Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Το ενυδρειο εχει φλαπ μπροστα?Και αν ναι ποσα?

Αν εχει πχ 2 μπορεις να περασεις τον ποθο αναμεσα απο τα φλαπ και να βγαινει και απ εξω.

Στο ματι μου η λευκοκεφαλα χανετε ρε συ εκει μεσα,θα προτειμουσα κατι με λιγο μεγαλητερο φυλλωμα για να φαινεται λιγο παραπανv.:)

Ναι Κωστα ετσι ειναι με δυο φλαπ μπροστα και πισω τυπου γιουβελ. Απλα ειναι στο ανοιγμα και οι λαμπες μεσ τη μεση, δλδ αν ανοιξω ενα φλαπ φωτιζει οοολο το δωματιο :) .....θα το σκεφτω παντως....
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε είναι πανέμορφο!!!

Μ'αρέσει πάρα πολύ...

Ά και...Ζηλεύω τις ρίζες σου! Τί άλλο να πώ συγχαρητήρια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό στησιμο, πολύ ομορφο ενυδρείο!!! μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,δεν νομιζω να χρειαζεται να εχεις μονιμα το φλαπ ανοιχτο,απλα περνα τον ποθο απο το φλαπ και ξανακλειστο ελαφρα.Δεν νομιζω να εχεις προβλημα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα,δεν νομιζω να χρειαζεται να εχεις μονιμα το φλαπ ανοιχτο,απλα περνα τον ποθο απο το φλαπ και ξανακλειστο ελαφρα.Δεν νομιζω να εχεις προβλημα ετσι.

Ποθο που βρισκω Κωστα; Ειναι ενυδρειακο φυτο η το βρισκω αλλου;
Link to comment
Share on other sites

Ποθο που βρισκω Κωστα; Ειναι ενυδρειακο φυτο η το βρισκω αλλου;

Λογικα σε φυτωρια θα βρεις Παρασκευα.Δεν ειναι υδροβιο φυτο,ειναι υδροφιλο.

Link to comment
Share on other sites

Στον ανθοπωλη της γειτονιάς σου επίσης(πιο ακριβα βέβαια απο το φυτώριο ) ή απλά κοιτα στην γειτονιά σου σε γλάστρες κ κλάδεψε,είναι αρκετά διαδεδομένο φυτό... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα ειχαμε ενα δυσαρεστο....εχασα το ενα σκαλαρακι....ετσι χωρις σημαδια και προειδοποιηση. Το μονο που ειχα παρατηρησει ηταν οτι δεν ετρωγε οπως τα αλλα. Ηταν και το μικροτερο σε μεγεθος, δεν το κυνηγουσαν τα υπολοιπα, ειχε φυσιολογικα χρωματα....και σημερα το βρηκα...τεζα.....κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχαμε ενα δυσαρεστο....εχασα το ενα σκαλαρακι....ετσι χωρις σημαδια και προειδοποιηση. Το μονο που ειχα παρατηρησει ηταν οτι δεν ετρωγε οπως τα αλλα. Ηταν και το μικροτερο σε μεγεθος, δεν το κυνηγουσαν τα υπολοιπα, ειχε φυσιολογικα χρωματα....και σημερα το βρηκα...τεζα.....κριμα.

Κριμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα, πολύ ατμοσφαιρικό και μου άρεσαν τα πλατανόφυλλα σαν επιλογή. Λυπάμαι για την απώλεια που είχες.

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....ναι οντως κριμα....

Link to comment
Share on other sites

Και οι απώλειες, δυστυχώς είναι μέσα στο πρόγραμμα, αλλά έχεις κάνει πραγματικά πολύ όμορφο περιβάλλον για τα σκαλάρια σου, και ελπίζω στο μέλλον να σε ανταμείψουν και με γέννες. :)

Link to comment
Share on other sites

Και οι απώλειες, δυστυχώς είναι μέσα στο πρόγραμμα, αλλά έχεις κάνει πραγματικά πολύ όμορφο περιβάλλον για τα σκαλάρια σου, και ελπίζω στο μέλλον να σε ανταμείψουν και με γέννες. :)Να εισαι καλα φιλε, αυτο ελπιζω και γω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση στους φιλους. Το ενα απο τα 4 εναπομειναντα σκαλαρια (το μικροτερο) παρατηρω οτι εχει μια δυσκολια στο φαι. Ειναι ιδιοτροπο; Φοβαται τα μεγαλυτερα; Δεν ξερω. Υπαρχουν μερες που τρωει (κατεψυγμενη πχ) και αλλες που δεν τρωει. Εχει κανονικα χρωματα και συμπεριφορα, εκτος του οτι καποιες φορες δεν ειναι μαζι με τα αλλα. Τρωει και καμια μικρη φαπα που και που απο ενα μεγαλυτερο....Λετε να το βαλω συο 70αρι που εχω και τρεχει μονο του για λιγο καιρο μπας και του ερθει ορεξη να μασαμπουκιασει; Η να το παλεψω εκει που ειναι; Υγ στο μικρο ενυδρειο εχω καρδιναλιους αλλα φοβαμαι μηπως αυτοι φανε το σκαλαρακι :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι οσο των αλλων Θοδωρη. Το εχω παρατηρησει μια αδιαφορει για την τροφη μια τη φτυνει αλλες φορες κατεβαζει κιολας. Αλλα δεν εχει την αναπτυξη που θα επρεπε ...

