Jump to content

Γεια Χαρα!νεος Και Αποριουλα Με Μονομαχο+Anubia


Recommended Posts

χαιρεται και απο μενα!



απο μικρος χαζευα ενυδρεια και ελεγα οταν μεγαλωσω θα παρω κ εγω ενα τεραστιο καποτε!well,εφτασα 31 για να παρω το πρωτο μου :P


(μη ρωτησετε γιατι τοσα χρονια,ολο ελεγα να παρω να παρω αλλα ολο το αμελουσα!)



Απο τη 1η στιγμη που αρχιζα να το ετοιμαζω ημουν ενθουσιασμενος,το εχω τωρα 1 μηνα και ηδη σκεφτομαι την αγορα μεγαλυτερου


(ετσι δε γινεται με τα hobbies?στην αρχη παιρνεις κατι,δεν γνωριζεις,χαλας χρηματα και μετα απο πολυ λιγο διαβαζεις.μαθαινεις και ανακαλυπτεις πως θες κ αλλο),



Το ενυδρειο ειναι της 63λτ της Juwell με λαμπα και ανακλαστηρες,θερμομετρο,χρονοδιακοπτη,φιλτρο Hailea Bt 400,το οποιο οταν ανακαλυψα πως ηταν ανεπαρκες ξεκινησε η μοντα.


ο ανθρακας και το μαμα σφουγγαρι πηραν ποδι μετα απο 6 μερες στρωσιματος με αντιχλωρια και βακτηρια της Sera,και εβαλα καλυτερο σφουγγαρι της juwell και βιολογικο υλικο


χ2 seporax mini χωρις το διχτυ τους.Υποστρωμα 2 εκατοστα κοκκινο λεπτο χαλικακι και αλλα 2 εκατοστα απο πανω πιο χοντρο λευκο.θερμοστατη ακομα δεν εχω αλλα απο εβδομαδα θα παω σε εναν μεγαλο γτ ισως παρω ενα 120αρι.


Στον περιβαλλοντα χωρο υπαρχει μια anubia heterophylla,μια


saggitaria platyphylla,μια bacopa carolinianna και μια cabomba caroliniana,τις οποιες εβαλα μαζι απο τη μερα που ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειου.υποστρωμα δεν εβαλα(ηταν λιγο αργα εξαλλου


αφου ειχα βαλει τα παντα μεσα).μαζι διακριτικα ενας αμφορεας και ενα ναυαγιο με κατι αρχαιες κολωνες (δωρικου ρυθμου) να αντιστεκονται στα υπογεια ρευματα :)



Απο πανιδα τωρα εβαλα τα παρακατω,καθε βδομαδα και απο ενα ειδος με τον τροπο



6 guppies-3 διαφορετικες ποικιλιες για καθε ζευγαρι (καποιο ειναι και θυληκο γιατι παρατηρησα γονους στο σχημα τους)



4 balloon mollies 1 απο καθε ποικιλια που υπηρχε διαθεσιμη στο pet shop οπως και τα guppies



6 σαλιγκαρια



και τελος 1 Μονομαχο



Ο υπευθυνος με προειδοποιησε πως δεν ειναι φιλικος με τα guppies λογω ουρας και μπορει να τα τραυματισει /αποδεκατισει απο την 1η στιγμη,καιθως και πως το ενυδρειο με τα 10 ψαρακια


ηταν γεματο πλυθησμιακα.του λεω θα παρω εναν δε γινεται,με εντυπωσιαζει και οτι γινει..


το καλο ηταν πως ειχε 4 διαθεσιμους και οταν ενωσε τα μινι σπιτακια τους απο πλεξι γκλας οι 3 σηκωσαν ουρα κτλ ετοιμα για τσαμπουκα κτλ ενω ο 4ος....δεν του καηκε καρφι.


οποτε μου ειπε το παιδι αυτον θα παρεις ως πιο ηρεμο!οντως ετσι εγινε,ο μονομαχος ειναι super cool n quiet 3 μερες τωρα αλλα εδω ερχεται η 1η ερωτηση μου



τα guppies και τα mollies με το που ανοιγω να ταισω εξαφανιζουν την τροφη δε προλαβαινει σχεδον τπτ να πεσει κατω αλλα και να πεσει,πανε κ μετα στο πυθμενα και τον γλυφουνε.ο καημενος ο μονομαχος


ομως δε προλαβαινει δαγκωνια να κανει.παμε 4η μερα αυριο και δεν τον εχω δει να τρωει τπτ οσο τροφη εντος λογικων οριων εχω ριξει.τα ταιζω 2 φορες την ημερα.παντως η αληθεια ειναι πως ειχα παρατηρησει 6 νεογνα τα 2 τα τραβηξε το φιλτρο αλλα τα αλλα 4,αφαντα....υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να ταιστει ο ρασελ μου με τα υπολοιπα αδηφαγα ψαρακια μεσα στα..πτερυγια του??



2η ερωτηση,ολα μου τα φυτα φαινονται υγιεστατα και ζωντανα απο τη 1η στιγμη εκτος απο την anubia,τα φυλλα της δεν ειναι πρασινα εντονα και αψογα οπως ηταν στο pet shop.λιπασμα ακομα δε βαζω γτ δε ξερω αν ειναι απαραιτητο για 4 φυτα.ο φωτισμος ειναι 9 ωρες.τι μπορω να κανω για να επανελθει σε καλυτερη κατασταση?



Αυτα προς το παρον απο εμενα,χαζευω ηδη τα ποστ εδω και παιρνω ιδεες και γνωσεις.keep up the good work!


post-59972-0-40984200-1414347257_thumb.jpg

post-59972-0-22862700-1414347259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι της 63λτ της Juwell μια χαρά λίτρα για ξεκίνημα! με λαμπα και ανακλαστηρες,θερμομετρο,χρονοδιακοπτη,φιλτρο Hailea Bt 400,το οποιο οταν ανακαλυψα πως ηταν ανεπαρκες ξεκινησε η μοντα.

