Jump to content

Guppy Και Μονομάχος


Recommended Posts

Αν θέλετε να βρείτε το σωστό τότε προτείνω την εξής μέθοδο η οποία θέλει χρόνο, υπομονή, ψάξιμο, και διάβασμα.

1. Ψάξτε να δείτε που ζει το ψάρι, ( στον ποταμό, λίμνη στις όχθες, στα βαθιά σε κορμούς, σε λιβάδια στα ανοιχτά κτλ.

2. Πόσα χρόνια ζει στο φυσικό του περιβάλλον.

3. Τη ph, kh, gh κτλ. έχει το φυσικό τους περιβάλλον και κάθε πότε μεταβάλετε αν μεταβάλετε και για πόσο χρονικό διάστημα.

4. Πώς τρέφετε και ποιες είναι η διατροφικές του ανάγκες.

5. τη χαρακτήρα έχει, (επιθετικό, φιλήσυχο, μικτό, αδιάφορο δηλώ κτλ)

Όταν βρήκε αυτές της πληροφορίες τότε θα σας λυθούν οι απορίες και θα μπορείτε να δείτε ξεκάθαρα ποιο ψάρι ταιριάζει με ποιο και ας προέρχονται από διαφορετική Ήπειρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη σοφία μου; :D

Η ίδια η φύση, κάποιο λόγο δε θα έχει που έχει "βάλει" κάπου αλλού τα γκάπυ και κάπου αλλού τους μονομάχους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη σοφία μου; :D

Η ίδια η φύση, κάποιο λόγο δε θα έχει που έχει "βάλει" κάπου αλλού τα γκάπυ και κάπου αλλού τους μονομάχους;

Aν και αυτο που λες, λογικα σκεπτομενη και ορθως, εχει βαση, υπαρχουν πολλα οικοσυστηματα και ειδικα θαλασσια, σε ολο το κοσμο που μοιαζουν η και ειναι ακριβως ομοια. Οποτε θεωρω οτι εχει να κανει με την εξελιξη και το πως φτασανε οπου φτασανε καποια ειδη. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλα ειδη θα μπορουσαν να ζουν σε διαφορετικα απο το δικο τους περιβαλλον. Και το κανουν! Δε θα ξεχασω π.χ. ποτε, το ποσο ευκολα αναπτυχθηκαν τα LION FISH (pterois) στο σαρωνικο. Τα πεταξε ενας ηλιθιος και αυτα απλα προσαρμοστηκαν και αναπτυχθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη σοφία μου; :D

Η ίδια η φύση, κάποιο λόγο δε θα έχει που έχει "βάλει" κάπου αλλού τα γκάπυ και κάπου αλλού τους μονομάχους;

δεν είναι πάντοτε έτσι Καλλιρρόη, οργανισμοί, ζώα, πτηνά, και ψάρια έχουν βρεθεί είτε καταλάθος είτε από παρέμβαση του ανθρώπου σε άλλο περιβάλλον ή και σε άλλη Ήπειρο και ευδοκίμησαν καλύτερα από το φυσικό τους περιβάλουν.

Τέλος βαρέθηκα να ακούω ότι η φύση κάνει έτσι, η φύση κάνει αλλιώς λες και είναι κάποιο πρόσωπο η φύση δεν κάνει τίποτα μα απολύτως τίποτα, η φύση είναι όλη η χλωρίδα και η πανίδα, ότι κάνουν το κάνουν οι ίδιοι οι οργανισμοί επιράζοντας μερικές φορές τους άλλους ή και όχι. Ποτέ σε αυτών τον πλανήτη η ζωή δεν ήταν στατική πάντοτε άλλαζε πάντοτε προσαρμόζονταν, πάντοτε χάνονταν είδη ζώων και πάντοτε κάποια άλλα προσαρμόζοντάν.

