Jump to content

Εχω Μια Απορια?


Recommended Posts

Παιδάκια πάρτε το χαμπάρι. Το νοστιμότερο φαγητό του κόσμου, αν το σερβίρεις με λάθος τρόπο.....έχασες τον πελάτη......

Εκτός αν πεινάει τόσο που δεν τον νοιάζει. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΑΖ δεν το παρατανε, παιδια που τους δωθηκαν συμβουλες! Το παρατανε καποιοι που τσακωθηκαν με καποιους για τον α ή β λογο! Ή δεν ειχαν τα κοτσια να δουνε οτι εχουν λαθος και δεν μπορουσαν να υποστηριξουν τα επιχειρηματα τους! Το ΑΖ το εχουν παρατησει ακομη και μελη απο το 2005, τι να λεει αυτο;

Ψαξε και βρες μου λινκ απο ανθρωπους που βοηθηθηκαν εστω και με λιγο πιο εντονο τροπο και το παρατησαν! Αλλα και παλι, να ψαξω εγω να σας βρω ποσοι εχουν πει και ευχαριστω που τους ανοιξαν καποιοι τα ματια!

Εσυ Δημητρη τι πηρες προσωπικα και ανοιξες τετοιο θεμα; Δεν καταλαβαινω! Απο τι θιχτηκες;

Ολοι ανρωποι ειμαστε. Και θα μαλωσουμε και θα μονιασουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΑΖ δεν το παρατανε, παιδια που τους δωθηκαν συμβουλες! Το παρατανε καποιοι που τσακωθηκαν με καποιους για τον α ή β λογο! Ή δεν ειχαν τα κοτσια να δουνε οτι εχουν λαθος και δεν μπορουσαν να υποστηριξουν τα επιχειρηματα τους! Το ΑΖ το εχουν παρατησει ακομη και μελη απο το 2005, τι να λεει αυτο;

Ψαξε και βρες μου λινκ απο ανθρωπους που βοηθηθηκαν εστω και με λιγο πιο εντονο τροπο και το παρατησαν! Αλλα και παλι, να ψαξω εγω να σας βρω ποσοι εχουν πει και ευχαριστω που τους ανοιξαν καποιοι τα ματια!

Εσυ Δημητρη τι πηρες προσωπικα και ανοιξες τετοιο θεμα; Δεν καταλαβαινω! Απο τι θιχτηκες;

Ολοι ανρωποι ειμαστε. Και θα μαλωσουμε και θα μονιασουμε!

Εσενα τη μπορει να σου λεει?

Σε πολλα θεματα και ιδιως στο γλυκο, εχουν γινει αναφορες και διαφωνιες ( τσακωμοι ) για τα λιτρα του χ ειδος ψαριου.

Στο θαλασσινο δεν εχω δει κανεναν μα κανεναν να διαφωνει γι αυτο.

Αυτα τα ψαρια, για τον Α η Β λογο ζουν σε μεγαλυτερο ογκο νερου και οχι σε ποταμια η λιμνες οπως του γλυκου.

ΑΠΟΡΙΑ!

Προσωπικα? τιποτα!

ΑΠΟΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να μου λεει, οτι τους τρομαξαμε ή τους αποπηραμε να μην λενε τους πλεκοστομους "γλυφτες" ή να μην βαλουν δισκους σε 180 λιτρα;

Κακως στεκεστε στους τσακωμους και ηθικολογειτε αντι να δειτε ποσο κοσμο εχει βοηθησει αυτο το φορουμ εστω και με τσακωμους!

Δεν μπορω να μιλησω εκ μερους του ΑΖ αλλα μπορω να πω με ασφαλεια πως εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που λενε τα πραγματα με το ονομα τους και δεν κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους! Το λαθος, οσο ωραια και να το ντυσεις παραμενει λαθος και η παρατηρηση οσο ωραια και την πεις παραμενει παρατηρηση! Και αυτο δεν αρεσει σε κανενα! Ειναι στο χερι του καθενος να δεχτει την παρατηρηση και να κανει κατι με αυτην αν ειναι να μαθει κατι ή να στραβωσει και να κανει σαν παιδακι που του πηραν το γλυφιτζουρι του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο Θοδωρή. Αυτό όμως δε βοηθάει στην αποφυγή των εντάσεων. Δεν πειράζει όμως, o καθένας έχει τον τρόπο του.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Να σου παραθεσω ενα διαλογο η ( ατακα ) που θα μπορουσε να λεγεται ( τιπικουρα θα μου πεις ).