ο ανθρακας και το μαμα σφουγγαρι πηραν ποδι μετα απο 6 μερες στρωσιματος δεν είναι σίγουρο πως το ενυδρείο ειναι στρωμένο με αντιχλωρια και βακτηρια της Sera,και εβαλα καλυτερο σφουγγαρι της juwell και βιολογικο υλικο χ2 seporax mini χωρις το διχτυ τους.Υποστρωμα 2 εκατοστα κοκκινο λεπτο χαλικακι και αλλα 2 εκατοστα απο πανω πιο χοντρο λευκο.θερμοστατη ακομα δεν εχω αλλα απο εβδομαδα θα παω σε εναν μεγαλο αυτές τις μέρες τι θερμοκρασία μετράς? γτ ισως παρω ενα 120αρι.

Στον περιβαλλοντα χωρο υπαρχει μια anubia heterophylla,μια saggitaria platyphylla,μια bacopa carolinianna και μια cabomba caroliniana,τις οποιες εβαλα μαζι απο τη μερα που ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειου.υποστρωμα δεν εβαλα(ηταν λιγο αργα εξαλλου

αφου ειχα βαλει τα παντα μεσα).μαζι διακριτικα ενας αμφορεας και ενα ναυαγιο με κατι αρχαιες κολωνες (δωρικου ρυθμου) να αντιστεκονται στα υπογεια ρευματα :)η ατλαντίδα και τα λοιπα πρέπει να αφαιρεθούν άμεσα. 1ον δεν προσφέρουν κάτι 2ον μπορεί να "μολύνουν" το νερό!

Απο πανιδα τωρα εβαλα τα παρακατω,καθε βδομαδα και απο ενα ειδος με τον τροπο ποιον τρόπο εννοεις?

6 guppies-3 διαφορετικες ποικιλιες για καθε ζευγαρι (καποιο ειναι και θυληκο γιατι παρατηρησα γονους στο σχημα τους) - ποικιλίες δεν υπάρχουν. Η αναλογία μεταξύ θηλυκών και αρσενικών ποια ειναι?

4 balloon mollies 1 απο καθε ποικιλια που υπηρχε διαθεσιμη στο pet shop οπως και τα guppies επισης κι εδώ περί ποικιλιών

6 σαλιγκαρια τι ειδους???

και τελος 1 Μονομαχο

Ο υπευθυνος με προειδοποιησε πως δεν ειναι φιλικος με τα guppies το καλύτερο θα ήταν να τον είχες ακούσει. Σπάνιο φαινόμενο πετσοπας να δώσει σωστή συμβουλή!!! λογω ουρας και μπορει να τα τραυματισει /αποδεκατισει απο την 1η στιγμη,καιθως και πως το ενυδρειο με τα 10 ψαρακια

ηταν γεματο πλυθησμιακα.του λεω θα παρω εναν δε γινεται,με εντυπωσιαζει και οτι γινει..

το καλο ηταν πως ειχε 4 διαθεσιμους και οταν ενωσε τα μινι σπιτακια τους απο πλεξι γκλας οι 3 σηκωσαν ουρα κτλ ετοιμα για τσαμπουκα κτλ ενω ο 4ος....δεν του καηκε καρφι.

οποτε μου ειπε το παιδι αυτον θα παρεις ως πιο ηρεμο!οντως ετσι εγινε,ο μονομαχος ειναι super cool n quiet 3 μερες είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για να βγει συμπερασμα. Προσωπικά θεωρώ πως τα γκαπις θα τα χτυπησει σύντομα, γι αυτό και πρέπει να πάρεις μέτρατωρα αλλα εδω ερχεται η 1η ερωτηση μου

τα guppies και τα mollies με το που ανοιγω να ταισω εξαφανιζουν την τροφη δε προλαβαινει σχεδον τπτ να πεσει κατω αλλα και να πεσει,πανε κ μετα στο πυθμενα και τον γλυφουνε.ο καημενος ο μονομαχος ομως δε προλαβαινει δαγκωνια να κανει.παμε 4η μερα αυριο και δεν τον εχω δει να τρωει τπτ οσο τροφη εντος λογικων οριων εχω ριξει.τα ταιζω 2 φορες την ημερα.παντως η αληθεια ειναι πως ειχα παρατηρησει 6 νεογνα τα 2 τα τραβηξε το φιλτρο αλλα τα αλλα 4,αφαντα....υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να ταιστει ο ρασελ μου με τα υπολοιπα αδηφαγα ψαρακια μεσα στα..πτερυγια του Είναι δεδομένο πως βάζεις ψάρια διαφορετικών απαιτήσεων τότε θα υπάρχουν προβλήματα. Ένα από αυτά ειναι πως κάποιο είδος (το πιο αργό) θα μένει ατάιστο!??

2η ερωτηση,ολα μου τα φυτα φαινονται υγιεστατα και ζωντανα απο τη 1η στιγμη εκτος απο την anubia,τα φυλλα της δεν ειναι πρασινα εντονα και αψογα οπως ηταν στο pet shop.λιπασμα ακομα δε βαζω γτ δε ξερω αν ειναι απαραιτητο για 4 φυτα.ο φωτισμος ειναι 9 ωρες.τι μπορω να κανω για να επανελθει σε καλυτερη κατασταση? Τι φωτισμο εχεις?

Αυτα προς το παρον απο εμενα,χαζευω ηδη τα ποστ εδω και παιρνω ιδεες και γνωσεις.keep up the good work!

Εκτός των κόκκινων, μερικά ακόμη σχόλια

Τα ψάρια που εχεις - ζωοτόκα και μονομάχος - έχουν διαφορετικές απαιτήσει ως προς το νερό - επομένως πρέπει να αποφασίσεις ποια θα κρατήσεις. Εκτός από τις διαφορετικές συνθήκες, ο μονομάχος ειναι δεδομένο πως θα χτυπήσει ψάρια με φουντωτές ουρες. Χτυπάω σημαινει σκοτώνω

Για να ξέρεις πως το ενυδρειο ειναι στρωμένο χρειάζεσαι υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά!. Αν δεν ειναι στρωμένο, τότε τα ψάρια καίγονται απ την αμμωνια! Αν δεν ειναι στρωμένο πρέπει να βρεις μπόλι (βιολογικό υλικό απο στρωμένο φίλτρο)

Χρειάζεσαι οποσδήποτε θερμαντήρα.

