Jump to content

Εχω Μια Απορια?


Recommended Posts

Σε πολλα θεματα και ιδιως στο γλυκο, εχουν γινει αναφορες και διαφωνιες ( τσακωμοι ) για τα λιτρα του χ ειδος ψαριου.

Στο θαλασσινο δεν εχω δει κανεναν μα κανεναν να διαφωνει γι αυτο.

Αυτα τα ψαρια, για τον Α η Β λογο ζουν σε μεγαλυτερο ογκο νερου και οχι σε ποταμια η λιμνες οπως του γλυκου.

ΑΠΟΡΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα ντε;;;;; Την ίδια απορία είχα κι εγω σημερα ρε Δημήτρη, μέσα στο μυαλο μου είσαι. Μάλιστα έχω διαπιστώσει οτι γενικά τα θέματα που καταλήγουν σε "καυγάδες" και παρεξηγήσεις, αφορούν το γλυκό νερό.

.....Δικέ μου, είμαστε πολύ εκρηκτικοί τύποι εμείς τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Λογο του μεγαλου μεγεθους ενος θαλασσινου ψαριου καποια λιτρα θεωρουνται απαραιτητα, επισης πολλα θαλλασινα ψαρια δεν πανε ουτε σε ζευγαρι, επισης καποια δεν πανε ακομα και εαν ειναι απ την ιδια οικογενεια(τους συγγενοις δεν τους διαλεγεις :P ) ασχετα τα λιτρα....

Καποια ψαρια τωρα που βαζουμε και ξερουμε οτι θα γινουν μεγαλα ειτε θα δωθουν καποια στιγμη ειτε θα παμε σε μεγαλητερο ενυδρειο....

Αααα και ειμαστε ηρεμοι τυποι εμεις :P

Αντε πηγαιντε ριχτε το ph σας ή κλαδευστε ή οτι κανετε τελος παντων :D

Υγ: εσεις εισαστε ομως πιο γλυκοι ανθρωποι :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε, λες "Καποια ψαρια τωρα που βαζουμε και ξερουμε οτι θα γινουν μεγαλα ειτε θα δωθουν καποια στιγμη ειτε θα παμε σε μεγαλητερο ενυδρειο...."

..... Εδώ ειναι το θέμα. Ξέρεις οτι ο άλλος θαλασσινός έχει βάλει στο ενυδρειο του ψάρια που γίνονται μεγάλα και κάποια στιγμή θα τα μεταφέρει και δε το κάνεις θέμα ενω εμείς ενω το ξέρουμε ή μας ενημερώνει τέλος πάντων, τον πλακώνουμε στα μπινελίκια και του λέμε να τα παει πίσω στο μαγαζί.., χθες!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Λογο του μεγαλου μεγεθους ενος θαλασσινου ψαριου καποια λιτρα θεωρουνται απαραιτητα, επισης πολλα θαλλασινα ψαρια δεν πανε ουτε σε ζευγαρι, επισης καποια δεν πανε ακομα και εαν ειναι απ την ιδια οικογενεια(τους συγγενοις δεν τους διαλεγεις :P ) ασχετα τα λιτρα....

Καποια ψαρια τωρα που βαζουμε και ξερουμε οτι θα γινουν μεγαλα ειτε θα δωθουν καποια στιγμη ειτε θα παμε σε μεγαλητερο ενυδρειο....

Αααα και ειμαστε ηρεμοι τυποι εμεις :P

Αντε πηγαιντε ριχτε το ph σας ή κλαδευστε ή οτι κανετε τελος παντων :D

Υγ: εσεις εισαστε ομως πιο γλυκοι ανθρωποι :)

Αυτο το γνωριζει ο καθενας η τον αποτρεπεται απο την αρχη να το βαλει και υπαρχει διαφωνεια μεταξυ των μελων?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω πανω σε αυτο, μηπως να γινεται λιιιγο πιο ελαστικοι;;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω πανω σε αυτο, μηπως να γινεται λιιιγο πιο ελαστικοι;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το γνωριζει ο καθενας η τον αποτρεπεται απο την αρχη να το βαλει και υπαρχει διαφωνεια μεταξυ των μελων?

