Jump to content

Ερώτηση Κρίσεως Για Φίλτρανση


DEX

Recommended Posts

Λέμε ότι η κυκλοφορία του νερού μέσα από το φίλτρο μας πρέπει να είναι 4-5 φορές τα λίτρα του νερού μας συνήθως!

Ας πούμε ότι έχουμε μια x ψαροσύνθεση που είναι μια χαρά για 120 λίτρα και μια αντλία 550 λ / ω.

Τι είναι προτιμότερο;

α) ενυδρείο 120λ με σαμπ 15 λ;

β) ενυδρείο 150λ με σαμπ 15λ;

Θέλω να πω ότι στην β περίπτωση το νερό περνάει λιγότερες φορές αλλά είναι περισσότερο. Δεν είναι καλύτερη η β περίπτωση;

-Και ένα άλλο παράδειγμα:

Έχουμε 120 λ ενυδρείο με κατάλληλη ψαροσύνθεση

α) έχουμε 2 λίτρα φίλτρο και άντληση 600 λ/ω

β) έχουμε 15 λίτρα σαμπ αλλά η άντληση είναι μικρότερη π.χ. 450 λ/ω

Τι είναι προτιμότερο από τα δύο;

Νομίζω ότι ιδανικό είναι να έχουμε πολλή κυκλοφορία, μέσα σε πολύ βιολογικό υλικό και με τα περισσότερα λίτρα που μπορούμε. Απλά κάποιος που έχει διλήμματα όπως τα παραπάνω τι να προτιμήσει.

Δίλημμα μπορεί να έχει γιατί μπορεί να έχει ήδη μια αντλία ή ένα φίλτρο ή κάτι και θέλει να τα χρησιμοποιήσει ή να μη βρίσκει τον ιδανικό συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λέμε ότι η κυκλοφορία του νερού μέσα από το φίλτρο μας πρέπει να είναι 4-5 φορές τα λίτρα του νερού μας συνήθως!

Ας πούμε ότι έχουμε μια x ψαροσύνθεση που είναι μια χαρά για 120 λίτρα και μια αντλία 550 λ / ω.

Τι είναι προτιμότερο;

α) ενυδρείο 120λ με σαμπ 15 λ;

β) ενυδρείο 150λ με σαμπ 15λ;

Θέλω να πω ότι στην β περίπτωση το νερό περνάει λιγότερες φορές αλλά είναι περισσότερο. Δεν είναι καλύτερη η β περίπτωση;

-Και ένα άλλο παράδειγμα:

Έχουμε 120 λ ενυδρείο με κατάλληλη ψαροσύνθεση

α) έχουμε 2 λίτρα φίλτρο και άντληση 600 λ/ω

β) έχουμε 15 λίτρα σαμπ αλλά η άντληση είναι μικρότερη π.χ. 450 λ/ω

Τι είναι προτιμότερο από τα δύο;

Νομίζω ότι ιδανικό είναι να έχουμε πολλή κυκλοφορία, μέσα σε πολύ βιολογικό υλικό και με τα περισσότερα λίτρα που μπορούμε. Απλά κάποιος που έχει διλήμματα όπως τα παραπάνω τι να προτιμήσει.

Δίλημμα μπορεί να έχει γιατί μπορεί να έχει ήδη μια αντλία ή ένα φίλτρο ή κάτι και θέλει να τα χρησιμοποιήσει ή να μη βρίσκει τον ιδανικό συνδυασμό.

Στην πρωτη περιπτωση ειναι προτιμοτερο το β, αφου και η φιλτρανση φτανει και το νερο ειναι περισσοτερο.

Στην δευτερη περιπτωση ειναι προτιμοτερο το β, αφου και η φιλτρανση φτανει και η χωρητικοτητα του φιλτρου για υλικα ειναι μεγαλυτερη.

Η αναφορα της ροης των φιλτρων ειναι πολυ γενικη και απο εμας* (αυτο το 4-5 φορες), αλλα και απο τις εταιρειες** (στα specifications των φιλτρων και των αντλιων).