Χρειάζεσαι οποσδήποτε διάβασμα

Χρειάζεται να σκεφτείς πως θα συνεχίσεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να συμπληρώσω εγώ, είναι τα προφιλ τα ψαριών. ;)

Betta splendens

Poecilia reticulata

Poecilia sphenops

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ να συμπληρώσω πως το λευκό χαλίκι ίσως τον στρεσάει (@dpap ευχαριστώ για τα προφιλ ως συμπήρωμα)

Ξέρω ότι σου φαίνονται αρκετά τα προβλήματα, αλλά ειναι καλό να αρχίσεις να τα διορθώνεις ένα ένα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Τα παιδιά έχουν δίκιο, αυτό που επείγει είναι να κάνεις μετρήσεις για να δεις αν είναι στρωμένο το ενυδρείο σου (λογικά έτσι θα είναι) και εφόσον δεν είναι στρωμένο να βάλεις μπόλι.

Ο μονομάχος είναι σαρκοφάγο ψάρι, μήπως έφαγε αυτός τους γόνους από τα άλλα ψάρια; Ή μπορεί και οι ίδιοι οι γονείς τους, αν και έχεις κρυψώνες. Ο μονομάχος είναι ψάρι που θέλει μαλακό νερό, τα γκάπι θέλουν σκληρό, οπότε πρέπει να τον βάλεις μόνο του και αν χρειαστεί να επεξεργαστείς το νερό σου.

Για την ανούμπια μην σκας, είναι εύκολο φυτό και ίσως απλά θέλει τον χρόνο της για να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον. Απλά έχε το νου σου, επειδή είναι φυτό που δεν θέλει πολύ φως, να μην πέφτει το φως πάνω της και πιάσει άλγες (θα δεις να καφετίζουν ή να μαυρίζουν τα φύλλα της).

Καλό διάβασμα, καλή συνέχεια και για ό,τι θες εδώ είμαστε, ρώτα! :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα ειπε πετσοπας οτι δεν πανε αυτα τα ψαρια μαζι,οτι εχεις υπερπληθυσμο κ συ επεμενες να τα παρεις??δεν γινεται αυτο φιλε μου.χαχα!επισης δεν παιρνουμε ψαρακια κ οτι γινει......το να σκοτωσει ο μονομαχος τα γκαπυ δεν το λες κ οτι καλυτερο..πρεπει να υπαρχει υπευθυνοτητα

Έγινε επεξεργασία - piki
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Καλως σας βρηκα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.αρκετες οι παραθεσεις οποτε συμπληρωνω~

σχετικα για τα τεστ νερου,στο pet shop οταν ειπα πως ξεκιναω απο το 0 δεν μου ειπαν κατι σχετικο,περαν απο το οτι να αφησω το νερο εστω 5 μερες να δουλευει,το ιδιο κ ο πωλητης που πηρα το ενυδρειο απο αλλο μαγαζι.

μετα απο λιγες μερες που αρχισα να διαβαζω ειδα οτι αρκετοι αναφεροντουσαν σε αυτα και οταν πηγα να ρωτισω τιμη μου ειπαν 70ε.Ηδη εχω ξοδεψει κοντα 240ε και ως ανεργος,ειναι αδυνατο να διαθεσω 70ε για τεστ νερου προς το παρον

Η θερμοκρασια μου ειναι 24 βαθμους χωρις λαμπα και 26,5+ με την λαμπα.Ο φωτισμος ειναι κλασικη λαμπα φθωριου οσο ειναι το καπακι δλδ περιπου 60cm,watt δεν εχω παρατηρησει και εχω βαλει ανακλαστηρες.Σχετικα με την εσωτερικη

διακοσμηση το χω σκεφτει πως ειναι οντως περιττη,θα αντικατασταθει συντομα με περισσοτερα φυτα.Τροπο εννοουσα τον τροπο μεταφορας απο σακουλακι σε ενυδρειο,διαβασμενο απο εδω!Τα guppies το παιδι μου ειπε πως ηταν ολα αρσενικα αλλα μαλλον κατι ξεφυγε υπολογισμων,εκτος αν ηταν γονοι των mollies γιατι αυτα ειναι 1 αρσενικο 3 θυληκα(θα τους εμοιαζαν ομως οι γονοι σωστα?)τα σαλιγκαρια δε θυμαμαι αν μου πε οτι ειναι ''λαθρεπιβατες'' η κατι αλλο.

Θερμαντηρα θα παρω σημερα εναν 50W της Enheim .Οσο για την ανουμπια ακομα δεν φαινεται αλγη επανω της αλλα δεν ειναι το ιδιο ζωντανη οσο τη μερα που τη πηρα.ο φωτισμος ειναι 9 ωρες.θα χρειαστω λιπασμα σε καποια μορφη ταμπλετας??

Οσο για τον φιλο που με θεωρει ανευθυνο και γελαει,ο καθενας μπορει να εχει συγκεκριμενο βαθμο υπευθυνοτητας,σχολαστικοτητας αλλα και υπερβολης μαλλον.Μια χαρα φιλοζωος ειμαι με την περσιας μου,το ferret μου και ολα σχεδον τα οικοσιτα που εχουν περασει απο το σπιτι μου σε βαθος χρονου!.Μαλλον και φιλος πχ η πετσοπ στη γειτονια μου που εχουν καρχαριακι και το ταιζουν καθε 4 μερες ακριβο ψαρι 20 φορες μεγαλυτερο απο το γκαππυ ειναι και αυτοι ανευθυνοι?οπως και πολλα αλλα παραδειγματα ζωων που τρεφονται με αλλα σε ενυδρεια,σαυρες φιδια ταραντουλες ιγκουανα κτλ?και για να μη παρεξηγηθω,δε πηρα τον μονομαχο με τη προοπτικη να καλυψω σαδιστικα ενστικτα ταιζοντας τον guppies...μου πε ο πωλητης πως ο συγκεριμενος ειναι ηρεμος και πηρα το ρισκο να τον βαλω μεσα.προς το παρον ολη μερα την βγαζει στον αμφορεα η στο κερατοφυλο μακρια απο ολα τα αλλα αν δω πως θα τα φαει,η το ενα η τ αλλα θα πανε σε ενυδρειο για τη κοπελια.τοσο απλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

