Jump to content

Εχω Μια Απορια?


Recommended Posts

Δημητρη απλα τα πραγματα, κατα την αποψη μου παντα

Τοσα χρονια στα φορουμ, στο γλυκο υπαρχουν πολλοι ξερολιδηδες που προκαλουν τις διαμαχες με στυλακι προφεσορα

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

ΓΙΑΤΙ? Τι εχουμε να χωρισουμε.

Χομπι κανουμε γαμωτο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο εδω και πολλά χρόνια άρχισα να πιστεύω οτι τα ψάρια είναι πολύ φθηνά με συνέπεια να τη πληρώνουν τα ίδια με τη ζωή τους .

Κάποτε που δούλευα στη χονδρική των ψαριών , είχαμε εναν έμπορα που ερχόταν να ψωνίσει ψάρια . Είχε όμως την ιδιοτροπία να πιάνει ο ίδιος τα ψάρια του απο τα ενυδρεία μας . ( Πράγμα το οποίο είναι απαγορευμένο δια ροπάλου . ) Λόγο του ότι όμως παλιώτερα ήταν και αυτός εισαγωγέας και εξαιρετικά έντιμος , ήταν ο μοναδικός που σε όποιον εισαγωγέα ψώνιζε θα διάλεγε τα ψάρια ο ίδιος και θα τα συσκεύαζε μόνος του . Οταν τον ρώτησα γιατί το κάνει αυτό , μου εξήγησε ότι δεν ήθελε να στρεσαριστούν τα ψάρια του ( διότι δεν συμφωνούσε με το γρήγορο τρόπο που πιάναμε εμείς τα ψάρια ) και ήθελε να επιλέξει τα ψάρια αυτα που ο ίδιος έβλεπε να είναι πιό εύρωστα πιό μεγάλα και με τα χρώματα αυτα που πίστευε οτι ήταν καλύτερα . Ο άνθρωπος αυτός για να μαζέψει τη παραγγελία του θα έκανε 2 με 3 ώρες κάθε φορά , όταν εμείς την ίδια παραγγελία θα μπορούσαμε να του την έχουμε έτοιμη σε 15 λεπτά .

Είχε όμως και μία άλλη ιδιαιτερότητα απο κάθε είδος θα έπαιρνε 9 , 18 ή 27 ψάρια , το χαρτί όμως που μας παρέδιδε για να του κόψουμε το τιμολόγιο έγραφε 10 , 20 , 30 η δε απάντησή του όταν τον ρώτησα σχετικά ήταν " δε μπορεί εγω να έρχωμε να σου παίρνω την αφρόκρεμα απο τα ψάρια και να το πληρώνω στην ίδια τιμή " , " το ψάρι αυτό που διάλεξα έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα και ωφείλω να το πληρώσω " .

Ποτέ δε ζήταγε εκπτώσεις και δεν έψαχνε τη καλύτερη τιμή , ήταν δε ικανός να μπεί σε κατάστημα λιανικής και να αγοράσει ψάρι στη λιανική επειδή είδε επάνω του κάτι που όλοι εμείς δεν θα του δίναμε σημασία , αυτό συνέβει μπροστά μου με Γκάμπυ .

Τα ψάρια έμπαιναν με πολύ μεγάλη προσοχή στα ενυδρεία , η διατροφή τους ήταν ποικίλη με πολλά ταίσματα ημερισίως και αλλαγές νερού κάθε μέρα αρκετές φορές απο ενα όμως ποτήρι νερό κάθε φορά με νερό απο ένα ενυδρείο που είχε μόνο φυτά !!!

Και το όνομα αυτού Μάκης Παναγιωτίδης , στην οδό Αμφιτρήτης στο Π, Φάληρο ο πρώτος αντιπρόσωπος της Sera στο κόσμο !!!

Οι δε "χομπίστες" δεν ψώνιζαν απο αυτόν γιατί είχε μόνο κλασικά ψάρια και "ήταν ακριβός" !!!

Και πείτε μου τώρα , όποια τιμή και να είχε το ψάρι του ( που ως συνήθως ήταν απλα στην υψηλότερη μέση τιμη της αγοράς ) ήταν ακριβός ;

Υγ.Θα μπορούσα να τα είχα γράψει αυτά ποιό νωρίς αλλα θα είχα κατηγορηθεί , τωρα μπορώ να τα γράψω γιατί ο Μάκης έχει κλείση το μαγαζί και πλέον είναι συνταξιούχος .... παραμμένει όμως χομπίστας και μέγας διδάσκαλος στην εντιμότητα και το σεβασμό που έτρεφε για τα ψάρια του !!!