Δεν ειναι δικος μου, αλλα απο μελος θαλασσινου σε αλλο νεο μελος ( παλοιο στο γλυκο ).

( Ο τελικός στόχος ειναι ωραίος, αλλα να ξέρεις οτι εχεις αρκετό δρόμο και πολλα να μάθεις. Με υπομονη και μελέτη θα μάθεις τι ειναι και πως δουλευει το αλμυρο νερο και οσο το μελέτης στο τελος θα σε ανταμείψει.)

Στο αν εχει βοηθησει πολλα ατομα το γνωριζω πολυ καλλα και αυτο σιγουρα ειναι το ποιο ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω δει κανεναν εδω μεσα να λεει μια συμβουλη με ασχημο τροπο! Δεν εχω δει κανεναν εδω μεσα να παρεξηγηθει και να παρατησει τα ενυδρεια! Δεν εχω δει καποιον εδω μεσα που εστω κι αν παρεξηγηθηκε στην αρχη, στην πορεια να μην καταλαβε τι του λενε και στο τελος να κατεληξε με ενα ομορφο ενυδρειο!

Οποιος εχει δει ας το βαλει λινκ!

Θυμάμαι τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις αλλα που να βρω τα λινκ τωρα. Το μελος στις δυο περιπτώσεις σταμάτησε τη δραστηριότητα στο φορουμ αμέσως μετα απο το πρωτο θέμα που είχε ανοίξει (και τι τυχαίο, είχε γίνει χαμός μέσα) και το τρίτο παραλίγο να φύγει απο την παρέα μας, στο τσακ ηταν αλλα τελευταία το είδα να γράφει κάπου ενα μηνυμα. Μονο μη με κάνεις να τα ψάξω τα λινκ!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποδείξαμε ότι είμαστε απόγονοι των αρχαίων..............................από φιλοσοφία σκίζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις αλλα που να βρω τα λινκ τωρα. Το μελος στις δυο περιπτώσεις σταμάτησε τη δραστηριότητα στο φορουμ αμέσως μετα απο το πρωτο θέμα που είχε ανοίξει (και τι τυχαίο, είχε γίνει χαμός μέσα) και το τρίτο παραλίγο να φύγει απο την παρέα μας, στο τσακ ηταν αλλα τελευταία το είδα να γράφει κάπου ενα μηνυμα. Μονο μη με κάνεις να τα ψάξω τα λινκ!

Πανο, ειτε ψαξεις ειτε δεν ψαξεις, δεν με απασχολει! Το ρεζουμε ειναι ενα και το αναφερω πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Χασκι σωστος, ας ειμαστε ενωμενοι :thumbsu:

Και να καταλαβουν μερικοι οτι το χομπυ του ενυδρειου δεν ειναι Αστροφυσικη επιστημη

Και γραφουν για να γραφουν, ανευ ουσιας

Καλο Σ/Κ κι απο μενα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

2000 και κάτι ψιλά....

Μιά παρέα από βλαμμένους περιφέρονται από ψαρομάγαζο σε ψαρομάγαζο...

Προσπαθούν να μάθουν...Αγωνίζονται για πληροφορίες...Πειραματίζονται...κάνουν λάθη...και δημιουργούν καινοτόμα πράγματα αλλάζοντας αντιλήψεις....

Τα χρόνια περνούν...διάφορες ζυμώσεις γίνονται.....η παρέα αλλάζει.....στόχος τώρα είναι η σωστή ενημέρωση των νέων...Στόχος τώρα είναι οι σωστές συμβουλές....Και όχι το κράξιμο...

