Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Τεό σε νοιώθω απόλυτα....

Υπάρχει μια σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλλού μου να φύφουν οι ροδόστομοι και να μείνουν μονά με το στουρισομα και τα κόρυ.....

Να φύγουν εννοούσα.
Link to comment
Share on other sites

Τεό σε νοιώθω απόλυτα....

Υπάρχει μια σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλλού μου να φύφουν οι ροδόστομοι και να μείνουν μονά με το στουρισομα και τα κόρυ.....

Α και να μεγαλώσει το κοπάδι...
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρισε το ειδος Sturisoma σου και δες μονος σου τις πληροφοριες
http://www.planetcatfish.com/common/genus.php?genus_id=102#707

Και για τα panda ειναι λιγο εκτος η θερμοκρασια

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=267

Link to comment
Share on other sites

Α και να μεγαλώσει το κοπάδι...

Παρασκευα, για να μεγαλωσει το κοπαδι θα πρεπει να βρεις τα ιδια και αγρια οπως αυτα! Επισης το κοπαδι μπορει να μεγαλωσει αλλα το ενυδρειο οχι! :xmas_tongue:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρισε το ειδος Sturisoma σου και δες μονος σου τις πληροφοριες

http://www.planetcatfish.com/common/genus.php?genus_id=102#707

Και για τα panda ειναι λιγο εκτος η θερμοκρασια

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=267

Για το sturistoma δεν μπορώ να καταλάβω, sturistoma marble ήταν το ονομα στο μαγαζι,προς το aeneum κλίνω.Για τα κορυ δεν το είχα υπ' οψιν μου, έχεις δίκιο.
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα, για να μεγαλωσει το κοπαδι θα πρεπει να βρεις τα ιδια και αγρια οπως αυτα! Επισης το κοπαδι μπορει να μεγαλωσει αλλα το ενυδρειο οχι! :xmas_tongue:

Ναι santa Teo! Και έχεις δίκιο! Λύση;
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην περιπτωση σου, συμπεριλαμβανομενων ολων των δεδομενων, θα ειχα 7-8 σκαλαρια (μινιμουμ ομαδα) μονα τους.

Αλλα χρειαζεται τυχη γιατι ειναι νεαρα ακομα, και οσο πιο νεαρα ειναι τοσο μεγαλυτερη ομαδα χρειαζονται.

Βεβαια ειναι δυσκολο να βρεις ιδια ψαρια και κοντινο μεγεθος και ηλικια τωρα.

Αναμονη λοιπον μηπως και βρεθει κατι, καλο ταισμα και πιο συχνες αλλαγες νερου.

Βαλε και ocean nutrition σπιρουλινα, ενα ταισμα καθε 2 μερες, στη διατροφη.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην περιπτωση σου, συμπεριλαμβανομενων ολων των δεδομενων, θα ειχα 7-8 σκαλαρια (μινιμουμ ομαδα) μονα τους.

Αλλα χρειαζεται τυχη γιατι ειναι νεαρα ακομα, και οσο πιο νεαρα ειναι τοσο μεγαλυτερη ομαδα χρειαζονται.

Βεβαια ειναι δυσκολο να βρεις ιδια ψαρια και κοντινο μεγεθος και ηλικια τωρα.

Αναμονη λοιπον μηπως και βρεθει κατι, καλο ταισμα και πιο συχνες αλλαγες νερου.

Βαλε και ocean nutrition σπιρουλινα, ενα ταισμα καθε 2 μερες, στη διατροφη.

Όταν λές μόνα τους; Σίγουρα χωρίς ροδόστομα. Κόρυ;
Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ δεν πειραζουν! Ουτε και καποια νανοκιχλιδα θα πειραζε! Ουτε η farlowella πειραζει! Απλα φτιαξε τις θερμοκρασιες!

Τωρα κοιτα το σκαλαρι αν θα συνελθει ή οχι και τα υπολοιπα θα τα βρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ δεν πειραζουν! Ουτε και καποια νανοκιχλιδα θα πειραζε! Ουτε η farlowella πειραζει! Απλα φτιαξε τις θερμοκρασιες!

Τωρα κοιτα το σκαλαρι αν θα συνελθει ή οχι και τα υπολοιπα θα τα βρουμε!

