Jump to content

Εχω Μια Απορια?


Recommended Posts

Δε λιποψυχούν Θοδωρή......απλα βαρέθηκαν τις βλακείες.

Δηλαδη αυτοι ποτε τους δεν εχουν κανει βλακεια; Ποτε δεν συμμετειχαν σε βλακεια; Ειναι αλαθητοι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη αυτοι ποτε τους δεν εχουν κανει βλακεια; Ποτε δεν συμμετειχαν σε βλακεια; Ειναι αλαθητοι;

.....εν πάσει παριπτώσει καταλαβαίνεις τι εννοω, μη κάνεις οτι δε καταλαβαίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω! Αλλα κι εσυ το ιδιο! Ο καθενας μας μπορει να κανει την αυτοκριτικη του και να ληξει το θεμα! Στους 10-20-50-100 που παρεξηγουνται και νομιζουν οτι ολος ο κοσμος στρεφεται εναντιουν τους, υπαρχουν 100-500-1000 που δεν τους ενδιαφερουν οι ιντριγκες και θελουν να φτιαξουν ενα ομορφο ενυδρειο. Και πιστεψε μεσα απο δω παρα μα παρα πολλοι ανθρωποι οι οποιοι ξεκινησαν με ενα χρυσοψαρο και μια γυαλα με ροζ χαλικι ή με ενα 25λιτρο με εντλερ, κορυ και αρλεκινους και μια παγοδα, πολυχρωμο χαλικι και πλαστικα φυτα, οπως εγω, εχουν καταφερει να φτιαξουν το ενυδρειο που παντα ονειρευονταν! Γιατι αυτο ειναι το θεμα, να φτιαξεις το ενυδρειο που ονειρευεσαι! Κι αν το χεις και λιγο παραπανω, δωσε και τα φωτα σου σε καποιον αλλο που τα χρειαζεται!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολοι μας καναμε λαθη και μερικοι οπως εγω κανουμε ακομη.

Μαθαιναμε και μαθαινουμε ακομη! Ομως τις εμπειριες μας και τα παθηματα μας δεν πρεπει να μεταλαμπαδευσουμε;

Πρεπει να αφηνουμε καποιον στην τυχη του.

Ας μην λεμε τοτε και τι χρειαζεται το φιλτρο του, ας μην λεμε πως στρωνει το ενυδρειο του, ας μην λεμε και πως, ισως, να μπορει να θεραπευσει τα ψαρια του!

Ξαναλεω δεν θεωρω οτι τρομαζουμε, ουτε κραζουμε, ουτε τσακωνομαστε, ουτε τιποτα. Ανθρωποι ειμαστε και συζητηαμε. Και πανω στη συζητηση καμια φορα ερχεται και η αντιπαραθεση.

Το θεμα ειναι να εχουμε την διαυγεια να δουμε πιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος και να εχουμε το θαρρος να παραδεχτουμε το λαθος

Γιαυτο σας λεω αφηστε τα "γιατι τσακωνομαστε" και "ειμαστε τσαντιλες" και "μιλαμε ασχημα" και μπλα μπλα!

Ειμαστε αυτοι που ειμαστε και αυτο φαινεται απο τους τοσους και τοσους που εχουν βοηθηθει, απο δρωμενα μας, απο τις εκδηλωσεις μας!

Πανω απ ολα Ειρηνη αδερφια!

Δεν μπορουμε ολοι να εχουμε τα ιδια πιστευω. Γιαυτο υπαρχει και το φορουμ, για να ακουγονται πολλες γνωμες. Σαφως και θα υπαρχουν εντασεις, σαφως θα υπαρχουν τσακωμοι. Υπαρχουν ομως και τοσα καλα πραγματα. Γιατι δεν κοιταμε αυτα και κοιταμε τα ασχημα

ποσος κοσμος εχει βοηθηθει απο τα φορουμ και μαλιστα αφιλοκερδως!

