Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Τα πηρα απο το περοπτεροτου φορουμ στην εκθεση pets in action του Σεπτεμβριου οταν τελειωσε.

Υπο την ονονομασια Manacapuru Red Shoulder ?

WC, F1, F2 ... ?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε! Τι εγινε εφυγαν τα κρυα και την ακουσαν ολα για αναπαραγωγη?? Ολο το φορουμ γενναει! Χαχαχα

Παντως τα τετρα αδερφε ειναι προβλημμα,αν θες να δεις μικρα πρεπει να βγουν.Το ιδιο προβλημμα εχω και εγω αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν θελω να τα βγαλω η οχι.

Δινουν ομορφη κινηση στο ενυδρειο αλλα αν θες να δεις γεννα πρεπει να φυγουν,δυσκολη επιλογη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φυγει ολο το ενυδρειο για μια γεννα. Το ζευγαρι θα φυγει, θα κανει τη δουλεια του και μετα θα γυρισει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φυγει ολο το ενυδρειο για μια γεννα. Το ζευγαρι θα φυγει, θα κανει τη δουλεια του και μετα θα γυρισει!

Λες φιλε να στησουμε καμια γεννηστρα;
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη το εκανα πριν δυο μερες για τον ιδιο λογο νομιζω δεν αξιζει η μεταφορα αν στοχος ειναι η επιτυχιμενη γεννα.Αν θες να ξεχωρισεις τα ψαρια μονιμα ναι αλλα για προσωρινα δεν νομιζω να αξιζει,πολυ ταλαιπωρια,πολυ κυνηγι,ανω κατω το ενυδρειο και τελικα μπορει να συμβει κατι αλλο.Σε μονιμη βαση αν θες να τα αναπαραγεις καλο θα ηταν να μεινουν μονα τους στο ενυδρειο.

Προσωπικη μου αποψη ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν και σπαστηκα που δεν εμειναν ουτε δειγμα απο τα αυγουλακια και σε κλασματα δευτερολεπτου μισησα ολα τα τετρα :) μου περασε αρογοτερα. Παντως αν σκεφτω για αναπαραγωγη καποτε, θα δω πως θα το οργανωσω, να γινει σωστα και "ανωδυνα" για τα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Λες φιλε να στησουμε καμια γεννηστρα;

Εννοειται!

Κοιτα επειδη το εκανα πριν δυο μερες για τον ιδιο λογο νομιζω δεν αξιζει η μεταφορα αν στοχος ειναι η επιτυχιμενη γεννα.Αν θες να ξεχωρισεις τα ψαρια μονιμα ναι αλλα για προσωρινα δεν νομιζω να αξιζει,πολυ ταλαιπωρια,πολυ κυνηγι,ανω κατω το ενυδρειο και τελικα μπορει να συμβει κατι αλλο.Σε μονιμη βαση αν θες να τα αναπαραγεις καλο θα ηταν να μεινουν μονα τους στο ενυδρειο.

Προσωπικη μου αποψη ετσι.

Μα μονο γιαυτον τον λογο αξιζει! Αλλιως πως θα πετυχεις τη γεννα! Βεβαια δεν θα τα βγαζεις συνεχεια ουτε σε ολες τις γεννες τους!

Τι να κανουμε ρε Μιχαλη, δεν ειναι σκυλια να τα βαλεις στην αυλη. πρεπει να κανεις θυσιες. Και πιστεψε με μολις παρεις τη γεννα και δεις ψαραρακια και μεγαλωσουν, τοτε θα αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως περασα και εγω ρε φιλε Παρασκευα!

Στην αρχη μισησα το helena μου,μετα την θυληκια και μετα τους καρδιναλιους.Μεχρι που στο τελος τα εφαγε ο ιδιος ο πατερας και αναρωτηθηκα γιατι το εκανα ολο αυτο και απομονωσα ολους τους αργανισμους λες και τους εβαλα τιμωρια.Καταλαβα πως δεν μπορω να επεμβω,και δεν μπορω να τα αναγκασω να κανουν κατι οταν θελω.

Θοδωρη εχεις δικιο,σιγουρα ειναι απιστευτη εμπειρια αλλα καταλαβα πως δεν φταιει καποιος οργανισμος ή κατι αλλο,φταιω καθαρα εγω και ο λογος ειναι απλος,οτι δεν ξερω τι θελω και δεν τα εχω ξεκαθαρησει μεσα μου.

Αν θελω δηλαδη αναπαραγωγη ή ενα ενυδρειο σαλονιου.Σιγουρα ειναι απιστευτη εμπειρια αλλα οπως ειπες η αναπαραγωγη τους θελει θυσιες.

Δεν λεω τι να κανει ο Παρασκευας,απλα αναφερω τους δικους μου προβλημματισνους και ενα διλημα που εχω εγω.

:)

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε το ενυδρειο σου ειναι σαλονιου αλλα οταν εχεις μια αναπαραγωγη, μια στο τοσο, μπορεις να κανεις μια προσπαθεια!