Ηδη εριξα θερμοκρασια μισο βαθμο....βλεπουμε...προς τπ παρον βουρ στη σπιρουλινα:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργο. Θα το κοιτςξω για τις λαμπες. Αν βγαλω τη μια δεν θα εχω προβλημα υγρασιας στο φωτιστικο;

Κοοτα για το σκουρισμα...ηταν πιο ανοιχτο χτες. Εβαλα τους κωνους που γραφω και εχει σκουρινει περισσοτερο.

πολυ ωραιο,να το χαιρεσαι!να σε ρωτησω,τους κωνους απο που τους προμηθευεσαι?θα ηθελα να βρω κ γω για το μονομαχοενυδρειο μου.δυστυχως δεν εχω βρει σε κανενα ιντερνετικο πετ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο,να το χαιρεσαι!να σε ρωτησω,τους κωνους απο που τους προμηθευεσαι?θα ηθελα να βρω κ γω για το μονομαχοενυδρειο μου.δυστυχως δεν εχω βρει σε κανενα ιντερνετικο πετ.

Καλημερα. Μονο απο ebay. Ελλαδα δεν υπαρχουν νομιζω...
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο ταισμα μα σπηρουλινα σημερα....τζιφος....αδιαφορει ο μικρος.....τα αλλα.....JAWS!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις να φαει "σαλατα" οταν δεν εχει ορεξη για "κρεας".

Προσωπικα θα το εβγαζα σε καραντινα/νοσοκομειο (μελετησε πως στηνεται ενας σωστο νοσοκομειο) και θα εξεταζα για συμπτωματα ασθενειας. (χρωμα κοπρανων, σχημα κοιλιας, χρωμα βραγχιων κλπ)

Προληπτικα (πριν γινει η διαγνωση) βιταμινες και ektozon.

Σε περιπτωση απογνωσης (μη διαγνωση και καθολου βελτιωση) θα εκανα θεραπεια με esha 2000 και οτι βγει.

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις να φαει "σαλατα" οταν δεν εχει ορεξη για "κρεας".

Προσωπικα θα το εβγαζα σε καραντινα/νοσοκομειο (μελετησε πως στηνεται ενας σωστο νοσοκομειο) και θα εξεταζα για συμπτωματα ασθενειας. (χρωμα κοπρανων, σχημα κοιλιας, χρωμα βραγχιων κλπ)

Προληπτικα (πριν γινει η διαγνωση) βιταμινες και ektozon.

Σε περιπτωση απογνωσης (μη διαγνωση και καθολου βελτιωση) θα εκανα θεραπεια με esha 2000 και οτι βγει.

esha2000 στην καραντινα η σε ολο το ενυδρειο;
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε Θοδωρη....δεν βρηκα σημερα.....υγρο σκευασμα ειναι; Το ριχνω χυμα στο νερο του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Υγρο σκευασμα! Eγω αυτο εχω! Εχει εντονη μυρωδια και προκαλλει τα ψαρακια να φανε!

Βαζεις σπιρουλινα σε ενα κυπελακι και την μουλιαζεις στο σκορδοζουμο και υστερα ταιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Σκορδο υπάρχει έτοιμο κ σε συσκευασμένη ξηρά τροφή,τόσο σε πέλλετ,όσο και φλέικ.Αν κ εγω προτιμώ το υγρό σκόρδο,όπου βουτάω την τροφή.Αν το ψάρι συνεχίσει να μην τρώει απομόνωσέ το,όπως ήδη ειπώθηκε :)

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο γευμα των σκαλαριων μου λιγο πριν κλεισουν τα φωτα σημερα ξετετε τι ηταν;

Μια ατυχη μυγα.....την τσακισαν! Και ο μικρος παρεα (σ.σ. μπορει να το παιζει δυστροπος με τις τροφες αλλα την κατεψυγμενη την τσακιζει once a week)

Xaxaxa καλο ηταν αυτο που ειδα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστα νεα. Το μικρο ξεκινησε να τρωει....λιγο μεν αλλα με ορεξη. Το περιεργο ειναι οτι μαλλον εχει ιδιαιτερες επιλογες στο μενου....συγκεκριμενα φλεικς και κατεψυγμενη....

Που θα παει θα το στρωσω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aφου ειναι αγριο ρε συ Παρασκευα, δεν θα εχει ιδιαιτερες προτιμησεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...