Γιατι αυτο ειναι το θεμα, να φτιαξεις το ενυδρειο που ονειρευεσαι! Κι αν το χεις και λιγο παραπανω, δωσε και τα φωτα σου σε καποιον αλλο που τα χρειαζεται!

Για να μην γραφω κι εγω τα ιδια.....συμφωνω σε ολα αυτα με τον Θοδωρη!

Δεν ηθελα να γραψω σε τετοιου ειδους θεμα οπως εξαλλου δεν εχω κανει σχεδον ποτε,αν θυμαμαι καλα,ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που προσπαθω οσο μπορω και με τα ελαχιστα που γνωριζω να μεταλαμπαδευσω καποια ελαχιστα πραγματα σε εναν νεο χομπιστα που μπαινει στο φορουμ μας και ζηταει την βοηθεια μας ή την γνωμη μας για το ενυδρειο του!

Κι εγω οταν πρωτομπηκα ημουν υποψιασμενος για τα λαθη στο ενυδρειο μου.....

Γι'αυτο μπηκα στο φορουμ.....αλλιως θα κραταγα το ενυδρειο που ειχα και δεν θα εδινα λογαριασμο σε κανεναν!

Αυτο νομιζω οτι πρεπει να σκεφτετε και το καθε νεο μελος.....αλλιως γιατι μπαινει σε ενα φορουμ?

Η πλειοψηφια εχει ορεξη να διαβασει και να ακουσει και να φτιαξει ενα ενυδρειο,οχι ομορφο αλλα οπως ακριβως το ειχε ονειρευτει!

Η διαφορα μας με το θαλασσινο ξερετε ποια ειναι?

Οτι ολοι οι αρχαριοι χομπιστες εχουν ενυδρειο γλυκου νερου και εμεις αναλαμβανουμε να τους πουμε τα πρωτα πραγματα! :)

Ειρηνη αδερφια!Εχουμε μια πολυ ομορφη παρεα και εχουμε παρα πολλα πραγματα να κανουμε ακομα! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμπορεύομαι με το Aquazone από την αρχή του και το "πονάω"...

Γνωρίζω ΔΕΚΑΔΕΣ περιπτώσεις νέων στο χόμπι, που έφυγαν μετά από κράξιμο,

κάποιοι το άφησαν τελείως...(κακώς)

Γνωρίζω αρκετούς που φοβούνται να γράψουν εξαιτίας...μερικών (πάλι κακώς)

Υπάρχουν αρκετά πράγματα τα οποία οι περισσότεροι δεν τα ξέρετε.

.

Αυτος ακριβως ηταν ο λογος που ξεκινησε αυτο το θεμα.

Που το διαπιστωσα? που αλλου στο yvent, οσο διαστημα μοιραζα τα προσπεκτους του φορουμ και συνομιλουσα

με τα ατομα.

Δεν ξερω αν αυτο το διαπιστωσε και ο Βασιλης ( rastafari ) που συνομιλουσε και εκεινος.

Τα περισσοτερα ηταν νεα παιδεια και καποιοι λιγο ποιο μεγαλης ηλικιας.

Οι περισσοτεροι διαβαζαν και φοβοντουσαν να γραψουν η να παρουσιασουν το ενυδρειο τους.

Link to comment
Share on other sites

2000 και κάτι ψιλά....

Μιά παρέα από βλαμμένους περιφέρονται από ψαρομάγαζο σε ψαρομάγαζο...

Προσπαθούν να μάθουν...Αγωνίζονται για πληροφορίες...Πειραματίζονται...κάνουν λάθη...και δημιουργούν καινοτόμα πράγματα αλλάζοντας αντιλήψεις....

Τα χρόνια περνούν...διάφορες ζυμώσεις γίνονται.....η παρέα αλλάζει.....στόχος τώρα είναι η σωστή ενημέρωση των νέων...Στόχος τώρα είναι οι σωστές συμβουλές....Και όχι το κράξιμο...

