Jump to content

Εχω Μια Απορια?


Recommended Posts

Διότι δεν ξέρουν και νομίζουν οτι νερό ψάρι και φαΐ είναι όλο το χόμπι .

Μόλις μάθουν απο έναν άλλο και τις μπουρμπουλήθρες , αρχίζουν να νιώθουν γνώστες του αντικειμένου .

Δεν έχεις πετύχει να λές σε κάποιον οτι έχεις ενυδρείο και αυτος που δεν έχει να σε συμβουλεύει να βάλεις μπουρμπουλήθρες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο γιατι δεν γινεται στο γλυκο?

Επισεις Δημητρη ειναι και ακριβοτερο απο το γλυκο ,ειναι και αυτος ενα λογος.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισεις Δημητρη ειναι και ακριβοτερο απο το γλυκο ,ειναι και αυτος ενα λογος.

Θέλεις να πεις οτι τα ακριβά ψαράκια κερδίζουν και το σεβασμό μας ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισεις Δημητρη ειναι και ακριβοτερο απο το γλυκο ,ειναι και αυτος ενα λογος.

Ειναι ακριβοτερο να πεις στον αλλο οτι το ψαρι αυτο δεν κανει για τα λιτρα σου θες μεγαλυτερο ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις οτι τα ακριβά ψαράκια κερδίζουν και το σεβασμό μας ! ;)

οχι απεναντιας εννοω την τσεπη μας και ποσο θα μας πονεσει οταν χανετε ενα 40 50 60 ευρω και ετσι σε αναγκασει ο(πονος) να γινεις πιο προσεκτικος .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβοτερο να πεις στον αλλο οτι το ψαρι αυτο δεν κανει για τα λιτρα σου θες μεγαλυτερο ενυδρειο?

δεν διαφονουμε οι συμβουλες δινονται και πρεπει να δινονται απο ανθρωπους γνωστες με επειχηρηματα και οχι μονο.Τωρα ο καθενας αποφασιζει τι θα ακουσει και πως θα το εφαρμοσει Υπαρχουν περιπτωσεις που απαντησεις παρθηκαν και γνωμες και τις εξελιξαν και τις πηγανε 1 βημα μπροστα.Δεν υπαρχει 100% απαντηση για καποιο θεμα.Σημερα που μιλαμε.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφονουμε οι συμβουλες δινονται και πρεπει να δινονται απο ανθρωπους γνωστες με επειχηρηματα και οχι μονο.Τωρα ο καθενας αποφασιζει τι θα ακουσει και πως θα το εφαρμοσει Υπαρχουν περιπτωσεις που απαντησεις παρθηκαν και γνωμες και τις εξελιξαν και τις πηγανε 1 βημα μπροστα.Δεν υπαρχει 100% απαντηση για καποιο θεμα.Σημερα που μιλαμε.

Σε αυτο με βρισκεις απολυτος συμφωνο.

Η απορια μου ομως παραμενει!

Link to comment
Share on other sites

Οι αλμυροι δεν τσακωνονται για τα λιτρα Δημητρη, τσακωνονται για αλλα θεματα, οπως τα κοραλλια τους! Μην κατηγορεις τον εαυτο σου, η τους γλυκους, ή οτιδηποτε αλλο. Οι αντιλογιες υπαρχουν παντου και το ιδιο και τα πνευματα τους! Και μην προσπαθεις να κανεις το ειρηνοποιο. Δεν χρειαζεται. Μεσα απο τις αντιλογιες και τις αντιπαραθεσεις καμια φορα βγαινουν και χρησιμα συμπερασματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο με βρισκεις απολυτος συμφωνο.

Η απορια μου ομως παραμενει!

γιατί να σου μένει η απορία;

δόθηκα από πολλά παιδιά όμορφες και λογικές απαντήσεις.

Στα ζουμάρω όλα όσα ειπώθηκαν σε λίγες προτάσεις.

Το γλυκό ενυδρείο είναι το level 1, το απλό ενυδρείο με τα φτηνά ψάρια και διακοσμητικά που και να τα χάσεις δεν έχασες και καμιά περιουσία ενώ συνάμα η γνώσεις σου είναι μικρές και η πράξεις σου επιρρεπείς σε λάθει ενώ έχεις την ψευδαίσθηση ότι ξέρεις αρκετά. Όλα αυτά δημιουργούν της γνωστές εντάσεις σε όλους τους τομή.

