρινω εγω τον φιλο τι θα βαλει στο ενυδρειο του, ουτε θα του δωσω ή θα του αφαιρεσω βραβειο αλλα ετσι ειναι! Φυσικα δεν κατηγορω κι εσενα ή τον boner αλλα το κολλημα μου το ξερεις! :D Οχι αεροπλανακια, καραβακια, βαρελια, πυργοι, παγωδες, ναοι, νεκροκεφαλες, δυτες κτλ κτλ στα ενυδρειο μας! Το ενυδρειο φαινεται πολυ πιο ομορφο οταν ειναι φυσικο και το ετερον ημιση πρεπει να καταλαβει πως το ενυδρειο ειναι ενυδρειο και εργοστασιο πλαστικων! :P

20 νιτρικα ειναι ανεκτα αλλα αυτο σημαινει κιολας οτι ειτε ταιζει πολυ, ειτε οτι δεν εχει καλη φιλτρανση.

Το πρωτο μου φαινεται λογικο γιατι εχει μικρα μεσα, αλλα αυτο σημαινει πως πρεπει να δωσει σημασια στην φιλτρανση και στις αλλαγες νερου του!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sturm οσα ειπα ηταν ασχετα με τα δικα σου σχολια,και εγω την γνωμη μου κατεθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω για το καραβάκι και το πιθάρι οτι ειναι ξένα προς το ενυδρειο αντικείμενα και προσωπικα δε μου αρέσουν. Θα προτιμουσα επίσης ενα είδος πέτρας αν και δε μπορω να εκφράσω γνώμη για το δικο σου αποτέλεσμα μιας και δεν έβαλες μια πανοραμική φωτογραφία να δω το ενυδρειο σου (το βίντεο δε το είδα). Για τα νιτρικά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες οτι πρεπει να τα κατέβασεις λίγο. Επειδη οι κιχλίδες ειναι ρυπογονα ψάρια (δε μας λες τον αριθμο που έχεις μέσα) κανε εβδομαδιαίες αλλαγές νερου 30-40%, μην αφήνεις 15 μέρες.

Αυτα τα λίγα απο μένα. Βάλε μια γενική φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Να το χερεσαι φιλαρακι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το στήσιμο πιστεύω είναι μια χαρά αν σκεφτείτε οτι είναι το πρώτο του Γιώργου και αν εξαιρέσεις τα πλαστικα. :)

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι φίλτρανση έχει το ενυδρείο. Στη παρουσίαση αναφέρει μία αντλία.

Επίσης φίλε Γιώργο δεν χρειάζεται να χωρίζεις τα μικρά από τις γέννες. Τουλάχιστον όχι αμέσως.

Τα ψάρια σου φαίνονται λίγο στρεσαρισμένα στο βίντεο και αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες(σιγά σιγά θα τους δούμε και θα τους ξεπεράσουμε) όπως οτι βάζεις χέρι μέσα.

Είναι αρχή ακόμα και έχεις πολύ χρόνο για να εξελίξεις το ενυδρείο σου. Μην αγχώνεσαι και κοίτα να το χαρείς..!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας, κάθε καλή ή κακή κριτική δεκτή.Τα νιτρικά την ημέρα που τράβηξα το βίντεο και τις φώτο όντως ήταν ανεβασμένα.Σήμερα που μέτρησα είναι έως 10mg/l.Τα ψάρια που έχω μέσα είναι 1αρσενικός με 4 θηλυκιές απο τα οποία στους 4 μήνες που τρέχει το ενυδρείο έχω πάρει 24 μικρά και αυτή την στιγμή έχω 2 μπουκωμένες.Λογικά αν κάτι πήγαινε στραβά θα είχα τόσα μικρά και οι θηλυκιές θα συνέχιζαν να γεννάνε;Χέρι δεν βάζω μέσα παρα μόνο όταν καθαρίζω(εκτός βέβαια απο τον πρώτο μήνα μέχρι να καταλήξω στο στήσιμο).Πάντως έχω παρατηρήσει πως είναι πιο ήρεμα όταν δεν καίει η λάμπα.Πανοραμική μόλις :bigemo_harabe_net-101: :bigemo_harabe_net-101: ο μικρός γιατί δεν μ'αφήνει.

Γίαννη παρε τον boner και ελάτε όποτε θέλετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη είναι και η γενική όλου του ενυδρείου.Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία μεσω photobucket ώστε να είναι μεγαλύτερη. post-59436-0-52078100-1414968364_thumb.jpg Εχω βγάλει τα πλαστικά και άφησα ένα είδος πέτρας.Μου φαίνεται λίγο αδειο τώρα που τα έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικα μια χαρα ειναι κ μοιαζει κ λειτουργικο.Τωρα αν θες εσυ παραπανω πετρες,απο που τις πηρες?Δεν εχει αλλες να προσθεσεις?Παντως εμενα μου αρεσε παραπανω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ωραίο στήσιμο. Εγω θα κατέβαζα την πάνω αριστερη πέτρα απο τη μια πλευρά της, ώστε να καλύψω το μεγάλο κενό που υπάρχει εκει και θα έβαζα κανά δυο πετρούλες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη απο το quicko τις είχα αγοράσει 2τεμ σε μέγεθος μπάλας μπασκετ και τις έσπασα.Θα τις αλλάξω πάλι και θα ανεβάσω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε μια ακόμα αλλαγή στις πέτρες,την οποία απ'οτι βλέπω τα ψάρια την απολαμβάνουν.post-59436-0-36131300-1415484105_thumb.jpg Να και τα αδέρφια τα οποία και αυτά κόβουν βόλτες ανενόχλητα post-59436-0-45040900-1415484450_thumb.jpgpost-59436-0-63904700-1415484515_thumb.jpgpost-59436-0-94333900-1415484598_thumb.jpg Παρατήρησα κάτι με τα μικρά,κρίμα που δεν πρόλαβα να τραβήξω βίντεο.Δύο απο αυτά ήταν σε μια άκρη του ενυδρείου και το ένα εξ αυτών πλάγιαζε το άλλο και έτρεμε όπως κάνει ο αρσενικός στις θυληκιές.Παίζει απο τέτοια ηλικία (3 μηνών) να έχουν τέτοιες ορέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Γιωργη,οσο παει κ το ομορφαινεις!Η συμπεριφορα φλερταρισματος κ τσαμπουκαδων μοιαζει οποτε μαλλον το δευτερο πιστευω πως ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς με την "σκεπή" το είχα κάνει και εγώ κάποια στιγμή και πραγματικά ήταν το αγαπημένο μέρος των ψαριών. Μ αρέσει πολύ έτσι το στήσιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...