Από όλα τα παραπάνω δεν ξέρουμε σε μια αλλαγή συνθηκών πως θα αντιδράσει ένας οργανισμός, μπορεί να αντιδράσει θετικά, μπορεί αρνητικά η να παραμείνει ουδέτερος.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, γι'αυτοί και οι παράμετροι έχουν ένα εύρος, π.χ. ph από 6 μέχρι 8 και όχι μία τιμή αυστηρά, π.χ. ph 7. Είναι αλήθεια ότι το κάθε είδος βρίσκεται κάπου για κάποιον λόγο και είναι επίσης αλήθεια ότι τα περισσότερα είδη προσαρμόζονται. Οπότε από εκεί και πέρα το αν θα βάλω μονομάχο με γκάπυ ή όχι είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και αντίληψης.

Αλλά έχω μία απορία. Για ποιο λόγο κάποια ψάρια τα χαρακτηρίζουμε "μαλακού" και κάποια άλλα "σκληρού" νερού; Πως έχουμε φτάσει στο σημείο να τα διαχωρίζουμε έτσι. Αν τελικά είναι "αποδεκτό" να μπορούμε να τα βάζουμε μαζί, τότε μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε τους χαρακτηρισμούς "μαλακού" και "σκληρού" νερού;

Υ.Γ. Πραγματικά απολαμβάνω τη συζήτηση όταν γίνεται πολιτισμένα και με ανοιχτό μυαλό. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα καταλαβαινετε οτι ολο αυτο ειναι καποιου ειδους καθυστερηση ετσι ; δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω.. :D καθομαστε 3 σελιδες θεμα και συζηταμε ανθρωποι ολων των ηλικιων, επαγγελματων, ενδιαφεροντων κτλπ με αναλυσεις επι αναλυσεων

ΑΝ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ''ΜΠΑΙΝΕΙ'' ΜΕ ΓΚΑΠΥ!!!!!!!!!!!!

Δηλαδη ελεος, εχουμε λυσει ολα μας τα θεματα κοινωνικα, ερωτικα, οικονομικα, πολιτικα και ανθρωποι 50-60 χρονων μαλωνουν σαν παιδακια για τα ΓΚΑΠΥ

please think if it is normal :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα καταλαβαινετε οτι ολο αυτο ειναι καποιου ειδους καθυστερηση ετσι ; δεν βγαζω τον εαυτο μου απ εξω.. :D καθομαστε 3 σελιδες θεμα και συζηταμε ανθρωποι ολων των ηλικιων, επαγγελματων, ενδιαφεροντων κτλπ με αναλυσεις επι αναλυσεων

ΑΝ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ''ΜΠΑΙΝΕΙ'' ΜΕ ΓΚΑΠΥ!!!!!!!!!!!!

Δηλαδη ελεος, εχουμε λυσει ολα μας τα θεματα κοινωνικα, ερωτικα, οικονομικα, πολιτικα και ανθρωποι 50-60 χρονων μαλωνουν σαν παιδακια για τα ΓΚΑΠΥ

please think if it is normal :)

Εγώ δε μαλωνω με κανέναν! Μια χαρά συζητάω με τα φιλαράκια μου!

Και για να λύσω την απορία σου, δε ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά μπήκες σε ενυδρειακό forum, για ποιο πράγμα θες να συζητάμε; Για ερωτικά, ζώδια, πολιτική, την ανεργία, τον πόλεμο στη Συρία,;;;; :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@hms

διαφωνώ με την άποψη σου.

σήμερα έχω ώρα και θέλω λίγο να χαλαρώσω το βραδάκι θα δω και μια ταινία και τώρα γράφω εδώ, δεν έχω όρεξη πάντοτε για σοβαρές συζητήσεις που θα λύσουν τα πολιτικά ηθικά και οικονομικά προβλήματα, και αν είχα θα την έκαμνα στο αρμόδιο φόρουμ, ούτε έχω όρεξη για σαχλαμάρες δηλαδή χιούμορ, ανέκδοτα κτλ.

