Jump to content

Ο Δικός Μου, Μικρός Υδροβιότοπος


jpavly

Recommended Posts

Μετά από αρκετό καιρό σας παρουσιάζω κι εγώ το ενυδρείο μου.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που με βοήθησαν θεωρητικά και πρακτικά να σώσω το μονομάχο μου από τη γυάλα και να στήσω (αν και με "περιπέτειες") σωστά το ενυδρείο μου!

Θεωρώ ότι δεν έχω "τελειώσει" ακόμη όσον αφορά το στήσιμο, αλλά είναι σε ένα στάδιο που πλέον το χαζεύω καθημερινά και δεν θέλω να το αλλάξω!

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Κοινωνικό, Ασία, Φυτεμένο (ας τα λέμε!)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x30
Συνολικά Λίτρα: 54L μικτά 
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Hygrophila Polysperma, Limnophila Sessiliflora, Ludwigia Sp, Hygrophila Lacustris, Ceratophyllum Demersum, Hygrophila Difformis, Anubias Nana δεμένη στο ξύλο
Ψάρια: 1x Betta Splendens αρσενικό / 6x CPD (3 αρσενικά / 3 θυληκά)
Άλλα είδη: 5-10 Σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες, κυρίως Ramshorn

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Κανένα, ελέω καθρεπτισμού και flaring μονομάχου
Πέτρες: 3 "άτλας" μικρές μη ασβεστολιθικές
Ξύλα: 1 ρίζα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: Ψιλόκοκκο χαλίκι ανθρακί 1-2mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα Τ8 15w 6500K - Εκκρεμεί η τοποθέτηση μίας επιπλέον 4500Κ στα 8w
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Marina Jet 80 με το spay bar πάνω στο τζάμι
Θέρμανση/ Ψύξη: Hagen Elite 50w
Λίπανση: esha Pro-Phyl - Νέο το λίπασμα, έχω ρίξει μόλις μία εβδομάδα πρώτη φορά, τα φυτάκια το ευχαριστήθηκαν από την πρώτη μέρα!
Παροχή CO2: Όχι ακόμα - Εντός των ημερών θα πάρω Excel
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: Μονομάχος 4 τροφές (mix gran, nano flakes, red grubs, bloodworms) / CPD 2 τροφές (nano flakes, vipagran baby)


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 - Χαμηλά πιστεύω, ίσως χρειαστεί να δώσω το Κερατόφυλλο
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25% μία φορά την εβδομάδα με χειροκίνητη αντλία
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: θερμοκρασία και αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Ενυδρειακό βαμβάκι αντικατάσταση με κάθε αλλαγή νερού, μετρήσεις μία φορά την εβδομάδα, καθαρισμός τζαμιών με μαγνήτη Mag-float

Φωτογραφίες:

aq5.jpg

 

aq6.jpg

 

aq7.jpg

 

aq8.jpg

 

Παρατηρήσεις:
Το ενυδρείο σαν νέο, και μαζί νέος και εγώ στο χόμπι πέρασε κάποιες "φουρτούνες", μεταξύ άλλω το Fin Rot του μονομάχου μου, κάποια από τα πρώτα μου κλαδέματα δεν έπιαναν με τίποτα κλπ.

Σιγά σιγά τα διορθώνω όλα και το ενυδρείο μετράει πλέον 1.5 μήνα και περίπου 10 μέρες ησυχίας χωρίς προβλήματα!

Ο μονομάχος έχει γίνει αρχηγός του ενυδρείου, φαίνεται στη συμπεριφορά του, κολυμπάει διαφορετικά, είναι γενικά πιο άνετος, έχει ακόμη μεγαλύτερη όρεξη από παλιά.

Τα CPD δε, είναι ΥΠΕΡΟΧΑ ψαράκια, τα πήρα σε μέγεθος μινιόν και τώρα που έχουν μεγαλώσει λίγο βλέπω τα αρσενικά να αψιμαχούν και να παίζουν, ενώ συχνά πάνε τα 6 και χώνονται μέσα στις ντοματιές αριστερά.

