Jump to content

90Λιτρα Ζητανε Βοηθεια....


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μυλο τα καναμε ,ΑΝΑΠΟΔΑ τα ειπα το νερο μπαινει απο πανω στο μεσαιο χωρισμα!

Δεν ειναι οπως στο σχεδιαγραμμα; Αν ναι, μπαινει στο διαμερισμα του θερμαντηρα, κατεβαινει κατω και μετα ξανανεβαινει και μπαινει στο πρωτο κυτιο και κατεβαινει προς τα κατω! Μια χαρα τα ειπες και μια χαρα στα ειπαμε κι εμεις!

Χαριτολογώντας το είπα! :usd:

Για το δευτερο ερωτημα, σε σχεση με την ελαφροπετρα;

Link to comment
Share on other sites

Το νερο στο πρωτο χωρισμα (θερμοστατη) μπαινει απο κατω ανεβαινει πανω και μπαινει στο μεσαιο χωρισμα κατεβαινει κατω και μπαινει στο 3ο χωρισμα και απο εκει το πεταει η αντλια εξω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οπως στο σχεδιαγραμμα; Αν ναι, μπαινει στο διαμερισμα του θερμαντηρα, κατεβαινει κατω και μετα ξανανεβαινει και μπαινει στο πρωτο κυτιο και κατεβαινει προς τα κατω! Μια χαρα τα ειπες και μια χαρα στα ειπαμε κι εμεις!

Για το δευτερο ερωτημα, σε σχεση με την ελαφροπετρα;

Το έχω διαβάσει και εδώ στο φόρουμ αλλά μου το πρότεινε και ένας φίλος από Πάτρα που ασχολείται χρόνια με τα ενυδρεία και χρησιμοποιεί μόνο ελαφρόπετρα!

Link to comment
Share on other sites

Επεισης αν ειναι ευκολο να αναφερεται και κανα ψαρι με ph απο 7 εως 8 για τα 90λιτρα!

Δεν εχει ιντερνετ και αν ειναι να κατεβασω καμια φωτο με τις προτασεις σας να του τα δειξω!

ΟΧΙ gyppy/platy/tetra! :P

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρεις το θελω να το δω για να δουμε για ποιο λογο! Εισαι σιγουρος πως το διαβασες εδω μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα τη χρησιμοποιούσαν σαν βιολογικό υλικό όπως και τη λάβα, λόγου της πορώδους επιφάνειας της και επειδή είναι χημικά αδρανή ορυκτό.

(θέλει πάρα πολύ καλό πλύσιμο, γιατί η σκόνη της επικάθεται στα βράγχια των ψαριών) έχουν βγει πλέον όμως τόσα υλικά που αντιστοιχούν με τεράστιο βιολογικό όγκο, που θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος χρήσης της.

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε:

-βακτηρια sera

-Prime

-ξυλο mopani (ισως να μην το βαλουμε μεχρι να δωθει το ψαρι)

-20 κιλα χαλαζιακη ψιλη μαυρη

-Βιολογικο sera siporax

-διχτακια

Το απογευμα θα παω απο το σπιτι του να το ξεστησουμε και να ξαναστησουμε πιο σωστα!

Θα βαλω φωτο πριν και μετα για να πειτε την γνωμη σας!

Οποτε μενουν προτασεις για νεα ψαροσυνθεση με νερο χωρις επεξεργασια(ph)(θα μετρησω το ph να σας πω ακριβως)!

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε πρωτα το ενυδρειο να υγιες για το ψαρι και οταν δωθει με το καλο βλεπουμε και την ψαροσυνθεση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο καιρο ομως χωρις αλλαγες νερου χωρις φιλτρο κτλ.Μηπως θελει αργη προσαρμογη και μικρες αλλαγες ανα συντομα χρονικα διαστηματα? Νομιζω θελει προσοχη στον χειρισμο η κατασταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το πολυπειραξει που δεν θα εχει αμμωνια! Λιγο με το ph να προσεξετε μονο!

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα τη χρησιμοποιούσαν σαν βιολογικό υλικό όπως και τη λάβα, λόγου της πορώδους επιφάνειας της και επειδή είναι χημικά αδρανή ορυκτό.