Ενημερωνεται το καθε μελος οταν ειτε πριν ειτε μετα την εισαγωγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... ΔΕΝ ξέρω αν συμφωνώ με αυτό που έγραψες... η αλήθεια είναι ότι... ΔΕΝ παρακολουθώ τι γίνεται στα θαλασσινά.

Μου έχει τύχει περίπτωση (το ανέφερα σε δικό μου θέμα και πιστεύω θα το διαβάσεις) με άτομο εκτός forum... να θέλει να βάλει sohal σε 250λιτρο.

Εγώ είμαι πάντα της υπερβολής (για συγκεκριμένο λόγο)... αλλά αυτός θεωρώ ήταν των άκρων.

Περιμένω και την άποψη... των "αλμυρών".-

Link to comment
Share on other sites

Σοχαλ σε 250 δυσκολο και εαν μπει δεν θα το χαρη το μελος, αυτο γιατι μεγαλωσει το ψαρι και παει να δειξη τα χρωματα του και την συμπερηφορα του θα πρεπει να βγει, ειναι και ενα ακριβο ψαρακι που δεν λεει μετα να τρεχεις για θεραπειες που απλα θα καθυστερησουν καταστασης οπως την απομακρυνση του...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όλο το θέμα ξεκινάει από το πόσο εύκολα παίρνει κάποιος ένα ψάρι γλυκού νερού, μια γυάλα, ένα ενυδρείο.

Μέχρι και σε πανηγύρια δίνουν μονομάχους, χρυσόψαρα, πλατυ..

Το κόστος είναι πιο βατό, άρα το προϊόν είναι πιο ευκολοπούλητο. Δεν ξέρω αν πετύχατε κανένα να έχει κλόουν σε γυάλα :-P

Μερικοί συνήθεις ύποπτοι τα χρυσόψαρα, οι γλύφτες και τα καρχαριάκια κάθε είδους..

Πιστεύω ότι εξ ορισμού δηλαδή υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια λάθους. Ενώ πιστεύω στο θαλασσινό είναι λιγότεροι αυτοί που πάνε με κλειστά μάτια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... ΔΕΝ ξέρω αν συμφωνώ με αυτό που έγραψες... η αλήθεια είναι ότι... ΔΕΝ παρακολουθώ τι γίνεται στα θαλασσινά.

Μου έχει τύχει περίπτωση (το ανέφερα σε δικό μου θέμα και πιστεύω θα το διαβάσεις) με άτομο εκτός forum... να θέλει να βάλει sohal σε 250λιτρο.

Εγώ είμαι πάντα της υπερβολής (για συγκεκριμένο λόγο)... αλλά αυτός θεωρώ ήταν των άκρων.

Περιμένω και την άποψη... των "αλμυρών".-

Νικο δεν ζητησα να διαφωνησει η να συμφωνησει κανεις.

Θελω απλα να μου ληθη αυτη η απορια γενικος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω πανω σε αυτο, μηπως να γινεται λιιιγο πιο ελαστικοι;;

Θα σου μιλήσω για τον δικό μου... τομέα: τα χρυσόψαρα. Είναι γνωστό ότι τα χρυσόψαρα που μπαίνουν σε λίγα λίτρα, παθαίνουν νανισμό. Αν πάρεις ένα χρυσόψαρο και το βάλεις σε πολύ λίτρα λίτρα, πως θα τον προλάβεις τον νανισμό; Γιατί αν βλέπεις ότι το ψάρι δε μεγαλώνει και έχει ήδη πάθει νανισμό δεν ξέρω αν αυτό είναι αναστρέψιμο, δηλαδή αν το βάλεις στα σωστά λίτρα ξαφνικά να αρχίσει να μεγαλώνει. (μόλις είδα ότι έγραψα μία δική μου απορία) :D

Επίσης υπάρχει και κάτι άλλο. Ένας αρχάριος που βάζει ψάρια σε ακατάλληλα λίτρα με την προοπτική να τα μεγαλώσει μελλοντικά, μερικές φορές "βολεύεται" αφού βλέπει ότι "όλα πάνε καλά" και μόλις αρχίσουν τα προβλήματα, κάποια εκ των οποίων μη αναστρέψιμα, τότε τρέχει και δε φτάνει.