Τώρα όταν πας στο level 2 που περιλαμβάνει το θαλασσινό και το εξειδικευμένο γλυκό είσαι άκρος προσεκτικός από της γκάφες που έκανες στο level 1 και δεν θες να χαρακτηριστείς ανίδεος, άσχετο, κτλ. Επίσης έχεις απόκτηση γνώσεις και εμπειρία που σε προστατεύουν από περαιτέρω λάθει, συν αυτό το στήσιμο αυτών των ενυδρείων είναι ακριβό και όσο να είναι η κάθε αποτυχία εκτός ότι σε στεναχωρεί ότι έχασες ένα οργανισμό τσούζει και στην τσέπη, άσε που μπορεί να γκρινιάζει και ο σύντροφος :)

Αυτή η ωριμότητα και η προσοχή είναι λογικό μετά να μην δημιουργεί την πληθώρα των εντάσεων που δημιουργούν η χομπιστες στο Level 1.

Πάντως και το Level 2 έτσι τους τζαναμπετιές τους αν και λιγότεροι πάντως τους έχει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι αλμυροι δεν τσακωνονται για τα λιτρα Δημητρη, τσακωνονται για αλλα θεματα, οπως τα κοραλλια τους! Μην κατηγορεις τον εαυτο σου, η τους γλυκους, ή οτιδηποτε αλλο. Οι αντιλογιες υπαρχουν παντου και το ιδιο και τα πνευματα τους! Και μην προσπαθεις να κανεις το ειρηνοποιο. Δεν χρειαζεται. Μεσα απο τις αντιλογιες και τις αντιπαραθεσεις καμια φορα βγαινουν και χρησιμα συμπερασματα!

Δεν προσπαθω τιποτα και ουτε θελω να τον κανω.

Για την πρωτη επισημανση θελω να μαθω!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μου τις απαντησεις των παιδιων τις διαβασα και τις καταλαβα.

Αυτο που λεω ειναι το εξης:

Αν πω να βαλω 2 κλοουν ( νεμο ) σε 30 λιτρα ειναι ενταξει και κανεις δεν θα πει βαλτους σε μεγαλυτερο.

Ενω αν πω θα βαλω 2 μολυ σε 30 λιτρα θα γινει το αντιθετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις οτι τα ακριβά ψαράκια κερδίζουν και το σεβασμό μας ! ;)

Δυστυχώς έτσι δεν είναι;

Δεν χρησιμοποιούν μερικοί τα χρυσόψαρα για το στρώσιμο;

(το χαβά μου εγώ με τα χρυσόψαρα :D)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλιροι ο νανισμος δεν ειναι αναστρεψιμος δυστηχος, αυτο και με προσωπικη εμπειρια...

Οπως αρκετοι ειπανε, εχουμε και εμεις τις αντιπαραθεσεις μας, αλλα κανουμε πισω πιο ευκολα και βρησκουμε την μεση λυση, εαν ο αλλος δεν θελει να ακουση οκ... :)

Το κοστος γενικοτερα του θαλασσινου παιζει μεγαλο ρολο γιατι οσο ανεβαινουν τα λιτρα ανεβει επικυνδηνα και το ποσο που χρειαζεται...

Δημητρη αναλογα πια κλοουν θα βαλεις στα 30 λιτρα, ποσος θα ειναι ο βραχος, τι αλλαγες θα κανεις, τι σχεδια εχεις για το μελλον(αναβαθμισει κτλπ)... Οπως βλεπεις υπαρχουν πολυ παραμετρη ακομα και πανω σε αυτο....