Φτάσαμε στο 2006....δημιουργείται το άκουαζον.....όλοι μαζί μιά παρέα, μιά γροθιά, ένα σκοπό....να πάμε το χόμπι μας μπροστά....να αγκαλιάσουμε τους νέους και όχι να τους κράξουμε....

Αυτό είχαμε σάν στόχο....όλοι μπορούν να έχουν ενυδρείο...ακόμα και ας έχουν βουλιαγμένα καράβια και πολύχρωμα χαλίκια...και αυτοί χομπίστες είναι...θα πρέπει να τους υποδεχόμαστε και να τους συμβουλέυουμε και όχι να τους αποπάρουμε για τα λάθη που μπορεί να έχουν κάνει....

Λάθη που ΠΡΩΤΟΙ ΕΜΕΙΣ έχουμε κάνει στο παρελθόν....το Άκουαζον φτιάχτηκε για να μοιράζει γνώση...όχι για να κράζει....

2014....μετά από πολύ κόπο, πολλά σεμινάρια, πρωτοβουλίες, εκδηλώσεις, καλά πράγματα αλλά και πολλά λάθη φτάσαμε εδώ που φτάσαμε....

Δυστυχώς όμως έχουμε χάσει κάτι από τους στόχους μας....Κράζουμε όποιον δεν έχει "βιοτοπικό" ενυδρείο (αλήθεια πόσοι νομίζετε ότι ξέρετε τί είναι?)....κράζουμε όποιον έχει λιγότερα από χ λίτρα ανά ψάρι απλά και μόνο γιατί είμαστε "οι φτασμένοι" , "οι παλιοί"...

Δέν βλέπουμε καθόλου το παρελθόν μας...Πώς όλοι ξεκηνήσαμε...Τα λάθη που κάναμε...Και με την συμπεριφορά μας απογοητεύουμε νέους που με τόσο χαρά απόκτησαν ένα 20λιτρο ενυδρείο με χρωματιστό χαλίκι και 3 χρυσόψαρα πετώντας τους στην κυριολεξία εκτός χόμπι πρίν ακόμη καλά καλά αρχίσουν.

Για να ηρεμήσουμε λίγο...ΚΑΝΕΙΣ δέν γεννήθηκε "φτασμένος ενυδρειάς"....Όλοι μαθαίνουμε και θα μαθαίνουμε για πάντα καθώς τα πάντα εξελίσσονται γύρω μας, τίποτε δέν μένει στάσιμο και ίδιο και αλίμονο σε αυτόν που θα θεωρήσει ότι τα έμαθε όλα........

Καλό σας Σαββατοκύριακο....

post-57734-0-78572600-1414769834_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2000 και κάτι ψιλά....

Μιά παρέα από βλαμμένους περιφέρονται από ψαρομάγαζο σε ψαρομάγαζο...

Προσπαθούν να μάθουν...Αγωνίζονται για πληροφορίες...Πειραματίζονται...κάνουν λάθη...και δημιουργούν καινοτόμα πράγματα αλλάζοντας αντιλήψεις....

Τα χρόνια περνούν...διάφορες ζυμώσεις γίνονται.....η παρέα αλλάζει.....στόχος τώρα είναι η σωστή ενημέρωση των νέων...Στόχος τώρα είναι οι σωστές συμβουλές....Και όχι το κράξιμο...

Φτάσαμε στο 2006....δημιουργείται το άκουαζον.....όλοι μαζί μιά παρέα, μιά γροθιά, ένα σκοπό....να πάμε το χόμπι μας μπροστά....να αγκαλιάσουμε τους νέους και όχι να τους κράξουμε....

Αυτό είχαμε σάν στόχο....όλοι μπορούν να έχουν ενυδρείο...ακόμα και ας έχουν βουλιαγμένα καράβια και πολύχρωμα χαλίκια...και αυτοί χομπίστες είναι...θα πρέπει να τους υποδεχόμαστε και να τους συμβουλέυουμε και όχι να τους αποπάρουμε για τα λάθη που μπορεί να έχουν κάνει....