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω μέχρι στιγμής λοιπόν έχω καταλάβει οτι οι χομπίστες του γλυκού νερού, βλέποντας οτι τα ψάρια τους ειναι φθηνά και μπορούν εύκολα να τα αντικαταστήσουν αν τα χάσουν (και ουσιαστικά στα παπάκια τους άμα τα χάσουν), κανουν τραγικά λάθη προκαλώντας την έκρηξη και τις έντονες αντιδράσεις των άλλων χομπιστών με αποτέλεσμα οι τελευταίοι να πιάνουν τον πρωτο απο τα μούτρα και σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα επιδεικνύοντας έντονο τουπέ και ειρωνία και μεεεεεγεθος εμπειρίας. Αντιθέτως τσακωμοί και αντιπαραθέσεις σε τέτοιους βαθμούς που βλέπουμε στο γλυκό νερο, δε λαμβάνουν χώρα στον "κύκλο" των θαλασσινών αφου τα ψάρια εκεί ειναι ακριβά εώς πανάκριβα και επειδή προφανώς λυπούνται τα χρήματά τους σε περίπτωση που χάσουν τα ψάρια, ειναι πιο μελετηροί και πιο προσεκτικοί στις επιλογές τους με αποτέλεσμα να προκαλούν τον θαυμασμό των συνχομπιστών ή εν πάσει περιπτώσει όχι κάτι άλλο. Εν μέρει συμφωνώ με αυτη τη λογική (....εν μέρει!) αλλα τι γίνεται οταν ενας γλυκός τα χώνει με ειρωνία και τουπέ ανωτερώτητας σε έναν άλλο γλυκό επειδή αποκάλεσε τον πλέκο "γλείφτη" ή "καθαριστή ή τον αγοράζει μονο για να του καθαρίζει την άλγη ενω οι θαλασσινοί δε βγάζουν άχνα οταν ο άλλος αποκαλεί το ψάρι του "καμπαρατζού", "γιατρό", "κλόουν" και δε ξέρω γω τι άλλο;

.....και ναι, ούτε εγω έχω καταλάβει ακόμα γιατι εγώ θα ακούσω τα εξ αμάξης αν βάλω 1 χρυσόψαρο σε 30 λίτρα ενω ο άλλος βάζει 2 "κλόουν" στα ίδια λίτρα ΜΑΖΙ με καμία γαρίδα ή καναν αστερία; Μήπως εμείς οι "γλυκοί" ΔΕΝ είμαστε τόσο γλυκοί τελικά και τσαμπουκαλευόμαστε εύκολα και οι θαλασσινοί, μέσα στα πλαίσια της λογικής πάντα, εχουν πιάσει καλύτερα το νόημα του όμορφου χόμπι μας ή οι θαλασσινοί είναι χομπίστες "αλλου επιπέδου" και παίζουν μπάλα στο Μπερναμπέου ενω εμείς στην αλάνα της γειτονιάς. Ζωές έχουμε στα ενυδρεια μας και οι δυο όμως ρε μάγκες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα προβλημα περιοριζονται στο γλυκο μονο, αλλα υπαρχουν κοινα προβληματα γιατι ανθρωποι ολων των ειδων ασχολουνται και με τα δυο νερα.

Το ενα "προβλημα" στο "χομπι" μας, ειναι οτι ολοι ψαχνουν να βρουν τις μινιμουμ προδιαγραφες για να διατηρησουν ενα ειδος, και πολλες φορες το ξεπερνανε κι αυτο (προς τα κατω).

Πως θα δουμε το καλυτερο αποτελεσμα των "προσπαθειων" μας στη διατηρηση ενος ειδους, οταν του δινουμε λιγοτερα κι απο οτι χρειαζεται για να επιζησει (οχι να ζησει)?

Ακομα κι αν δεν το κανουμε απο "ερωτα" να βλεπουμε τα ειδη αυτα, αλλα το κανουμε καθαρα για φιγουρα, ή τα βλεπουμε ως διακοσμητικα κλπ, πως ειναι δυνατον να ειναι ομορφο ενα θεαμα (αργα ή γρηγορα) ενος υγρου κρεματοριου?

Ειναι καπως ηλιθιοτητα? ή μου φαινεται?

Οταν καποιος δεν ξερει τις αναγκες των ζώων που διατηρει, το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να ειναι maximum και οχι minimum.

Ετσι μπορει να προλαβει καποιο προβλημα που δεν βλεπει να ερχεται.

Κι επειδη κανεις μας δεν τα ξερει ολα, καλο ειναι να ειμαστε ολοι οσο πιο maximum γινεται.

Θα εχουμε και πιο ωραιο θεαμα.

Το αλλο θεμα κατα την αποψη μου ειναι οτι αυτο που κανουμε, δεν ειναι χομπι, οπως συχνα λεγεται.