Γενικά συμβιώνουν πολύ καλά και τα 7 ψαράκια μου.

Βέβαια, όπως θα δείτε στις φωτό έχω ακόμα καφέ άλγη, πιθανολογώ λόγω λίγου φωτισμού και επίσης έχω και βιοφίλμ. Θα αντιμετωπιστούν και αυτά όπως έχω δει στο forum σιγά σιγά.
 
Στο επόμενο επεισόδιο περιμένουμε Excel για τα φυτά, επιπλέον φωτισμό αφού σκεφτώ πως θα κρύβεται ο μονομάχος, ένα μικρό rescaping με προσθήκη επιπλέον χαλικιού και επιτέλους να κρύψω κάπως τα καλώδια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννη πολυ ωραιο το ενυδρειο και το καλυτερο ειναι οπως ειπες οτι το γουσταρεις και καθεσαι και το χαζευεις χωρις να θελεις πλεον να αλλαξεις τιποτα! Αυτο τα λεει ολα.Για το φοντο εχω καταληξει και εγω οτι ειναι καλυτερα ετσι αφου και ο δικος μου τα ιδια κανει οτι και αν εχω δοκιμασει.Τα φυτα ειναι σουπερ αλλα εχω καποιες προτασεις για ακομα καλυτερη αισθητικη.Ενα ειναι να κλαδεψεις λιγο την Ludwigia Sp και να τα φυτεψεις διπλα,θα γινει πιο θαμνωδες και θα παρει φορα το φυτο γιατι τωρα ο κορμος νομιζω ζοριζεται,οχι μονο απο θεμα βαρους.Η δευτερη προταση ειναι να βαλεις pistia,πιστεψε με θα την λατρεψει και ο μονομαχος σου και εσυ.Επισης ξερανε κανενα φυλλο πλατανι,αμυγδαλια κτλ,τους κανει καλο και θα σκουρηνει και λιγο το νερο.

Και κατι αλλο,οι πετρες που βλεπω αν ειναι απο χωαματοτεχνικη θα προτεινα να τις ξαναδοκιμασεις για ασβεστολιθικες.Ειχα τις ιδιες και τις εβγαλα γιατι ελαφρως αφριζουν σε καποια σημεια που εχουν πιο ανοιχτο χρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη!

Τη Ludwigia θέλω όντως να την κλαδέψω, αλλά δεν ξέρω πως, το ίδιο συμβαίνει και με τα Sessiliflora γιατί έχουν μεγαλώσει τόσο που κάνουν όλο το δρόμο και κάθονται κάτω από τη λάμπα!

Για την Pistia θα το σκεφτώ, προς το παρόν ο μονομάχος αράζει στα φύλλα των Sessiliflora και στο κερατόφυλο (δεξιά με τη βεντούζα). Αν και έχω ακούσει ότι η Pistia μαζί με καπάκι δεν έχει καλές σχέσεις..

Για τις πέτρες τις είχαμε δοκιμάσει εκεί στη χωματεχνική με aquaforte και ήταν εντάξει, αλλά έχω μετρήσει και το νερό από την βρύση μου και βγαίνει ίδιο με του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!

θελεις αρκετο φυτεμα ακομα βεβαια..

καλο ειναι να μαλακωσεις το νερο σιγα σιγα.. και για τα 2 ειδη...

Ph 8 με 8 και 6 σκληροτητες αποκλειεται να εχεις... με τι τεστ μετρας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!

θελεις αρκετο φυτεμα ακομα βεβαια..

καλο ειναι να μαλακωσεις το νερο σιγα σιγα.. και για τα 2 ειδη...

Ph 8 με 8 και 6 σκληροτητες αποκλειεται να εχεις... με τι τεστ μετρας?

Ντάξει, αρχή είναι ακόμη και με δεδομένο ότι δεν έχω πολύ φωτισμό πιστεύω καλά κάνω να το πηγαίνω σιγά σιγά.