Σεναριο: 2 οσελαρις σε 30λ. με 3 κιλα βραχο, εβδαδιαιες αλλαγες νερου και προσοχη στο ταισμα θα ειναι μια χαρα, χωραει και μια γραιδα μπορω να σου πω και εαν εχει ενα φωτιστηκακι της προκοπης βαζεις και ενα-δυο μανηταρακια για να σπαει η "ξεραηλα"...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε, τα ιδια υπαρχουν και στο θαλλασινο απλα με αλλο πρόσωπο. Εμεις μπορει να μην τσακονωμαστε για τα ψαρια, κύριος γιατι απο την πρωτη μερα του aquazone εχουμε περασει τη σωστη γραμμη οταν έρχεται στα ζωντανα και επισης μερικές λαθος επιλογες απλα κοστίζουν αρκετα και αν την εχεις πατήσει μια, δεν το ξανακάνεις ευκολα.

Εκει που γινεται ο χαμός στο θαλλασινο ειναι στα κοραλια. Σημείο των καιρών ειναι κάποιος αριθμός χομπιστων που μεχρι χτες δεν ειχαν κρατήσει ουτε πολύποδα, να κρατάνε κοραλια για 3 μηνες σε μια κατασταση ζω αλλα οχι καλα, και νομίζουνε οτι έχουνε πιάσει το παπά απο τα γενιά και το παίζουνε γκουρού και ειδήμονες. Απο τετοια αλλο τιποτα.

Μαλιστα ειναι τοσο καλοί, που σε 6 μηνες ασχολίας, ειναι καλύτεροι απο εσενα που εχεις ασχοληθεί 10 χρονια. Γιατι; Γιατι αυτοί ειναι καλύτεροι βρε αδελφέ. Εχουν αλλα γονίδιά και τα "πιάνουν" καλυτερα. Τώρα αν αυτο περιλαμβάνει Photoshop (ναι παιδια, ω ναι!!!!), αγορα ίδιων ζωντανών αλλα σε μεγαλυτερο μέγεθος για να αντικαταστήσουν το παλιο που μας άφησε χρόνους και την αλλη μερα της αλλαγής φωτο σε φορουμ για να δείξουν "ποσο" μεγάλωσε. Ή ακομα και αλλαγή γωνίας λήψης της φωτογραφίας για να μην φανεί οτι το "τάδε" κοράλι που διαφήμιζαν πριν μας εχει αφήσει χρόνους... και πολλα αλλα, όρεξη να εχουμε να γράφουμε.

Ολα αυτα υπαρχουν στο θαλλασινο κομματι αλλα φαινετε η διαφορα αμεσα μονο στους γνωστές και οι άλλοι νομίζουν οτι βλέπουν το πυρηνικό ενυδρειο..

Παντού λοιπον υπαρχουν αυτα απλα αλλάζουν επίπεδο οι "μπλόφες". Ο σωστός χομπίστας ειναι σωστός ειτε στο 20 λιτρα μονομάχο-ενυδρειο του, ειτε σε θαλλασινο τόνου η σε δισκαδικο δυο τόνων.

Ο άνθρωπος δεν αλλάζει, απλα βελτιώνει αυτο που ειναι σε ολους τους τομείς. Ειναι καλος χομπίστας στο να διατηρεί σωστα αυτο που φιλοξενεί; Θα γινει καλυτερος. Ειναι καλος στο να κρύβει και να κοροϊδεύει για το τι πραγματικα εχει; Θα γινει καλυτερος σε αυτο.

Τα συμπεράσματα δικα σας. Καλημέρα :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε, τα ιδια υπαρχουν και στο θαλλασινο απλα με αλλο πρόσωπο. Εμεις μπορει να μην τσακονωμαστε για τα ψαρια, κύριος γιατι απο την πρωτη μερα του aquazone εχουμε περασει τη σωστη γραμμη οταν έρχεται στα ζωντανα και επισης μερικές λαθος επιλογες απλα κοστίζουν αρκετα και αν την εχεις πατήσει μια, δεν το ξανακάνεις ευκολα.

Εκει που γινεται ο χαμός στο θαλλασινο ειναι στα κοραλια. Σημείο των καιρών ειναι κάποιος αριθμός χομπιστων που μεχρι χτες δεν ειχαν κρατήσει ουτε πολύποδα, να κρατάνε κοραλια για 3 μηνες σε μια κατασταση ζω αλλα οχι καλα, και νομίζουνε οτι έχουνε πιάσει το παπά απο τα γενιά και το παίζουνε γκουρού και ειδήμονες. Απο τετοια αλλο τιποτα.