Δλδ αντιστοιχα οποιος εχει σκυλο, κανει χομπι?

Το χομπι περιοριζεται στο εξοπλισμο. Στησιμο, ερευνα, πατεντες κλπ που θα κανουμε και βασικα η μελετη που χρειαζεται το "χομπι".

Ουσιαστικα διατηρουμε "υποχρεωτικα" στο χωρο μας ζωα, υπο την "προστασια" μας και ειναι στο ελεος μας.

Αυτο δεν ειναι χομπι.

Ειναι μια "υποχρεωση" που εχουμε αναλαβει, γιατι εχουμε την "τρελλα" να τα βλεπουμε.

Εδω υπεισέρχεται το θεμα του ειδους/ποιοτητας των ανθρωπων.

Καποιοι δεν αντεχουν να βλεπουν τα ζωα να βασανιζονται (κατα την αποψη τους) και γινονται επιθετικοι κατα του ανθρωπου που βασανιζει (κατα την αποψη τους).

Ουτε το ενα, ουτε το αλλο ειναι καλο.

Φυσικα υπαρχει και η κακια, η ζηλεια ακομα και το οικονομικο κερδος.

Μπορει καποιος να επιτιθεται σε "συνχομπιστα", απλα και μονο απο κακια, ζηλεια ή γιατι θιγει τα οικονομικα του ωφέλη απο το "χομπι" .... των αλλων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που η απορία μου ηταν η ίδια με του Δημήτρη οταν άνοιξε το θέμα στην αρχή, δε λύθηκε τελικά. Δε ξέρω, ίσως δε τα πιάνω καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως οι λόγοι ειναι πολλοι

1. Οι χομπίστες του γλυκού νερού ειναι πολύ περισσότεροι, άρα οι απόψεις αυξάνουν γεωμετρικά- Στο θαλασσινό ισχύει το "λίγοι & καλοί!"

2. Το χόμπι του γλυκού είναι σχετικά πιο εύκολο απ ότι του αλμυρου.

3. Κάποια στιγμή λόγω του Νο2, νομίζουμε πως τα έχουμε μάθει όλα και πως έχουμε άποψη και για τους άλλους, εκτός από τον εαυτό μας

4. Οι θαλασινοι, κυρίως λόγω κόστους, ειναι πιο προσεκτικοί στα βήματα τους, ενώ οι "γλυκοι" ειναι πιο "ελα μωρε δε έγινε και κάτι"!

Ε, το 1,2,3,4 είναι αρκετά..για προστριβές και εντάσεις!

Άρα το πρόβλημα ειναι πιο γενικό απ τα λίτρα του ενυδρείου σε σχέση με κάποιο είδος

Επιπλέον απ όσο ξέρω, στο θαλασσινό έτσι κι αλλιως τα περισσότερα ψάρια θέλουν αρκετά λίτρα, αρα εκει δεν υπάρχει 2η γνωμη

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ? Τι εχουμε να χωρισουμε.

Χομπι κανουμε γαμωτο μου.

Μπορεί εμείς να είμαστε μέλη του ΑΖ επειδή έχουμε ένα κοινό πάθος, και τίποτα να χωρίσουμε, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

Κάποιοι μπορεί να έχουν να κάτι να χωρίσουν, για παράδειγμα να μην γουστάρουν το ΑΖ ή κάποιο μέλος τους για κάποιον λόγο που εμείς δεν μπορούμε καν να φανταστούμε.

Κάποιοι άλλοι όντως δεν έχουν κάτι να χωρίσουν, αλλά είναι ο χαρακτήρας τους τέτοιος. Δυστυχώς πάρα πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι ο άλλος "τους την λέει" και αμέσως αρπάζονται. Ή άλλοι επειδή δεν τους αρέσει αυτό που τους λέει ο άλλος περνάνε στην επίθεση. Κάποιοι άλλοι είναι ψώνια, ακόμα και ναρκισιστές που θέλουν συνεχώς να προβάλλονται και οι άλλοι να ασχολούνται πάντα μαζί τους. Μπορεί να υπάρχουν και μέλη με πραγματικά ψυχολογικά προβλήματα που να χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης. Και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί...

Νομίζω, Δημήτρη, ότι η απάντηση στην απορία σου δεν μπορεί να είναι μία, αλλά μπορεί να είναι όσα και τα μέλη. :)

Υ.Γ. Safarpn ΜΗΝ τολμήσεις να βάλεις χρυσόψαρο σε 30 λίτρα! :busted_cop::gun::sword::death::angry02::argue::bigemo_harabe_net-87::headonwall::angry03::bigemo_harabe_net-86::angry2::angry22::bigemo_harabe_net-72::ranting2:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί εμείς να είμαστε μέλη του ΑΖ επειδή έχουμε ένα κοινό πάθος, και τίποτα να χωρίσουμε, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

Κάποιοι μπορεί να έχουν να κάτι να χωρίσουν, για παράδειγμα να μην γουστάρουν το ΑΖ ή κάποιο μέλος τους για κάποιον λόγο που εμείς δεν μπορούμε καν να φανταστούμε.