Σήμερα γουστάρω συζητήσεις πάνω στο χόμπι με ποιο βαθύ περιεχόμενο, και κανείς κανέναν δεν επιβάλει να συμμετέχει σε τέτοιου είδους συζητήσεις.

Γενικά έχω ένα παράπονο με αφορμή αυτό, δημιουργείτε ένα θέμα και μιλάμε επιφανειακά και επιγραμματικά, λέμε ότι δεν έχουμε επίπεδο γνώσεων στο ΑΖ και κάθε ΑΖ, θα πάμε στα ξένα φόρουμ όπου εκεί τα αναλύουν όμορφα. Πιάνουμε ένα θέμα και μιλάμε βαθιά και αναλυτικά παραπονιέστε ότι κάνουμε αναλύσεις επί των αναλύσεων, κουράζει, γεμίσαμε πολλές σελίδες κτλ.

Τελικά τη θέλουμε;;;

Πρέπει το κάθε θέμα να το γράφουμε μια φορά επιγραμματικά, μια φορά περιληπτικά και μια φορά, αναλυτικά για να καλυφθούν όλοι;

Τελικά αν κάποιος δεν θέλει να είναι ευχαρηστιμένος δεν είναι είτε ένα θέμα το πιάσουμε επιγραμματικά, είτε περιληπτικά, είτε αναλυτικά κάτι θα βρει να πει.

το κακό είναι ότι από τέτοιου είδους παράπονά αποθαρρύνουν κάποια άτομα να γράψουν και να συνεχίσουν το θέμα και έτσι όμορφα θέματα με βαθύ περιεχόμενο σταματούν άδοξα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα δεν είναι αποκλειστικά αν ο μονομάχος μπαίνει με γκάπυ αλλά τείνει προς την αναζήτηση της αλήθειας γύρω από τα στάνταρ που θεωρούμε και ακολουθούμε πιστά. Το κλειδί στην εξέλιξη των πραγμάτων καθώς και του χόμπυ μας είναι η αμφισβήτηση των πραγμάτων και ο πειραματισμός. Φανταστείται να μην επέμενε κάποιος ότι η γη είναι στρογγυλή και απλά να δεχόταν αυτά που του έλεγαν. Και κάτι άλλο ναι είναι αλήθεια ότι τα ψάρια στο βιότοπο τους έχουν τις α συνθήκες. Όταν όμως είναι κάποιυ βαθμού γενιάς από άγριο και έχει ζήσει σε νερό βρύσης και ειδικά όταν έχει γενιθεί έτσι μήπως εμείς του αλλάζουμε τις συνθήκες και αυτό ξαναπροσαρμόζεται

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το fishbase, εγώ δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα, όπως και κανένα άλλο site. Πάντα διασταυρώνω. Τα δύο παραδείγματα που εδωσα μάλλον αρκουν. Κάπου είχα διαβάσει ότι οι τιμές που δίνει αφορούν σημεία όπου πιάστηκαν κάποια δείγματα. Ακόμα και αυτό να ισχύει, δεν με καλύπτει. Όπως είπα με ενδιαφέρουν οι συνήθεις τιμές σε συνήθεις συνθήκες.

Σταματη, η εμπειρία σου και η γνώμη σου, όπως εξίσου και όλων των άλλων μελών του ΑΖ είναι ο πλούτος του forum, και χαίρομαι όταν τα καταθέτουν χωρίς να το σκέφτονται ή να φοβούνται!

kalliroi, ο διαχωρισμός που λες σε ψάρια μαλακού ή σκληρού νερού, γίνεται με βάση τις συνθήκες του βιοτοπου από τον οποίον προέρχονται. Οι τιμές που δίνουν τα διάφορα site, πιστεύω πως αναφέρονται στα όρια των τιμών μέσα στα οποία το ψάρι μπορεί να προσαρμοστεί. Παραδειγμα, αν μας δοθεί για κάποιο ψάρι ph 6,5 με 7,5 σημαίνει πως μπορεί να προσαρμοστεί και να ζήσει μια χαρά σε οποιαδήποτε τιμή εντός αυτών των ορίων. Δεν πιστεύω όμως πως μπορεί να προσαρμοστεί χωρίς προβλήματα (άμεσα ή μετά από κάποιο χρόνο) σε ph 7,8. Το πρόβλημα μου είναι να βρω αξιόπιστα τα παραπάνω όρια!

