Jump to content

Guppy Και Μονομάχος


Recommended Posts

Τα γκαπις ζουν, ο μονομάχος συντηρείται

Οκ !

Κατάλαβα !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε πεχα 7μιση μπορει να ζήσει ο μονομάχος. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση και να μην το ανεχτεί τελικά; Επομένως όποιος το επιχειρήσει δεν θα πρέπει να είναι έτοιμος για την περίπτωση που χρειαστεί να μαλακώσει το νερό του και τελικά τον χωρίσει από τα γκάπι;

Ίσως να πετύχει ίσως και όχι. Ποιος ο λόγος όμως να το κάνουμε; Για ποιο λόγο να βάζουμε μαζί ψάρια μαλακού νερού με ψάρια σκληρού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλοι για βγάλουν συμπερασμα ή να ειναι σε θέση να έχουν ολοκληρωμενη άποψη, παρατηρούσαν ανάλογες συμπεριφορές για μήνες ή για έτη

Δεν γίνεται να γενικεύουμε ή να θεωρούμε κατι ως δεδομένο, με 10 μέρες παρατήρηση!

φυσικά και δεν το θέτω ως κανόνα τις 10 ημέρες και την δική μου ατομική περίπτωση. μπορεί να ανήκω στο 0.05 %

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το εχω δει,πολλες φορες,και οταν καποιος το κανει μπροστα μου και με επιτυχια δεν μπορω να του πω οτι ειναι λαθος γιατι δεν ξερω αν οντως ειναι ή αν εγω δεν ξερω πως το καταφερνει και επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας δεν θελω να παρω καποιο μερος και να πω αν γινεται η οχι.

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι δεν θα το προτεινα σε καποιον μιας και αυτα τα δυο ειδη ειναι απο δυο πολυ μακρυνα μεταξυ τους μερη του πλανητη και δεν θα ταιριαζαν αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το αν μπορουν να ζησουν μαζι ή οχι.

Οσο για το ph,πιο σημαντικο απο την τιμη του ph ειναι η μεταβολη του και απο την στιγμη που τα ψαρια γενηθηκαν.μεγαλωσαν και ζουσαν (στο πετ σοπ) σε νερο βρυσης ακομα και αν καποιος θελει να το μαλακωσει καλο θα ηταν να το κανει σταδιακα και οχι αποτομα.Για τα λεμε ολα σωστα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πεχα 7μιση μπορει να ζήσει ο μονομάχος. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση και να μην το ανεχτεί τελικά; Επομένως όποιος το επιχειρήσει δεν θα πρέπει να είναι έτοιμος για την περίπτωση που χρειαστεί να μαλακώσει το νερό του και τελικά τον χωρίσει από τα γκάπι;

Ίσως να πετύχει ίσως και όχι. Ποιος ο λόγος όμως να το κάνουμε; Για ποιο λόγο να βάζουμε μαζί ψάρια μαλακού νερού με ψάρια σκληρού;

http://www.fishbase.org/summary/Betta-splendens.html

Νομίζω οτι ως προς το ΡΗ το θέμα έκλεισε με το λινκ που έβαλα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.fishbase.org/summary/Betta-splendens.html

Νομίζω οτι ως προς το ΡΗ το θέμα έκλεισε με το λινκ που έβαλα .

Αν κλείνουν τόσο ευκολα τα θεματα με ενα ποστ σου, τότε εύχομαι καλά κλεισιματα και σε επομενα θεματα στα οποία θα ποστάρεις!

(σορρυ για το υφος, αλλα ήταν λίγο δικτατορικό το ποστ σου κι εγώ πιστευω στις δημοκρατίες!)

Θα κλεισω κι εγω (και δεν θα επανελθω στο συγκεκριμενο θέμα) λέγοντας πως διαβάζοντας τα όρια στο προφιλ ενός ψαριου, δεν σημαίνει πως βγαζουμε τον μεσο όρο και καθαρίσαμε!!!!!