Φτάσαμε στο 2005....δημιουργείται το άκουαζον.....όλοι μαζί μιά παρέα, μιά γροθιά, ένα σκοπό....να πάμε το χόμπι μας μπροστά....να αγκαλιάσουμε τους νέους και όχι να τους κράξουμε....

Αυτό είχαμε σάν στόχο....όλοι μπορούν να έχουν ενυδρείο...ακόμα και ας έχουν βουλιαγμένα καράβια και πολύχρωμα χαλίκια...και αυτοί χομπίστες είναι...θα πρέπει να τους υποδεχόμαστε και να τους συμβουλέυουμε και όχι να τους αποπάρουμε για τα λάθη που μπορεί να έχουν κάνει....

Λάθη που ΠΡΩΤΟΙ ΕΜΕΙΣ έχουμε κάνει στο παρελθόν....το Άκουαζον φτιάχτηκε για να μοιράζει γνώση...όχι για να κράζει....

2014....μετά από πολύ κόπο, πολλά σεμινάρια, πρωτοβουλίες, εκδηλώσεις, καλά πράγματα αλλά και πολλά λάθη φτάσαμε εδώ που φτάσαμε....

Δυστυχώς όμως έχουμε χάσει κάτι από τους στόχους μας....Κράζουμε όποιον δεν έχει "βιοτοπικό" ενυδρείο (αλήθεια πόσοι νομίζετε ότι ξέρετε τί είναι?)....κράζουμε όποιον έχει λιγότερα από χ λίτρα ανά ψάρι απλά και μόνο γιατί είμαστε "οι φτασμένοι" , "οι παλιοί"...

Δέν βλέπουμε καθόλου το παρελθόν μας...Πώς όλοι ξεκηνήσαμε...Τα λάθη που κάναμε...Και με την συμπεριφορά μας απογοητεύουμε νέους που με τόσο χαρά απόκτησαν ένα 20λιτρο ενυδρείο με χρωματιστό χαλίκι και 3 χρυσόψαρα πετώντας τους στην κυριολεξία εκτός χόμπι πρίν ακόμη καλά καλά αρχίσουν.

Για να ηρεμήσουμε λίγο...ΚΑΝΕΙΣ δέν γεννήθηκε "φτασμένος ενυδρειάς"....Όλοι μαθαίνουμε και θα μαθαίνουμε για πάντα καθώς τα πάντα εξελίσσονται γύρω μας, τίποτε δέν μένει στάσιμο και ίδιο και αλίμονο σε αυτόν που θα θεωρήσει ότι τα έμαθε όλα........

Καλό σας Σαββατοκύριακο....

Ο σκοπος του Aquazone και ολη του η ουσια ειναι εδω. Που το ξερω; Ημουν και εγω στο κότερο των βλαμένων..

Χομπιστάς για εμενα ειναι αυτος που αγαπάει τα ζωντανα του και προσπαθεί να του δωσει αξιοπρεπές συνθήκες για να ζει. Αυτος που ενδιαφέρετε, θα μπει στο φορουμ να μαθει. Αυτος που θελει να μαθει θα μπει, αυτος που δεν ενδιαφέρετε δεν θα μπει, ας το θυμόμαστε ΟΛΟΙ αυτο.

Ειναι κακο να αποπαίρνω καποιον που έρχετε για να μαθει. Καποιο έρχετε για να μαθει, για αυτο εχουμε τις κατηγορίες αρχαρίων, για αυτο εχουμε θεματα και αρθρα αρχαρίων.

Ξεχάσατε την θεση τους; Αγαπάνε τα ζωντανα τους αλλα δεν ξέρουν τι να κανουν. Εδω ερχόμαστε εμεις να βοηθήσουμε, να συμβουλεύουμε και φυσικα να κατευθύνουμε τα πραγματα προς τη σωστη κατεύθυνση.

Το Aquazone ειναι καταφύγιο, σχολείο και στην πορεια εξελησετε σε παρεα για τους οποίους τρελαμένους βρουν οτι τους εκφράζει. Εξού και οι συναντήσεις που μια φορα το μηνα μας φέρνουν ποιο κοντα.