Constantinos, καλή η αμφισβήτηση και οι πειραματισμοί, αλλά όταν στα πειράματα συμμετέχουν ζωντανοί οργανισμοί καλό είναι να είμαστε αρκετά προσεκτικοί και πολύ καλά προετοιμασμενοι (δλδ έμπειροι) ώστε να μπορούμε να διαβάσουμε τις αντιδράσεις τους και να βγάλουμε τα σωστά συμπεράσματα. Από όσα έχω κατά καιρούς διαβάσει πειραματισμοί με ψαράκια συνήθως καταλήγουν μοιραία για τα ζωντανά! Επισης, σύμφωνα με τα όσα έγραψα στην kalliroi, δε μπορώ να δεχτώ ότι όσα καθόρισε η φύση με την εξελικτική πορεία χιλιάδων χρονών, μπορούμε να τα ανατρέψουμε μέσα σε λίγες δεκαετίες. Δε νομίζω πως επαναπρογραμματίζεται έτσι εύκολα ένας ζωντανός οργανισμός.

Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα δεν πρέπει να ρίξουμε το βάρος μόνο στις τιμές του νερού! Αφού πρόκειται για συγκατοίκηση παίζουν αρκετοί ακόμα παράγοντες όπως τους ανέφερε ο Χρήστος λίγο πιο πάνω. Και να μην ξεχνάμε πως οι μονομάχοι είναι ψάρια με διαφορετικους χαρακτήρες και πως ενώ για ένα μεγάλο διάστημα μπορεί να πηγαίνει καλά μια συγκατοίκηση όλα μπορούν να ανατραπούν σε μια μέρα εξαιτίας του μονομαχου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι διαβάζω μια από τα ίδια.

Συζητήσεις επί συζητήσεων για το αν εάν ψάρι θέλει PH 6.98 Και το άλλο 7.02.

Αν το GH πρέπει να είνα Α ή Β.

Αν το ένα ψάρι μπορεί να συμβιώσει με το άλλο.

Ο Σταμάτης τόλμησε να πει ότι μονομάχος και Guppy μπορούν να συμβιώσουν υπό προϋποθέσεις, και πέσατε να τον φάτε απλά βασιζόμενοι στην θεωρία και στο τι γράφεται σε διαφορά sites χωρίς να έχει κανείς εμπειρία στην πράξη.

Ε ναι λοιπόν και εγώ και ο Σταμάτης το έχουμε κάνει στο παρελθόν και όχι για μερικές μέρες ή μήνες και παρατηρήσαμε ότι μπορούν να συμβιώσουν.

Και κάτι ακόμα. Αν όλες αυτές τις θεωρίες περί συμβίωσης τις τηρούσαμε στην θάλασσα, τότε θα έπρεπε να έχουμε ενυδρεία με μόνο ένα ψάρι. Και όταν λέω ένα ψάρι το εννοώ, ούτε καν κοπάδι από ένα είδος σε πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι διαβάζω μια από τα ίδια.

Συζητήσεις επί συζητήσεων για το αν εάν ψάρι θέλει PH 6.98 Και το άλλο 7.02.

Αν το GH πρέπει να είνα Α ή Β.

Αν το ένα ψάρι μπορεί να συμβιώσει με το άλλο.

Ο Σταμάτης τόλμησε να πει ότι μονομάχος και Guppy μπορούν να συμβιώσουν υπό προϋποθέσεις, και πέσατε να τον φάτε απλά βασιζόμενοι στην θεωρία και στο τι γράφεται σε διαφορά sites χωρίς να έχει κανείς εμπειρία στην πράξη.

