Jump to content

Γεια Χαρα!νεος Και Αποριουλα Με Μονομαχο+Anubia


Nikos Wayne Korres

Recommended Posts

χαιρεται και απο μενα!

απο μικρος χαζευα ενυδρεια και ελεγα οταν μεγαλωσω θα παρω κ εγω ενα τεραστιο καποτε!well,εφτασα 31 για να παρω το πρωτο μου :P

(μη ρωτησετε γιατι τοσα χρονια,ολο ελεγα να παρω να παρω αλλα ολο το αμελουσα!)

Απο τη 1η στιγμη που αρχιζα να το ετοιμαζω ημουν ενθουσιασμενος,το εχω τωρα 1 μηνα και ηδη σκεφτομαι την αγορα μεγαλυτερου

(ετσι δε γινεται με τα hobbies?στην αρχη παιρνεις κατι,δεν γνωριζεις,χαλας χρηματα και μετα απο πολυ λιγο διαβαζεις.μαθαινεις και ανακαλυπτεις πως θες κ αλλο),

Το ενυδρειο ειναι της 63λτ της Juwell με λαμπα και ανακλαστηρες,θερμομετρο,χρονοδιακοπτη,φιλτρο Hailea Bt 400,το οποιο οταν ανακαλυψα πως ηταν ανεπαρκες ξεκινησε η μοντα.

ο ανθρακας και το μαμα σφουγγαρι πηραν ποδι μετα απο 6 μερες στρωσιματος με αντιχλωρια και βακτηρια της Sera,και εβαλα καλυτερο σφουγγαρι της juwell και βιολογικο υλικο

χ2 seporax mini χωρις το διχτυ τους.Υποστρωμα 2 εκατοστα κοκκινο λεπτο χαλικακι και αλλα 2 εκατοστα απο πανω πιο χοντρο λευκο.θερμοστατη ακομα δεν εχω αλλα απο εβδομαδα θα παω σε εναν μεγαλο γτ ισως παρω ενα 120αρι.

Στον περιβαλλοντα χωρο υπαρχει μια anubia heterophylla,μια

saggitaria platyphylla,μια bacopa carolinianna και μια cabomba caroliniana,τις οποιες εβαλα μαζι απο τη μερα που ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειου.υποστρωμα δεν εβαλα(ηταν λιγο αργα εξαλλου

αφου ειχα βαλει τα παντα μεσα).μαζι διακριτικα ενας αμφορεας και ενα ναυαγιο με κατι αρχαιες κολωνες (δωρικου ρυθμου) να αντιστεκονται στα υπογεια ρευματα :)

Απο πανιδα τωρα εβαλα τα παρακατω,καθε βδομαδα και απο ενα ειδος με τον τροπο

6 guppies-3 διαφορετικες ποικιλιες για καθε ζευγαρι (καποιο ειναι και θυληκο γιατι παρατηρησα γονους στο σχημα τους)

4 balloon mollies 1 απο καθε ποικιλια που υπηρχε διαθεσιμη στο pet shop οπως και τα guppies

6 σαλιγκαρια

και τελος 1 Μονομαχο

Ο υπευθυνος με προειδοποιησε πως δεν ειναι φιλικος με τα guppies λογω ουρας και μπορει να τα τραυματισει /αποδεκατισει απο την 1η στιγμη,καιθως και πως το ενυδρειο με τα 10 ψαρακια

ηταν γεματο πλυθησμιακα.του λεω θα παρω εναν δε γινεται,με εντυπωσιαζει και οτι γινει..

το καλο ηταν πως ειχε 4 διαθεσιμους και οταν ενωσε τα μινι σπιτακια τους απο πλεξι γκλας οι 3 σηκωσαν ουρα κτλ ετοιμα για τσαμπουκα κτλ ενω ο 4ος....δεν του καηκε καρφι.

οποτε μου ειπε το παιδι αυτον θα παρεις ως πιο ηρεμο!οντως ετσι εγινε,ο μονομαχος ειναι super cool n quiet 3 μερες τωρα αλλα εδω ερχεται η 1η ερωτηση μου

τα guppies και τα mollies με το που ανοιγω να ταισω εξαφανιζουν την τροφη δε προλαβαινει σχεδον τπτ να πεσει κατω αλλα και να πεσει,πανε κ μετα στο πυθμενα και τον γλυφουνε.ο καημενος ο μονομαχος

ομως δε προλαβαινει δαγκωνια να κανει.παμε 4η μερα αυριο και δεν τον εχω δει να τρωει τπτ οσο τροφη εντος λογικων οριων εχω ριξει.τα ταιζω 2 φορες την ημερα.παντως η αληθεια ειναι πως ειχα παρατηρησει 6 νεογνα τα 2 τα τραβηξε το φιλτρο αλλα τα αλλα 4,αφαντα....υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να ταιστει ο ρασελ μου με τα υπολοιπα αδηφαγα ψαρακια μεσα στα..πτερυγια του??

2η ερωτηση,ολα μου τα φυτα φαινονται υγιεστατα και ζωντανα απο τη 1η στιγμη εκτος απο την anubia,τα φυλλα της δεν ειναι πρασινα εντονα και αψογα οπως ηταν στο pet shop.λιπασμα ακομα δε βαζω γτ δε ξερω αν ειναι απαραιτητο για 4 φυτα.ο φωτισμος ειναι 9 ωρες.τι μπορω να κανω για να επανελθει σε καλυτερη κατασταση?

Αυτα προς το παρον απο εμενα,χαζευω ηδη τα ποστ εδω και παιρνω ιδεες και γνωσεις.keep up the good work!

post-59972-0-11085100-1414344719_thumb.jpg

post-59972-0-47500800-1414344720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ορισες στην παρεα μας.

Το θεμα αυτο του καλωσορισματος θα κλειδωσει σε λιγες μερες.

Κανε ενα κοπο και ανοιξε ενα θεμα στην ενωνητα ( περι γλυκου ), κανε το θεμα σου ( αντιγραφη - επικοληση ) και εκει οτι

αποριες εχεις θα τις λυσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα ! Άνοιξε ένα θέμα όπως σου είπε ο Δημήτρης να δούμε τις αλλαγές που χρειάζονται. ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα το κανω αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...