Κάποιοι άλλοι όντως δεν έχουν κάτι να χωρίσουν, αλλά είναι ο χαρακτήρας τους τέτοιος. Δυστυχώς πάρα πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι ο άλλος "τους την λέει" και αμέσως αρπάζονται. Ή άλλοι επειδή δεν τους αρέσει αυτό που τους λέει ο άλλος περνάνε στην επίθεση. Κάποιοι άλλοι είναι ψώνια, ακόμα και ναρκισιστές που θέλουν συνεχώς να προβάλλονται και οι άλλοι να ασχολούνται πάντα μαζί τους. Μπορεί να υπάρχουν και μέλη με πραγματικά ψυχολογικά προβλήματα που να χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης. Και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί...

Νομίζω, Δημήτρη, ότι η απάντηση στην απορία σου δεν μπορεί να είναι μία, αλλά μπορεί να είναι όσα και τα μέλη. :)

Υ.Γ. Safarpn ΜΗΝ τολμήσεις να βάλεις χρυσόψαρο σε 30 λίτρα! :busted_cop::gun::sword::death::angry02::argue::bigemo_harabe_net-87::headonwall::angry03::bigemo_harabe_net-86::angry2::angry22::bigemo_harabe_net-72::ranting2:

Αν λεω αν υποθετικα ισχυει αυτο που λες, γιατι θα πρεπει ολοι οι υπολοιποι να ειμαστε ερμαια τους?

Link to comment
Share on other sites

Αν λεω αν υποθετικα ισχυει αυτο που λες, γιατι θα πρεπει ολοι οι υπολοιποι να ειμαστε ερμαια τους?

Γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Ακόμη και αν κάναμε ψυχολογικά τεστ πριν την εγγραφή μας, υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν με επιτυχία να κρύβουν τον πραγματικό τους χαρακτήρα και να χειρίζονται τους άλλους.

Είναι αναπόφευκτο, όπως συμβαίνει και στην ζωή μας έξω από εδώ, να πρέπει να αντιμετωπίζουμε ανθρώπους με όρεξη για τσαμπουκά.

Κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι αυτό: εμείς οι ίδιοι, ο καθένας μας ξεχωριστά, να προσπαθούμε να αντιμετωπίζουμε αυτούς τους ανθρώπους με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην ανάβουμε φωτιές, και αν αυτές ανάβουν, να τις σβήνουμε. Είναι πάρα πολύ δύσκολο, και ούτε σημαίνει πως έτσι δεν θα έχουμε τσαμπουκάδες, αλλά μπορούμε να προσπαθήσουμε και ίσως να έχουμε λιγότερους.

Μπορούμε να γίνουμε το καλό παράδειγμα ο ένας για τον άλλον. :)

Αυτή η συζήτηση που άνοιξες είναι πολύ ενδιαφέρουσα, είναι όμως και πάρα πολύ περίπλοκη. Η συμπεριφορά μας έχει να κάνει με τον χαρακτήρα μας, με την οικογένειά μας, με το περιβάλλον μας, με την παιδεία μας, με την άτιμη την κενωνία και πολλά πολλά άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Καλλιρόη συμφωνώ ( και όχι σνφωνώ ) μαζί σου και το έχω στο νού μου όταν γράφω εδω μέσα αυτό που λές ...........

Πως όμως να αντιμετωπίσω αυτόν που γράφει εδω μέσα με αυτό το τρόπο ;

Να το αφήσω να εξελιχθεί ως έχει ή να ανοίξω το στόμα μου και να ανάψουν φωτιές ;

Σήμερα ήρθε μια κοπέλα απο εδώ και μου ζήτησε βοήθεια για το νέο της ενυδρείο .

Φεύγοντας μου εξέφρασε την ευγνωμοσύνη της γιατί είχε αγχωθεί πάρα πολύ με το ενυδρείο της και με το οτι δεν μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα απο αυτα που γράφωνται εδω μέσα .

Μπορείς να καταλάβεις την απογοήτευση που ένιωσα ........ ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Ακόμη και αν κάναμε ψυχολογικά τεστ πριν την εγγραφή μας, υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν με επιτυχία να κρύβουν τον πραγματικό τους χαρακτήρα και να χειρίζονται τους άλλους.