Ίσως οι θαλασσινοί να είστε πιο... συνειδητοποιημένοι να το πω; Έχω την εντύπωση ότι στο θαλασσινό βλέπω μία μεγαλύτερη "ωριμότητα" στη συμπεριφορά και τη νοοτροπία των χομπιστών και οι λόγοι νομίζω είναι ότι αυτοί που έγραψε ο jpavly με τον οποίο συμφωνώ. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό υπάρχουν γιατί απλά ένα μεγάλο ποσοστό χομπιστων καλός ή κακός αρχίζει το χόμπι από το γλυκό, σπάνιοι είναι οι χομπιστες που αρχίζουν αμέσως από το θαλασσινό. Με απλά λόγια για την πλειοψηφία των χομπιστων το γλυκό είναι το έναυσμα και η αρχή στον μαγικό κόσμο των ενυδρείων και δυστυχώς πόλοι μετά κυριολεκτικά σνομπάρουν το γλυκό θεωρώντας του κατώτερο ενώ ξεχνούν από που άρχισαν.

Αρχίζοντας λοιπόν από το γλυκό πολλές φορές ο χομπιστας δίνει βάσει σε θεωρίες που ανέπτυξαν οι πετσοπαδες, η σε θεωρίες που άκουσε από απαρχαιμένους χομπιστες, ή σε θεωρίες που απέκτησε μόνος του κλεισμένος σε ένα καβούκι. Στην πορεία συντηρεί της λανθασμένες θεωρίες, σε κάποια φάση αποφασίζει να μπει σε ένα φόρουμ και εκεί αρχίζουν όλα. Αν είναι άτομο που δύσκολα αλλάζει γνώμη έρχεται σε σύγκρουσή με τους υπόλοιπους , αντιθέτως υπάρχουν και άτομα που δέχονται της συμβουλές και αλλάζουν της λανθασμένες συνήθισες τους.

Εν ολίγης δεν είναι δυνατών να υπάρχουν διαφωνίες για τα λίτρα γιατί αυτά είναι στάνταρ λίγο πολύ και το κάθε ψάρι πάντοτε σε συνδυασμό με το περιβάλλον που του προσφέρουμε. Αυτός που διαφωνεί συνήθως διαφωνεί γιατί δεν ξέρει και πιστεύει ότι έχει δίκαιο, αυτό δεν είναι μεμπτό αντιθέτω είναι θεμιτό.

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή κάποιον χομπιστων στης λανθασμένες απόψεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό υπάρχουν γιατί απλά ένα μεγάλο ποσοστό χομπιστων καλός ή κακός αρχίζει το χόμπι από το γλυκό, σπάνιοι είναι οι χομπιστες που αρχίζουν αμέσως από το θαλασσινό. Με απλά λόγια για την πλειοψηφία των χομπιστων το γλυκό είναι το έναυσμα και η αρχή στον μαγικό κόσμο των ενυδρείων και δυστυχώς πόλοι μετά κυριολεκτικά σνομπάρουν το γλυκό θεωρώντας του κατώτερο ενώ ξεχνούν από που άρχισαν.

Αρχίζοντας λοιπόν από το γλυκό πολλές φορές ο χομπιστας δίνει βάσει σε θεωρίες που ανέπτυξαν οι πετσοπαδες, η σε θεωρίες που άκουσε από απαρχαιμένους χομπιστες, ή σε θεωρίες που απέκτησε μόνος του κλεισμένος σε ένα καβούκι. Στην πορεία συντηρεί της λανθασμένες θεωρίες, σε κάποια φάση αποφασίζει να μπει σε ένα φόρουμ και εκεί αρχίζουν όλα. Αν είναι άτομο που δύσκολα αλλάζει γνώμη έρχεται σε σύγκρουσή με τους υπόλοιπους , αντιθέτως υπάρχουν και άτομα που δέχονται της συμβουλές και αλλάζουν της λανθασμένες συνήθισες τους.

Εν ολίγης δεν είναι δυνατών να υπάρχουν διαφωνίες για τα λίτρα γιατί αυτά είναι στάνταρ λίγο πολύ και το κάθε ψάρι πάντοτε σε συνδυασμό με το περιβάλλον που του προσφέρουμε. Αυτός που διαφωνεί συνήθως διαφωνεί γιατί δεν ξέρει και πιστεύει ότι έχει δίκαιο, αυτό δεν είναι μεμπτό αντιθέτω είναι θεμιτό.