σχετικα για τα τεστ νερου,στο pet shop οταν ειπα πως ξεκιναω απο το 0 δεν μου ειπαν κατι σχετικο,περαν απο το οτι να αφησω το νερο εστω 5 μερες να δουλευει,το ιδιο κ ο πωλητης που πηρα το ενυδρειο απο αλλο μαγαζι. Αυτό δεν σημαίνει πως είχαν δικιο και οι 2

μετα απο λιγες μερες που αρχισα να διαβαζω ειδα οτι αρκετοι αναφεροντουσαν σε αυτα και οταν πηγα να ρωτισω τιμη μου ειπαν 70ε.Ηδη εχω ξοδεψει κοντα 240ε και ως ανεργος,ειναι αδυνατο να διαθεσω 70ε για τεστ νερου προς το παρον Συμφωνώ - αλλά μπορείς να βρεις τα βασικά τεστ με τα μισά χρήματα (χωρίς αυτό να σημαίνει πως 35 ειναι για πέταμα. Απλά τα τεστ ειναι βασικό εργαλείο, τουλάχιστον στο ξεκίνημα ενός ενυδρείου

Η θερμοκρασια μου ειναι 24 βαθμους χωρις λαμπα και 26,5+ με την λαμπα. Οι 2,5 βαθμοί αυξομείωση σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν κάνουν καλό στα ψάρια Ο φωτισμος ειναι κλασικη λαμπα φθωριου οσο ειναι το καπακι δλδ περιπου 60cm,watt δεν εχω παρατηρησει και εχω βαλει ανακλαστηρες.Σχετικα με την εσωτερικη

διακοσμηση το χω σκεφτει πως ειναι οντως περιττη,θα αντικατασταθει συντομα με περισσοτερα φυτα. Σωστός!! Τροπο εννοουσα τον τροπο μεταφορας απο σακουλακι σε ενυδρειο,διαβασμενο απο εδω!Τα guppies το παιδι μου ειπε πως ηταν ολα αρσενικα αλλα μαλλον κατι ξεφυγε υπολογισμων Σκέψου πόσο ασχετος ήταν, να μην μπορεί να ξεχωρίσει αρσενικό από θηλυκο ,εκτος αν ηταν γονοι των mollies γιατι αυτα ειναι 1 αρσενικο 3 θυληκα(θα τους εμοιαζαν ομως οι γονοι σωστα?)τα σαλιγκαρια δε θυμαμαι αν μου πε οτι ειναι ''λαθρεπιβατες'' η κατι αλλο. Οι λαθρεπιβάτες δεν αγοράζονται. Γι αυτο και ονομάζονται έτσι. "Μπαίνουν" στο ενυδρειο συνήθως με κάποια φυτά, χωρίς τη θέληση του ιδιοκτήτη

Θερμαντηρα θα παρω σημερα εναν 50W της Enheim .Οσο για την ανουμπια ακομα δεν φαινεται αλγη επανω της αλλα δεν ειναι το ιδιο ζωντανη οσο τη μερα που τη πηρα.ο φωτισμος ειναι 9 ωρες.θα χρειαστω λιπασμα σε καποια μορφη ταμπλετας?? Οι ανουμπιες δεν χρειάζονται ταμπλέτες. Θέλουν μέτριο φωτισμό και ίσως ένα γενικό λιπασμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα

Οσο για τον φιλο που με θεωρει ανευθυνο και γελαει,ο καθενας μπορει να εχει συγκεκριμενο βαθμο υπευθυνοτητας,σχολαστικοτητας αλλα και υπερβολης μαλλον. Δικό σου κείμενο ήταν το "με εντυπωσιαζει και οτι γινει.." - Δεν το λέω κάπως, αλλά η συγκεκριμένη πρόταση δεν ταιριάζει σε χομπίστα

Μια χαρα φιλοζωος ειμαι με την περσιας μου,το ferret μου και ολα σχεδον τα οικοσιτα που εχουν περασει απο το σπιτι μου σε βαθος χρονου!.Μαλλον και φιλος πχ η πετσοπ στη γειτονια μου που εχουν καρχαριακι και το ταιζουν καθε 4 μερες ακριβο ψαρι 20 φορες μεγαλυτερο απο το γκαππυ ειναι και αυτοι ανευθυνοι?οπως και πολλα αλλα παραδειγματα ζωων που τρεφονται με αλλα σε ενυδρεια,σαυρες φιδια ταραντουλες ιγκουανα κτλ?και για να μη παρεξηγηθω,δε πηρα τον μονομαχο με τη προοπτικη να καλυψω σαδιστικα ενστικτα ταιζοντας τον guppies...μου πε ο πωλητης πως ο συγκεριμενος ειναι ηρεμος και πηρα το ρισκο να τον βαλω μεσα. Ούτε το ένα ισχύει ούτε το άλλο. Ο πωλητής δεν ειναι μάντης, να γνωρίζει τον χαρακτήρα του μονομάχου. Υπόθεση εκανε . Ρίσκο με ζωντανά, αποφεύγουμε να παίρνουμε προς το παρον ολη μερα την βγαζει στον αμφορεα η στο κερατοφυλο μακρια απο ολα τα αλλα αν δω πως θα τα φαει,η το ενα η τ αλλα θα πανε σε ενυδρειο για τη κοπελια.τοσο απλα!

Θεωρώ πως τα περισσότερα γράφονται από όλους μας με σκοπό να βοηθήσουμε. Ορισμένες φορές ο γραπτός λόγος ισως να παρεξηγείται

Η ουσία ειναι πως χρειάζεται διάβασμα, υπομονη και αρκετό ψάξιμο πριν από κάθε αγορά

Καλή συνεχεια κι εδώ είμαστε

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε δεν ειχα προθεση να σε πικαρω αλλα εαν φανηκε ετσι ζητω συγγνωμη,ουτε θεωρω οτι εισαι ψυχικα αρρωστος ωστε να σου αρεσει να βλεπεις ψαρια να φαγωνωνται μεταξθ τους,απλα ηθελα να σου επιστησω την προσοχη για να αποφυγεις λαθη στην πορεια.α!επισης ειμαι φιλη κ οχι φιλος........... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα piki τοτε!σε παρεξηγησα και ζηταω και εγω συγνωμη!