Μαλιστα ειναι τοσο καλοί, που σε 6 μηνες ασχολίας, ειναι καλύτεροι απο εσενα που εχεις ασχοληθεί 10 χρονια. Γιατι; Γιατι αυτοί ειναι καλύτεροι βρε αδελφέ. Εχουν αλλα γονίδιά και τα "πιάνουν" καλυτερα. Τώρα αν αυτο περιλαμβάνει Photoshop (ναι παιδια, ω ναι!!!!), αγορα ίδιων ζωντανών αλλα σε μεγαλυτερο μέγεθος για να αντικαταστήσουν το παλιο που μας άφησε χρόνους και την αλλη μερα της αλλαγής φωτο σε φορουμ για να δείξουν "ποσο" μεγάλωσε. Ή ακομα και αλλαγή γωνίας λήψης της φωτογραφίας για να μην φανεί οτι το "τάδε" κοράλι που διαφήμιζαν πριν μας εχει αφήσει χρόνους... και πολλα αλλα, όρεξη να εχουμε να γράφουμε.

Ολα αυτα υπαρχουν στο θαλλασινο κομματι αλλα φαινετε η διαφορα αμεσα μονο στους γνωστές και οι άλλοι νομίζουν οτι βλέπουν το πυρηνικό ενυδρειο..

Παντού λοιπον υπαρχουν αυτα απλα αλλάζουν επίπεδο οι "μπλόφες". Ο σωστός χομπίστας ειναι σωστός ειτε στο 20 λιτρα μονομάχο-ενυδρειο του, ειτε σε θαλλασινο τόνου η σε δισκαδικο δυο τόνων.

Ο άνθρωπος δεν αλλάζει, απλα βελτιώνει αυτο που ειναι σε ολους τους τομείς. Ειναι καλος χομπίστας στο να διατηρεί σωστα αυτο που φιλοξενεί; Θα γινει καλυτερος. Ειναι καλος στο να κρύβει και να κοροϊδεύει για το τι πραγματικα εχει; Θα γινει καλυτερος σε αυτο.

Τα συμπεράσματα δικα σας. Καλημέρα :)

Με το photoshop πραγματικα με κουφανες!! Εχω ακουσει κι εχω ακουσει αλλα photoshop???? Χαχαχαχαχα... Επος! Παντως συμφωνω απολυτα με τα υπολοιπα απλα προσθετω οτι αυτοι που αναφερεσαι συνηθως ειναι και αυτοι που για τα παντα εχουν να πουν κατι και οσο και να τους μιλας χαλας το σαλιο σου απλα. Εχω γνωρισει τετοιο ατομο και πραγματικα λυπαμαι τα λεφτα του..

Link to comment
Share on other sites

Αρα θελεις να πεις στο θαλασσινο δεν μας ενδιαφερει το κομματι ψαρια ( ποσο μεγαλωνει, σε τη λιτρα θα μπει? ) αλλα τα κοραλια αν πανε καλλα.

ΥΓ. Ειμαι λιγο μπουμπουνας και προσπαθω να καταλαβω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημητρη τι δεν καταλαβαινεις; Και οι θαλασσινοι τσακωνονται αλλα για αλλο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι κάποιος που θα μπει σε ένα πετσοπ και μιας και μπήκε παίρνει και 3 ψάρια (δηλ είναι αδιάβαστος κτλ) θα πάρει γλυκού νερού. Μετά θα αρχίσουν τα προβλήματα, θα μπει να διαβάσει, δεν θα καταλάβει, θα κάνει λογαριασμό, θα ρωτήσει και τελικά αναγκαστικά θα τα ακούσει. Πολύ απλά είμαστε Έλληνες και εκ των υστέρων ενημερωνόμαστε!!!

Έχετε παρατηρήσει ποιο είναι το ψάρι "μαύρο πρόβατο"; Νομίζω θα έχετε παρατηρήσει ότι ο πλέκο είναι μακράν το ψάρι μπελάς! Δεν έχω δει ενυδρείο αδιάβαστου που να μην έχει "γλείφτη" ... και ποτέ δεν ταιριάζει. ΠΟΤΕ όμως

Έγινε επεξεργασία - DEX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει κουβέντα του τύπου "γιατί οι θαλασσινοί δεν έχουν θέμα με τα λίτρα και εμείς έχουμε". Μια χαρά είναι οι παστοί στο θέμα των λίτρων, στο γλυκό είναι το πρόβλημα.