Ε ναι λοιπόν και εγώ και ο Σταμάτης το έχουμε κάνει στο παρελθόν και όχι για μερικές μέρες ή μήνες και παρατηρήσαμε ότι μπορούν να συμβιώσουν.

Και κάτι ακόμα. Αν όλες αυτές τις θεωρίες περί συμβίωσης τις τηρούσαμε στην θάλασσα, τότε θα έπρεπε να έχουμε ενυδρεία με μόνο ένα ψάρι. Και όταν λέω ένα ψάρι το εννοώ, ούτε καν κοπάδι από ένα είδος σε πολλές περιπτώσεις.

Το τελευταιο κομματι για το θαλασσινο το υπογραφο με 1000.Και μην ξεχναμε χομπι κανουμε. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ dinitrig, είσαι μέλος από το 2005 και είναι εντελώς φυσιολογικό να διαβάζεις σε ένα φόρουμ "μια από τα ίδια". Τα θέματα ανακυκλώνονται αφού νέα μέλη μπαίνουν στο ΑΖ και λογικό είναι να έχουν τις ίδιες απορίες και τους ίδιους προβληματισμούς με τους παλιότερους. Άλλωστε, η συμμετοχή του Σταμάτη αλλά και η δική σου στο θέμα δείχνει ότι το θέμα σας ενδιαφέρει και δε σας κουράζει.

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες πως πέσαμε να φάμε τον Σταμάτη! Κοντραρίστηκε με ένα μέλος! Ε και; Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά. Βλέπεις να την έχουμε "πέσει" ομαδικώς στον Σταμάτη; Εγώ ούτε επιθετικά του φέρθηκα, ούτε τον πρόσβαλα αφού είναι το άτομο που με έφερε στο ΑΖ και χαίρει της εκτίμησης και του σεβασμού μου, όχι μόνο για τις ενυδρειακές του γνώσεις!

Οι προϋποθέσεις που μέχρι τώρα έχουν αναφερθεί αφορούν μόνο τις τιμές του νερού και όχι την συγκατοίκηση.

Καθένας λέει τις απόψεις του ήσυχα και ωραία και όλοι γινόμαστε σοφότεροι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου λετε οτι σχεδον ολα τα ψαρια μπορουν να συμβιωσουν μεταξυ τους και οτι οτι οι συνθικες νερου δεν πολυισχυουν επειδη καποια εχουν αναπαραχθει σε νερο βρυσης,τοτε ποιο ειναι το νοημα των προφιλ των ψαριων,μαλλον για να το θεσω καλυτερα,ποιο το νοημα να γραφουμε στα προφιλ τις συνθικες νερου που χρειαζονται αφου κανεις δεν τους τειρει η αφου λετε πως ενας μονομαχος μπορει να ζησει με γκαπυ ακομα και αν θελουν διαφορετικες τιμες νερου..Ανετα με τα λεγομενα σας μπορουμε να σταματησουμε να γραφουμε συνθικες νερου στα προφιλ.Και απευθυνομαι στα παλια μελη που εχουν δουλεψει πανω στα προφιλ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω το εξης: Γιατι να προτεινεις σε καποιον να βαλει γκαπυ με μονομαχο; Τα ακρα των τιμων των συνθηκων νερου ισως να ταιριαζουν σε καποια ηδη, αλλα γιατι να προτεινεις κατι τετοιο απο την στιγμη που ξερουμε οτι τα ζωοτοκα ζουν σε σκληρο νερο εν γενει και μερικα απο αυτα σε υφαλμυρο, ενω οι μονομαχοι ζουν εν γενει σε μαλακο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ενας ανθρωπος απο τα Σκανδιναβικα κρατη εμεινε απο δουλεια.

Στην αναζητηση του για εργασεια βρηκε στο Κειπταουν.

Η ερωτηση μου.

Δεν θα παει γιατι εχει πολυ ζεστη, η θα παει και θα προσαρμοστη γιατι εχει αναγκη να θρεψει την οικογενεια του.

