Jump to content

Ξυλο


Recommended Posts

παιδια εδω και 3 μερες εχω βαλει το ξυλο μου αλλα δεν βυθηστηκε καθολου,αμα το βρασω και το βαλω σε κρυο νερο θα βυθιστει αλλα θα φυγει το χρωμα που δινει το οποιο το θελω


προς τα ποτε θα βυθιστει μονο του; ειναι μισο κιλο ριζα αγοραστη απο μαγαζι με ενυδρεια


Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τι ξυλο ειναι?

Κανεις δε μπορει να σου πει ποτε θα βυθιστει,μπορει να κανει 1 εβδομαδα,μπορει και 1 μηνα.

Αστο μεσα στο ενυδρειο σου και θα βουλιαξει,υπομονη.

Αν θες ομως να στησεις το ενυδρειο και σε εμποδιζει το ξυλο,τοτε βαλτο εκει που θελεις και βαλτου απο πανω μια πετρα να το κρατα κατω μεχρι να βυθιστει απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

ειναι red moor δεν εχω προβλημα αμα αργυσει να πεσει απλα συνηθως ποσο κανουν να βυθιστουν;

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου red moor εκανε 5 μερες ... κανε το κολπακι π ειπε και το παιδι παραπανω ,απο το ν καθεσαι να περιμενεις..

Link to comment
Share on other sites

Μα θα το βγαζει στο ενυδρειο σου φιλε μου ετσι οπως σου λεω.

Αλλα να ξερεις,χρωμα δεν θα βγαζει για παντα..

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την ριζα ...

αν εχει χοντρο κορμο θα αργησει παραπανω, αν ειναι λεπτα κλαδια θα πεσει πιο γρηγορα..

χρωμα βγαζει στην αρχη.. με την πρωτη αλλαγη παπαλα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα την εβρασα μιση ωρα εβγαλε πολυ χρωμα αλλα δεν βυθιζετε

ειναι φυσιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι με το βράσιμο θα βυθιστεί; Φυσιολογικό ειναι και θέλει υπομονη. Εμένα οι ρίζες μου είχαν βυθιστεί σε δυο βδομάδες και δυο αλλα ξύλα σε μια. Μπορείς να βάλεις το ξύλο στο ενυδρειο και να το στερεώσεις κάτω με μια πέτρα τοποθετώντας την με προσεκτικό τροπο πάνω της. Οταν μουλιάσει καλά, αφαιρείς στην πέτρα και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο rastafarian στο post#2 μπορείς να βάλεις μια πέτρα πάνω της για να κάτσει

αντί να την περιμένεις να βουλιάξει μόνη της . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...