Ένα χαρέμι πλατυ σε 30 λίτρα; Σαφώς και θα τα πάνε μια χαρά τα ψάρια με εδβομαδιαίες αλλαγές νερού και λίγο κερατόφυλλο. Θα ταν καλύτερα αν ήταν σε 50 λίτρα; Σίγουρα, αλλά δεν μπορείς να πηγαίνεις να λες στον άλλο, "τα ψάρια σου δεν κάνουν, βγάλτα!". Τρομάζουμε τον κόσμο ρε παιδιά :D

Άλλο όμως τα πλάτυ και άλλο θέματα με ψάρια που είναι πλήρως ακατάλληλα για ενυδρείο, όπως οι gibbiceps ή οι galaher. Εκεί ναι, να ενημερώσουμε τον άλλο ότι αυτό το ψάρι δεν θα έπρεπε καν να πωλείται.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το θέμα μου δημιουργήθηκε η απορία βέβαια:

Πως έχουμε πρόβλημα στο "2 Gouramis στα 30 λίτρα", ενώ στο "2 Clownfish στα 30 λίτρα" είμαστε μια χαρά;

Είναι οι αλμυροί τέρμα χαλαροί και οι γλυκοί (sic) πιο αυστηροί;

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Καλιροι ο νανισμος δεν ειναι αναστρεψιμος δυστηχος, αυτο και με προσωπικη εμπειρια...

Οπως αρκετοι ειπανε, εχουμε και εμεις τις αντιπαραθεσεις μας, αλλα κανουμε πισω πιο ευκολα και βρησκουμε την μεση λυση, εαν ο αλλος δεν θελει να ακουση οκ... :)

Το κοστος γενικοτερα του θαλασσινου παιζει μεγαλο ρολο γιατι οσο ανεβαινουν τα λιτρα ανεβει επικυνδηνα και το ποσο που χρειαζεται...

Δημητρη αναλογα πια κλοουν θα βαλεις στα 30 λιτρα, ποσος θα ειναι ο βραχος, τι αλλαγες θα κανεις, τι σχεδια εχεις για το μελλον(αναβαθμισει κτλπ)... Οπως βλεπεις υπαρχουν πολυ παραμετρη ακομα και πανω σε αυτο....

Σεναριο: 2 οσελαρις σε 30λ. με 3 κιλα βραχο, εβδαδιαιες αλλαγες νερου και προσοχη στο ταισμα θα ειναι μια χαρα, χωραει και μια γραιδα μπορω να σου πω και εαν εχει ενα φωτιστηκακι της προκοπης βαζεις και ενα-δυο μανηταρακια για να σπαει η "ξεραηλα"...

Αν και ΔΕΝ αμφισβητώ την άποψη σου... επέτρεψε μου να γράψω την προσωπική μου εμπειρία, πάνω σε αυτό.

Σε 60λιτρο ενυδρείο φίλου... ανακάλυψα έναν Pseudacanthicus Leopardus. Το ψάρι ζούσε εκεί για 6 χρόνια και είχε μέγεθος με το ζόρι 7 εκ. Το πήρα και το έβαλα σε ένα δικό μου 400λιτρο... έφτασε τα 18-20 εκ.

Είχα κι εγώ την άποψη ότι... ο νανισμός είναι ΜΗ αναστρέψιμη κατάσταση... αλλά ... αυτό με έβαλε σε σκέψεις (μπορεί να ισχύει... σε ορισμένα μόνο είδη).-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Αν το ζωντανό έχει ακόμα βιολογικά χρόνια ανάπτυξης τότε ναι θα πάρει. Αν έχει κλείσει αυτός ο κύκλος της ανάπτυξης τότε δεν θα συμβεί κάτι. Οτι ήταν να συμβεί έχει συμβεί.

Ωραίο σχόλιο discus fan

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... Discos.