Είναι αναπόφευκτο, όπως συμβαίνει και στην ζωή μας έξω από εδώ, να πρέπει να αντιμετωπίζουμε ανθρώπους με όρεξη για τσαμπουκά.

Κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι αυτό: εμείς οι ίδιοι, ο καθένας μας ξεχωριστά, να προσπαθούμε να αντιμετωπίζουμε αυτούς τους ανθρώπους με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην ανάβουμε φωτιές, και αν αυτές ανάβουν, να τις σβήνουμε. Είναι πάρα πολύ δύσκολο, και ούτε σημαίνει πως έτσι δεν θα έχουμε τσαμπουκάδες, αλλά μπορούμε να προσπαθήσουμε και ίσως να έχουμε λιγότερους.

Μπορούμε να γίνουμε το καλό παράδειγμα ο ένας για τον άλλον. :)

Αυτή η συζήτηση που άνοιξες είναι πολύ ενδιαφέρουσα, είναι όμως και πάρα πολύ περίπλοκη. Η συμπεριφορά μας έχει να κάνει με τον χαρακτήρα μας, με την οικογένειά μας, με το περιβάλλον μας, με την παιδεία μας, με την άτιμη την κενωνία και πολλά πολλά άλλα...

Η Βαρδινογγιανη εκανε το ιδρυμα ΕΛΠΙΔΑ για ( το καλο παραδειγμα ).

Ο αλλος εκανε το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΕΙΟΥ για ( το καλο παραδειγμα ).

Εμεις γιατι δεν μπορουμε για το Χ Aquazone για ( το καλο παραδειγμα ).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τι ειναι αυτα που λετε τοση ωρα; Ποιος ειναι ερμαιο ποιανου; Ποιος χωριζει κατι με ποιον; Δηλαδη θα ησασταν ευχαριστημενοι αν ειμασταν ενα αποστειρωμενο περιβαλλον και ερχοταν ο καθε ενας και παρουσιαζε ενα οσκαρ, εναν πλεκο, 2 χρυσοψαρα, 1 μονομαχο, 5 γκαπυ και 3 αμανο σε ενα 60λιτρο και εμεις του λεγαμε "μπραβο φιλε", "πολυ ωραιο ενυδρειο", "να το χαιρεσαι", "να σου ζησουν" κτλ;

Δηλαδη τι θελετε να χαιδευουμε τα αυτια του καθενος; Ετσι θα παμε μπροστα;

Θα μου πεις, μην αποπαρεις τον αρχαριο και τον τρομαξεις και και και! Μα αν παρατηρησητε ολες οι ιστοριες αρχιζουν οταν καποιος δινει μια συμβουλη σωστη σε εναν αρχαριο και ερχεται ενας αλλος πιο εξυπνος και πιο "εμπειρος" και αρχιζει να καυγαδιζει με τον εκεινον που λεει τα ορθα, με την προφαση οτι ειναι προκατειλλημενος, υπερβολικος κτλ κτλ!

Αυτο δεν εχει σχεση με το αν ειναι γλυκος ή αλμυρος ο αλλος, αν ειναι φθηνο ή ακριβο το ψαρι κτλ κτλ! Εχει να κανει με την φυση του ανθρωπου!

Ποσους εχει βοηθησει ο Σταματης εδω μεσα αλλα και εξω αλλα και ποσοι ειναι εκεινοι που θα τον πουνε και μα...κα; Ποσους ο Μιχαλης και το ιδιο; Το ιδιο και Κωστα, το ιδιο και στον Στρατο κτλ κτλ κτλ!

Οποτε σταματηστε να δυιλιζετε τον κονοπα!

Δεν ειμαστε ρομποτ, ανθρωποι ειμαστε!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τι ειναι αυτα που λετε τοση ωρα; Ποιος ειναι ερμαιο ποιανου; Ποιος χωριζει κατι με ποιον; Δηλαδη θα ησασταν ευχαριστημενοι αν ειμασταν ενα αποστειρωμενο περιβαλλον και ερχοταν ο καθε ενας και παρουσιαζε ενα οσκαρ, εναν πλεκο, 2 χρυσοψαρα, 1 μονομαχο, 5 γκαπυ και 3 αμανο σε ενα 60λιτρο και εμεις του λεγαμε "μπραβο φιλε", "πολυ ωραιο ενυδρειο", "να το χαιρεσαι", "να σου ζησουν" κτλ;

Δηλαδη τι θελετε να χαιδευουμε τα αυτια του καθενος; Ετσι θα παμε μπροστα;

Θα μου πεις, μην αποπαρεις τον αρχαριο και τον τρομαξεις και και και! Μα αν παρατηρησητε ολες οι ιστοριες αρχιζουν οταν καποιος δινει μια συμβουλη σωστη σε εναν αρχαριο και ερχεται ενας αλλος πιο εξυπνος και πιο "εμπειρος" και αρχιζει να καυγαδιζει με τον εκεινον που λεει τα ορθα, με την προφαση οτι ειναι προκατειλλημενος, υπερβολικος κτλ κτλ!