Με τον καιρο, θα δεις και μονος σου, πως θα καταλαβαινεις ποτε πανε για γεννα και θα τα απομονωνεις πιο πριν και ολα θα ειναι ευκολα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν παίδες, αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση στην φίλτρανση του ενυδρείου και να προσθέσω ένα δεύτερο φίλτρο. Προς ώρας χρησιμοποιώ αυτό  http://www.petsupermarket.gr/3096/προϊόντα/elite-crystal-flo-model-80-εξωτερικό-φίλτρο-για-ενυδρεία-230-300lt.html   και σκέπτομαι να προσθέσω αυτό http://www.igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/1805-bg02-0003-sunsun-hw-302-detail ή κάτι λίγο  μεγαλύτερο αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά και ο χώρος που διαθέτω.

Η γνώμη σας; 

Link to comment
Share on other sites

H γνωμη μας ειναι οτι το δευτερο λινκ δεν ανοιγει!  :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια γνωμη!!! Χαχαχα. Θα το ξαναβαλω. Ειναι το SUN SUN HW-302

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ενυδρειο.πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για γράψε... και τα υλικά που έχεις μέσα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Χοντρο σφουγγαρι , ενυδρειακη βατα, τρια καλαθια βιολογικο (ελαφροπετρα και κεραμικο) και ενυδρειακο βαμβακι.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δευτερο οταν με το καλο ερθει την ιδια φιλοσοφια λεω να ακολουθησω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν για να μην ανοίγω καινούρια θέματα θέλω να ενημερώσω τους φίλους που επιθυμούν να σκουρύνουν το νερό τους ότι η πιο αποτελεσματική λύση κατά την γνώμη μου (χωρίς τη χρήση υγρών του εμπορίου),  είναι τα alder cones. Έβαλα 20 κουκουναράκια στο ενυδρείο μου και σκοτείνιασε σε 24 ώρες. Μιλάμε όμως για εμφανέστατη διαφορά, τουλάχιστον 3-4 τόνους πιο σκούρο νερό απο το απλό νερό βιοτοπικού ενυδρείου (όχι φυτεμένου ή αφρικάνικου).....Θα ανεβάσω φωτό σύντομα να δείτε τι εννοώ. Το ph σε 48 ώρες δεν έχει μεταβληθεί καθόλου από αυτό....  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον και που μπορούμε να τα βρούμε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην ανοίγω καινούρια θέματα θέλω να ενημερώσω τους φίλους που επιθυμούν να σκουρύνουν το νερό τους ότι η πιο αποτελεσματική λύση κατά την γνώμη μου (χωρίς τη χρήση υγρών του εμπορίου),  είναι τα alder cones. Έβαλα 20 κουκουναράκια στο ενυδρείο μου και σκοτείνιασε σε 24 ώρες. Μιλάμε όμως για εμφανέστατη διαφορά, τουλάχιστον 3-4 τόνους πιο σκούρο νερό απο το απλό νερό βιοτοπικού ενυδρείου (όχι φυτεμένου ή αφρικάνικου).....Θα ανεβάσω φωτό σύντομα να δείτε τι εννοώ. Το ph σε 48 ώρες δεν έχει μεταβληθεί καθόλου από αυτό....  

 

Ισχύει αυτό, και στο δικό μου ενυδρείο που είναι αρκετά μικρότερο φτάνουν 10, απλά να ξέρεις ότι με τις αλλαγές νερού το χρώμα αλλάζει και θα πρέπει να συμπληρώνεις/αντικαθιστάς alder cones κάθε φορά, ώστε να διατηρείς τον ίδιο σκούρο τόνο.

 

ενδιαφέρον και που μπορούμε να τα βρούμε αυτά?

 

Εγώ τα παρήγγειλα από ebay.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό, και στο δικό μου ενυδρείο που είναι αρκετά μικρότερο φτάνουν 10, απλά να ξέρεις ότι με τις αλλαγές νερού το χρώμα αλλάζει και θα πρέπει να συμπληρώνεις/αντικαθιστάς alder cones κάθε φορά, ώστε να διατηρείς τον ίδιο σκούρο τόνο.

 

 

Εγώ τα παρήγγειλα από ebay.

Εννοείται αυτό.

 

Και εγώ απο ebay τα πήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά την γνώμη μου για τα sun sun στην είπα όταν βρεθήκαμε. Για μένα ότι καλύτερο υπάρχει στο θέμα του φίλτρου  από όλες τις απόψεις.  Σωστή τιμή, ευκολία στο λύσιμο και στο καθάρισμα, καλή κυκλοφορία νερού, ευχρηστία κτλ. Το 302 το έχω πάρει μεταχειρισμένο από ένα φιλαράκο που δεν θυμάμαι πόσα χρόνια το είχε. Στα δικά μου χέρια είναι κοντά στα τρία χρόνια και δεν μου έχει βγάλει τίποτα.  Το ίδιο και ένα 304 που έχω και αυτό μεταχειρισμένο. Τώρα αυτά που λένε για κατανάλωση, ποιότητα πλαστικών κτλ τα θεωρώ μπούρδες, για να μην το πω χειρότερα…..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...