Σεβασμός στον νεο χομπιστα ειναι απόλυτος στόχος. Ειναι το 50% του aquazone. Το αλλο 50% ειναι η προσπάθεια να ανεβάσουμε το επίπεδο σε οποιο τομέα εχει ο καθε ενας μας αδυναμία. Και οι δυο τομείς ειναι ισάξιοι και οι δυο άξιοι σεβασμού και αγάπης.

Σαφώς υπαρχουν στιγμές που τρελενεσε, σαφώς υπαρχει κοσμος που του αρεσει να τρολαρει ή αλλιως να "σπάει" νεύρα γιατι ετσι θεωρεί οτι κανει κατι. Σε εμας ειναι το κλειδί να μην τσιμπάμε και ασχολούμαστε με αυτα τα άτομα. Δυστηχως τετοια άτομα θα υπαρχουν παντα, οπως στην πραγματική ζωη. Τι κάνουμε στην αληθινή ζωη; Δεν ασχολούμαστε... Αυτο να κάνουμε και εδω. Ετσι κανει μια υγιες κοινωνία.

Γιατι χομπίστας για εμενα ειναι και ο "τρελαμένος" με τα 10 βιοτοπικα ενυδρεια σπιτι του, αλλα και ο συνήθης "καινούργιος" με το ενα 120 λιτρα με περιεργο χρωμα χαλίκι αλλα και το κλασικο δύτη με τη μάσκα να κραταει το σεντούκι και να βγαζει μπουρμπουλήθρες.

Και ναι, και εγω οταν ξεκίνησα το πρωτο κοινωνικό μου ενυδρειο των 110 λίτρων, με ενα μικρο εσωτερικό φιλαράκι και "μπουρμπουλήθρες" με τον περιεργο τύπο/δύτη με τη μάσκα γιατι μου αρεσε (και..ακομα μου αρεσει :P )...

Λευτεριά στους δύτες, στις αεραντλιες και στα σκούρο-μπλε χαλίκια! Γιατι χάρη σε αυτα ολοι μας αποκτήσαμε καποια στιγμη το πρωτο μας ενυδρειο και στην πορεια φτάσαμε όπου φτάσαμε, ποτε μη το ξεχνάτε αυτο. Ειναι οι ρίζες όλων μας.

Ευχαριστω

Βουλγαρης Μαριος

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα τα συνηθισμενα ψαρια θαλασσινου νερου ειναι μικρα και θελουν λιγοτερα λιτρα.οι περισοτεροι μπορουν να εχουν ενα ενυδρειο με gramma ή παρομια ψαρια.ενω 40λιτρο αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να μάθεις για το sex... ΔΕΝ θα κουβεντιάσεις με ένα 7χρονο... ομοίως αν θέλεις να μάθεις για ηλεκτρονικά παιγνίδια από έναν 60χρονο.

Και στις 2 περιπτώσεις... θα έχεις κάνει λάθος επιλογή.

Επιπρόσθετα... ο άσχετος το παίζει ειδικός... λέει σε ένα στίχο τραγουδιού του ο Γιάννης Μηλίωκας.-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ειμαι ο Γιάννης κ αυτο ειναι το πρώτο μου ποστ εδώ.

Ειμαι εγγεγραμμένο μέλος απο το 2013 που ξανασχολούμαι με το χόμπι κ υπήρξα μέλος 8 χρόνια πριν με αλλο νικνειμ.

Το χόμπι το είχα εγκαταλείψει λογω αλλαγών στην ζωή μου αλλα τον 1,5 τελευταίο χρονο το ξανά έπιασα ζεστά.

Δεν προχώρησα σε ποστ για να ρωτήσω κάτι αλλα οτι με ενδιέφερε να μάθω και να κανω ενυδρειακα το βρήκα εδώ μέσα διαβάζοντας κ αντλώντας υπέρ πολύτιμες πληροφορίες απο το φόρουμ του κ απο τις δημοσιεύσεις του

καθώς θεωρω όπως κ οι περισσότεροι που ασχολούνται με το χόμπι το aquazone το ποιο πλήρες ελληνικό site όσον αφορά τα ενυδρειακα.