Αν το φιλτρο γυριζει (πραγματικα) 1-2 φορες τα λιτρα του νερου του ενυδρειου ανα ωρα, ειναι αρκετο για να γινει σωστη φιλτρανση (με την προυποθεση οτι φτανουν και τα υλικα σε ποσοτητα και ποιοτητα και ειναι και σωστα τοποθετημενα)

* Πολλοι δεν ξερουν καν ποσα πραγματικα λιτρα νερο εχει το ενυδρειο τους. Αγοραζουν ενα "ενυδρειο 150 λιτρων" και το νερο μπορει να ειναι 120 λιτρα.

** Η αντλια γραφει 550 λ/ω αλλα αυτο συμβαινει συνηθως μονο αν βγαλουμε την αντλια απο το φιλτρο και η μετρηση γινεται σε μηδενικο υψος (χωρις να σηκωνει το νερο καθολου).

Ετσι στην πρωτη περιπτωση, αν το νερο ειναι 120 λιτρα (αντι 150) και η αντλια εχει πραγματικη ροη (συνηθως το 70%) 380 λ/ω, εχει ηδη υπερκαλυφθει η αναγκη "1-2 φορες"

Ακομα κι αν ειναι πραγματικα 150 λιτρα το νερο στο ενυδρειο, εχει καλυφθει.

Εκτος κι αν εχει τοποθετηθει σε δυο μετρα υψος και δεν μπορει η αντλια να σηκωσει το νερο τοσο ψηλα με την ιδια δυναμη.

Αντιστοιχα στη δευτερη περιτπωση ακομα αν το νερο ειναι πραγματικα 120 λιτρα, και με 300 λ/ω πραγματικη ροη, εχει καλυφθει η φιλτρανση του.

Η κυκλοφορια του νερου μεσα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, ή η αναγκη καποιων ψαριων για δυνατη κυκλοφορια του νερου, δεν ειναι απαραιτητα δουλεια του φιλτρου (ασχετα αν κοιταμε εμεις, να κανει και αυτη τη δουλεια).

Αυτο το αναλαμβανουν κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Λέμε ότι η κυκλοφορία του νερού μέσα από το φίλτρο μας πρέπει να είναι 4-5 φορές τα λίτρα του νερού μας συνήθως!

Ας πούμε ότι έχουμε μια x ψαροσύνθεση που είναι μια χαρά για 120 λίτρα και μια αντλία 550 λ / ω.

Τι είναι προτιμότερο;

α) ενυδρείο 120λ με σαμπ 15 λ;

β) ενυδρείο 150λ με σαμπ 15λ;

Θέλω να πω ότι στην β περίπτωση το νερό περνάει λιγότερες φορές αλλά είναι περισσότερο. Δεν είναι καλύτερη η β περίπτωση;

-Και ένα άλλο παράδειγμα:

Έχουμε 120 λ ενυδρείο με κατάλληλη ψαροσύνθεση

α) έχουμε 2 λίτρα φίλτρο και άντληση 600 λ/ω

β) έχουμε 15 λίτρα σαμπ αλλά η άντληση είναι μικρότερη π.χ. 450 λ/ω

Τι είναι προτιμότερο από τα δύο;

Νομίζω ότι ιδανικό είναι να έχουμε πολλή κυκλοφορία, μέσα σε πολύ βιολογικό υλικό και με τα περισσότερα λίτρα που μπορούμε. Απλά κάποιος που έχει διλήμματα όπως τα παραπάνω τι να προτιμήσει.

Δίλημμα μπορεί να έχει γιατί μπορεί να έχει ήδη μια αντλία ή ένα φίλτρο ή κάτι και θέλει να τα χρησιμοποιήσει ή να μη βρίσκει τον ιδανικό συνδυασμό.

+1

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι διευκρινήσεις σου! Αυτό που παρατηρούμε και σε πάρα πολλά εξωτερικά φίλτρα είναι ότι λένε μόνο πόση ροή έχουν και πολλές φορές δεν λέει πουθενά πόσα λίτρα υλικό χωράνε! Δηλαδή αν το βλέπουμε από φωτογραφία δεν ξέρουμε τι αγοράζουμε!