Link to comment
Share on other sites

Σπιρουλινα δινεις; Ξεκινα σπιρουλινα και σκορδοζουμο για 4 μερες. Μονο σπιρουλινα! Και που και που καμια βιταμινη! Δεν ειναι τιποτα, ειναι μια προληπτικη διατροφη! Αν συνεχισει και κανει τσαλιμια θα το δουμε!

Υ.Γ. Δεν με ακουγες που στα λεγα!

Link to comment
Share on other sites

Το υστερογραφο δεν μου αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο κατα την αποψη μου.

Τα ψαρια ομως ειναι λιγα για να συγκροτησουν ομαδα.

Ισως εκει οφειλονται τα προβληματα.

Βεβαια ειναι και μικρο το ενυδρειο για περισσοτερα και υπαρχουν και συγκατοικοι.

Για το sturisoma η θερμοκρασια του ενυδρειου, δεν ειναι καλη.

Τα ψαρια δεν μου φαινονται για Manacapuru Red Shoulder.

ΠΙο πολυ για περουβιανα μου μοιαζουν και μαλλον εκτροφης στο μεγεθος που ειναι.

Ποσο τα αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο κατα την αποψη μου.

Τα ψαρια ομως ειναι λιγα για να συγκροτησουν ομαδα.

Ισως εκει οφειλονται τα προβληματα.

Βεβαια ειναι και μικρο το ενυδρειο για περισσοτερα και υπαρχουν και συγκατοικοι.

Για το sturisoma η θερμοκρασια του ενυδρειου, δεν ειναι καλη.

Τα ψαρια δεν μου φαινονται για Manacapuru Red Shoulder.

ΠΙο πολυ για περουβιανα μου μοιαζουν και μαλλον εκτροφης στο μεγεθος που ειναι.

Ποσο τα αγορασες?

Συμφωνω απολυτα!

Kι εμενα για σκαλαρια περουβιανα μου φαινονται και χαρακτηριστικο ειναι η κηλιδα κατω απο το ραχιαιο πτερυγιο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο κατα την αποψη μου.

Τα ψαρια ομως ειναι λιγα για να συγκροτησουν ομαδα.

Ισως εκει οφειλονται τα προβληματα.

Βεβαια ειναι και μικρο το ενυδρειο για περισσοτερα και υπαρχουν και συγκατοικοι.

Για το sturisoma η θερμοκρασια του ενυδρειου, δεν ειναι καλη.

Τα ψαρια δεν μου φαινονται για Manacapuru Red Shoulder.

ΠΙο πολυ για περουβιανα μου μοιαζουν και μαλλον εκτροφης στο μεγεθος που ειναι.

Ποσο τα αγορασες?

Φίλε Jimi. Ευχαριστώ για τα καλά λογια σου.

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι περισσότερα τα σκαλάρια.

Ποια είναι η σωστή θερμοκρασία σια το sturisoma;

Τα σκαλάρια τα πήρα μετά από την λήξη της έκθεσης από το περίπτερο του aquazone αφού ξεστήθηκε το τρίγωνο ενυδρείο.

Τα συγκεκρίμένα και ο ΤΑΝ και ο Husky Jim μου είπαν ότι είναι Manacapuru Red Shoulder.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97392-eeaaoc-pets-in-action-2014/page-9 {το λινκ για του λόγου το αληθές}

ΔΕν τ χρυσοπλήρωσα φίλε μου αλλά δεν ξέρω κάτι περί αυτού, τοσα ζήτησαν αυτοι που τα πούλησαν....μπορέι να τα έδειναν φθηνότερα, ή, ή, ή......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα!

Kι εμενα για σκαλαρια περουβιανα μου φαινονται και χαρακτηριστικο ειναι η κηλιδα κατω απο το ραχιαιο πτερυγιο!

Τεό σε νοιώθω απόλυτα....

Υπάρχει μια σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλλού μου να φύφουν οι ροδόστομοι και να μείνουν μονά με το στουρισομα και τα κόρυ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...