Αυτο δεν εχει σχεση με το αν ειναι γλυκος ή αλμυρος ο αλλος, αν ειναι φθηνο ή ακριβο το ψαρι κτλ κτλ! Εχει να κανει με την φυση του ανθρωπου!

Ποσους εχει βοηθησει ο Σταματης εδω μεσα αλλα και εξω αλλα και ποσοι ειναι εκεινοι που θα τον πουνε και μα...κα; Ποσους ο Μιχαλης και το ιδιο; Το ιδιο και Κωστα, το ιδιο και στον Στρατο κτλ κτλ κτλ!

Οποτε σταματηστε να δυιλιζετε τον κονοπα!

Δεν ειμαστε ρομποτ, ανθρωποι ειμαστε!

Ακριβως ετσι θα παμε μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Με το να τονιζεις τα λαθη και να υποδυκνιεις το σωστο δεν τρομαζεις κανενα και δεν αποπαιρνεις κανενα! Μονο οταν παμε μπροστα, παμε μπροστα ( δεν το εγραψα δυο φορες )! Οταν μενεις στασιμος και επιβραβευεις το λαθος, ειτε με αμεσα, ειτε εμμεσα πατωνεις! Ή θα λες το σωστο ή θα χαιδευεις αυτακια και θα λες αυτο που θελουν να ακουσουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Καλλιρόη συμφωνώ ( και όχι σνφωνώ ) μαζί σου και το έχω στο νού μου όταν γράφω εδω μέσα αυτό που λές ...........

Πως όμως να αντιμετωπίσω αυτόν που γράφει εδω μέσα με αυτό το τρόπο ;

Να το αφήσω να εξελιχθεί ως έχει ή να ανοίξω το στόμα μου και να ανάψουν φωτιές ;

Σήμερα ήρθε μια κοπέλα απο εδώ και μου ζήτησε βοήθεια για το νέο της ενυδρείο .

Φεύγοντας μου εξέφρασε την ευγνωμοσύνη της γιατί είχε αγχωθεί πάρα πολύ με το ενυδρείο της και με το οτι δεν μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα απο αυτα που γράφωνται εδω μέσα .

Μπορείς να καταλάβεις την απογοήτευση που ένιωσα ........ ;

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια "μαγική συνταγή" που μπορεί να εφαρμοστεί γενικά. Κάθε περίπτωση τσαμπουκά και κάθε τσαμπουκαλεμένος είναι διαφορετικοί. Αν έχουμε ανοιχτό μυαλό, καθαρό λόγο και είμαστε ευγενικοί, μπορούμε να κάνουμε πολιτισμένες κουβέντες. Αλλά το κυριότερο είναι η υπομονή. Όπως μαθαίνουμε να κάνουμε υπομονή με τα ενυδρεία μας, ας μάθουμε να κάνουμε υπομονή και εδώ. Και ας μας τα πρήζει ο άλλος. Αν δεν την έχουμε, καλύτερα να μην απαντήσουμε καθόλου.

Έχω μία γνωστή που θέλει να στήσει ένα ενυδρείο και της έχω πει όσα περισσότερα μπορώ, και φυσικά της μίλησα για το ΑΖ. Κι εκείνη μου είπε ότι μπερδεύεται γιατί οι απόψεις διίστανται και γι'αυτό δεν έχει ανοίξει ένα θέμα δικό της αλλά διαβάζει. Δεν ξέρω καν αν έχει εγγραφεί. Σταμάτη, παίζει να μιλάμε και για το ίδιο άτομο. :P

Μια άλλη φίλη μου, που ήθελε να πάρει ένα μονομάχο σε γυάλα για "εύκολο", επειδή ζήτησαν από το σχολείο των παιδιών τους να πάρουν ένα ζωάκι, με ρώτησε τι να κάνει. Της είπα για τα απολύτως βασικά και μπούχτισε, που να της έλεγα ότι θέλει μαλακό νερό και τύρφη και τα λοιπά. Είχε ένα στυλ "δε με νοιάζει, θα κάνω ότι γουστάρω" και δεν επέμεινα. Της είπα ότι αν θέλει να μην έχει προβλήματα το ψάρι και αυτή θέλει κάποια βασικά πράγματα. Από εκεί και πέρα εκείνη αποφασίζει. της μίλησα όμορφα και ευγενικά χωρίς το στυλ "άκαρδη βασανίστρια τι πας να κανεις;" και πήρε ψάρι σε γυάλα. Δεν την πίεσα σε τίποτα, της εξήγησα το γιατί (πολύ σημαντικό να καταλάβει ο άλλος το γιατί) και μετά από μόνη της σιγά σιγά ψάχτηκε και είναι να πάρει ενυδρείο. Ξέρει ότι εγώ είμαι εκεί να τη βοηθήσω :)

Η Βαρδινογγιανη εκανε το ιδρυμα ΕΛΠΙΔΑ για ( το καλο παραδειγμα ).