Ακόμα δεν έχω κατανοήσει πλήρως τι σημαίνουν τα GH και KH..

Μετράω με υγρά test της Aquili.

Μονάδα μέτρησης αναφέρει ότι είναι η German scale αν έχει κάποια διαφορά :/

Το νερό θα ξεκινήσω να το μαλακώνω μόλις πάρω δεύτερο φίλτρο + θερμαντήρα + τύρφη

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια Danio margaritatus και ο μονομάχος σου μου κλέψανε τη καρδιά. Να χαιρεσε το ενυδρειο σου και καλη συνεχεια. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανε και με κανενα αλλο τεστ αν βρεις..

μου κανει ενυπωση που σου βγαζει τοσο υψηλο ph , με σχετικα πεσμενες σκληροτητες..

σκεψου εγω στην βρυση μου εχω ph 7.8 , gh 14 , kh 12..

νομιζω καπου εχανε σε μετρηση το ph της aquili σε μια δοκιμη που εκανε ο stratigos με αλλο τεστ.. ισως εχεις χαμηλοτερο ph..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο ενυδρειο! Μπραβο, συνεχισε ετσι! Φυτεψε λιγο παραπανω μονο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι τα ψάρια σου

Προσωπικά θα ανέβαζα λιγο ακόμη τη θερμοκρασία στους 25.5

Για τα τεστ και το pH ισχυει ότι έγραψα ο tsala

Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια Danio margaritatus και ο μονομάχος σου μου κλέψανε τη καρδιά. Να χαιρεσε το ενυδρειο σου και καλη συνεχεια. :)

Σε ευχαριστώ πολύ, θα ανεβάσω και βίντεο με τα παιχνίδια των μικρών!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86677-ludwigia-repens-rubin/

Εδω θα δεις το προφιλ της,νομιζω η ρουμπιν δεν ειναι?

Μόνο τα πάνω πάνω φύλλα είναι κοκκινωπά σε εμένα, αλλά αυτό έχει να κάνει και με τις συνθήκες μου γενικότερα, στην επόμενη αλλαγή θα επιχειρήσω να κόψω το μακρύ κοτσάνι και να το φυτέψω δίπλα.

κανε και με κανενα αλλο τεστ αν βρεις..

μου κανει ενυπωση που σου βγαζει τοσο υψηλο ph , με σχετικα πεσμενες σκληροτητες..

σκεψου εγω στην βρυση μου εχω ph 7.8 , gh 14 , kh 12..

νομιζω καπου εχανε σε μετρηση το ph της aquili σε μια δοκιμη που εκανε ο stratigos με αλλο τεστ.. ισως εχεις χαμηλοτερο ph..

Θα κάνω και μία μέτρηση απ'ευθείας από το νερό να δω.

Πάντως πριν ένα μήνα ήταν στο 9 και τώρα είναι στο 8. Το KH από 8 έχει πέσει στο 6.

Πανεμορφο ενυδρειο! Μπραβο, συνεχισε ετσι! Φυτεψε λιγο παραπανω μονο!

Ευχαριστώ! Σιγά σιγά θα φυτέψω από τα ίδια μου παραδίπλα!

Να τα χαίρεσαι τα ψάρια σου

Προσωπικά θα ανέβαζα λιγο ακόμη τη θερμοκρασία στους 25.5

Για τα τεστ και το pH ισχυει ότι έγραψα ο tsala

Και πάλι μπράβο για την προσπάθεια

Ευχαριστώ!

Η θερμοκρασία στον θερμαντήρα είναι στο ίδιο σημείο από την τελευταία φορά που τα είπαμε για το fin rot, αλλά πιθανολογώ ότι ίσως λόγω του κρύου που έχει πιάσει αυτές τις μέρες ή έχει ζοριστεί ή το θερμόμετρο δεν δείχνει το ίδιο λόγω του ότι είναι κολλημένο στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!

