Jump to content

Συνθήκες Αναπαραγωγής L-046


KokkinosK

Recommended Posts

Ξέρει κανείς απο πρώτο χέρι τι συνθήκες χρειάζονται για την αναπαραγωγή τους και το μεγάλωμα των μικρών τα L-046?

Δεν θελω τι λενε τα βιβλία, αυτα τα βρήκα. Χρειάζομαι την προσωπική σας εμπειρία.

Βρήκα σε βατή τιμή και σκέφτομαι να φερω μια ομαδα 6 τμχ. απο εξωτερικά αλλά οι πληροφορίες που βρισκω με προβληματιζουν

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα ειναι Rio Xingu οπότε θέλουν και τις απαραίτητες συνθήκες.Αρκετή ροή περίπου 28 βαθμούς θερμοκρασία, 6,5 PH και

Βέβαια εξαρτάται και απο τα ψάρια που θα πάρεις.Φαντάζομαι είναι απο αναπαραγωγή.Σωστά?

Γενικά το σημαντικότερο στα Hypancistrus είναι να φέρεις τα θηληκά σε κατάσταση αναπαραγωγής και αυτό γίνετε με σωστό ταΐσμα.

Τα ζέμπρα είναι πολύ εύκολα στην αναπαραγωγή σε σχέση με άλλα είδη πλέκο.

Ψάξε και βρες ποστ μου με αναπαραγωγές Hypancistrus που έχω κάνει και ρώτα ότι απορία έχεις.

Απο ποιά χώρα θα έρθουν τα δικά σου?Θα τα βάλεις σε δικό τους ενυδρείο?Τι μέγεθος θα έχουν?Έχεις βρεί σπηλιές?

Οτι θές ρώτα... ;)

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Φτου!!! Κατι εγινε με το ταπατολκ και μου εφαγε σχεδον ολο το ποστ.... :( θα σου απαντησω ξανά απο πισι αργοτερα

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Φτου!!! Κατι εγινε με το ταπατολκ και μου εφαγε σχεδον ολο το ποστ.... :( θα σου απαντησω ξανά απο πισι αργοτεραSent from my GT-N7100

Οχι ενταξει ειναι...Φαινεται..!! :)
Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει ειναι...Φαινεται..!! :)

ναί δίκιο εχεις, απο ταπατολκ φαίνονται μόνο οι δύο πρώτες γραμμές... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα φερω μια ομάδα 6 περ ατόμων απο εξωτερικο. Επειδη θα ειναι μικρα για να μην εχουν μεγαλο κοστος δεν θα ξερω γενος αρα θα χρειαστω περισσοτερα απο 2 για να βγαλω σιγουρα ζευγαρι

Θα τα βάλω σε 60άριο ενυδρειο

μισό φυτεμένο μισό όχι

με πετρες για σπηλιές εκτος αν φτιάξω μονος μου με πηλό

υπόστρωμα θα βάλω αραγονιτη για υψηλή σκληρότητα όπως μου ειπε αυτος που θα μου τα στειλει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα φερω μια ομάδα 6 περ ατόμων απο εξωτερικο. Επειδη θα ειναι μικρα για να μην εχουν μεγαλο κοστος δεν θα ξερω γενος αρα θα χρειαστω περισσοτερα απο 2 για να βγαλω σιγουρα ζευγαρι

Θα τα βάλω σε 60άριο ενυδρειο

μισό φυτεμένο μισό όχι

με πετρες για σπηλιές εκτος αν φτιάξω μονος μου με πηλό

υπόστρωμα θα βάλω αραγονιτη για υψηλή σκληρότητα όπως μου ειπε αυτος που θα μου τα στειλει

Άντε με το καλό να γεννήσουν, και όταν γίνει αυτό ξέρεις σε ποιον να στείλεις μήνυμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα φερω μια ομάδα 6 περ ατόμων απο εξωτερικο. Επειδη θα ειναι μικρα για να μην εχουν μεγαλο κοστος δεν θα ξερω γενος αρα θα χρειαστω περισσοτερα απο 2 για να βγαλω σιγουρα ζευγαρι