Αλλά εδώ πιο συχνά ρωτάμε πόσα λ/ω παρά πόσο υλικό χωράει το φίλτρο κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι διευκρινήσεις σου! Αυτό που παρατηρούμε και σε πάρα πολλά εξωτερικά φίλτρα είναι ότι λένε μόνο πόση ροή έχουν και πολλές φορές δεν λέει πουθενά πόσα λίτρα υλικό χωράνε! Δηλαδή αν το βλέπουμε από φωτογραφία δεν ξέρουμε τι αγοράζουμε!

Αλλά εδώ πιο συχνά ρωτάμε πόσα λ/ω παρά πόσο υλικό χωράει το φίλτρο κάποιου.

Δεν ισχυει αυτο που λες! Σχεδον σε ολλα τα φιλτρα σου λεει ποσο βιολογικο παιρνει!

Αλλα και να μην το λεει, οταν το γεμισεις εσυ, το μετρας και βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη περιπτωση ειναι προτιμοτερο το β, αφου και η φιλτρανση φτανει και το νερο ειναι περισσοτερο. Συμφωνώ .

Στην δευτερη περιπτωση ειναι προτιμοτερο το β, αφου και η φιλτρανση φτανει και η χωρητικοτητα του φιλτρου για υλικα ειναι μεγαλυτερη. Συμφωνώ .

Η αναφορα της ροης των φιλτρων ειναι πολυ γενικη και απο εμας* (αυτο το 4-5 φορες), αλλα και απο τις εταιρειες** (στα specifications των φιλτρων και των αντλιων). Αρκετες εταιρίες το γράφουν.

Αν το φιλτρο γυριζει (πραγματικα) 1-2 φορες τα λιτρα του νερου του ενυδρειου ανα ωρα, ειναι αρκετο για να γινει σωστη φιλτρανση (με την προυποθεση οτι φτανουν και τα υλικα σε ποσοτητα και ποιοτητα και ειναι και σωστα τοποθετημενα) Και ακόμα λιγότερο να είναι δεν έχουμε πρόβλημα φτάνει όπως λες να είναι επαρκή τα υλικά .

* Πολλοι δεν ξερουν καν ποσα πραγματικα λιτρα νερο εχει το ενυδρειο τους. Αγοραζουν ενα "ενυδρειο 150 λιτρων" και το νερο μπορει να ειναι 120 λιτρα.

** Η αντλια γραφει 550 λ/ω αλλα αυτο συμβαινει συνηθως μονο αν βγαλουμε την αντλια απο το φιλτρο και η μετρηση γινεται σε μηδενικο υψος (χωρις να σηκωνει το νερο καθολου). Σωστά .

Ετσι στην πρωτη περιπτωση, αν το νερο ειναι 120 λιτρα (αντι 150) και η αντλια εχει πραγματικη ροη (συνηθως το 70%) 380 λ/ω, εχει ηδη υπερκαλυφθει η αναγκη "1-2 φορες"

Ακομα κι αν ειναι πραγματικα 150 λιτρα το νερο στο ενυδρειο, εχει καλυφθει.

Εκτος κι αν εχει τοποθετηθει σε δυο μετρα υψος και δεν μπορει η αντλια να σηκωσει το νερο τοσο ψηλα με την ιδια δυναμη.

Αντιστοιχα στη δευτερη περιτπωση ακομα αν το νερο ειναι πραγματικα 120 λιτρα, και με 300 λ/ω πραγματικη ροη, εχει καλυφθει η φιλτρανση του.

Η κυκλοφορια του νερου μεσα σε ολους τους χωρους του ενυδρειου, ή η αναγκη καποιων ψαριων για δυνατη κυκλοφορια του νερου, δεν ειναι απαραιτητα δουλεια του φιλτρου (ασχετα αν κοιταμε εμεις, να κανει και αυτη τη δουλεια).

Αυτο το αναλαμβανουν κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο. Συμφωνώ απόλυτα !!!

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Όχι οτι δεν συμφωνώ και με τις υπολοιπες προτάσεις , αλλα νομίζω οτι το καλύπτω το σκεπτικό σου με αυτό που σημείωσα με τη ροή .

Βέβαια παίζει ρόλο και το είδος του ενυδρείου και των ψαριών περισσότερο ώς προς το μέγεθος .

Σε γενικές γραμμές όμως μας καλύπτη απόλυτα τα ενυδρεία μας , αυτό το σκεπτικό για τη βιολογική φίλτρανση .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες! Σχεδον σε ολλα τα φιλτρα σου λεει ποσο βιολογικο παιρνει!

