Jump to content

Εχω Μια Απορια?


Recommended Posts

Μη πάμε στη μορφολογία , δεν φαίνετε ο νανισμός απο το αν έχει κλειστό το ένα βράνχιο ή αν είναι στραβός ο σκελετός του .

Περισσότερο έχει να κάνει με τη διατροφή αυτό .

Αλλα , πιστεύω ότι ξεφύγαμε απ το θέμα που νομίζω οτι απαντήθηκε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να συμπληρώσω πάντως ότι... το ψάρι ΔΕΝ είχε κάποια εμφανή σημάδια για δυσμορφίες.

Αν ψάξω και τις φωτογραφίες μου... θα βρω να βάλω για να δείτε.

ΥΓ. Akridas66 (φαντάζομαι σε μένα πήγαινε για τις 8-11)... ελπίζω να τα πούμε. Το θαλασσινό είναι μια "τρέλα" από το 1985... που ΔΕΝ έκανα ποτέ πραγματικότητα (γιατί είμαι της υπερβολής όσο μπορώ... ως προς τον χώρο που τους διαθέτω)... αλλά το απωθημένο υπάρχει ακόμα.

Η αρρώστια μου για... Acanthurus Leucosternon, Acanthurus Hepatus, Chelmon rostratus, Pomacanthus Navarchus, Amphiprion Bicinctus κλπ.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ολους γιατι ολοι ειμαστε μια παρεα που κανουμε απιθανες συζητησεις ειτε μεσω του φορουμ αλλα και πινοντας το καφεδακι μας :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει κουβέντα του τύπου "γιατί οι θαλασσινοί δεν έχουν θέμα με τα λίτρα και εμείς έχουμε". Μια χαρά είναι οι παστοί στο θέμα των λίτρων, στο γλυκό είναι το πρόβλημα.

Ένα χαρέμι πλατυ σε 30 λίτρα; Σαφώς και θα τα πάνε μια χαρά τα ψάρια με εδβομαδιαίες αλλαγές νερού και λίγο κερατόφυλλο. Θα ταν καλύτερα αν ήταν σε 50 λίτρα; Σίγουρα, αλλά δεν μπορείς να πηγαίνεις να λες στον άλλο, "τα ψάρια σου δεν κάνουν, βγάλτα!". Τρομάζουμε τον κόσμο ρε παιδιά :D

Άλλο όμως τα πλάτυ και άλλο θέματα με ψάρια που είναι πλήρως ακατάλληλα για ενυδρείο, όπως οι gibbiceps ή οι galaher. Εκεί ναι, να ενημερώσουμε τον άλλο ότι αυτό το ψάρι δεν θα έπρεπε καν να πωλείται.

:bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

.................

Η αρρώστια μου για... Acanthurus Leucosternon, Acanthurus Hepatus, Chelmon rostratus, Pomacanthus Navarchus, Amphiprion Bicinctus κλπ.-

Κι εσύ Βρούτε !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ Βρούτε !!!

Που θα παει....θα ερεθει η μερα που θα γινεις και εσυ βρουτος σταματη :usd::usd::usd::usd::usd::usd:

Σου αναγνωριζω ομως πως μεχρι τωρα αντιστεκεσαι σθεναρα! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Για μια διαφορετική προσέγγιση του θέματος δεν θα έλεγα όχι .

Αποκλειστικά όμως για να ικανοποιήσω τη περιέργειά μου σε κάτι διαφορετικό απο τα συνηθισμένα .

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μου μη νομιζεις,ανα διαστηματα εχουν γινει αντιστοιχοι "χαμοι" και στο θαλασσινο για τον πιο ασημαντο λογο μεχρι τον πιο σημαντικο.

Τον τελευταιο καιρο ομως δεν ανοιγει μυτη γιατι εχουν μεινει στο χομπυ και στο φορουμ παιδια που αγαπανε το χομπυ και μονο το χομπυ.Οχι το κουτσομπολιο,τα τηλεφωνα,την προβολη τους και τα υπολοιπα,κτλ κτλ....

Οποτε καθε μερα ολο και περισσοτερα παιδια δεν δισταζουν να παρουσιασουν τα ενυδρεια τους η' να εκφερουν τις ενυδρειακες τους αποψεις.