Θα τα βάλω σε 60άριο ενυδρειο

μισό φυτεμένο μισό όχι

με πετρες για σπηλιές εκτος αν φτιάξω μονος μου με πηλό

υπόστρωμα θα βάλω αραγονιτη για υψηλή σκληρότητα όπως μου ειπε αυτος που θα μου τα στειλει 

Τι σου είπε να κάνεις?????Μην κανεις κανενα αστειο και βαλεις αραγωνιτη.Αν δεν θες να το πεις δημοσια στειλε μου σε πμ απο ποιον θα τα παρεις.Γιατι μου φαινεται οτι δεν εχει ιδεα απο πλεκο....

Sent from my GT-N7100

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι γατοψαρας σαν τον χασκυ, αλλα οχι και αραγωνιτη σε πλεκο...

ολα τα πλεκοειδη απ οτι ξερω θελουν οξινο νερο... αραγωνιτη βαζουμε στις κιχλιδες με πανω απο 8 ph.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Θα φερω μια ομάδα 6 περ ατόμων απο εξωτερικο. Επειδη θα ειναι μικρα για να μην εχουν μεγαλο κοστος δεν θα ξερω γενος αρα θα χρειαστω περισσοτερα απο 2 για να βγαλω σιγουρα ζευγαρι

Θα τα βάλω σε 60άριο ενυδρειο

μισό φυτεμένο μισό όχι

με πετρες για σπηλιές εκτος αν φτιάξω μονος μου με πηλό

υπόστρωμα θα βάλω αραγονιτη για υψηλή σκληρότητα όπως μου ειπε αυτος που θα μου τα στειλει

1. Έχεις ήδη "εικόνα"... για την τιμή (έτσι απλά... για να ξέρουμε);

2. ????????????

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι € 90,0 το ένα και θα ειναι χαμηλότερη λόγω αγοράς περισσότερων

Για τον αραγωνίτη και τις σκληρότητες και γω αυτα του ειπα και μου εξηγησε πωε τα μικρά χρειάζονται υψηλή σκληρότητα για την αναπτυξη τους

Όσο και να μου φαινεται και μενα περίεργο βλέποντας τα μικρά, δεν μπορώ να πω πως δεν ξερει τι λεει αφου κάνει την αναπαραγωγή τακτικά

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το θέμα του αραγονίτη ο οποίος δέν θα πρέπει να μπεί όπως είπα, για να φτιάξεις ένα επιτυχημένο ενυδρείο για αυτά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν τις συνθήκες που έχουν στον βιότοπο τους.

Ο Rio Xingu λοιπόν, είναι ένας "clear water" ποταμός, δηλαδή με καθαρό "δυαυγές" νερό, λόγο του ότι έχει ξεπληθεί με την παροδο των χρόνων από υζήματα και άλλα υλικά, με μεγάλυ ροή που έχει σάν αποτέλεσμα το υψηλό ποσοστό δυαλητότητας του οξυγόνου στο νερό και σχετικά υψηλή θερμοκρασία ~28 βαθμούς.

Στο ενυδρείο σου λοιπόν θα πρέπει να έχεις πέτρες, μπέζ άμμο, αρκετή ροή, πολύ καλή οξυγόνωση και απαραίτητα ΣΩΣΤΕΣ σπηλιές.

Μήν φτιάξεις μόνο σου από πηλό καθός ο πηλός που πωλείτε ακόμα και άν είναι "ψηνόμενος" με τον καιρό θα σου χαλάσει στο νερό.Καλύτερα να φτιάξεις από σχιστόλιθο ή γρανιτένιο πλακάκι με ασωτερικές διαστάσεις πλάτους και ύψους όσο είναι το μήκος και το πλάτος αντίστοιχα του κορμού του αρσενικού σύν 2/3 του μήκους πλάτους των πτερυγίων του.