Αν κάποιος το ψάξει, θα δει πως τα όρια εξυπηρετούν άλλους λόγους και πως ΟΛΑ τα ειδη έχουν προτίμηση προς το κατώτατο ή προς το ανώτατο όριο (είτε πρόκειται για pH, είτε για θερμοκρασία...είτε...είτε...)

Εννοείται πως τα δύο ακρα των ορίων, δεν αποτελούν ιδανικές συνθήκες για κανένα ψάρι!

Καλή συνέχεια ( http://www.fishlore.com/Profiles-Betta.htm ...περί pH ο λόγος...ενδεικτικά link... http://www.aquabase.org/fish/view.php3?id=26&desc=betta-splendens )

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή δεν άνοιξες το λίνκ που έβαλα ή δεν ξέρεις τι σημαίνει Fishbase .

Το θέμα δεν το κλείνω εγω ( και μη βιάζεσε να βγάλεις συμπέρασμα για μένα για το αν είμαι διαλεκτικός ή όχι ) η αναφορά μου σε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που δεν χωρά αμισβήτηση απο μένα και απο εσένα το κλείνει .

Όσο για τα όρια που λές , δεν τα ξέρεις και δεν έχεις και την εμπειρία για να τα διακρήνεις .

Κάνε και την αυτοκριτική σου http://www.aquazone.gr/forums/topic/97677-aau-iea-adhinea/

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και την αυτοκριτική σου http://www.aquazone.gr/forums/topic/97677-aau-iea-adhinea/

Τελικά έχεις ταλέντο να κάνεις τον άλλο, να ξαναποστάρει :thumbsu:

ΕΠΙΣΗΣ! (στο κόκκινο αναφέρομαι) - και δεν θα ειναι η πρώτη φορά που σου χρειάζεται

ΥΓ1: Η επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη ειναι τα 10 χαρακτηριστικά στο προφιλ του ψαριου στο συγκεκριμενο λινκ? Γιατί με αυτη τη λογικη εγώ εβαλα λινκ που παραπέμπουν σε 20 (2Χ10) χαρακτηριστικά :geek:

ΥΓ2 : Η εμπειρία μετριέται με τα ποστ????

Κι επειδή θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο σε όλα τα θέματα...θα σου κάνω το χατήρι, να σ αφηνω να ξαναποστάρεις, χωρίς να ανταπαντήσω

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή δεν άνοιξες το λίνκ που έβαλα ή δεν ξέρεις τι σημαίνει Fishbase .

Το θέμα δεν το κλείνω εγω ( και μη βιάζεσε να βγάλεις συμπέρασμα για μένα για το αν είμαι διαλεκτικός ή όχι ) η αναφορά μου σε επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που δεν χωρά αμισβήτηση απο μένα και απο εσένα το κλείνει .

Όσο για τα όρια που λές , δεν τα ξέρεις και δεν έχεις και την εμπειρία για να τα διακρήνεις .

Κάνε και την αυτοκριτική σου http://www.aquazone.gr/forums/topic/97677-aau-iea-adhinea/

Πράγματι η fishbase είναι από τα πλέον διακεκριμένα site για οποιαδήποτε πληροφορία αφορά την βιολογία των ψαριών και καλό είναι να την εμπιστευόμαστε αλλά μπορούμε να δεχόμαστε την αντίθετη άποψη τεκμηριωμένα πάντα. Αυτό είναι άλλωστε η επιστήμη. όλα ισχύουν μέχρι να καταρριφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η fishbase είναι από τα πλέον διακεκριμένα site για οποιαδήποτε πληροφορία αφορά την βιολογία των ψαριών και καλό είναι να την εμπιστευόμαστε αλλά μπορούμε να δεχόμαστε την αντίθετη άποψη τεκμηριωμένα πάντα. Αυτό είναι άλλωστε η επιστήμη. όλα ισχύουν μέχρι να καταρριφθούν.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .!!!