Σημερα ειχα μερικα updates

Στα συν

-εβαλα θερμοστατη Enheim 125w και απο 23 βαθμους το σηκωσα σταδιακα μεχρι το 25,5 που ειναι τωρα.

-εφυγε το ναυαγιο και στη θεση του μπηκε ενα πολυ ωραιο κομματι ξυλου JBL αφου το καθαρισα και το εβρασα 3 φορες.μενουν ακομα 3 κιονες αλλα θα τους διωξω μολις βρω ενα φυτο σα το κερατοφυλλο αλλα που μοιαζει με θαμνο.

-Φυτευτηκε το πιο εντυπωσιακο φυτο που πηρα εως τωρα,το Spathiphyllum green και εβαλα την ανουμπια κατω απο τη σκια του κερατοφυλλου οπως διαβασα γιατι το πολυ φως την χλωμιαζε

-ο αμφορεας μενει προς το παρον γιατι ο μονομαχος ολη την ημερα σχεδον κρυβεται εκει μεσα

-εβαλα ενα μικρο ψαρακι που γλυφει την αλγη.

-τα σαληγκαρια τελικα δεν ειναι λαθρεπηβατες αλλα ποικιλια helena αποτι ειδα.

Στα μειον

-Οι γονοι των guppies εξαφανιστηκαν.Μαλλον ο μονομαχος βρηκε καλυτερη τροφη απο την sera :/ η αληθεια ειναι πως δεν ηθελα αναπαραγωγη,τωρα δε ξερω αν ειναι καλος τροπος ταισματος του μονομαχου(μη παρεξηγηθω παλι ε?χεχεχε)

-εμφανιστηκαν στις ουρες 2 ψαριων λευκα πολυ μικρα στιγματα.Στο πετσοπ μου παν πως ειναι ΙCH και για αρχη να σηκωσω σταδιακα θερμοκρασια εως τους 28 βαθμους και αν δεν φυγει να βαλω ειδικο αλατι.

Αυτα για σημερα!

post-59972-0-81019900-1414441186_thumb.jpg

post-59972-0-28185400-1414441193_thumb.jpg

post-59972-0-56899200-1414441197_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το πας καλλα.

Ακουσε αυτα που σου λενε τα παιδεια και θα ερθει η στιγμη που θα το χαιρεσαι και θα σε ευχαριστει το αποτελεσμα του κοπου σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Για να τα παρουμε απο την αρχη.

Μη βαζεις αλλα ψαρια γιατι δεν ξερουμε αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο!Παρε υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3,μη παιρνεις φυτα,ξυλα και ψαρια,τα τεστ προεχουν.

Παμε στα ψαρια τωρα.Τα ψαρια που εχεις τωρα ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου,στα λιτρα σου μπορεις να κρατησεις μονο ενα χαρεμι ζωοτοκα συν καποια μικρα που θα βγαλεις.Πανω απο 10 ψαρακια ομως συνολο δεν θα μπορεις να εχεις.Ο μονομαχος δεν ταιριαζει μαζι τους,εκτος απο αυτο που σου ειπε ο υπαλληλος του πετ,ο μονομαχος θελει πιο μαλακο νερο απο τα αλλα.

Το ψαρι που γλυφει την αλγη δεν ξερω ποιο ειναι,αλλα δεν παιρνουμε ψαρι για κατι που ακομα δεν εχουμε.Επισης δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες,ασε που δεν ταιριαζουν λογο διαφορετικων συνθικων νερου απο τα ζωοτοκα.

Παμε στα φυτα τωρα.Αν εχεις φυτεψει την ανουμπια,βγαλτη και δεστη σε καποιο ξυλο η πετρα γιατι ετσι θα σαπισει.

Το φυτο που εβαλες τελευταιο δεν ειναι για ενυδρειο και θα σου χαλασει συντομα.

Το χαλικι που εχεις ειναι χοντρο για τα φυτα,στο φυτεμενο ενυδρειο χρησιμοποιουμε πιο ψιλο χαλικι και ιδανικη κοκκομετρια το 1-2 mm.

Παντως,καλα κανεις και βγαζεις τα ψευτικα διακοσμητικα,με φυσικα υλικα θα ειναι πιο ομορφο,απλα θα χρειαστεις και αλλες διορθωσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και ευχαριστω για τα χρησιμα replies σας.Καθε προταση ειναι και διορθωση.

το ψαρακι που γλυφει την αλγη δυστυχως δεν κρατησα το ονομα του,ηταν λεπτεπιλεπτο ασημι με μαυρες βουλες σε μερικα σημεια και πολυ αεροδυναμικο σωμα,περι τα 3 εκατοστα.

δεν εβγαλε ομως την νυχτα,βρηκα το κουφαρι του,οτι ειχε απομεινει μεσα στο σπαθυφυλλο που βαλα χτες.υποθετω πως το εφαγε ο μονομαχος και μετα το τσιμπολογησαν και τα guppies?δεν ξερω αλλα στενοχωρεθηκα

γιατι το απογευμα οταν το βαλα εδειχνε πολυ ευκινητο και χαρουμενο και το βραδυ πριν κλεισουν τα φωτα ειχε κομηθει κατω απο το ξυλο,στην εικονα που ειχα βαλει.Επισης το πιο μικρο guppie του ενυδρειου μου εχει κομμενη ουρα.

αρα ο μονομαχος η πεινασε γτ 4 μερες δεν εβλεπα να τρωει τιποτα απο νιφαδες η στρεσαριστηκε.

Τωρα εχω δυο λυσεις.

-Η παιρνω απο Jumbo το φτηνο ενυδρειακι,το στρωνω 2 μερες με αντιχλωρια κ βακτηρια κ ενα φιλτρο φτηνο hailea (σαν αυτο που εχω και εγω και του βαζω βιολογικο υλικο και καλυτερο σφουγγαρι που μου εχει απομεινει)

και το κανω δωρο στην κοπελια μου με το μονομαχο

-Η κραταω τον μονομαχο με τα 4 ballοon mollies και διωχνω τα guppies και βαζω μια καραβιδουλα (4 +1+1 με παιρνει κ για καποιο αλλο ψαρι?η καραβιδα επηρεαζει πληθυσμο?)