Μου αρέσει πολύ το χρώμα του βυθού σου και της διακόσμησης!

Αν φουντώσουν τα φυτά και βάλεις και άλλα θα γίνει τέλειο! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και καθαρο ενυδρειο!

Να το χαιρεσαι!

Λιγα φυτακια παραπανω οπως λες κι εσυ σιγα σιγα..... :)

Το φιλτρο σου ομως μου φαινεται λιγο μικρο......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!

Μου αρέσει πολύ το χρώμα του βυθού σου και της διακόσμησης!

Αν φουντώσουν τα φυτά και βάλεις και άλλα θα γίνει τέλειο! :)

Ευχαριστώ πολύ!

Πολυ ομορφο και καθαρο ενυδρειο!

Να το χαιρεσαι!

Λιγα φυτακια παραπανω οπως λες κι εσυ σιγα σιγα..... :)

Το φιλτρο σου ομως μου φαινεται λιγο μικρο......

Ευχαριστώ!

Τι εννοείς "μικρό"; Από ποιας άποψης;

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγεθος.... :)

Ποσο βιολογικο εχει χωρεσει?

Ποσα λιτρα την ωρα ανακυκλωνει?

Link to comment
Share on other sites

Στα specs του αναφέρονται 380L/h.

Βιολογικό υλικό δεν το έχω μετρήσει, είναι περίπου όσο είναι τα 35gr mini siporax.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο. Να τα χαιρεσαι!!!

Το ph της aquilli δειχνει γυρω στο λιγο παραπανω απο το πραγματικο ph του νερου. Νομιζω περιπου μισο βαθμο ισως και λιγο παραπανω.... Το εχω τσεκαρει με το ηλεκτρονικο πεχαμετρο που εχει το πετσοπ που πηγαινω συνηθως αλλα το εχω διαβασει και απο αλλους χομπιστες εδω στο φορουμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο. Να τα χαιρεσαι!!!

Το ph της aquilli δειχνει γυρω στο λιγο παραπανω απο το πραγματικο ph του νερου. Νομιζω περιπου μισο βαθμο ισως και λιγο παραπανω.... Το εχω τσεκαρει με το ηλεκτρονικο πεχαμετρο που εχει το πετσοπ που πηγαινω συνηθως αλλα το εχω διαβασει και απο αλλους χομπιστες εδω στο φορουμ

Ευχαριστώ!

Είχα κάνει στο παρελθόν μέτρηση με ένα άλλο pH υγρό test, μη ενυδρειακό, μου το έβγαλε λίγο κάτω από το 7.5.

Από τη μία καλό είναι σαφώς αν είναι λιγότερο, αλλά θέλω και τρίτο τεστ για να σιγουρευτώ.

Σίγουρα δεν έχει να κάνει με τη δοσολογία πάντως, γιατί από την πρώτη σταγόνα το Aquili δείχνει γαλάζιο χρώμα που σημαίνει 8, ενώ το 7.5 το έχει γαλαζοπράσινο. Με τις επιπλέον σταγόνες απλά γίνεται πιο έντονο το χρώμα.

Αντίθετα στα GH/KH ο τρόπος μέτρησης είναι: ρίχνεις μία μία σταγόνες από τα τεστ έως ώτου αλλάξει το χρώμα. Ο αριθμός των σταγόνων αντιστοιχεί στις μονάδες των GH/KH. Δεν ξέρω αν είναι έτσι στα άλλα, αλλά σαφώς υπάρχει ένα μικρό περιθώριο λάθους σχετικά με το μέγεθος της κάθε σταγόνας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι που τράβηξα πριν λίγες μέρες :)

Ο μονομάχος δεν γουστάρει καθόλου την κάμερα, πιθανά επειδή είναι μωβ χρώματος :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο και με προοπτικες.

Σιγουρα θελει περισσοτερα φυτα για να δειξει αλλα και ενα σκουρο φοντο.