Αλλα είναι άλλο πράγμα αυτο που λές εσύ και άλλο αυτό που παίχτηκε πιό πάνω στη ροή των δημοσιεύσεων .

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι εχετε μπερδευτει και πνιγεστε σε μια κουταλια νερο. Χωρις λογο, πιστευω. Λες και το ph ειναι αυτο που οριζει το ποσο καλα θα κρατησει καποιος ενα ψαρι. Προφανως μετραει, αλλα ειναι ολα σχετικα. Πιστευω οτι στο συγκεκριμμενο θεμα εχετε και οι 2 δικιο. Ναι μεν μπορει ο μονομαχος να ζησει ΑΝΕΤΑ στο 7.5 ph αλλα εγω θα τον εβαζα οπως λεει ο φιλος πουμα στο 6.8-7. Οποτε απο τη στιγμη που και σοβαρα σαιτ αποδεικνυουν αυτο που λετε και οι 2 που το προβλημα ρε παιδια?? χαχαχα!!!! Επισης φιλε πουμα αυτο που λες για τα ακρα που το στηριζεις? Στη φυση δεν ισχυει αυτο τουλαχιστον οχι σε ωκεανους και μεγαλες λιμνες οπως π.χ. οι αφρικανικες. Φιλικα παντα νομιζω ειναι ενα ωραιο θεμα, γιατι τωρα τελευταια ακουω κατι 9.5 ph και γελαω.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να πεσουν οι τονοι!

Δεν ειμαστε εδω για να μετρησουμε ποιος ειναι πιο ο εμπειρος!

Χαλαρωστε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να πεσουν οι τονοι!

Δεν ειμαστε εδω για να μετρησουμε ποιος ειναι πιο ο εμπειρος!

Χαλαρωστε παρακαλω!

O ΣΤΑΜΑΤΗΣ την έχει μεγαλύτερη ...(την εμπειρια)!

...καλη σας συνέχεια

@ΣΤΑΜΑΤΗ δεν απαντάω σε σενα, μην το πάρεις πάνω σου οτι μ εκανες να ξαναποσταρω (ετσι κι αλλιως δεν προκειται να "ξανα%$@$...")

@rastafarian sorry για το σπαμ! :angel:

@MfJones απάντηση υπάρχει στην ερώτηση σου - ίσως κάποια στιγμη τα φερει η τυχη και τα πουμε...

@sotosgreek έγραψες κάτι πολύ σωστό. Η διαφορά ειναι πως εγώ το διάβασα ολοκληρο, κάποιος άλλος επέλεξε να διαβάσει οτι τον συνέφερε...

Και πάλι καλή σας συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι κακως ''σπαζεσαι'' φιλε μου αλλα το σεβομαι. :) Μακαρι να τα πουμε, πιστευω ειναι ενα πολυ ωραιο θεμα συζητησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.fishbase.org/summary/Betta-splendens.html

Νομίζω οτι ως προς το ΡΗ το θέμα έκλεισε με το λινκ που έβαλα .

Το fishbase δίνει διάφορα κουφά ως προς το ph

Π.χ. http://www.fishbase.org/summary/8195

Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν πρέπει να επιβιώνει στα ενυδρεία μας.

Πλέον δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα δεύτερο που καταρρίπτει και τον μύθο ότι τα τετρα δε συμβιώνουν με αφρικανες κιχλιδες

lemon tetra ph 6,5 με 8,0 http://www.fishbase.org/summary/Hyphessobrycon-pulchripinnis.html

Link to comment
Share on other sites

Θεόδωρε το Fishbase σε ενημερώνει για τη μέση ανώτερη και μέση κατώτερη τιμή των νερών που ζούν τα ψάρια κατ έτος στο τόπο τους και ως προς αυτό είναι αξιόπιστο .