με λιγα λογια μου αρεσει περισσοτερο ο μονομαχος απο τα 6 guppies και θα προτιμουσα να κρατησω αυτον.

Την ανουμπια την εδεσα στη πετρα οπως γραψατε,το σπαθυφυλλο γτ δε κανει για ενυδρειο?

Εννοειται δινω και τα ballon mollies αν ειναι να μου προτεινετε ενα καλυτερο συνδυασμο με μονομαχο + αλλα ψαρακια για 63αρι ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και ευχαριστω για τα χρησιμα replies σας.Καθε προταση ειναι και διορθωση.

το ψαρακι που γλυφει την αλγη δυστυχως δεν κρατησα το ονομα του,ηταν λεπτεπιλεπτο ασημι με μαυρες βουλες σε μερικα σημεια και πολυ αεροδυναμικο σωμα,περι τα 3 εκατοστα.

δεν εβγαλε ομως την νυχτα,βρηκα το κουφαρι του,οτι ειχε απομεινει μεσα στο σπαθυφυλλο που βαλα χτες.υποθετω πως το εφαγε ο μονομαχος και μετα το τσιμπολογησαν και τα guppies?δεν ξερω αλλα στενοχωρεθηκα

γιατι το απογευμα οταν το βαλα εδειχνε πολυ ευκινητο και χαρουμενο και το βραδυ πριν κλεισουν τα φωτα ειχε κομηθει κατω απο το ξυλο,στην εικονα που ειχα βαλει.Επισης το πιο μικρο guppie του ενυδρειου μου εχει κομμενη ουρα.

αρα ο μονομαχος η πεινασε γτ 4 μερες δεν εβλεπα να τρωει τιποτα απο νιφαδες η στρεσαριστηκε.

Τωρα εχω δυο λυσεις.

-Η παιρνω απο Jumbo το φτηνο ενυδρειακι,το στρωνω 2 μερες με αντιχλωρια κ βακτηρια κ ενα φιλτρο φτηνο hailea (σαν αυτο που εχω και εγω και του βαζω βιολογικο υλικο και καλυτερο σφουγγαρι που μου εχει απομεινει)

και το κανω δωρο στην κοπελια μου με το μονομαχο

-Η κραταω τον μονομαχο με τα 4 ballοon mollies και διωχνω τα guppies και βαζω μια καραβιδουλα (4 +1+1 με παιρνει κ για καποιο αλλο ψαρι?η καραβιδα επηρεαζει πληθυσμο?)

με λιγα λογια μου αρεσει περισσοτερο ο μονομαχος απο τα 6 guppies και θα προτιμουσα να κρατησω αυτον.

Την ανουμπια την εδεσα στη πετρα οπως γραψατε,το σπαθυφυλλο γτ δε κανει για ενυδρειο?

Εννοειται δινω και τα ballon mollies αν ειναι να μου προτεινετε ενα καλυτερο συνδυασμο με μονομαχο + αλλα ψαρακια για 63αρι ενυδρειο

Το αλγοφαγο που πηρες ετσι και αλλιως δεν εκανε για το ενυδρειο σου και καλο ειναι να μη παρεις αλλο.

Τα μπαλουν που λες,δεν υπαρχουν στην φυση,ειναι γεννετικα τροποποιημενα ψαρακια απο τον ανθρωπο και καλο ειναι να μην α αγοραζουμε.

Μαλλον ο μονομαχος εκανε τη ζημια στο γκαπι αλλα μπορει να ειναι και οι συνθικες του ενυδρειου σου,να ειναι αστρωτο.

Καραβιδα μη παρεις γιατι εκτος οτι μεγαλωνει πολυ,θα σου φαει και τα ψαρια και τα φυτα σου.

Το φυτο που εβαλες δεν κανει γιατι δεν ειναι ενυδρειου,στο ενυδρειο βαζουμε μονο υδροβια φυτα,τα υπολοιπα χαλανε μετα απο λιγο καιρο.

Αυτο που λες για το ενυδρειο του τζαμπο ειναι καλο αλλα σε 2 μερες δεν στρωνετε,εκτος αν βαλεις στο φιλτρο μπολι απο συνχομπιστα με ενυδρειο που λειτουργει πολυ καιρο και δεν εχει περασει ασθενειες.

Να σου πω την αληθεια,μαλλον θα χρειαστεις και μπολι για το κυριως ενυδρειο σου γιατι δεν το βλεπω να εχει στρωσει και θα εχεις θεματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι ψαρι αλγης και καραβιδα λοιπον

ωραια,τωρα αν θελω να κρατησω τον μονομαχο,πρεπει να φυγουν ολα τα υπολοιπα,σωστα?με τι πληθυσμο μπορω να τον συνδυασω γιατι δε ξερω?επισης αν βγαλω τα αλλα ψαρια τι τα κανω?τα χαριζω στο πετσοπ που τα πηρα?

τα χαριζω εδω σε καποιον?οι γαριδουλες οι μικρες θα χουν προβλημα με τον μονομαχο?ποσες πρεπει να βαλω για αρχη?

τεστ ακομα δυστυχως δε μπορω να αγορασω

το φυτο,αυτο απο ενυδρειο του καταστηματος οπως τα υπολοιπα φυτα,το πηρα :/

Τελος,για να στρωθει με φιλτρο και τα υγρα βακτηριων κ αντιχλωριου ποσες μερες θελει κανονικα του jumbo?

Το μπολι δεν εχω καταλαβει τι ειναι στη περιπτωση του ενυδρειου και που μπαινει.

ευχαριστω και παλι!

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι που γλυφει την αλγη δυστυχως δεν κρατησα το ονομα του,ηταν λεπτεπιλεπτο ασημι με μαυρες βουλες σε μερικα σημεια και πολυ αεροδυναμικο σωμα,περι τα 3 εκατοστα.