Ξέχασα να γράψω ότι... διαφωνώ (κάθετα και οριζόντια)... σε αυτό που γράφτηκε στο ίδιο post... που σχολίασα...

"Σεναριο: 2 οσελαρις σε 30λ. με 3 κιλα βραχο, εβδαδιαιες αλλαγες νερου και προσοχη στο ταισμα θα ειναι μια χαρα, χωραει και μια γραιδα μπορω να σου πω και εαν εχει ενα φωτιστηκακι της προκοπης βαζεις και ενα-δυο μανηταρακια για να σπαει η "ξεραηλα"...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ΔΕΝ αμφισβητώ την άποψη σου... επέτρεψε μου να γράψω την προσωπική μου εμπειρία, πάνω σε αυτό.

Σε 60λιτρο ενυδρείο φίλου... ανακάλυψα έναν Pseudacanthicus Leopardus. Το ψάρι ζούσε εκεί για 6 χρόνια και είχε μέγεθος με το ζόρι 7 εκ. Το πήρα και το έβαλα σε ένα δικό μου 400λιτρο... έφτασε τα 18-20 εκ.

Είχα κι εγώ την άποψη ότι... ο νανισμός είναι ΜΗ αναστρέψιμη κατάσταση... αλλά ... αυτό με έβαλε σε σκέψεις (μπορεί να ισχύει... σε ορισμένα μόνο είδη).-

Ο νανισμος δεν ειναι μονο το να μηνει "κοντο" το ψαρι αλλα και παραμορφομενο, δηλαδη να καταστραφη η μορφολογια του, εχω δυο χρυσοψαρα που το ενα εχει ενα κλειστρο στο βρανχυο του και το αλλο που επρεπε να ειναι σε φωτο κουιζ τυπου "τι ψαρι ειναι;"....

Συγουρα θα μεγαλωσει μεχρι ενα σημειο, αλλα οτι "ζημια" παθει δεν επανερχεται....

Φιλικα παντα το λεω :) μπορει να κανω και λαθος...

Δημητρη τα οσελαρις γινονται μαξ 8 ποντους περιπου, σε ενα ενυδρειο με τις ρουτηνες που σου ειπα δεν θα υπαρξη καποιο προβλημα, τωρα για τα κοραλλια ειναι αλλο το θεμα γιατι εκει πλεκουμε με χημεια-βιολογια και υπαρχουν πολυ τροποι και μεθοδοι με τα δικα τους υπερ και κατα....

Εαν δεις ποσο μεγαλα γινονται επισης καποια ψαρια θαλασσινου, ποσο ευαισθητα ειναι και σε τι τιμες παιζουν θα δεις οτι ο υποψηφιος κατοχος θα το σκεφτη πολλα καλα και θα φροντισει να καληπτει τις απαιτουμενες συνθηκες για αυτα τα ψαρια...

Θα στο θεσω αλλιως, εαν βαλω εναν δισκο σε ενα ενυδρειο 120 λιτρα θα εχει προβλημα;; Απλα ξεχνα για λιγο οτι δεν παει ενας μονος του για τον Χ Ψ λογο... Μια χαρα θα ειναι και θα γινει ισως τουμπανο, εαν εκει κολλησεις και ενα-δυο μικροψαρα συμβατα με τον δισκο θα υπαρχει προβλημα;; Οχι εαν κανεις τις απαραιτητες αλλαγες νερου και ταιζεις προσχετικα... Εαν μπορεις να παρακολουθησεις την υγεια του ψαριου και ξερεις τι του ληπει και το χρειαζεται εαν αρρωστησει δεν θα εισαι καλημενος;; Μια χαρα θα εισαι, αναλογα το συμβαν παντα!!

Σκεψου οτι καπως ετσι πανε τα θαλασσινα ψαρια, απλα ειναι δυσκολο καποιος να παρει ενα πολυ μεγαλο ψαρι για το μικρο ενυδρειο του και εαν αυτο γινει και πεσει στην αντιληψει μας θα το ενημερωσουμε για το τι πρεπει να κανει για να αποφυγει δυσαρεστες καταστασης στο μελλον....

Στις 8-11 θα τα πουμε και απο κοντα ;)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...