Λάθη που ΠΡΩΤΟΙ ΕΜΕΙΣ έχουμε κάνει στο παρελθόν....το Άκουαζον φτιάχτηκε για να μοιράζει γνώση...όχι για να κράζει....

2014....μετά από πολύ κόπο, πολλά σεμινάρια, πρωτοβουλίες, εκδηλώσεις, καλά πράγματα αλλά και πολλά λάθη φτάσαμε εδώ που φτάσαμε....

Δυστυχώς όμως έχουμε χάσει κάτι από τους στόχους μας....Κράζουμε όποιον δεν έχει "βιοτοπικό" ενυδρείο (αλήθεια πόσοι νομίζετε ότι ξέρετε τί είναι?)....κράζουμε όποιον έχει λιγότερα από χ λίτρα ανά ψάρι απλά και μόνο γιατί είμαστε "οι φτασμένοι" , "οι παλιοί"...

Δέν βλέπουμε καθόλου το παρελθόν μας...Πώς όλοι ξεκηνήσαμε...Τα λάθη που κάναμε...Και με την συμπεριφορά μας απογοητεύουμε νέους που με τόσο χαρά απόκτησαν ένα 20λιτρο ενυδρείο με χρωματιστό χαλίκι και 3 χρυσόψαρα πετώντας τους στην κυριολεξία εκτός χόμπι πρίν ακόμη καλά καλά αρχίσουν.

Για να ηρεμήσουμε λίγο...ΚΑΝΕΙΣ δέν γεννήθηκε "φτασμένος ενυδρειάς"....Όλοι μαθαίνουμε και θα μαθαίνουμε για πάντα καθώς τα πάντα εξελίσσονται γύρω μας, τίποτε δέν μένει στάσιμο και ίδιο και αλίμονο σε αυτόν που θα θεωρήσει ότι τα έμαθε όλα........

Καλό σας Σαββατοκύριακο....

Με αυτο το κειμενο μου λυθηκε η ΑΠΟΡΙΑ.

ΥΓ.Αυτο το κειμενο μπορουμε να το εχουμε σαν πυξιδα για ολους μας?

Προταση μου να γινει PINNED ωστε οταν ξαναχρειαστει να γινει αναφορα σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι κραζουμε κανεναν! Δεν ειναι θεμα να εχει ο αλλος βιοτοπικο ενυδρειο ή οχι! Ειναι θεμα να εχει ο αλλος σωστο ενυδρειο! Καραβακια κτλ νομιζω δεν χωρανε σε σωστο ενυδρειο! Αν ο αλλος εχει ορεξη και του αρεσουν με γεια του με χαρα του αλλα απο την στιγμη που το παρουσιαζει θα πρεπει να δεχεται και την κριτικη!

Ολοι μας καναμε λαθη και μερικοι οπως εγω κανουμε ακομη. Μαθαιναμε και μαθαινουμε ακομη! Ομως τις εμπειριες μας και τα παθηματα μας δεν πρεπει να μεταλαμπαδευσουμε; Πρεπει να αφηνουμε καποιον στην τυχη του. Ας μην λεμε τοτε και τι χρειαζεται το φιλτρο του, ας μην λεμε πως στρωνει το ενυδρειο του, ας μην λεμε και πως, ισως, να μπορει να θεραπευσει τα ψαρια του!

Τι φορουμ θελετε να εχουμε, στειρο και κολακιστικο ή οντως μια αστειρευτη πηγη γνωσεων;

Να γινεται αναφορα σε αυτο που ειπε ο Ηusky για ποιο λογο; Πυξιδα ως προς τι; Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω παιδια! Πολυ φασαρια για το τιποτα! Δεν μπορω να καταλαβω αυτοτο θεμα! Κατηγορητε αλληλους αλλα και τους εαυτους σας με μια μοιρολατρικη σταση! Με αυτον τον τροπο φερνετε περισσοτερη αναστατωση, δεν το βλεπετε; Ειναι σαν φωναζουμε σε καποιους να κανουν ησυχια, μονο που με τις φωνες μας κανουμε περισσοτερη φασαρια!

