Jump to content

Tanganjika 120 L !!


low77

Recommended Posts

Καλησπερα κ απο εμενα παιδια και καλως σας βρηκα..Νεος στο φορουμ,οχι στο χομπι αλλα με επιρεπεις βιαστικες κινησεις χωρις μελετη..Τα αρθρα σας με βοηθησαν πολυ κ περιμενω γνωμες,παρατηρησεις κ συμβουλες..Το ενυδρειο τρεχει εδω κ ενα μηνα περιπου με φυσιολογικους ρυθμους..Στην αρχη μπηκαν τα 2 Pulcher αλλα δηστηχως δεν μπορουσα να τα βρω πουθενα αλλου για να συνεχισω το χαρεμι μου ετσι κ πηγα στα αδερφια τους τα brichardi..Σε λιγες μερες θα βγουν τα pulcher για να μην εχω προβληματα..

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αφρική Λίμνες

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100x30x40
Συνολικά Λίτρα: 120
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: 5 x Anubia 1x Vallisneria

Ψάρια: 2 Neolamprologus pulcher 5 Neolamprologus brichardi

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Υφαιστιογενης
Ξύλα: -
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: Χαλαζιακη αμμο

Βυθός: -

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 x T5
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Sera fill 120 λογο προβληματος του εξωτερικου sera fil bioactive 130
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2: Ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: JBL Novo Tanganjika


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 20% μια φορα την βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

DSC07902.jpg

DSC07825.jpg

Ο κυριος απ εδω εχει πιασει ολη την δεξια μερια μονος του..

DSC07898.jpg

DSC07874.jpg

Σκαψιμο κατω απ τις πετρες κ πιθανον ζευγαρι..

DSC07842.jpg

DSC07867.jpg

Κ εδω το δευτερο ζευγαρι το οποιο πρεπει να χωρισω αμεσα γιατι ολο μεσα στην τρυπα μπαινουν κ δεν ξερω τι κανουν :P

DSC07849.jpg

DSC07908.jpg

Ελπιζω να σας αρεσει..Αυριο σκεφτομαι να σπασω λιγο τις πετρες κ να κανω 2 βουνα δεξια αριστερα κ να τους αφησω χωρο στην μεση..Περιμενω αποψεις..

Αντωνης!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα το ανεβασα εδω η πρεπει να παει στην Αφρικη ???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο με επίσης όμορφα ψαρακια!

Δεν έχω πολλές γνώσεις από αφρική αλλά από άποψη αισθητικής θα μου άρεσε περισσότερο με δύο νησιά από πέτρες που όμως να μην είναι συμμετρικά με το ενυδρείο.

Δηλαδή το ένα νησί να είναι μεγαλύτερο από το άλλο κ πιο ψηλό κ το κενό ανάμεσα τους να μην είναι ακριβώς στο μέσον του ενυδρείου.

Επίσης έχω ένα χάλι.. ότι δεν μου αρέσουν οι ανουμπιες στην αφρική! Νομίζω ότι χάνει το άγριο που θέλω να βλέπω σε ένα αφρικανικό!

Βέβαια αυτά είναι γούστα κ εσύ να το φτιάξεις όπως αρέσει σε σένα!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το ανεβασες.Παρα πολυ ομορφο,μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω,με το εξωτερικο ειχα το προβλημα της διαρροης αρχισε κ εχανε πολυ νερο απο την ενωση στο κουμπωμα δηλαδη..Μου ειπαν οτι ειναι φλατζα την παραγγειλα την εβαλα αλλα παλι τα ιδια..Τωρα δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη να κανεις!! Το Α και το Ω στην Αφρικη ειναι η φιλτρανση. Σιγα σιγα να κοιταξεις να φτιαξεις αυτο πρωτα, μερακι φαινεται οτι εχεις οποτε πιστευω θα το κανεις. Οσο για το ενυδρειο, εγω θα εδινα λιιιιιγο υψος. Οχι απαραιτητα σε ολο το ενυδρειο αλλα σε καποια σημεια, ισως εκει που θα δεις οτι πανε και φωλιαζουν περισσοτερο. Περαν αυτου και οπτικα ισως μια αφισουλα μαυρη θα τονισει τα χρωματα, συμμαζεψε λιγο καλωδια, και τον μαγνητη στο πλαι (σαν σωστος ενυδρειας) χεχεχε, και εισαι κομπλε. Τελος μετρησε το KH, ειδα οτι δεν εχεις μετρηση, αν προσεξα καλα, ειναι απαραιτητο ειδικα για τανγκανικα.

Link to comment
Share on other sites

Αφισουλα ειδα σε αρκετα ενυδρεια εδω περα να το προτινετε θα το δοκιμασω δεν εχω να χασω κατι εκτος λιγα ευρω :) ..ουτε εχω ρωτησει κ ποσο παει το μετρο..ΓΙα το KH πρεπει να παω να αγορασω τεστ

Link to comment
Share on other sites

Από Αφρική δε ξέρω πολλά, αλλά οπτικά είναι μια χαρά!