(θέλει πάρα πολύ καλό πλύσιμο, γιατί η σκόνη της επικάθεται στα βράγχια των ψαριών) έχουν βγει πλέον όμως τόσα υλικά που αντιστοιχούν με τεράστιο βιολογικό όγκο, που θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος χρήσης της.

Ο λογος χρησης ειναι παρα πολυ φθηνη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,πεταξαμε τα παντα βαλαμε το νεο χαλικακι και με το φιλτρο ολα καλα!

Μετρησα το νερο που ειχε μεσα αμμωνια 0,25 (μετα απο τοσο καιρο ειναι λογικο?την περιμενα στα υψη)και το ph ηταν λιγο πιο χαμηλο απο τις βρυσης(χωρις να ξερω μου φανηκε και αυτο περιεργο)

Φωτο και που εβγαλα ενα και το αυτο δεν φαινεται τπτ απο την θολουρα απο τα βακτηρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε λοιπον να κατσει η θολουρα! Μπραβο σας!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μολις ξαναπαω σπιτι του , δεν μενει και κοντα!

Θα βαλω και μετα μια αγγελια για να βρει νεο-καλυτερο σπιτι το ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Πριν...

1527117_10201826325378984_92728290614008

Μετα...

10748788_800478209991039_1182854058_n.jp

Αυτα ρε παιδια τι ειναι?κακακια:P?

10744941_800478396657687_1741748954_n.jp

Link to comment
Share on other sites

Καλα στην πρωτη ουτε που ειχα καταλβει οτι εχει και φιλτρο εσωτερικο! Χαχαχαχα! Πολυ καλυ δουλεια, μπραβο!

Βγαλε και το ψευτικο το δεξια. Δεν εχει καμια απολυτως χρηση! Το αριστερα τι ειναι;

Αυτα κατω ισως ειναι υπολειματα τροφης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υπολειματα τροφης γτ μου ειπε οτι εριξε 2-3 πελλετ και ηταν στην επιφανεια!

Για το ψευτικο του το ειπα και εγω αλλα τσιναγε(+οτι ηταν ξεραμενες οι βεντουζες και στηριξαμε την αντλια) τουλαχιστον εβγαλε το τεραστιο ψευτικο ξυλο!

Κατσε με το καλο να μπορεσει να δωθει καπου το ψαρι και θα του παρω εγω φυτα!

Αλλα αυτο τα καφε τι αλλο μπορει να ειναι? α οταν το καθαριζαμε νομιζω ειδα πολλα τετοια!

Link to comment
Share on other sites

Κακα νεα ,πηγα να κανω ενα καλο και εχω στεναχωρηθει...

Το ψαρι εχει δεν κολυμπαει δεν τρωει ,γυριζει αναποδα κατακορυφα και δεν αντιδρα!!!!

Γτ να εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικο σου λαθος! Η ζημια ειχει γινει εδω και καιρο! Εχεις μετρησεις; Και πριν και μετα;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει και εδώ στο φόρουμ αλλά μου το πρότεινε και ένας φίλος από Πάτρα που ασχολείται χρόνια με τα ενυδρεία και χρησιμοποιεί μόνο ελαφρόπετρα!

Μηπως ενοεις αυτο?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-oeeeoni-adhi-aanaaee-30-eeonui/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικο σου λαθος! Η ζημια ειχει γινει εδω και καιρο! Εχεις μετρησεις; Και πριν και μετα;

Πριν ειχα μετρησει 0.25 αμμωνια και ph 7.8

Μετα το στησιμο μετρησα μονο ph 8.2 (και μου φανηκε περιεργο,ειχε μαλακωσει το νερο ?(ειχε 3 μηνες να γινει αλλαγη))

Παμε στο σημερα(εχουν περασει 2 μερες απο την αλλαγη)το ψαρι εφυγε του ειπα να μην σταματησει το ενυδρειο και να ριχει μισο πελλετ(ειναι η μονη τροφη που εχει)!

Σκεφτοταν ουντως ή αλλως νεα ψαροσυνθεση (οχι με αυτον τον τροπο βεβαια)!

Τι αλλο να του πω να κανει να μην παρει την κατω βολτα ,ξαναθυμιζω οτι στο νεο νερο μπηκαν sera nitrivec και prime!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...