Jump to content

Jbl Crystal Profi 901E Ή Fluval 306?


thanasissin

Recommended Posts

Οσο κι αν εψαξα στο φόρουμ δεν βρηκα αποψεις για το φιλτρο της jbl γι αυτό και ανοιγω αυτό το θέμα.

Συγκριτικά τεστ στο ιντερνετ λένε ότι παρ' όλο που το fluval ειναι αρκετα αξιόπιστο και οικονομικό, το jbl 901 δεν συγκρίνεται απο αποψη ποιότητας και αξιοπιστίας.

Κάποιο τεστ στο ιντερνετ έδειχνε βεβαια οτι η πραγματική ροή του jbl ειναι περίπου η μισή απο αυτή που διαφημίζει.

Υπάρχει κάποιος που να εχει δοκιμάσει το jbl για να μου λύσει την απορία?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ή tetratec 800 plus?

ανταλακτικα εχει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολα τα φιλτρα θα ειναι καλα. Πρεπει ομως να καταληξεις σκεπτομενος τους παραγοντες τιμη, ανταλακτικα, εγκυηση. Απο τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα δες και την καταναλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και τα τρία φιλτρα μπορώ να τα αγοράσω περίπου στην ιδια τιμή (περίπου 100 ευρω), υπάρχουν κάποιες διακυμάνσεις στα λίτρα ανα ώρα (το fluval δινει την μεγαλύτερη), στην ποιότητα (νομιζω οτι η jbl ειναι η πιο αξιοπιστη).

Κατανάλωση εχουν ολα σχεδόν την ιδια (με 1-2w το πολύ διαφορά) και ανταλλακτικά βρίσκω για όλα.

Εγγύηση έχουν και τα τρία αν δεν κάνω λάθος για 3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον ειναι ολα τα στοιχεια τους παρομοια, εγω θα κοιτουσα ποιο μου αρεσει περισσοτερο στις λεπτομεριες. Χαζομαρες δλδ, ξερεις βανακια, σωληνες, χρωμα (sic)..... και τετοια...

Αν και τα περισσοτερα λιτρα του fluval ειναι ενα + παραπανω.

Πριν 2 μηνες περιπου και εγω εψαχνα φιλτρο και τα ειχα κοιταξει οοοολα στην κατηγορια που εψαχνα...

Τελικα πηρα αυτο που μπορουσα (οικονομικα) για να ξεκινησω το ενυδρειο και δεν το μετανοιωσα. Καταλαβαινεις οτι ειναι πολυπαραγοντικη (!) η αποφαση....

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=FqomUz70Blw&list=UUsHFsfX0R39XiCt1jNlYpng

ειμαι κατοχος πολλων fluval.(fx5, fx6 , 406, kαι 2x306)

αυτο στο ling που σου δινω ειναι το ποιο προσφατο αγορασμενο.

ροη και θορυβος στα 120 λιτρα ενυδρειο.

3 χρονια εγγυηση. τιμη 98 ευρω(οτι λενε ολοι στα site τους) υπαρχη πιθανοτητα να το βρης και λιγο ποιο φτηνα.

ανταλαχτικα φτηνα και τα φερνουν και στην ελλαδα ο αντιπροσωπος.(καλο θα ναι της τσιμουχες να της παρης εξ αρχης)

ετσι κανω εγω τουλαχιστον για παν ενδεχομενο.

αλλο τιποτα δεν εχω να σου πω.

δες την ροη με την ποσοτητα μεσα στα καλαθακια να ειναι τιγκα γεματα εως επανω.(3 καλαθια εχει το 306)

καλη συνεχεια σε οτι κιαν διαλεξης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! :bigemo_harabe_net-100: Θα συμφωνήσω με τον gemen.Σαν αρχάριος και σαν κάτοχος του fluval 306 η γνώμη μου είναι για το 306.είναι πολύ αξιόπιστο.Το βίντεο που ανέβασε ο gemen ''μιλάει'' απο μόνο του.Εχω φωτογραφίες πριν το βάλω σε λειτουργεία κομμάτι,κομμάτι..αν θες τις ανεβάζω να πάρεις μια εικόνα για το εσωτερικο του :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Με καλύψατε!

τις τσιμούχες τις εμπορευονται οι ιδιοι? αν τις ζητησω στο γνωστό μαγαζί που το φέρνει με περίπου 100 ευρω θα τις δώσουν ή θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο? :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως εκει θα τις βρεις μονο! Κι εγω fluval θα προτεινω! Το jbl τε εχει φιλος εδω μεσα που πιστευω θα σου πει κι αυτος μια αποψη αλλα απο θεμα αξιοπιστιας η fluval ειναι κορυφη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Με καλύψατε!

τις τσιμούχες τις εμπορευονται οι ιδιοι? αν τις ζητησω στο γνωστό μαγαζί που το φέρνει με περίπου 100 ευρω θα τις δώσουν ή θα με κοιτάνε σαν εξωγήινο? :)

Υπαρχουν καταστηματα στον Πειραια τα οποια πουλαν ορινκ σε ολες τις διαστασεις και διατομες.

Καμια σχεση σε τιμη.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα. 4 λαστιχακια για μπαμπλ καουντερ ( 0.50 λεπτα ). Ενα λαστιχο με διαμετρο 30 cm

( 2 ευρω ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...