Οι ανοχές των ψαριών φυσικά και είναι μεγαλύτερες γι αυτό και έγραψα πιο πάνω στο Chocolate_Puma οτι δεν έχει την εμπειρία να κρίνει και όχι οτι εγώ την έχω μεγάλη , αλλα έχω συζητήσει με άλλους που την έχουν μεγάλη και μου εξήγησαν οτι ακόμα και οι πιό εγκυρες επιστημονικές βάσεις δεδομένων έχουν και αυτές ατέλειες . Σημασία μεγάλη έχει να ξέρεις τι ακριβώς διαβάζεις .

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς Σταμάτη lemon tetra σε ph 8 είναι οκ στο ενυδρείο μας...

Στο συγκεκριμένο θέμα πάντως ενώ βλέπω αρκετούς λόγους για να μη βάλω guppy με μονομάχο δε βλέπω κανένα για να τα βάλω μαζί.

Προσδιορισε μου σε παρακαλώ και τον όρο ανοχές. :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία , εχω δύο ενυδρεία 50 λίτρα το κάθε ενα με νερό βρύσης απο Αθήνα θα μου επέτρεπες να βάλω στο ενα ενυδρείο Γκάμπυ και στο άλλο Μονομάχο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδήμων για να επιτρέψω ή να απαγορεύσω κάτι τέτοιο, αλλά για την διευκόλυνση της κουβέντας δε θα σου πρότεινα να μη το κάνεις. Απλά θα σε συμβούλευα επειδή είσαι στο όριο, εγώ θα σκληρυνα λίγο το νεράκι στα guppy.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απευθήνωμε σε ειδήμονα στο φόρουμ πες ότι απευθήνονται δύο μέλη που δεν θέλουν να ασχοληθούν με παραμέτρους του νερού και ο ενας θέλει να βάλει σε 50άρι ενυδρείο Γκάμπυ και ο άλλος Μονομάχο , τί θα τους έλεγες ;

Θα έχουν προβλήματα αν αφήσουν το νερό ως έχει και πόσα ψάρια θα τους έλεγες να βάλουν ;

Link to comment
Share on other sites

Οι μέσες τιμές γενικά είναι ένας εύκολος τρόπος να σε παραπλανήσει κάποιος. Αν μπω σε ένα δωμάτιο με εφοπλιστές, τότε το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα θα είναι μερικά εκατομμύρια ευρώ. Το οποίο εισόδημα δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου πραγματικο :D

Για εμένα θα είχαν νόημα οι συνήθεις ή φυσιολογικές τιμές και όχι οι τιμές στις οποίες επιβιώνει το ψάρι σε ακραίες συνθήκες για κάποιο διάστημα π.χ. πλημμύρες ή ξηρασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι ούτε ο Μόνομάχος ούτε τα Γκάμπυ έχουν πρόβλημα με το νερό της Αθήνας διότι δεν είναι ακραίες οι παράμετροι γι αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα παραπάνω θα τους έλεγα τι θα έκανα εγώ. Κάνεις δε μπορεί στη συγκεκριμένη περίπτωση να αποδείξει αν και πόσο βλαπτεται το ψάρι σε συνθήκες εκτός των προτεινόμενων ορίων.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φταίω εγω να μιλήσω με την εμπειρία μου ;

Δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη διαδικασία .

Το ενυδρείο που είδαμε είναι εφικτό και έτσι όπως το είδα , εχω δεί πολλά ενυδρεία με ευχαριστημένους τους ιδιοκτήτες τους που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα .

Όποιος θέλει να το φτιάξει , ανεπιφύλακτα του το συστήνω απο 60άρι και πάνω .

Και για να αναφέρω και πάλι την εμπειρία .... όποιος το είδε το βίντεο θα κατάλαβε οτι το ενυδρείο δεν στήθηκε για το βίντεο και δουλεύει αρκετό καιρό και με γόνους .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...