Δημητρη ρωτας γιατι μαλωνουμε; Ανθρωποι ειμαστε και μαλωνουμε οπως και ανθρωποι ειμαστε και μονοιαζουμε! Ρωτας γιατι δεν τσακωνονται οι θαλασσινοι; Τσακωνονται κι αυτοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξέρω (και δυστυχώς πριν απο λίγο επιβεβαιωθηκα... μη ρωτάτε τι εννοώ) ειναι οτι χομπίστες με γνώσεις και εμπειρία, με αγάπη για το ενυδρειο και έντονο ενδιαφέρον να βοηθήσουν νέους χομπίστες στα πρώτα τους βήματα και όχι μονο, χομπίστες με ευγένεια, διακριτικότητα και αξιοπρέπεια, προκειμένου να χάσουν την τελευταία, αποχωρούν απο την παρέα μας. Ειναι κρίμα. Δε ξέρω τι ειναι τελικά αυτο που φταίει (.....βασικά ξέρω, βλάκας δεν είμαι) αλλα ξέρω οτι αντι να πηγαίνουμε μπροστά, εμείς έχουμε βάλει την όπισθεν!

Ας χαρούμε τα ενυδρεια μας ακόμα και με τα καραβάκια μας και τις αρχαιοελληνικές κολόνες μας και τα πολύχρωμα χαλίκια. Είμαστε κάτι χιλιάδες μέλη και ο κάθε ενας ειναι διαφορετικός από τον άλλο. Δε μπορούμε και δε πρεπει να φτιάξουμε κλώνους μέλη και κλώνους ενυδρεια γιατι μετα δε θα υπάρχει ενδιαφέρον. Ευγένεια και όρεξη να υπάρχει μπας και πάρουμε μπρος και δούμε κανά παλιό φίλο και πάλι στην παρέα. Πάμε μπροστά βρε, δε θα μας κόψει κανένας το νερό απ' το αυλάκι, γιατι να χαλάμε τις καρδιές μας; Δε κλειδώνει σιγα σιγα το θέμα μην αρχίζουν να την "κάνουν" κι άλλοι με ελαφρά πηδηματάκια;

Φιλικά Πάνος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ισως ενας λογος που δεν τσακωνονται οι θαλασσινοι ειναι γιατι σε REEF ενυδρειο δε υπηρξε ποτε κανενας που να ειχε βαλει καραβακια και χαντρουλες (αλλο μεγαλο κλισε). ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι κραζουμε κανεναν! Δεν ειναι θεμα να εχει ο αλλος βιοτοπικο ενυδρειο ή οχι! Ειναι θεμα να εχει ο αλλος σωστο ενυδρειο! Καραβακια κτλ νομιζω δεν χωρανε σε σωστο ενυδρειο! Αν ο αλλος εχει ορεξη και του αρεσουν με γεια του με χαρα του αλλα απο την στιγμη που το παρουσιαζει θα πρεπει να δεχεται και την κριτικη!

Ολοι μας καναμε λαθη και μερικοι οπως εγω κανουμε ακομη. Μαθαιναμε και μαθαινουμε ακομη! Ομως τις εμπειριες μας και τα παθηματα μας δεν πρεπει να μεταλαμπαδευσουμε; Πρεπει να αφηνουμε καποιον στην τυχη του. Ας μην λεμε τοτε και τι χρειαζεται το φιλτρο του, ας μην λεμε πως στρωνει το ενυδρειο του, ας μην λεμε και πως, ισως, να μπορει να θεραπευσει τα ψαρια του!

Τι φορουμ θελετε να εχουμε, στειρο και κολακιστικο ή οντως μια αστειρευτη πηγη γνωσεων;

Να γινεται αναφορα σε αυτο που ειπε ο Ηusky για ποιο λογο; Πυξιδα ως προς τι; Ειλικρινα δεν σας καταλαβαινω παιδια! Πολυ φασαρια για το τιποτα! Δεν μπορω να καταλαβω αυτοτο θεμα! Κατηγορητε αλληλους αλλα και τους εαυτους σας με μια μοιρολατρικη σταση! Με αυτον τον τροπο φερνετε περισσοτερη αναστατωση, δεν το βλεπετε; Ειναι σαν φωναζουμε σε καποιους να κανουν ησυχια, μονο που με τις φωνες μας κανουμε περισσοτερη φασαρια!