Η σπηλιές βέβαια θα πρέπει να έχουν μόνο μία είσοδο/έξοδο και να μήν είναι διαμπερείς.Αυτό γιατί ο αρσενικός κλείνει με το σώμα του την θυληκιά μέχρι αυτή να γεννήσει τα αβγα.

Άν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς πολλά πόστ μου τόσο για τις σπηλιές αλλά και για την αναπαραγωγή αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι € 90,0 το ένα και θα ειναι χαμηλότερη λόγω αγοράς περισσότερων

Για τον αραγωνίτη και τις σκληρότητες και γω αυτα του ειπα και μου εξηγησε πωε τα μικρά χρειάζονται υψηλή σκληρότητα για την αναπτυξη τους

Όσο και να μου φαινεται και μενα περίεργο βλέποντας τα μικρά, δεν μπορώ να πω πως δεν ξερει τι λεει αφου κάνει την αναπαραγωγή τακτικά

Ιδιώτης είναι?Από ποιά χώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δές ένα βίντεο από τον βιότοπο:

Το βίντεο είναι του Leandro Sousa.

Όπως θα δείς οι πέτρες είναι ίδιες με αυτές που χρησιμοποίησα στο ενυδρείο ποταμού στην έκθεση:

post-2-1412929205,7057_thumb.jpg

post-2-1412950983,9867_thumb.jpg

https://www.facebook.com/video.php?v=10204424050777307&l=4767135157309976119

Επίσης για να καταλάβεις σε ποιό κομμάτι ζούν τα ζέμπρα στο Rio Xingu δές το κόκκινο τετράγωνο που έχω κάνει στην φωτό:

post-2-0-07449700-1415182802_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να γεννήσουν, και όταν γίνει αυτό ξέρεις σε ποιον να στείλεις μήνυμα. ;)

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ιδιώτης είναι?Από ποιά χώρα?

Όχι επαγελματιάς εκτροφέας δίσκων

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το θέμα του αραγονίτη ο οποίος δέν θα πρέπει να μπεί όπως είπα, για να φτιάξεις ένα επιτυχημένο ενυδρείο για αυτά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν τις συνθήκες που έχουν στον βιότοπο τους.

Ο Rio Xingu λοιπόν, είναι ένας "clear water" ποταμός, δηλαδή με καθαρό "δυαυγές" νερό, λόγο του ότι έχει ξεπληθεί με την παροδο των χρόνων από υζήματα και άλλα υλικά, με μεγάλυ ροή που έχει σάν αποτέλεσμα το υψηλό ποσοστό δυαλητότητας του οξυγόνου στο νερό και σχετικά υψηλή θερμοκρασία ~28 βαθμούς.

Στο ενυδρείο σου λοιπόν θα πρέπει να έχεις πέτρες, μπέζ άμμο, αρκετή ροή, πολύ καλή οξυγόνωση και απαραίτητα ΣΩΣΤΕΣ σπηλιές.

Μήν φτιάξεις μόνο σου από πηλό καθός ο πηλός που πωλείτε ακόμα και άν είναι "ψηνόμενος" με τον καιρό θα σου χαλάσει στο νερό.Καλύτερα να φτιάξεις από σχιστόλιθο ή γρανιτένιο πλακάκι με ασωτερικές διαστάσεις πλάτους και ύψους όσο είναι το μήκος και το πλάτος αντίστοιχα του κορμού του αρσενικού σύν 2/3 του μήκους πλάτους των πτερυγίων του.

Η σπηλιές βέβαια θα πρέπει να έχουν μόνο μία είσοδο/έξοδο και να μήν είναι διαμπερείς.Αυτό γιατί ο αρσενικός κλείνει με το σώμα του την θυληκιά μέχρι αυτή να γεννήσει τα αβγα.

Άν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς πολλά πόστ μου τόσο για τις σπηλιές αλλά και για την αναπαραγωγή αυτών.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.

Το βλέπω και ενημερώνω

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...