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή κάποιον χομπιστων στης λανθασμένες απόψεις.

Χρηστο ειναι στανταρ οταν βαζεις δυο κλοουν σε 30 λιτρα με ενα βραχο?

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε, λες "Καποια ψαρια τωρα που βαζουμε και ξερουμε οτι θα γινουν μεγαλα ειτε θα δωθουν καποια στιγμη ειτε θα παμε σε μεγαλητερο ενυδρειο...."

..... Εδώ ειναι το θέμα. Ξέρεις οτι ο άλλος θαλασσινός έχει βάλει στο ενυδρειο του ψάρια που γίνονται μεγάλα και κάποια στιγμή θα τα μεταφέρει και δε το κάνεις θέμα ενω εμείς ενω το ξέρουμε ή μας ενημερώνει τέλος πάντων, τον πλακώνουμε στα μπινελίκια και του λέμε να τα παει πίσω στο μαγαζί.., χθες!

εισαι σκληρος χαχαχαχα μην ξεχνας οτι χομπι κανουμε.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εισαι σκληρος χαχαχαχα μην ξεχνας οτι χομπι κανουμε.

Νικο γιατι ειναι σκληρος? Γιατι αυτο που αναφερει ειναι η πραγματικοτητα?

Ναι οντως χομπι κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλα θεματα και ιδιως στο γλυκο, εχουν γινει αναφορες και διαφωνιες ( τσακωμοι ) για τα λιτρα του χ ειδος ψαριου.

Στο θαλασσινο δεν εχω δει κανεναν μα κανεναν να διαφωνει γι αυτο.

Αυτα τα ψαρια, για τον Α η Β λογο ζουν σε μεγαλυτερο ογκο νερου και οχι σε ποταμια η λιμνες οπως του γλυκου.

ΑΠΟΡΙΑ!

καλησπερα Δημητρη.

μην εισαι τοσο απολυτος.αν δεις σε θεματα θαλασσινου πολλοι εμπειροι χομπιστες

σχολιαζουν λαθος ψαροσυνθεσεις η ψαρια <<ακαταλληλα>> για συγκεκριμενα λιτρα

που εχει καποιος.γενικα παντως αν δεις τι λιτρα προτεινουν τα <<ειδικα>> site,αν εξαιρεσεις

ορισμενα μικροψαρα,με τα ενυδρεια που εχουμε σχεδον ολοι δεν επρεπε να βαζουμε ουτε λεπι

οχι ψαρι.

οποτε υπαρχει,φανταζομαι,μια <<ελαστικοτητα>>.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ειναι στανταρ οταν βαζεις δυο κλοουν σε 30 λιτρα με ενα βραχο?

...όχι βέβαια δεν είναι στάνταρ, απλά κάποιοι με το έτσι θέλω αποφάσισαν να τα κάνουν στάνταρ.

Επειδή γενικά με το έτσι θέλω ο κάθε ένας δημιουργεί τα δικά του στάνταρ δεν πάει να πει ότι θα καταργήσουμε τα πραγματικά.

Μπορεί κάποιος να θέλει να πιστεύει ότι 1+1=3 δικαίωμα του είναι, αλλά όσο και να το πιστεύει δεν μπορεί να αλλάξει την αλήθεια. Στο τέλος με αυτήν την λάθος πρόσθεση θα βγει χαμένος.

Έτσι και με τα ψάρια στο τέλος θα βγει χαμένος με την μόνη διαφορά ότι παίζει με ζωντανούς οργανισμούς.

Αυτός αν χαση το ψάρι του ποτε δεν θα παραδεχτι τον λόγο για τον οποιο χάθηκε αλλα θα βρεί μια αλλη δικαιολογία.

Ο κλόουν σε 30 λίτρα δεν μπορεί να φτάσει τα 30-40 εκατοστά και μια ηλικία που να ξεπερνά τα 20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό οι χομπίστες νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα .

Είναι πολύ εύκολο να το καταλάβουμε απ το τρόπο που γράφουν οι νέοι όταν αντιμετωπίσουν ενα πρόβλημα με τη κλασική εισαγωγή : " έχω κάνει τα πάντα ...... " .

Και μόλις αντιμετωπίσουν το πρόβλημα και το λύσουν νομίζουν οτι πλέον ..... ξέρουν .... και .... " ξεχνούν " το μάστορα τους !!!

Οι θαλασσινοί έχοντας ξεκινήσει απ το γλυκό έχουν ψιλιαστεί οτι το νερό , πόσο μάλλον η θάλασσα έχει πολλές παραμέτρους και μπορεί κάτι να τους ξεφεύγει και να μη το ξέρουν . Μέσα σε αυτή την άβυσσο της θάλασσας αναγκάζονται να είναι πιό ..... προσεκτικοί .

Αυτή είναι η δικιά μου η άποψη .

Χρήστο , για άλλον Κλόουν λένε !!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νικο γιατι ειναι σκληρος? Γιατι αυτο που αναφερει ειναι η πραγματικοτητα?

Ναι οντως χομπι κανουμε!

Δημητρη ολοι λεμε την αποψει μας απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει στο ενυδρειο του και τονιζο οτι (χομπι) κανουμε και αυτο σημαινει πολλα.
Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό οι χομπίστες νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα .

Είναι πολύ εύκολο να το καταλάβουμε απ το τρόπο που γράφουν οι νέοι όταν αντιμετωπίσουν ενα πρόβλημα με τη κλασική εισαγωγή : " έχω κάνει τα πάντα ...... " .

Και μόλις αντιμετωπίσουν το πρόβλημα και το λύσουν νομίζουν οτι πλέον ..... ξέρουν .... και .... " ξεχνούν " το μάστορα τους !!!

Οι θαλασσινοί έχοντας ξεκινήσει απ το γλυκό έχουν ψιλιαστεί οτι το νερό , πόσο μάλλον η θάλασσα έχει πολλές παραμέτρους και μπορεί κάτι να τους ξεφεύγει και να μη το ξέρουν . Μέσα σε αυτή την άβυσσο της θάλασσας αναγκάζονται να είναι πιό ..... προσεκτικοί .

Αυτή είναι η δικιά μου η άποψη .

Χρήστο , για άλλον Κλόουν λένε !!

συνφωνω σε ολα αλλα ποιο πολυ σε αυτο που εχω τονισει που γραφεις Σταματη!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ολοι λεμε την αποψει μας απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει στο ενυδρειο του και τονιζο οτι (χομπι) κανουμε και αυτο σημαινει πολλα.

Αυτο ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό οι χομπίστες νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα .

Είναι πολύ εύκολο να το καταλάβουμε απ το τρόπο που γράφουν οι νέοι όταν αντιμετωπίσουν ενα πρόβλημα με τη κλασική εισαγωγή : " έχω κάνει τα πάντα ...... " .

Και μόλις αντιμετωπίσουν το πρόβλημα και το λύσουν νομίζουν οτι πλέον ..... ξέρουν .... και .... " ξεχνούν " το μάστορα τους !!!

Οι θαλασσινοί έχοντας ξεκινήσει απ το γλυκό έχουν ψιλιαστεί οτι το νερό , πόσο μάλλον η θάλασσα έχει πολλές παραμέτρους και μπορεί κάτι να τους ξεφεύγει και να μη το ξέρουν . Μέσα σε αυτή την άβυσσο της θάλασσας αναγκάζονται να είναι πιό ..... προσεκτικοί .

Αυτή είναι η δικιά μου η άποψη .

Χρήστο , για άλλον Κλόουν λένε !!

Αυτο γιατι δεν γινεται στο γλυκο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γιατι δεν γινεται στο γλυκο?

γιατι πολυ απλά απο αυτο ξεκινάνε και μετα οταν κάνουν θαλασσινό εχουν μάθει απο τα λάθη τους αλλα εχουν πλεον μπει στην νοοτροπία κατσε να διαβάσω κατι πριν το ξεκινησω!!!!ειναι πολλα τα παραδείγματα που απο γλυκο πήγαν στο θαλασσινό αφου πρωτα του έριχναν κρυφές και πονηρές ματιές!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...