Χωρις να φοβουνται οτι θα γινουν θυματα φωτογραφιων,βιντεο,ειρωνικων σχολιων η' θεμα κουτσομπολιου/θαψιματος με τηλεφωνηματα η' π.μ που μια μερα θα μαθεις κτλ.

Αυτα για να εχεις μια πολυ γενικη εικονα γιατι πια το θαλασσινο ειναι "λαδι" και εχει γινει πραγματικα μια πολυ μεγαλη οικογενεια που μεγαλωνει καθημερινα ολο και περισσοτερο.

Για το θεμα ομως που ρωτας συγκεκριμενα,δεν γινεται κανενας χαμος γενικοτερα γιατι

1.Οπως ειπαν τα παιδια,ο βασικος λογος ειναι το οτι το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Οπως ειπε και ο σταματης πανω κατω,το κοστος αγορας του ψαριου εξαγοραζει και ενα σχετικο σεβασμο πρωτα στη τσεπη σου και κατα συνεπεια αμεσα η' εμμεσα και στο ψαρακι.

Και ειδικα αυτη την εποχη την πρωτη τη σεβομαστε πολυ περισσοτερο σε σχεση με καποια χρονια πριν.

2.Επισης θα μπεις πιο ευκολα στη διαδικασια να το πουλησεις οταν πια εχει μεγαλωσει γιατι πουλωντας το ισως το δωσεις ακομα περισσοτερα χρηματα απ'οτι το αγορασες.

Οποτε και οσοι εχουμε κανει ατοπηματα στα λιτρα μας,μπαινουμε εστω και την υστατη στιγμη στη διαδικασια να διορθωσουμε το λαθος μας.Και συνηθως επειδη εχουμε δεθει με το ψαρακι,προσπαθουμε περισσοτερο να παει σε καταλληλα λιτρα απ'οτι την μερα που το αγορασαμε για τον εαυτο μας.

Τωρα προσωπικα πολλες φορες εχω ενστασεις με τα λιτρα για τα οποια αγοραζουμε καποια ψαρακια με χαρακτηριστικοτερο ως γενικη κατεθυνση τα Tang.

Θα προσπαθησω να πω την αντιθετη αποψη μου χωρις να προσπαθω να πεισω εκεινον που το αγορασε οτι εκανε λαθος,αλλα πιο πολυ αυτον που το διαβαζει και δεν εχει κανει ακομα αντιστοιχη αγορα.

Στην τελικη οτι και να μου λες εσυ,αν θελω το αγοραζω και δεν λεω και κουβεντα(το κανω γαργαρα,λαικα),οποτε δεν εχει νοημα να γινεις κακος προσπαθωντας να μπεις στο σπιτι και στο ενυδρειο του αλλου.

Στην τελικη αν θελω να γινω ρομπεν των δασων καλυτερα να παω να ανοιξω κανενα πηγαδι για παιδακια που διψανε παρα να πεισω καποιον οτι το ψαρακι του δεν κανει γι'αυτα τα λιτρα.

Δεν βρισκω το λογο να τσακωθω γι'αυτο.Τσεπη του,ενυδρειο του,στεναχωρια του...τωρα για το ψαρακι ειναι μεγαλη συζητηση και αλλο θεμα,που το εχουμε συζητησει πολλεεεεες μα πολλεεεεες φορες και ολοι εχουμε καταληξει πανω κατω στο ιδιο συμπερασμα.

Αυτα που λες και απο μενα :usd:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια μερα Μιχαλη ολοι θα γινουν παστοι(οπως μας λεει η Αστρα) και μετα θα εξουσιασουμε τον κοσμο!!!!(σε φαση Pinky and Brain)....

Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααααα!!!!!!(Σατανικο γελιο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια μερα Μιχαλη ολοι θα γινουν παστοι(οπως μας λεει η Αστρα) και μετα θα εξουσιασουμε τον κοσμο!!!!(σε φαση Pinky and Brain)....

Μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααααα!!!!!!(Σατανικο γελιο)

Ποτεεεεε! Θα αντισταθουμε μεχρι ενος! :sword:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω λειπει το aces high :P

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ληπει το aces high :P

Ε αν το συνεχισετε εσεις οι παστοι, θα βαλω και το Ace High!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωσε να γουσταρουμε!! Ετσι και αλλιως το αλατι δεν το γλυτωνεται :P

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω κατι καλυτερο αν και το ξεφτιλιζουμε το θεμα και θα μας στειλουνε!

http://youtu.be/-mNPPtyOxyg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γελάει καλυτερα οποίος γελάει τελευταίος

Πάρτε και ενα κουρέα να μάθετε τωρα

Με τις υγείες σας :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις προάλλες πηγα βολτα σε ενα pet shop και βλεπω ενα υπέροχο μικρούλι yellow box fish ( κιτρινο με μαυρες βούλες-το χρωμα της ομάδας μου ;) ) και το λάτρεψα. Ηταν και φτηνό, οποτε λεω την άλλη βδομάδα θα το πάρω..

Γυρίζοντας σπίτι διάβασα για αυτο και εμαθα τα εξής: 1) το ψάρι θεωρείται σαν φροντίδα expert level 2) φτάνει σε ανάπτυξη του 40+ πόντους 3) αν στρεσαριστεί ή ψοφήσει εκρινει μια τοξινη που σκοτώνει ολα τα ψαρια στο ενυδρείο.

Οπότε, αποφάσισα να μην το πάρω και απλά να το χαζεύω στο youtube.

Θα μου πείτε δεν ειναι ολα τα θαλασσινά ψάρια ετσι αλλα ειναι ενδεικτικό για το τι συμβαίνει στο θαλασσινό ενυδρείο. Τα πράγματα ειναι πιο πολύπλοκα και το σκεφτεσαι διπλά πριν κανεις καποια αγορά.

Βεβαια, πιστευω οτι καποια ζωντανά δεν θα έπρεπε να πωλούνται, καλυτερα να αφήνονται στους ωκεανούς παρα στα ενυδρεία μας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μου μη νομιζεις,ανα διαστηματα εχουν γινει αντιστοιχοι "χαμοι" και στο θαλασσινο για τον πιο ασημαντο λογο μεχρι τον πιο σημαντικο.

Τον τελευταιο καιρο ομως δεν ανοιγει μυτη γιατι εχουν μεινει στο χομπυ και στο φορουμ παιδια που αγαπανε το χομπυ και μονο το χομπυ.Οχι το κουτσομπολιο,τα τηλεφωνα,την προβολη τους και τα υπολοιπα,κτλ κτλ....Με αυτο τη θελεις να πεις? Για να γινει το

ιδιο και στην αντιθετη πλευρα.

Οποτε καθε μερα ολο και περισσοτερα παιδια δεν δισταζουν να παρουσιασουν τα ενυδρεια τους η' να εκφερουν τις ενυδρειακες τους αποψεις.

Χωρις να φοβουνται οτι θα γινουν θυματα φωτογραφιων,βιντεο,ειρωνικων σχολιων η' θεμα κουτσομπολιου/θαψιματος με τηλεφωνηματα η' π.μ που μια μερα θα μαθεις κτλ.

Αυτα για να εχεις μια πολυ γενικη εικονα γιατι πια το θαλασσινο ειναι "λαδι" και εχει γινει πραγματικα μια πολυ μεγαλη οικογενεια που μεγαλωνει καθημερινα ολο και περισσοτερο.

Για το θεμα ομως που ρωτας συγκεκριμενα,δεν γινεται κανενας χαμος γενικοτερα γιατι

1.Οπως ειπαν τα παιδια,ο βασικος λογος ειναι το οτι το κοστος ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Οπως ειπε και ο σταματης πανω κατω,το κοστος αγορας του ψαριου εξαγοραζει και ενα σχετικο σεβασμο πρωτα στη τσεπη σου και κατα συνεπεια αμεσα η' εμμεσα και στο ψαρακι. Δηλ.επειδη το γκαμπη ειναι φτηνο ( στην τσεπη μου ) δεν γ.......... το ψαρι, ωραια λογικη.

Και ειδικα αυτη την εποχη την πρωτη τη σεβομαστε πολυ περισσοτερο σε σχεση με καποια χρονια πριν.

2.Επισης θα μπεις πιο ευκολα στη διαδικασια να το πουλησεις οταν πια εχει μεγαλωσει γιατι πουλωντας το ισως το δωσεις ακομα περισσοτερα χρηματα απ'οτι το αγορασες.