Δυστυχώς ορισμένοι οι οποίοι έχουν λιώσει παντελόνια με την πολυετή εμπειρία τους κ την ενασχόληση με τα ενυδρειακα δείχνουν πολυ αυστηροί , απόλυτοι , ξερόλες

κ όπως είπε πριν κ αλλο μέλος προφεσορες στους νεότερους .

-Λες κ περιμένουν στην γωνία να ακούσουν τον pleco γλυφτη για να εκραγούν! Κ όχι μονο

-Φιλτρα . Λίγα Λ/h ! Οχι τουλάχιστον 4-5 φορές το όγκο του νερου πολλά Λ/h μεγάλε θα στο κάνει πλυντηριο!

-ιχθυοφορτωση . πολλά ψάρια εισαι άσπλαχνος λίγα θα ειναι επιθετικά κάνε χαρέμι!

-συμβατότητα ψαριών ... Δεν περιγράφω αλλο

Ολα αυτά όπως πάλι το ίδιο μέλος είπε αν τα σερβίρεις πιο ήπια στον αρχάριο η στον ενδιαφερόμενο θα του μείνει κάτι , αλλιώς θα πει εδώ με κράζουν κ θα κάνει του κεφαλιού του εαν δεν εχει ήδη κάνει κ δεν θα ξαναγράψει κ χειρότερα θα τα κάνει γιατί ετσι ειναι στην αρχή άμα δε πάθεις δε θα μάθεις...

Όλοι έχουμε κάνει λάθη μικρα κ μεγάλα ειδικά στην αρχή της ενασχόλησης .

Αλλα αν διαβάζουμε τις 3-5 διαφορετικές απόψεις στα φορουμ τις φιλτράρουμε επιλέγουμε τι ειναι σωστό τι όχι συν κοινή λογική κ στο τέλος κάνουμε αυτο που ειναι το καλύτερο για τα ζωντανά πρώτα κ για μας μετα.

Αφορμή του πρώτου μου ποστ εδώ ήταν το μήνυμα του huski-Jim το οποίο κ βρήκα

εξαιρετικό .

*Φιλικα

Γιάννης Σπαρτη

* ΄΄ φιλικά ΄΄

Απίστευτη λέξη την οποία γενικά οταν την βλέπεις σε συζητηςη φόρουμ να αναφέρεται στο τέλος καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν παει καλα!!!

Στη συγκεκριμένη δικιά μου όμως περίπτωση το εννοώ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ειμαι ο Γιάννης κ αυτο ειναι το πρώτο μου ποστ εδώ.

Ειμαι εγγεγραμμένο μέλος απο το 2013 που ξανασχολούμαι με το χόμπι κ υπήρξα μέλος 8 χρόνια πριν με αλλο νικνειμ.

Το χόμπι το είχα εγκαταλείψει λογω αλλαγών στην ζωή μου αλλα τον 1,5 τελευταίο χρονο το ξανά έπιασα ζεστά.

Δεν προχώρησα σε ποστ για να ρωτήσω κάτι αλλα οτι με ενδιέφερε να μάθω και να κανω ενυδρειακα το βρήκα εδώ μέσα διαβάζοντας κ αντλώντας υπέρ πολύτιμες πληροφορίες απο το φόρουμ του κ απο τις δημοσιεύσεις του

καθώς θεωρω όπως κ οι περισσότεροι που ασχολούνται με το χόμπι το aquazone το ποιο πλήρες ελληνικό site όσον αφορά τα ενυδρειακα.

Δυστυχώς ορισμένοι οι οποίοι έχουν λιώσει παντελόνια με την πολυετή εμπειρία τους κ την ενασχόληση με τα ενυδρειακα δείχνουν πολυ αυστηροί , απόλυτοι , ξερόλες

κ όπως είπε πριν κ αλλο μέλος προφεσορες στους νεότερους .