Δημητρη ρωτας γιατι μαλωνουμε; Ανθρωποι ειμαστε και μαλωνουμε οπως και ανθρωποι ειμαστε και μονοιαζουμε! Ρωτας γιατι δεν τσακωνονται οι θαλασσινοι; Τσακωνονται κι αυτοι!

 

Κανεις λάθος.Τι θα πει σωστο ενυδρειο?και ποιος εισαι εσυ (ή εγώ) που μπορεις να το κρινεις?

Χομπιστας ειναι και αυτος με το βουλιαγμςνο καραβι, χομπιστας και εσυ με τα ξυλα πετρες ζωντανα φυτα....το θεμα ειναι αλλο.....

Με το που μπαινει ενα νεο μελος το πρωτο πραγμα που ακουει ειναι πετα αυτα ξηλωσε τα αλλα και μετα ελα γραψε....αυτο ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.....

Οσο για τους θαλασσινους που λετε οτι διαφερουν απο τους γλυκους σας λεω οτι ειναι τα ιδια χάλια με "εμας"....εχετε δει να παίζουν σχςδον μπουνιες εξω απο ενυδρειομαγαζο για το ποιος θα παρει ενα κοραλι?εγω το εχω δει...οποτε δςν ειναι θεμα γλυκου ή θαλασσινου...ειναι θεμα πολιτισμου και εχει να κανει με τον καθενα μας ξεχωριστα....οπως και στην κοινωνια μας ετσι και στο φορουμ που ειναι μια μικρογραφια αυτης υπαρχουν ολοι.....καλοι,κακοι,σωστοι,λαθος,φασιστες,αναρχικοι,ειρηνοποιοι,μπαχαλακιδες,γηπεδικοι,πολιτικαντιδες και ουτο καθ' εξης.....

"Ειρηνη αδερφια"

Sent from my GT-N7100

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, σωστο ενυδρειο θεωρω το βιοσιμο ενυδρειο, το ενυδρειο που δεν ταλαιπωρει τους οργανισμους που φιλοξενει! Τωρα αν ο αλλος εχει οτι εχει νοιωθω υποχρεωση να του πω το λαθος και το σωστο οπως μου ειπαν και μου λενε ακομη εμενα! Δεν διαταζω κανεναν να κανει τιποτα, του το τονιζω ομως για ξερει! Ξαναλεω δεν θεωρω οτι τρομαζουμε, ουτε κραζουμε, ουτε τσακωνομαστε, ουτε τιποτα. Ανθρωποι ειμαστε και συζητηαμε. Και πανω στη συζητηση καμια φορα ερχεται και η αντιπαραθεση. Το θεμα ειναι να εχουμε την διαυγεια να δουμε πιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος και να εχουμε το θαρρος να παραδεχτουμε το λαθος μας! Γιαυτο αλλωστε γραφω με τοσο παθος σε αυτο το θεμα γιατι νοιωθω πως σε αυτο το φορουμ εχω και εχουμε να μαθουμε και να δουμε πολλα ακομη και αυτο το θεμα προκαλει παραπανω ενταση! Να λειπει η κλαψα! Σταματηστε να κατηγορητε αλληλους και εαυτους!

Εχω κανει καλους φιλους εδω μεσα, εχω κανει κουμπαριες, εχω φιλαρακια που αν τους πω πως θελω βοηθεια θα ερθουν να βοηθησουν! Εχουμε πολλα πραγματα να κανουμε ακομη. Συγκεντρωσεις, εκθεσεις, στησιματα ενυδρειων, κληρωσεις κοπες πιτες κτλ!

Γιαυτο σας λεω αφηστε τα "γιατι τσακωνομαστε" και "ειμαστε τσαντιλες" και "μιλαμε ασχημα" και μπλα μπλα!