Οποτε και οσοι εχουμε κανει ατοπηματα στα λιτρα μας,μπαινουμε εστω και την υστατη στιγμη στη διαδικασια να διορθωσουμε το λαθος μας. Αυτο δεν μπορει να γινει και στο γλυκο χωρις ( το κραξιμο ).Και συνηθως επειδη εχουμε δεθει με το ψαρακι,προσπαθουμε περισσοτερο να παει σε καταλληλα λιτρα απ'οτι την μερα που το αγορασαμε για τον εαυτο μας.

Τωρα προσωπικα πολλες φορες εχω ενστασεις με τα λιτρα για τα οποια αγοραζουμε καποια ψαρακια με χαρακτηριστικοτερο ως γενικη κατεθυνση τα Tang.

Θα προσπαθησω να πω την αντιθετη αποψη μου χωρις να προσπαθω να πεισω εκεινον που το αγορασε οτι εκανε λαθος,αλλα πιο πολυ αυτον που το διαβαζει και δεν εχει κανει ακομα αντιστοιχη αγορα.

Στην τελικη οτι και να μου λες εσυ,αν θελω το αγοραζω και δεν λεω και κουβεντα(το κανω γαργαρα,λαικα),οποτε δεν εχει νοημα να γινεις κακος προσπαθωντας να μπεις στο σπιτι και στο ενυδρειο του αλλου. Ακριβως αυτο δεν επιβαλεις, αλλα συμβουλευεις.

Στην τελικη αν θελω να γινω ρομπεν των δασων καλυτερα να παω να ανοιξω κανενα πηγαδι για παιδακια που διψανε παρα να πεισω καποιον οτι το ψαρακι του δεν κανει γι'αυτα τα λιτρα.

Δεν βρισκω το λογο να τσακωθω γι'αυτο.Τσεπη του,ενυδρειο του,στεναχωρια του...τωρα για το ψαρακι ειναι μεγαλη συζητηση και αλλο θεμα,που το εχουμε συζητησει πολλεεεεες μα πολλεεεεες φορες και ολοι εχουμε καταληξει πανω κατω στο ιδιο συμπερασμα.

Αυτα που λες και απο μενα :usd:

Οπως αναφερα και ποιο πανω ειμαι μπουμπουνας και προσπαθω.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Μητσαρα μου,κοτσιδα μου για τα πρωτα κοκκινα δεν θελω να πω κατι :bigemo_harabe_net-162::bigemo_harabe_net-162:

Για τα υπολοιπα...

Η τιμη του ψαριου δεν πρεπει να καθοριζει το ποσο θα το αγαπησεις/φροντισεις.Γενικα των κατοικιδιων.Λατρευω το κοπρογατο μου που το βρηκα σε μια κλιματαρια :D

Επισης δεν θελω να πω παραπανω για να μην το παιζω ηθικολογος κτλ

Ειναι θεμα το πως το βλεπει ο καθενας οποτε ισως τα χρυσοψαρα της καλλιροης(τα λεω ετσι γιατι τ'αγαπαει πολυ :bigemo_harabe_net-92: ) αν ειχαν 40-50 ευρω να λαμβαναν αλλη προσοχη κτλ οπως π.χ ενας λευοστερνος(που και αυτος χει μπει πολλεεεεεεες φορες σε λιτρα που δεν πρεπει-πρωτος εγω εχω διαπραξει αναλογο εγκλημα αλλα στην πορεια και πολυ γρηγορα τον εδωσα σε ενυδρειο που του αρμοζε).

Ισως τελικα τα καλυτερα μαθηματα να ειναι τα παθηματα και οχι οι συμβουλες.

Το πιο σημαντικο κομματι ειναι αυτου που ειπες...συμβουλες και αποψεις με επιχειρηματα και οχι υποδειξεις/προσταγες για να δειξουμε οτι ειμαστε οι υπερχομπυστες που εχουν παντα δικιο ωστε να νοιωσουμε εμεις καλα κανωντας τον αλλο να νοιωθει ασχημα.

Τωρα για το γλυκο δεν εχω ιδεα....το μονο που ξερω ειναι οτι οοοοολα τα παιδια που εχω γνωρισει και ειναι "αναλατα" :bigemo_harabe_net-115: ,ειναι παρα παρα παρα πολυ καλα παιδια και τρομερη παρεα.