-Λες κ περιμένουν στην γωνία να ακούσουν τον pleco γλυφτη για να εκραγούν! Κ όχι μονο

-Φιλτρα . Λίγα Λ/h ! Οχι τουλάχιστον 4-5 φορές το όγκο του νερου πολλά Λ/h μεγάλε θα στο κάνει πλυντηριο!

-ιχθυοφορτωση . πολλά ψάρια εισαι άσπλαχνος λίγα θα ειναι επιθετικά κάνε χαρέμι!

-συμβατότητα ψαριών ... Δεν περιγράφω αλλο

Ολα αυτά όπως πάλι το ίδιο μέλος είπε αν τα σερβίρεις πιο ήπια στον αρχάριο η στον ενδιαφερόμενο θα του μείνει κάτι , αλλιώς θα πει εδώ με κράζουν κ θα κάνει του κεφαλιού του εαν δεν εχει ήδη κάνει κ δεν θα ξαναγράψει κ χειρότερα θα τα κάνει γιατί ετσι ειναι στην αρχή άμα δε πάθεις δε θα μάθεις...

Όλοι έχουμε κάνει λάθη μικρα κ μεγάλα ειδικά στην αρχή της ενασχόλησης .

Αλλα αν διαβάζουμε τις 3-5 διαφορετικές απόψεις στα φορουμ τις φιλτράρουμε επιλέγουμε τι ειναι σωστό τι όχι συν κοινή λογική κ στο τέλος κάνουμε αυτο που ειναι το καλύτερο για τα ζωντανά πρώτα κ για μας μετα.

Αφορμή του πρώτου μου ποστ εδώ ήταν το μήνυμα του huski-Jim το οποίο κ βρήκα

εξαιρετικό .

*Φιλικα

Γιάννης Σπαρτη

* ΄΄ φιλικά ΄΄

Απίστευτη λέξη την οποία γενικά οταν την βλέπεις σε συζητηςη φόρουμ να αναφέρεται στο τέλος καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν παει καλα!!!

Στη συγκεκριμένη δικιά μου όμως περίπτωση το εννοώ .

Ευχαριστω φίλε, επιβεβαιωθήκαμε πολλοί για όσα έχουμε γράψει. Εγω βλέπω οτι οι "ξερόλες" δεν ειναι διατεθειμένοι να βάλουν μυαλό και να αλλάξουν τακτική τελικα. Νομίζουν οτι "συμβουλάτορες" θα πρεπει να ειναι οι ίδιοι αποκλειστικά ή μονο εκείνοι που εχουν πραγματικά μεγάλη εμπειρία. Εγω δε θα τους κανω τη χάρη, με τη μηδενική εμπειρία που έχω και τις απειροελάχιστες γνώσεις που απέκτησα όσο ασχολούμαι νε το ενυδρειο, θα συνεχίσω να λέω την άποψή μου και να συμβουλεύω νέους χομπίστες οταν βλέπω οτι μπορω να απαντήσω στα ζητήματα που εχουν θέσει και αν κανω λάθος, τότε ας διορθωθώ απο άλλους. Έτσι θα μάθω κι εγω!

Οι ξερόλες, σε αλλη παραλία λοιπόν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα μεγάλες κουβέντες πολλά άδεια λόγια.

ΜΗΝ μιλάτε απόλυτα και με ψευτοταπείνωση γιατί καμιά φορά η ψευτοταπεινωση κρύβει μεγαλύτερο εγωισμό από τον φανερό εγωιστή.

Μάθετε να λέτε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα μεγάλες κουβέντες πολλά άδεια λόγια.

ΜΗΝ μιλάτε απόλυτα και με ψευτοταπείνωση γιατί καμιά φορά η ψευτοταπεινωση κρύβει μεγαλύτερο εγωισμό από τον φανερό εγωιστή.