Αντε και με γεννητούρια!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω,κ εγω αυτα περιμενω αλλα θελει υπομονη το χομπι..Αντε να δω κανενα αυγο να τρελαθω τελειως :P

Link to comment
Share on other sites

Αβγό μπορεί να μη δεις καθόλου και να δεις κατευθείαν τους μπόμπιρες τσάρκα με τους γονείς του!

Να έχεις κάμερα έτοιμη για να αποθανατίσεις το γεγονός! Όχι την γέννα, αλλά την δικιά σου αντίδραση! Χαχα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αντι να βαλεις αφισα θα σου προτεινα να βαψεις την πλατη με πλαστικο χρωμα κ ρολακι.Ειδικα αν το κανεις σε μαυρο θα τονιζονται περισσοτερο τα ψαρια σου.Αλλη μια καλη επιλογη θα ηταν το μπλε για να προσδιδει την αισθηση του νερου ή ακομη κ το χρωμα που εχεις βαμενους τους τοιχους του σπιτιου σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αφρικάνικο σου φίλε μου και πολύ ωραία επιλογή σε ψάρια έκανες..!

Βλέπω οτι χρησιμοποιείς CO2. Ποιος ο λόγος?

Στην Αφρική δεν έχουμε δύσκολα φυτά που να χρειάζονται CO2, επίσης δεν βοηθάει στο να κρατηθεί ψηλά το ΡΗ.

Το περιβάλλον που έχεις φτιάξει δεν ενδείκνυται για τα Pulcher που είναι ψάρια ποταμού, οπότε καλό θα είναι να απομακρυνθούν άμεσα.

Κάτι τελευταίο, αν έχεις σκοπό να αλλάξεις το στήσιμο πρέπει να προσέξεις τις πέτρες. Καλό θα ήταν να πατάνε στο κάτω τζάμι(βάση) για να μην έχεις κατολισθήσεις όταν αρχίζουν και σκάβουν. Αυτές που έχεις τώρα ελπίζω να πατάνε κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τοσο καλη προσβαση στην πισω μερια του ενυδρειου για να μπορεσω να το βαψω αρα θα δοκιμασω την αφισα και βλεπουμε..CO2 οχι δεν χρεισιμοποιω μπερδευτικα την ωρα που εφτιαχνα το αρθρο :) ...ΤΙς πετρες τις εχω φρακαρει αρκετα καλα δεν νομιζω να εχω προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο το ενυδρειο. Στη θέση σου να εφόσον θα μείνουν μονο τα μπριχάρντι, δε θα άλλαζα το aquascape, το έχεις πολυ ωραίο. Τα φυτα μου αρέσουν πολύ. Όπως είπαν και τα παιδια κανε κάτι με την πλάτη. Εκτός απο μαύρο φόντο και το μπλε θα δείξει ωραία τα χρώματα του ενυδρειου. Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια,να ρωτησω κατι ακομα αν ξερει καποιος να μας πει...Θα μπορουσα αργοτερα κ αν με το καλο εχω γεννες να τα μεταφερω τα μπρικαρντι μαζι με φροντοζες σε ενυδρειο 750λιτρα??

DSC07822.jpg

DSC07786.jpg

Στην αριστερη μερια υπαρχει μονο ενας αρσενικος burunti 25 εκ κ στα δεξια θα μπαινουν σιγα σιγα μικρα φροντοζακια τα οποια θα μεγαλωσω..Το χωρισα διοτι ο αρσενικος δεν αφηνει σε ησυχια τα μικρα αδερφια του..

Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε παρουσιαση κ δυο λογια για το 700λιτρο.Στο γιουτιουμπ εχω δει αρκετα ενυδρεια φροντοζες με μικρα πετροψαρα μαζι χωρις να δειχνκυν ενοχλημενα τα πετροψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια και ομορφο στησιμο, τουλαχιστον οπτικα. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι πρακτικα για αφρικανικο. Για τα φυτα θα συμφωνησω κι εγω με την Αγαπη οτι ειναι ασχημα στην Αφρικη! Ξεραιλα ή τιποτα!

Κατι που με προβληματισε ειναι οτι δεν μετρας ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3! Δεν εχεις καθολου ή δεν εχεις τεστ να τα μετρησεις;

Αντε και καλες γεννες!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι για να μπορεσω να τα συνδιασω κ εγω χωρις προβληματα..Παρουσιαση μολις με το καλο το τελειωσω θα το μοιραστω μαζι σας..Τεστακια δεν εχω καθολου τωρα πρεπει να παω να αγορασω..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω δει να συμβιωνουν

φροντοζες με αλλα πετροψαρα αρμονικα

Περιμενουμε παρουσιαση και αυτου του ενυδρειου

ειναι πολυ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε,χαιρομαι γι αυτο που ακουω τουλαχιστον θα εχουν τα brichardi ενα μεγαλο σπιτι για αργοτερα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...