Jump to content

Εξωτερικο Φιλτρο


Recommended Posts

γέια σας παίδια , θέλω να ρωτήσω το εξωτερικό φίλτρο τη καθαριότητα το κάνουμε και κάθε πόσο .. το φίλτρο μου έχει μέσα πρώτα τα μακαρονια και μετά τα σφουγγάρια . ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στα φίλτρα άσχετα αν είναι εσωτερικά η εξωτερικά κάνουμε καθαρισμό συνήθως όταν παρατηρήσουμε οτι αρχίζει να μειώνεται η ροή.

Πλένουμε τα ύλικα πάντα με νερό ενυδρείου και δεν αλλάζουμε-βράζουμε ποτέ ολόκληρο το βιολογικό υλικό.

Η σειρά που βάζουμε τα υλικά στο φίλτρο μας εξαρτάται από την διαδρομή που ακολουθεί το νερό μέσα σε αυτό.

Ποιο φίλτρο έχεις ??

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα whale 240v 50hz άρα περιπου μία φορά το μήνα? και τα σφουγγαράκια δεν τα καθαρίζω ? η τα μακαρόνια δεν χρειάζονται άλλαγμα?

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα whale 240v 50hz άρα περιπου μία φορά το μήνα? και τα σφουγγαράκια δεν τα καθαρίζω ? η τα μακαρόνια δεν χρειάζονται άλλαγμα?

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε παραπανω πληροφοριες για το φιλτρο! Τι μοντελο ειναι, οχι ποσα βολτ!

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια τα καθαρίζεις οταν πέσει η ροή και αν ποτέ βρωμίσουν πολύ τα "μακαρόνια" τα βράζεις να καθαρίσουν αλλά ποτέ όλα μαζί.

Συν ένα στον ψηλό από πάνω μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα σφουγγαρια τα ζουλας να φυγει η μπιχλα και τα αναδευεις σε νερο του ενυδρειου.

Το βιολογικο, οπως ειναι μεσα στο καλαθακι, καλτσα και γενικα οπου το εχεις, το βουτας πολλες φορες μεσα σε νρο ενυδρειου, επισης για να φυγει η μπιχλα! Εγω δεν το βραζω ποτε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδία και κατι τελευταίο , τα βακτήρια τα βάζουμε και μετα το στρώσιμο του ενυδρείου ετσι?? σε κάθε αλλαγή νερου να υποθέσω?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πια το συστημα σου ειναι σταθερο δεν χριαζεται να βαζεις καθολου! Εγω βαζω λιγο μετα απο καθαρισμο φιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...