Μάθετε να λέτε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

Χρήστο, ποτέ στη ζωή μου δεν ήμουν ούτε ψευτοταπεινός (κάτι τέτοιο το θεωρω τη μεγαλύτερη υποκρισία) ούτε ταπεινός (οι ταπεινοί στην Ελλάδα τουλάχιστον, μετρώνται στα δάχτυλα του ενος χεριού ενος ξυλουργού που είχε ατύχημα με τη σέγα) αντιθέτως ήμουν πάντα αξιοπρεπής και ρεαλιστής (ο ρεαλισμός μου, πολλούς ενόχλησε στο παρελθόν). Εγωισμό έχουμε όλοι, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Εκείνο που έχει σημασία όμως τελικά, ειναι το κατά ποσο ο δικός μας εγωισμός ειναι τέτοιος που να δημιουργεί προβλήματα σε άλλους. Αν ο δικός μου εγωισμός κάποια στιγμή φτάσει σε αυτο το σημείο, παει να πει οτι έχω χάσει το αίσθημα της αυτοκυριαρχίας μου και επομένως αν διαπιστώσω κάτι τέτοιο, αν δε με διαγράψουν απο το φόρουμ, θα το ζητήσω ο ίδιος για να προστατεύσω πρωτίστως τον εαυτό μου......τωρα μπορείς να με χαρακτηρίσεις και "ρομαντικό".

;)

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν απευθύνομε μόνο σε εσένα αλλά γενικά σε όλους χωρίς να αφαιρώ τον εαυτό μου.

Αν θες όμως ορμώμενος από τα λεγόμενα σου και αν με επιτρέψεις για χάρη της συζητήσεις να πω κάποια πράγματα με λίγο ποιο αυστηρό και ωμό τρόπο χωρίς φυσικά να γράψω ανάρμοστα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα αυτο εχει αναψει πολλες φωτιες και μονο κακο κανει στο φορουμ!

Πολλοι κατακρινετε τους παλιους που ειναι αυστηροι, τρομαζουν κοσμο κτλ κτλ κτλ, τους αφηνετε ξεκρεμαστους και τους περιθωριοποιητε ως τους κακους της υποθεσης!

Εχετε παρατηρησει ομως συμπεριφορες νεων προς παλαιους; Και επειδη εχει γινει τοσος σαλος με αυτο εδω το θεμα καποιοι εριστικοι τυποι βρισκουν πατημα και εκμεταλλευομενοι την κατασταση που επικρατει και με τους "παλιους" στον τακο, πονηρα σκεφτομενοι, κανουν εριστικες ερωτησεις, ειρωνικα σχολια, πονηρες απαντησεις κτλ κτλ! Ακομη κι οταν ο "παλιος" απανταει ευγενικα και προσπαθει να εξηγησει και να εξηγηθει!

Μεχρι και συντονιστες καταβαλλονται εναντιον τους για να μην "αποπαρουν, τρομαξουν, φοβισουν, βαλουν στη θεση τους, καποια νεοτερα μελη!

Το αναφερω αυτο γιατι προσφατα εχω παρατηρησει καποια φαινομενα τετοια και εγω ο ιδιος ( αν και δεν συγκαταλεγω τον εαυτο μου στους παλιους ) εχω γινει δεκτης τετοιων επιθεσεων! Το αποτελεσμα ειναι πολλοι παλαιοτεροι αλλα και εγω να απεχουν απο πολλες συζητησεις για να μην γινουν στοχο και μετα το θεμα παει αλλου!

Λεγοντας λοιπον αυτα, αφηνω στους καταστροφολογους, ιδεολογους, ηθικολογους του φορουμ να βγαλουν τα συμπερασματα τους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά το θέμα ξέφυγε της αρχικής του πορείας και τελικά η μια απορία που είχε ο συντάκτης του θέματος (giorgosmarios) του δημιούργησε άλλες δέκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξεφυγε της πορειας του αμμεσα. Εμμεσα ομως ειναι εκει που πηγαινε εξαρχης!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα αυτο εχει αναψει πολλες φωτιες και μονο κακο κανει στο φορουμ!