δεν εβγαλε ομως την νυχτα,βρηκα το κουφαρι του,οτι ειχε απομεινει μην με παρεξηγήσεις αλλά έβαλες στο ενυδρείο ένα ακόμη ψάρι, χωρίς καν να γνωρίζεις το προφιλ του και μετά στεναχωρήθηκες που πέθανε!!! μεσα στο σπαθυφυλλο που βαλα χτες.υποθετω πως το εφαγε ο μονομαχος και μετα το τσιμπολογησαν και τα guppies?δεν ξερω αλλα στενοχωρεθηκα

γιατι το απογευμα οταν το βαλα εδειχνε πολυ ευκινητο και χαρουμενο και το βραδυ πριν κλεισουν τα φωτα ειχε κομηθει κατω απο το ξυλο,στην εικονα που ειχα βαλει. Εφόσον οι συνθήκες του ψαριου στο πετ σοπ ηταν στο άλλο άκρο από τις δικές σου, λογικό το αποτέλεσμα Επισης το πιο μικρο guppie του ενυδρειου μου εχει κομμενη ουρα. Ειπώθηκε ήδη πιο πανω : Μονομάχοι & γκάπις δεν ταιριάζουν! Σε λίγο καιρό δαν θα βλέπεις κομμένες ουρές, αλλά κομμένα σώματα

αρα ο μονομαχος η πεινασε γτ 4 μερες δεν εβλεπα να τρωει τιποτα απο νιφαδες η στρεσαριστηκε.

Τωρα εχω δυο λυσεις.

-Η παιρνω απο Jumbo το φτηνο ενυδρειακι,το στρωνω 2 μερες με αντιχλωρια κ βακτηρια κ ενα φιλτρο φτηνο hailea (σαν αυτο που εχω και εγω και του βαζω βιολογικο υλικο και καλυτερο σφουγγαρι που μου εχει απομεινει)

και το κανω δωρο στην κοπελια μου με το μονομαχο Ζωντανά δεν χαρίζονται! Ξέρεις αν η κοπελια σου ειναι σε θέση να φροντίζει τον μονομάχο? Ξέρεις αν τον θέλει κι αν έχει χρόνο γι αυτον? Ασε που το ενυδρείο σε 2 μέρες ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ!

-Η κραταω τον μονομαχο με τα 4 ballοon mollies και διωχνω τα guppies και βαζω μια καραβιδουλα (4 +1+1 με παιρνει κ για καποιο αλλο ψαρι?η καραβιδα επηρεαζει πληθυσμο?)

με λιγα λογια μου αρεσει περισσοτερο ο μονομαχος απο τα 6 guppies και θα προτιμουσα να κρατησω αυτον. Τότε κράτησε τον - μόνο του!

Την ανουμπια την εδεσα στη πετρα οπως γραψατε,το σπαθυφυλλο γτ δε κανει για ενυδρειο?

Εννοειται δινω και τα ballon mollies αν ειναι να μου προτεινετε ενα καλυτερο συνδυασμο με μονομαχο + αλλα ψαρακια για 63αρι ενυδρειο Εφόσον το κάνεις φουλ φυτεμένο με αρκετές κρυψώνες, έχεις κάποιες επιλογές. Αλλά πρώτα πρέπει να στρώσεις το ενυδρειο - όχι εις βάρος των ψαριών!

Καλησπέρα

Η άποψη μου για την εξέλιξη του ενυδρείου ειναι πως έχεις 2 επιλογες : Α. Είτε ρωτάς στο φορουμ τα πάντα και στη συνέχεια κάνεις όσα γράφονται ακριβώς όπως γράφονται Β. Είτε δεν ρωτάς.

Το να ρωτάς και στη συνέχεια να κάνεις αυτά που επιλέγεις είναι επιλογή σου, απλά λανθασμένη. Το να προσθέτεις ψάρια χωρίς να ξέρεις το προφιλ τους και μάλιστα σε αστρωτο ενυδρειο, ειναι οτι χειρότερο μπορείς να επιλέξεις

Σορρυ για το υφος, αλλά γενικά δεν μ αρέσει να διαβάζω για θανάτους και τραυματισμούς, όταν τα συγκεκριμενα είχαν ήδη προβλεφθεί κι όταν δεν κάνει κάποιος κάτι γι αυτά!

Εύχομαι να καταλάβεις ποια επιλογή ειναι και η πιο σωστή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επισης με τι λειτουργια του θερμοστατη τι συμβαινει ακριβως?πρεπει να ναι συνεχεια στην πριζα και να ζεσταινει το νερο οταν κρυωσει η το διατηρει συνεχεια στο βαθμο που χρειαζεται?γτ εμενα δειχνει να δουλευει συνεχεια και δε νομιζω να ναι καλο αυτο γτ θα υπαρχει μεγαλη καταναλωση.το βραδυ τον εβγαλα απο τη πριζα. στο πετσοπ μου πε πως αναλογα τα watt θελει λιγα λεπτα να ζεστανει το ενυδρειο στην επιθυμητη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

επισης με τι λειτουργια του θερμοστατη τι συμβαινει ακριβως?πρεπει να ναι συνεχεια στην πριζα και να ζεσταινει το νερο οταν κρυωσει η το διατηρει συνεχεια στο βαθμο που χρειαζεται?γτ εμενα δειχνει να δουλευει συνεχεια και δε νομιζω να ναι καλο αυτο γτ θα υπαρχει μεγαλη καταναλωση.το βραδυ τον εβγαλα απο τη πριζα. στο πετσοπ μου πε πως αναλογα τα watt θελει λιγα λεπτα να ζεστανει το ενυδρειο στην επιθυμητη θερμοκρασια

Όλα ειναι αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου και τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξυ περιβάλλοντος και νερού.

Εφοσον τον βλέπεις να μην σβήνει 2 πραγματα συμβαίνουν. Ειτε ζορίζεται επειδή ειναι μικρός κι επειδή έχεις το ενυδρειο σε κρύο δωμάτιο, είτε έχει κολλήσει (αν το κολλήσει και συνεχίσει να δουλεύει, τότε κάποια στιγμη τα ψάρια θα βράσουν)

Δεν είναι λύση να τον βγάζεις απ την πρίζα, ειδικα το βράδυ και ειδικά με μονομάχο μεσα! Θα τον σκοτώσεις εφοσον οι αυξομειώσεις της θερμοκρασίας ειναι μεγάλες!