Ο αλλος εκανε το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΕΙΟΥ για ( το καλο παραδειγμα ).

Εμεις γιατι δεν μπορουμε για το Χ Aquazone για ( το καλο παραδειγμα ).

Γιατί είμαστε άνθρωποι με ατέλειες και γιατί δεν μπορούν όλοι να συμπεριφέρονται όπως θα έπρεπε ή όπως θα θέλαμε. :)

Ρε παιδια, τι ειναι αυτα που λετε τοση ωρα; Ποιος ειναι ερμαιο ποιανου; Ποιος χωριζει κατι με ποιον; Δηλαδη θα ησασταν ευχαριστημενοι αν ειμασταν ενα αποστειρωμενο περιβαλλον και ερχοταν ο καθε ενας και παρουσιαζε ενα οσκαρ, εναν πλεκο, 2 χρυσοψαρα, 1 μονομαχο, 5 γκαπυ και 3 αμανο σε ενα 60λιτρο και εμεις του λεγαμε "μπραβο φιλε", "πολυ ωραιο ενυδρειο", "να το χαιρεσαι", "να σου ζησουν" κτλ;

Δηλαδη τι θελετε να χαιδευουμε τα αυτια του καθενος; Ετσι θα παμε μπροστα;

Θα μου πεις, μην αποπαρεις τον αρχαριο και τον τρομαξεις και και και! Μα αν παρατηρησητε ολες οι ιστοριες αρχιζουν οταν καποιος δινει μια συμβουλη σωστη σε εναν αρχαριο και ερχεται ενας αλλος πιο εξυπνος και πιο "εμπειρος" και αρχιζει να καυγαδιζει με τον εκεινον που λεει τα ορθα, με την προφαση οτι ειναι προκατειλλημενος, υπερβολικος κτλ κτλ!

Αυτο δεν εχει σχεση με το αν ειναι γλυκος ή αλμυρος ο αλλος, αν ειναι φθηνο ή ακριβο το ψαρι κτλ κτλ! Εχει να κανει με την φυση του ανθρωπου!

Ποσους εχει βοηθησει ο Σταματης εδω μεσα αλλα και εξω αλλα και ποσοι ειναι εκεινοι που θα τον πουνε και μα...κα; Ποσους ο Μιχαλης και το ιδιο; Το ιδιο και Κωστα, το ιδιο και στον Στρατο κτλ κτλ κτλ!

Οποτε σταματηστε να δυιλιζετε τον κονοπα!

Δεν ειμαστε ρομποτ, ανθρωποι ειμαστε!

Και ας λέμε και κανένα μπράβο για αυτό το ένα βήμα που έκανε κάποιος, άσχετα αν έχει ακόμα δρόμο μπροστά του και πολλά να διορθώσει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μιλήσαμε για τις υπερβολές των χομπιστών Θοδωρή που απο άγνοια κανουν, μιλάμε για ποιό νορμάλ καταστάσεις. Προσωπικά θα αναφερθώ στο θέμα με τους δίσκους και τα λίτρα τους, που τελευταία συζητιέται πολύ. Απο δίσκους έχω πλήρη άγνοια και γι αυτο δεν εξέφρασα άποψη αλλα μερικά που ακούστηκαν τα θεώρησα, με το λόγο μυαλο που έχω, ψιλο-υπερβολές που με ειρωνικό και προσβλητικό τροπο γράφτηκαν σε βάρος κάποιων. Επαναλαμβάνω, δεν έχω ιδέα απο δίσκους αλλα δε μου άρεσε αυτή η αντιμετώπιση σε αυτα τα μέλη. Αυτο λοιπόν ειναι επικίνδυνο να εξελιχθεί σε μάχη με οτι αυτο συνεπάγεται (καντήλια, περεταίρω προσβολές, μέτρημα ποιος την έχει μεγαλύτερη....την πείρα, εγω έχω κάνει πολλα κι εσυ τίποτα, εγω είμαι ο Θεός κι εσύ μια κατσαρίδα κτλ) γεγονός που δεν το βλέπω, ξαναλέω, στους θαλασσινούς αν και εκεί έχω διαπιστώσει λάθη που επισημαίνονται απο μέλη αλλα σε καμία περίπτωση το θέμα δε συνεχίζεται και σταματά εκεί με τον χομπίστα στο τέλος να κάνει οτι γουστάρει και μετα να εισπράττει και τα εύσημα απο εκείνον που του είχε πει τα λάθη που ποτε ο άλλος όμως δε διόρθωσε (σας μπέρδεψα; ).....να μη φέρω παραδείγματα που ξέρω και στεναχωρέσω κόσμο τωρα. Η αλήθεια ειναι οτι εμείς του γλυκού είμαστε πιο τεστοστερονάτοι και ευέξαπτοι!!!