Πολλοι κατακρινετε τους παλιους που ειναι αυστηροι, τρομαζουν κοσμο κτλ κτλ κτλ, τους αφηνετε ξεκρεμαστους και τους περιθωριοποιητε ως τους κακους της υποθεσης!

Εχετε παρατηρησει ομως συμπεριφορες νεων προς παλαιους; Και επειδη εχει γινει τοσος σαλος με αυτο εδω το θεμα καποιοι εριστικοι τυποι βρισκουν πατημα και εκμεταλλευομενοι την κατασταση που επικρατει και με τους "παλιους" στον τακο, πονηρα σκεφτομενοι, κανουν εριστικες ερωτησεις, ειρωνικα σχολια, πονηρες απαντησεις κτλ κτλ! Ακομη κι οταν ο "παλιος" απανταει ευγενικα και προσπαθει να εξηγησει και να εξηγηθει!

Μεχρι και συντονιστες καταβαλλονται εναντιον τους για να μην "αποπαρουν, τρομαξουν, φοβισουν, βαλουν στη θεση τους, καποια νεοτερα μελη!

Το αναφερω αυτο γιατι προσφατα εχω παρατηρησει καποια φαινομενα τετοια και εγω ο ιδιος ( αν και δεν συγκαταλεγω τον εαυτο μου στους παλιους ) εχω γινει δεκτης τετοιων επιθεσεων! Το αποτελεσμα ειναι πολλοι παλαιοτεροι αλλα και εγω να απεχουν απο πολλες συζητησεις για να μην γινουν στοχο και μετα το θεμα παει αλλου!

Λεγοντας λοιπον αυτα, αφηνω στους καταστροφολογους, ιδεολογους, ηθικολογους του φορουμ να βγαλουν τα συμπερασματα τους!

Θα απαντήσω επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε εμένα.

Με χαρακτηρίζεις όλα τα παραπάνω επειδή:

1) Αντιπαρατέθηκα στο ότι 60 λίτρα και κάτω δεν είναι για τίποτα, έγινε μία σύντομη συζήτηση και τέλος.

2) Ρώτησα γιατί τα φυτά Αμερικής/Ασίας δεν ταιριάζουν, πήρα την απάντηση μου και τέλος.

Και λέω για τα 2 παραπάνω γιατί είναι πρόσφατα και δεν θυμάμαι να έχουμε κάποια άλλη "διαφωνία". Αν σε απασχολούν αυτά φίλε μου, συγνώμη, αλλά θέλω να πιστεύω ότι πρώτον μπορώ να ρωτήσω όποια απορία μου γεννάται και δεύτερον, το γεγονός ότι μπορεί να έχω διαφορετική άποψη από εσένα δεν σημαίνει ότι είμαι κάτι από τα παραπάνω. Το γεγονός ότι σε quotάρω δεν σημαίνει ότι σε στοχεύω ή ότι απευθύνω την ερώτηση αποκλειστικά σε εσένα, μου έχουν καλύψει τις απορίες και άλλα μέλη.

Επίσης, επειδή είμαι πολλά χρόνια σε φόρα, ξέρω ότι οι ερωτήσεις / απαντήσεις μένουν για τους επόμενους, οπότε κάποια πράγματα που οι έμπειροι θεωρούν δεδομένα, οι νέοι τα βρίσκουν μέσω απορίες άλλων.

Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι δεν έχω κάτι να χωρίσω με κανέναν εδώ μέσα, γράφτηκα για να μάθω 5 πράγματα για το νέο μου χόμπι, το οποίο επέλεξα για να βγάλω τις ζοχάδες από το κεφάλι μου και όχι να αποκτήσω κι άλλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά "παίξαμε" παιδάκια....Το θέμα κλείνει....Ας ασχοληθούμε και λίγο με τα ψαράκια μας...ΣΚ έρχετε...καιρός για καμιά αλλαγη νερού.... ;)

Sent from my GT-N7100

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...