Δοκίμασε τον θερμαντήρα σε ενα δοχείο με σχετικά χλιαρό νερό, να δεις αν σβήνει και μέτα θα δεις τι ενέργειες πρέπει να κάνεις

Και ψάξε στο eaby για controller stc1000 ο οποίος θα ελέγχει τη θερμανση του ενυδρείου, χωρίς να σε νοιάζει αν ο θερμαντήρας πχ έχει κολλήσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα,τον θερμαντηρα τον πηρα χτες Enheim 125W και ειναι ηδη μεγαλος μου παν για το ενυδρειο μου,απλα τον αγορασα μηπως παω σε 100αρι συντομα.δλδ δεν ειναι μικρος για τα λιτρα μου,επισης το δωματιο εχει κανονικη θερμοκρασια(δεν ειναι κρυο)θα παρω αυριο ενα θερμομετρο ηλεκτρονικο και βλεπω

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα,τον θερμαντηρα τον πηρα χτες Enheim 125W και ειναι ηδη μεγαλος μου παν για το ενυδρειο μου,απλα τον αγορασα μηπως παω σε 100αρι συντομα.δλδ δεν ειναι μικρος για τα λιτρα μου,επισης το δωματιο εχει κανονικη θερμοκρασια(δεν ειναι κρυο)θα παρω αυριο ενα θερμομετρο ηλεκτρονικο και βλεπω

Τότε ειτε τον εχεις ρυθμισει πολυ ψηλα ειτε σου εχει κολησει. Δοκιμασε τον σε δοχειο με χλιαρό νερο να δεις αν σβηνει. Και τσεκαρε σε τι θερμοκρασία τον εχεις ρυθμισει
Link to comment
Share on other sites

οχι ψαρι αλγης και καραβιδα λοιπον

ωραια,τωρα αν θελω να κρατησω τον μονομαχο,πρεπει να φυγουν ολα τα υπολοιπα,σωστα? Σωστά. με τι πληθυσμο μπορω να τον συνδυασω γιατι δε ξερω? Ο μονομάχος είναι ψάρι που δύσκολα συγκατοικεί με άλλα σε αυτά τα λίτρα. Αν το πυκνοφυτέψεις, ίσως να μπορείς να βάλεις και άλλα ψάρια. Ας μας πει κάποιος έμπειρος. Προσοχή, μην βάλεις κανένα άλλο ψάρι αν δεν έχει στρώσει το ενυδρείο. Μόλις κάνεις τεστ, θα δεις αν έχει στρώσει ή όχι. επισης αν βγαλω τα αλλα ψαρια τι τα κανω?τα χαριζω στο πετσοπ που τα πηρα?

τα χαριζω εδω σε καποιον? Ναι, τα χαρίζεις ή τα πουλάς, ή τα δίνεις πίσω στο κατάστημα. οι γαριδουλες οι μικρες θα χουν προβλημα με τον μονομαχο?ποσες πρεπει να βαλω για αρχη? Εξαρτάται από το χαρακτήρα του μονομάχου. Άλλοι τις τρώνε, άλλοι όχι. Γι'αυτό προτείνονται οι αμάνο, που είναι μεγάλες. Αλλά θα πρέπει πρώτα να έχει στρώσει ο βυθός σου και να είναι κατάλληλος.

τεστ ακομα δυστυχως δε μπορω να αγορασω Μέχρι να κάνεις τεστ, μην βάλεις κανένα άλλο ζωντανό!

το φυτο,αυτο απο ενυδρειο του καταστηματος οπως τα υπολοιπα φυτα,το πηρα :/

Τελος,για να στρωθει με φιλτρο και τα υγρα βακτηριων κ αντιχλωριου ποσες μερες θελει κανονικα του jumbo? Για να στρώσει ένα ενυδρείο με βακτήρια, μπορεί να πάρει ακόμα και πάνω από ένα μήνα.

Το μπολι δεν εχω καταλαβει τι ειναι στη περιπτωση του ενυδρειου και που μπαινει. Το μπόλι είναι βιολογικό υλικό από ένα στρωμένο και ώριμο ενυδρείο που το βάζεις στο φίλτρο που θέλεις να μπολιάσεις. Για παράδειγμα, σου δίνει κάποιος από εδώ λίγο από το δικό του βιολογικό υλικό, το βάζεις στο φίλτρο, συμπληρώνεις με καινούριο βιολογικό υλικό και την επόμενη μέρα βάζεις το ψάρι. Είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος στρωσίματος!

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω kalliroi.

τον μονομαχο αποφασισα να τον ανταλλαξω με γαριδουλες αν δινει καποιος η με αλλο ψαρακι πχ που να μην επιβαρυνει το 63αρι ενυδρειο με 5 guppies και 4 mollies.θα προτιμουσα γαριδουλες ομως και δινω κ διαφορα πχ.

(δεν μπορω να δημοσιευσω αγγελια μαλλον γτ ειμαι νεο μελος)

ειναι υγιεστατος χωρις ick η fin rot αποσο βλεπω.

σχετικα με το μπολι ειμαι ανω πατησια/γαλατσι αν μπορω να παρω απο καποιον.σε ανταλλαγμα του δινω siporax mini?γτ το φιλτρο μου ειναι μικρο και εχω βαλει τετοια μεσα.

post-59972-0-67444500-1414669185_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ψαρακι δεν μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου και αυτα που εχεις τωρα πολλα ειναι.

Οι γαριδες κατα πασα πιθανοτητα θα γινουν μεζες απο τα ψαρια σου..Επισης για να βαλεις γαριδες θα πρεπει το ενυδρειο σου να τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες για να εχει στρωσει καλα ο βυθος σου και να εχεις πολλα φυτα και ειδικα μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ψαρακι δεν μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου και αυτα που εχεις τωρα πολλα ειναι.

Οι γαριδες κατα πασα πιθανοτητα θα γινουν μεζες απο τα ψαρια σου..Επισης για να βαλεις γαριδες θα πρεπει το ενυδρειο σου να τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες για να εχει στρωσει καλα ο βυθος σου και να εχεις πολλα φυτα και ειδικα μοςς.

οκ.μεγαλυτερο ασπονδυλο τοτε?moss φυτο δε βρισκω κοντα μου ωπου εχω ψαξει

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις γαριδες Αμανο αλλα αυτες δεν αναπαραγωνται στο γλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...