Αλλα και να μην το λεει, οταν το γεμισεις εσυ, το μετρας και βλεπεις!

Εγώ λέω για όταν βλέπειςαπό ίντρνετ ένα φίλτρο. Πολλές φορές δεν λέει το ηλεκτρονικό κατάστημα πόσο βιολογικό χωράει. Πρέπει να κάτσεις να ψάξεις σε άλλες σελίδες ή να ρωτήσεις. Εκεί καταλαβαίνεις ότιμάλλον δεν το θεωρούν τόσο χρήσιμο σαν πληροφορία.

ΥΓ. Στο γέμισμα βέβαια το καταλαβαίνεις αλλά το θέμα είναι να πάρεις κάτι που σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω για όταν βλέπειςαπό ίντρνετ ένα φίλτρο. Πολλές φορές δεν λέει το ηλεκτρονικό κατάστημα πόσο βιολογικό χωράει. Πρέπει να κάτσεις να ψάξεις σε άλλες σελίδες ή να ρωτήσεις. Εκεί καταλαβαίνεις ότιμάλλον δεν το θεωρούν τόσο χρήσιμο σαν πληροφορία.

ΥΓ. Στο γέμισμα βέβαια το καταλαβαίνεις αλλά το θέμα είναι να πάρεις κάτι που σου κάνει.

Μια μεγαλη βοηθεια ειναι οτι υπαρχουν βιντεο για ολα σχεδον τα φιλτρα στο Youtube.

Εκει φαινεται πιο ρεαλιστικα, το μεγεθος τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω για όταν βλέπειςαπό ίντρνετ ένα φίλτρο. Πολλές φορές δεν λέει το ηλεκτρονικό κατάστημα πόσο βιολογικό χωράει. Πρέπει να κάτσεις να ψάξεις σε άλλες σελίδες ή να ρωτήσεις. Εκεί καταλαβαίνεις ότιμάλλον δεν το θεωρούν τόσο χρήσιμο σαν πληροφορία.

ΥΓ. Στο γέμισμα βέβαια το καταλαβαίνεις αλλά το θέμα είναι να πάρεις κάτι που σου κάνει.

Ενδεικτικα σου δειχνω ενα φιλτρο!

Οπως σωστα διευκρινησες, το ηλεκτρονικο καταστημα δεν αναγραφει, οχι η εταιρεια!

Και παλι οχι ολα τα ηλεκτρονικα!

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα σου δειχνω ενα φιλτρο!

Οπως σωστα διευκρινησες, το ηλεκτρονικο καταστημα δεν αναγραφει, οχι η εταιρεια!

Και παλι οχι ολα τα ηλεκτρονικα!

Ακριβώς αυτό το παραδειγμα θυμόμουν κι εγώ! Ναι εχεις δίκιο, τα καταστήματα δεν το αναφέρουν, αλλά όχι πάντα. Αρα πρέπει εσύ μετα να γκουγκλάρεις και να ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το παραδειγμα θυμόμουν κι εγώ! Ναι εχεις δίκιο, τα καταστήματα δεν το αναφέρουν, αλλά όχι πάντα. Αρα πρέπει εσύ μετα να γκουγκλάρεις και να ψάχνεις.

Aυτο το παραδειγμα που φερω, αναφερει το βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το παραδειγμα που φερω, αναφερει το βιολογικο!

Ωχ μπερδεύτηκα!!! :angel:

Νομίζω και σε αυτο το κατάστημα είδα κάποια που δεν έλεγε. Τεσπα, δεν χρειαζεται να το αναλύσουμε άλλο. Πάντως νομίζω ότι είναι χρήσιμο να βοηθάμε με ενημέρωση ότι είναι σημαντικό για την φίλτρανση να χωράει πολύ βιολογικό. Μερικές φορές περνάει στο ντούκου και μπορεί κάποιος να μην καταλάβει ότι είναι σημαντικό. Συνήθως αναφέρεται βέβαια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε εννοειτε πως ειναι απαραιτητο και σημαντικο να εχουμε μεγαλη χωριτηκοτητα για βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...