Ειμαστε αυτοι που ειμαστε και αυτο φαινεται απο τους τοσους και τοσους που εχουν βοηθηθει, απο δρωμενα μας, απο τις εκδηλωσεις μας!

Η κοινωνια μας οπως ολες οι κοινωνιες εχει τον τροπο της να αποβαλλει αυτους που πραγματικα δημιουργουν προβλημα!

Πανω απ ολα Ειρηνη αδερφια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξέρω (και δυστυχώς πριν απο λίγο επιβεβαιωθηκα... μη ρωτάτε τι εννοώ) ειναι οτι χομπίστες με γνώσεις και εμπειρία, με αγάπη για το ενυδρειο και έντονο ενδιαφέρον να βοηθήσουν νέους χομπίστες στα πρώτα τους βήματα και όχι μονο, χομπίστες με ευγένεια, διακριτικότητα και αξιοπρέπεια, προκειμένου να χάσουν την τελευταία, αποχωρούν απο την παρέα μας. Ειναι κρίμα. Δε ξέρω τι ειναι τελικά αυτο που φταίει (.....βασικά ξέρω, βλάκας δεν είμαι) αλλα ξέρω οτι αντι να πηγαίνουμε μπροστά, εμείς έχουμε βάλει την όπισθεν!

Δε κλειδώνει σιγα σιγα το θέμα μην αρχίζουν να την "κάνουν" κι άλλοι με ελαφρά πηδηματάκια;

Φιλικά Πάνος.

Kαι ελπιζω να ειναι οι τελευταιοι :bigemo_harabe_net-71:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, σωστο ενυδρειο θεωρω το βιοσιμο ενυδρειο, το ενυδρειο που δεν ταλαιπωρει τους οργανισμους που φιλοξενει! Τωρα αν ο αλλος εχει οτι εχει νοιωθω υποχρεωση να του πω το λαθος και το σωστο οπως μου ειπαν και μου λενε ακομη εμενα! Δεν διαταζω κανεναν να κανει τιποτα, του το τονιζω ομως για ξερει! Ξαναλεω δεν θεωρω οτι τρομαζουμε, ουτε κραζουμε, ουτε τσακωνομαστε, ουτε τιποτα. Ανθρωποι ειμαστε και συζητηαμε. Και πανω στη συζητηση καμια φορα ερχεται και η αντιπαραθεση. Το θεμα ειναι να εχουμε την διαυγεια να δουμε πιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος και να εχουμε το θαρρος να παραδεχτουμε το λαθος μας! Γιαυτο αλλωστε γραφω με τοσο παθος σε αυτο το θεμα γιατι νοιωθω πως σε αυτο το φορουμ εχω και εχουμε να μαθουμε και να δουμε πολλα ακομη και αυτο το θεμα προκαλει παραπανω ενταση! Να λειπει η κλαψα! Σταματηστε να κατηγορητε αλληλους και εαυτους!

Εχω κανει καλους φιλους εδω μεσα, εχω κανει κουμπαριες, εχω φιλαρακια που αν τους πω πως θελω βοηθεια θα ερθουν να βοηθησουν! Εχουμε πολλα πραγματα να κανουμε ακομη. Συγκεντρωσεις, εκθεσεις, στησιματα ενυδρειων, κληρωσεις κοπες πιτες κτλ!

Γιαυτο σας λεω αφηστε τα "γιατι τσακωνομαστε" και "ειμαστε τσαντιλες" και "μιλαμε ασχημα" και μπλα μπλα!

Ειμαστε αυτοι που ειμαστε και αυτο φαινεται απο τους τοσους και τοσους που εχουν βοηθηθει, απο δρωμενα μας, απο τις εκδηλωσεις μας!

Η κοινωνια μας οπως ολες οι κοινωνιες εχει τον τροπο της να αποβαλλει αυτους που πραγματικα δημιουργουν προβλημα!

Πανω απ ολα Ειρηνη αδερφια!