.....άσχετο, θυμήθηκα τωρα τον πρωτο μου διάλογο με τον rastafarian. Το πρωτο μου μηνυμα στον Κώστα ηταν "Φίλε μου, δε χρειάζεται να αρπάζεσαι...." Χαχαχαχαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το να τονιζεις τα λαθη και να υποδυκνιεις το σωστο δεν τρομαζεις κανενα και δεν αποπαιρνεις κανενα! Μονο οταν παμε μπροστα, παμε μπροστα ( δεν το εγραψα δυο φορες )! Οταν μενεις στασιμος και επιβραβευεις το λαθος, ειτε με αμεσα, ειτε εμμεσα πατωνεις! Ή θα λες το σωστο ή θα χαιδευεις αυτακια και θα λες αυτο που θελουν να ακουσουν!

Υπάρχει και η μέση οδός, να λες το σωστό με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι πιο "απαλό" στα αυτιά του άλλου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η μέση οδός, να λες το σωστό με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι πιο "απαλό" στα αυτιά του άλλου. :)

Γιατι αρχιζει να μου λυνεται η απορια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αρχιζει να μου λυνεται η απορια?

Τι θες τωρα, να αρχίσω τίποτα Γαλλικά για να σου ξαναδημιουργηθεί;

Χαχαχαχαχαχα!!.....αστείο αστείο ήτανε, χαλάρωσε, cool, φιλαράκια είμαστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αρχίζεις να βλέπεις ότι δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Και ότι ακόμα και τα καλύτερα παιδιά μπορούν, επειδή έτσι είναι ο χαρακτήρας τους, να συμβάλλουν στους τσαμπουκάδες ακόμα και αν δεν το θέλουν και χωρίς να το πάρουν χαμπάρι. Έπεσα μέσα; :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω δει κανεναν εδω μεσα να λεει μια συμβουλη με ασχημο τροπο! Δεν εχω δει κανεναν εδω μεσα να παρεξηγηθει και να παρατησει τα ενυδρεια! Δεν εχω δει καποιον εδω μεσα που εστω κι αν παρεξηγηθηκε στην αρχη, στην πορεια να μην καταλαβε τι του λενε και στο τελος να κατεληξε με ενα ομορφο ενυδρειο!

Οποιος εχει δει ας το βαλει λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν παρατάνε τα ενυδρεία, αλλά το ΑΖ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Τεο γιατι το παιρνεις προσωπικα. Αν ψαξω θα βρω αρκετα.

Αυτο ακριβως που λεει η Kalliroi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια πάρτε το χαμπάρι. Το νοστιμότερο φαγητό του κόσμου, αν το σερβίρεις με λάθος τρόπο.....έχασες τον πελάτη......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω δει κανεναν εδω μεσα να λεει μια συμβουλη με ασχημο τροπο! Δεν εχω δει κανεναν εδω μεσα να παρεξηγηθει και να παρατησει τα ενυδρεια! Δεν εχω δει καποιον εδω μεσα που εστω κι αν παρεξηγηθηκε στην αρχη, στην πορεια να μην καταλαβε τι του λενε και στο τελος να κατεληξε με ενα ομορφο ενυδρειο!

Οποιος εχει δει ας το βαλει λινκ!

Νομίζω ο Παναγιώτης πιο πάνω ανέφερε παραδείγματα: με τους "γλείφτες", με τους δίσκους, με τα ψεύτικα διακοσμητικά, με τις ψαρόσουπες, όπου κάποιοι δεν ήθελαν να διορθώσουν τα λάθη τους επειδή "έτσι τους άρεσε", "δεν έβλεπαν τα ψάρια να υποφέρουν", "όλα πήγαιναν καλά" και πολλά άλλα.

Όλοι μας λίγο ή πολύ έχουμε υπάρξει "κακοί", είτε επειδή είμασταν απόλυτοι, είτε επειδή δείξαμε υπερβάλλοντα ζήλο, είτε επειδή δεν είχαμε τα κέφια μας και δεν το πήραμε χαμπάρι, είτε, είτε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...