Τα φυτα σου θελουν περισσοτερο φως,αυτο φαινεται και απο την αναπτυξη που εχουν αλλα και απο το χρωμα της ludwigia.Επισης βλεπω οτι χανουν και τα χαμηλα τους φυλλα,αλλη μια ενδειξη χαμηλου φωτισμου.

Για τα φυτα επιφανειας που γραφτικαν,καλο θα κανουν στον μονομαχο σου,κακο στα αλλα φυτα σου αφου θα τους κοβουν το φως.

Σιγουρα θες περισσοτερα νιτρικα γιατι τα φυτα σου πεινανε και ειδικα η ντοματια που ρουφαει πολλα νιτρικα.

Πρεπει σιγα σιγα να μαλακωσεις το νερο σου επισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Όλα είναι στα υπόψιν εκτός του φόντου γιατί δεν το θέλει ο μονομάχος, του καθρεπτίζει το τζάμι.

Για τα νιτρικά μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Όλα είναι στα υπόψιν εκτός του φόντου γιατί δεν το θέλει ο μονομάχος, του καθρεπτίζει το τζάμι.

Για τα νιτρικά μπορώ να κάνω κάτι;

Αν βαλεις φυτα στην πλατη του ενυδρειου το σκουρο φοντο θα φαινεται λιγοτερο και δεν θα εχει προβλημα ο μονομαχος.

Οσον αφορα τα νιτρικα,για να τα ανεβασεις,ταιζεις περισσοτερο,διωχνεις το κερατοφυλλο και στην εσχατη ριχνεις seachem nitrogen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα δεύτερη λάμπα, πρόσθεσα ένα φωτιστικό Τ5 8w με λάμπα 4500Κ.

Παρατήρησα ότι ήδη φάνηκε τα φυτά μου να εκτίμησαν αυτή την κίνηση, αλλά επίσης είδα ότι το λίγο βιοφίλμ που είχα σήμερα ήταν σε έξαρση! Συγκεκριμένα εχθές το είχα μαζέψει πάρα πολύ με πετσέτες και σήμερα γινόταν χαμός!

Μπορώ να κάνω κάτι; Με την ανατάραξη δεν έχω πολλές επιλογές γιατί με παραπάνω ανεβαίνει η ροή μου και θα έχω θέμα με το μονομάχο μετά.

Κάτι ακόμα, έχω λίπασμα το esha Pro-Phyl. Η δοσολογία του είναι 8 σταγόνες την εβδομάδα στα λίτρα μου. Πιστεύετε είναι καλό να την μειώσω με δεδομένο ότι δεν έχω πολλά φυτά;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα τις μετρήσεις μου πριν να κάνω την αλλαγή.

Τελευταία αλλαγή νερού είχα κάνει τη Δευτέρα γιατί δεν βρήκα χρόνο την Κυριακή.

Έχω:

NH3/4: 0

NO2: 0

NO3: 5

Το θέμα μου είναι με τα νιτρικά, είναι πάλι χαμηλά αν και την Τρίτη αφαίρεσα το κερατόφυλλο που πίστευα ότι αυτό θα φταίει.

Την πρώτη φορά που είχα μετρήσει με το τεστάκι μου είχα ΝΟ3: 10 (καμιά 10αριά μέρες πριν βάλω παραπάνω φυτά), να κάνω λίγο υπομονή ακόμα και την άλλη εβδομάδα ή μου φταίει κάτι άλλο;

Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω χαμηλής ιχθυοφόρτωσης;

Τα φυτά μου θα τα δείτε στο πρώτο post.

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Και η υγροφιλια difformis που βλεπω οτι εχεις,η λεγομενη και ντοματια,ρουφαει νιτρικα απ'οτι ξερω

Κοιτα,δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι....μια χαρα ειναι και τα νιτρικα στο 5

Αμα η υγροφιλια ειναι μια χαρα αυτο σημαινει οτι τραβαει τα νιτρικα που χρειαζεται....

Καλυτερα λιγοτερα παρα περισσοτερα.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...