:lolu: .....έσκασα στα γέλια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:lolu: .....έσκασα στα γέλια

Γιατι ρε συ Χρηστο; :D

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ειρωνική η παρατήρησή μου, αλλά αν όντος όπως λες η κοινωνίες είχαν αυτές της ιδιότητες τώρα δεν θα είχαμε τα προβλήματα που έχουμε και δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε με όλα τα ''όμορφα'' που έχουμε κληρονομήσει και συνεχίζουν να μας φορτώνουν, ο νοών νοήτο, αν αναφερθώ ποιο αναλυτικά θα πάει η συζήτηση στα πολιτικά.

Εν ολίγης αυτό που δεν καταφέραμε να κάνουμε στα ποιο σοβαρά θέματα επιβίωσης όπου διακυβεύεται το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας δεν πρόκειται να το κάνουμε σε δευτερεύοντα πράγματα όπως το χόμπι και το ΑΖ.

Τα πράγματα θα παραμείνουν ως έχει με τον ατμίν να μας προσφέρει την ιδεολογία του φόρουμ και τα μέλη να χειροκροτούν..., αλλά στην πράξει δείχνουμε άλλα, ....όλα είναι όμορφα και ωραία αλλά αν μας πατσίσουν τον κάλω τότε ξεχνάμε τα όμορφα λόγια της υποσχέσεις της ιδεολογίες και γινόμαστε άλλοι άνθρωποι.

Ξέρεις πόσες φορές τα άκουσα και τα διάβασα όλα αυτά από μέλη εδώ στο φόρουμ; Μόλις όμως τους πατήσαμε τον κάλω (γιατί άνθρωποι είμαστε και παραπατάμε) ούρλιαξαν και μέσα από φανφάρες και ντόρο έγιναν καπνός με δικαιολογίες που ούτε τα παιδιά δεν λένε πλέον. Κανονικά όμως έπρεπε αφού κατασταλάξει ο πόνος να επανέλθουν αλλά δεν το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μου, σεβομαι την αποψη σου αλλα απο την αλλη βλεπω ακομη ποσα μελη βοηθανε καποια αλλα και απο κει αντλω αυτα που λεω! Μου κανει εντυπωση πως απ οσα εγραψα παραπανω εμεινες σε αυτα που κοκκινησες! Παντα θα υπαρχουν προβληματα! Πως τα διαχειριζομαστε ειναι το θεμα!Κλαιγομαστε και λεμε ποσο κακοι και αγροικοι ειμαστε ή μαθαινουμε το μαθημα μας και συνεχιζουμε;

Δεν μπορουμε ολοι να εχουμε τα ιδια πιστευω. Γιαυτο υπαρχει και το φορουμ, για να ακουγονται πολλες γνωμες. Σαφως και θα υπαρχουν εντασεις, σαφως θα υπαρχουν τσακωμοι. Υπαρχουν ομως και τοσα καλα πραγματα. Γιατι δεν κοιταμε αυτα και κοιταμε τα ασχημα; Κραταμε μουτρα και δεν μιλαμε σε κανενα ή συνεχιζουμε να προσφερουμε την βοηθεια μας απλοχερα σε οσους την χρειαζονται! Μου φαινεται παιδια πως εχουμε χασει το νοημα του φορουμ μας! Μακαρι να ξερατε ποσος κοσμος εχει βοηθηθει απο τα φορουμ και μαλιστα αφιλοκερδως! Εκει θελω να καταληξω!

Ουτε τεστοστερονατοι ειμαστε, ουτε ξερολες, ουτε φτασμενοι ουτε τιποτα! Κι αυτοι που συμπεριφερονται ετσι, καποια στιγμη τον βρισκουν τον μαστορα τους!

Εδω κολλαει αυτο που ειπα για την κοινωνια!

Τωρα οσοι φευγουν, λιποψυχουν, και εν γενει κανουν σαν παιδακια, ε γιαυτους δεν μπορουμε να κανουμε κατι!

Τωρα για τα πολιτικα που αναφερεσαι παραπανω, ουτε της παρουσης ειναι, ουτε και με ενδιαφερουν εδω μεσα! Αλλα κι εκει να εισαι σιγουρος πως οτι παει, γυριζει κιολας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...