Το γλυκο κομματι του φορουμ δεν το παρακολουθω καθολου αλλα ξερω οτι εχει μερικους πολυ δυνατους χομπυστες και χαρακτηρες ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μητσαρα μου,κοτσιδα μου για τα πρωτα κοκκινα δεν θελω να πω κατι :bigemo_harabe_net-162::bigemo_harabe_net-162:

Για τα υπολοιπα...

Η τιμη του ψαριου δεν πρεπει να καθοριζει το ποσο θα το αγαπησεις/φροντισεις.Γενικα των κατοικιδιων.Λατρευω το κοπρογατο μου που το βρηκα σε μια κλιματαρια :D

Επισης δεν θελω να πω παραπανω για να μην το παιζω ηθικολογος κτλ

Ειναι θεμα το πως το βλεπει ο καθενας οποτε ισως τα χρυσοψαρα της καλλιροης(τα λεω ετσι γιατι τ'αγαπαει πολυ :bigemo_harabe_net-92: ) αν ειχαν 40-50 ευρω να λαμβαναν αλλη προσοχη κτλ οπως π.χ ενας λευοστερνος(που και αυτος χει μπει πολλεεεεεεες φορες σε λιτρα που δεν πρεπει-πρωτος εγω εχω διαπραξει αναλογο εγκλημα αλλα στην πορεια και πολυ γρηγορα τον εδωσα σε ενυδρειο που του αρμοζε).

Ισως τελικα τα καλυτερα μαθηματα να ειναι τα παθηματα και οχι οι συμβουλες.

Το πιο σημαντικο κομματι ειναι αυτου που ειπες...συμβουλες και αποψεις με επιχειρηματα και οχι υποδειξεις/προσταγες για να δειξουμε οτι ειμαστε οι υπερχομπυστες που εχουν παντα δικιο ωστε να νοιωσουμε εμεις καλα κανωντας τον αλλο να νοιωθει ασχημα.

Τωρα για το γλυκο δεν εχω ιδεα....το μονο που ξερω ειναι οτι οοοοολα τα παιδια που εχω γνωρισει και ειναι "αναλατα" :bigemo_harabe_net-115: ,ειναι παρα παρα παρα πολυ καλα παιδια και τρομερη παρεα.

Το γλυκο κομματι του φορουμ δεν το παρακολουθω καθολου αλλα ξερω οτι εχει μερικους πολυ δυνατους χομπυστες και χαρακτηρες ^_^

:bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ε αν το συνεχισετε εσεις οι παστοι, θα βαλω και το Ace High!

Μπορεί να χαλάω λίγο τη συζήτηση τώρα αλλά

Sorry τώρα είδα τα πόστ και επειδή το είπε ο Θοδωρής αλλά δέν τό'βαλε :

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pEcpwSenouQ

Υ.Γ. Ξέρω ξέρω πάει στo θέμα με τα Rock κανονικά αλλά ειπώθηκε εδώ και είναι αγαπημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλα θεματα και ιδιως στο γλυκο, εχουν γινει αναφορες και διαφωνιες ( τσακωμοι ) για τα λιτρα του χ ειδος ψαριου.

Στο θαλασσινο δεν εχω δει κανεναν μα κανεναν να διαφωνει γι αυτο.

Αυτα τα ψαρια, για τον Α η Β λογο ζουν σε μεγαλυτερο ογκο νερου και οχι σε ποταμια η λιμνες οπως του γλυκου.

ΑΠΟΡΙΑ!

Δημητρη απλα τα πραγματα, κατα την αποψη μου παντα

Τοσα χρονια στα φορουμ, στο γλυκο υπαρχουν πολλοι ξερολιδηδες που προκαλουν τις διαμαχες με στυλακι προφεσορα

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χαλάω λίγο τη συζήτηση τώρα αλλά

Sorry τώρα είδα τα πόστ και επειδή το είπε ο Θοδωρής αλλά δέν τό'βαλε :

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pEcpwSenouQ

Υ.Γ. Ξέρω ξέρω πάει στo θέμα με τα Rock κανονικά αλλά ειπώθηκε εδώ και είναι αγαπημένο.

Παντου χωραει ο bruce(το λεω με το μικρο του γιατι ειμαστε κολληταρια :usd::usd: ) φιλε μου! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παντου χωραει ο bruce(το λεω με το μικρο του γιατι ειμαστε κολληταρια :usd::usd: ) φιλε μου! :thumbsu:

Ρε τον Βρασυδα!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...