Jump to content

Ανάμιξη Ν. Αμερικής Και Ασίας (Αροουάνες, Σαλάχια Κ.α.)


alarg

Recommended Posts

Αν ειδα καλα εχεις καμερα παρακολουθησης του ενυδρειου σου?Εχεις παρει γεννα απ τις αροβανες σου?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειδα καλα εχεις καμερα παρακολουθησης του ενυδρειου σου?Εχεις παρει γεννα απ τις αροβανες σου?

Την έχω για λόγους ασφαλείας κυρίως, για να ελέγχω στάθμη κλπ. Είναι υπερβολικά νωρίς για γέννα, αλλά θα ήμουν ευτυχής κάποια στιγμή να συμβεί και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ψαρια!!

Χωρις να ξερω

δεν μπορεις να βαλεις καμια ριζα?

Δυστυχώς, με τα συγκεκριμένα ψάρια (και ειδικά τα σαλάχια) δεν υπάρχει δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εντυπωσιακά ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη ψαροσύνθεση (και ακριβή :P ) αλλά πραγματικά αξίζουν τα συγκεκριμένα ψάρια!

Τα έχεις πάρει από μικρά και έφτασαν σε αυτό το μέγεθος? Οι arow απίστευτες οι συγκεκριμένες!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:

Μπορουν αυτα τα ειδη να συνυπαρξουν?

Ναι, χωρίς πρόβλημα.

Η ερωτηση μου γινεται για τον λογο οτι εχουν γινει αναφορες ( οχι για τα συγκεκριμενα ) οτι ψαρια διαφορετικης ηπειρου δεν μπορουν να

συνυπαρξουν μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου γινεται για τον λογο οτι εχουν γινει αναφορες ( οχι για τα συγκεκριμενα ) οτι ψαρια διαφορετικης ηπειρου δεν μπορουν να

συνυπαρξουν μαζι!

Θα σου πω... έχουν ένα σοβαρό θέμα με τη γλώσσα, αλλά τους κάνω κάποια ιδιαίτερα για να μπορούν να συνεννοηθούν για τα βασικά. Είναι αρχή ακόμη.

Αστειεύομαι! :D

Πέρα από την πλάκα, δεν έχω δει οποιοδήποτε πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα, είναι αρκετά καλά μεταξύ τους. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη ψαροσύνθεση (και ακριβή :P ) αλλά πραγματικά αξίζουν τα συγκεκριμένα ψάρια!

Τα έχεις πάρει από μικρά και έφτασαν σε αυτό το μέγεθος? Οι arow απίστευτες οι συγκεκριμένες!! :thumbup:

Thanks! :)

Τα πήρα πριν λίγο καιρό, δεν τα έχω από μικρά. Εύχομαι όμως να μεγαλώσουν αρκετά! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω... έχουν ένα σοβαρό θέμα με τη γλώσσα, αλλά τους κάνω κάποια ιδιαίτερα για να μπορούν να συνεννοηθούν για τα βασικά. Είναι αρχή ακόμη.

Αστειεύομαι! :D

Πέρα από την πλάκα, δεν έχω δει οποιοδήποτε πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα, είναι αρκετά καλά μεταξύ τους. :)

Παντως να ξερεις θελουν εντατικα μαθηματα γιατι εχει δυσκολη γραμματικη. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφόσον έφαγε και δεν κινδυνεύει πλέον από το μάτι, επανέρχομαι να σας παρουσιάσω το καινούργιο μέλος της οικογένειας! :)

1 x Chili Red Arowana 29cm

Οπότε, οι ένοικοι είναι οι εξής πλέον:

1 x Chili Red Arowana 29cm
1x Arowana Golden Crossback 26cm
1x Arowana Banjar Red 24cm
1x Arowana Banjar Red 22cm
1x Potamotrygon Leopoldi 15μηνών (R=38cm)
1x Lepisosteus platyrhincus (AKA Κροκοδειλοψαρο) 29cm
1x Hypostomus Plecostomus 17cm
2x Hypostomus Plecostomus Albino 20cm

Επίσης προστέθηκε ακόμη ένα Fluval FX5 3.500L/H με 8L Sera Siporax, έτσι ώστε να μπορέσει να υποστηρίξει το σύνολο της ιχθυοφόρτισης.

Ο συνολικός εξοπλισμός πλέον είναι ο εξής:
Φίλτρανση: 2 x Fluval FX5 3.500L/H, 1 x Aqua Nova 2.000L/H
Βιολογία: 16L Sera Siporax, 4L JBL MicroMec
Θέρμανση: 2 x 300W JBL
Αερας: 2 x Sera 550 R Plus

Οι φωτογραφίες του νέου μέλους:

post-59940-0-80826500-1416773332_thumb.jpg

post-59940-0-56252000-1416773334_thumb.jpg

post-59940-0-14949300-1416773336_thumb.jpg

post-59940-0-86816000-1416773337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAA.... Εσυ εισαι δικος μου!!!! να χαιρεσαι τα ψαρια σου και το ενυδρειο.... πολυ ομορφο ειναι... το μονο που θα προσθετα ειναι μια ομορφη ριζα...

και πρεπει να βρεις μια λυση με τα νιτρικα σου... οσο μεγαλωνουν τα ψαρια τοσο θα πρεπει να ταιζεις πιο πολυ και οτι συνεπαγετε αυτο!!!!!

καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAA.... Εσυ εισαι δικος μου!!!! να χαιρεσαι τα ψαρια σου και το ενυδρειο.... πολυ ομορφο ειναι... το μονο που θα προσθετα ειναι μια ομορφη ριζα...

και πρεπει να βρεις μια λυση με τα νιτρικα σου... οσο μεγαλωνουν τα ψαρια τοσο θα πρεπει να ταιζεις πιο πολυ και οτι συνεπαγετε αυτο!!!!!

καλη συνεχεια!!!!

Φοβαμαι οτι δε θα εμενε ριζα μεσα. Ηδη καθε μερα το βρισκω ανω κατω το ενυδρειο! Τι ριζα θα προτεινες;

Τα νιτρωδη τα ελυσα με προσθηκη 3ου φιλτρου και 20λ βιολογιας συνολικα. Τα νιτρικα τα παλευω με συχνες αλλαγες πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι δε θα εμενε ριζα μεσα. Ηδη καθε μερα το βρισκω ανω κατω το ενυδρειο! Τι ριζα θα προτεινες;

Τα νιτρωδη τα ελυσα με προσθηκη 3ου φιλτρου και 20λ βιολογιας συνολικα. Τα νιτρικα τα παλευω με συχνες αλλαγες πλεον.

οταν λεω ριζα δεν εννοω φυτο... αυτο το ξεχνας....

μιλαω για ριζα-ξυλο... να δωσει μια ομορφη εικονα στο ενυδρειο και να εχουν και τα ψαρια να παιζουν, κρυβονται...

πες του σταυρου να σου βρει μια κανα μετρο να μπει στο κεντρο....

θα αλλαξει ολο το ενυδρειο, θα δεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικοοοο

παρα πολυ ωραιο ψαρι

Θα συμφωνησω με τον Θαναση , για την

ριζα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...