Αν παει το προσδοκιμο τις ζωης του θα αλλαξει?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άστοχο παράδειγμα, τα ζώα προσαρμόζονται στο περιβάλλον, οι άνθρωποι προσαρμόζουν το περιβάλλον στα μέτρα τους!

Ο άτυχος φίλος της ιστορίας σου, θα βγάλει τα μάλλινα και τα χοντρά μπουφάν, θα πάει στο κειπταουν και με το κλιματιστικό και την δουλίτσα του θα περνάει φίνα!

Αν όμως μια τίγρης από τις στέπες της Σιβηρίας μεταφερθεί στην Ινδία ή στο κειπταουν, τι λες, θα προσαρμοστεί;

Φιλικά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας ανθρωπος απο τα Σκανδιναβικα κρατη εμεινε απο δουλεια.

Στην αναζητηση του για εργασεια βρηκε στο Κειπταουν.

Η ερωτηση μου.

Δεν θα παει γιατι εχει πολυ ζεστη, η θα παει και θα προσαρμοστη γιατι εχει αναγκη να θρεψει την οικογενεια του.

Αν παει το προσδοκιμο τις ζωης του θα αλλαξει?

Ο ανθρωπος ειναι ετσι σχεδιασμενος ωστε να παραβλεπει να στοιχεια της φυσης! Ειτε με κλιματσιμο για ψυξη, ειτε με καλοριφερ για θερμανση! Σπανιως ειναι εκτεθειμενος στα καιρικα φαινομενα για μεγαλο χρονικο διαστημα!

Για να απαντησω ομως στο ερωτημα σου, που ουδεμια σχεση εχει πιστευω με το θεμα, γιατι μιλαμε για αλλα πραγματα και οχι απλα για θερμικρασια και αναφερομαστε σε ψαρια και οχι σε ανθρωπους, ναι το συστημα του θα σοκαριστει αλλα θα επιβιωσει για τους λογους που αναφερω πιο πανω!

Τωρα για να το παω ακομη λιγο παραπερα, αν παρουμε ανθρωπο απο ευκρατη ζωνη, οπως η Ελλαδα και τον παμε εκει που μενουν οι βεδουινοι ή οι εσκιμωοι και πολυ δυσκολο ειναι να προσαρμοστει και το προσδοκιμο της ζωης του θα αλλαξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το προβλημα νομιζω δεν ειναι αν οι συνθηκες ταιριαζουν σε μια τετοια συμβιωση αλλα οι χαρακτηρες των ψαριων.....

Γιατι αν το προβλημα ειναι μονο οι συνθηκες τοτε συμφωνα με τα παρακατω προφιλ http://www.aquazone.gr/forums/topic/39006-labidochromis-caeruleus-gfryer-1956/#entry348352 , http://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/#entry323428 μπορουμε να βαλουμε λαμπιντο με γκαπυ σε ph 7.6 και θερμοκρασια 26 και θα προσαρμοστουν(?) :)

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το προβλημα νομιζω δεν ειναι αν οι συνθηκες ταιριαζουν σε μια τετοια συμβιωση αλλα οι χαρακτηρες των ψαριων.....

Γιατι αν το προβλημα ειναι μονο οι συνθηκες τοτε συμφωνα με τα παρακατω προφιλ http://www.aquazone.gr/forums/topic/39006-labidochromis-caeruleus-gfryer-1956/#entry348352 , http://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/#entry323428 μπορουμε να βαλουμε λαμπιντο με γκαπυ σε ph 7.6 και θερμοκρασια 26 και θα προσαρμοστουν(?) :)

Αν εννοείς συνθήκες νερού συμφωνώ μαζί σου, συνθήκες είναι όλα αυτά που αναφέρει ο Χρήστος σε προηγούμενη δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος ειναι ετσι σχεδιασμενος ωστε να παραβλεπει να στοιχεια της φυσης! Ποιος τον σχεδιασε ωστε να τα παραβλεπει?Ειτε με κλιματσιμο για ψυξη, ειτε με καλοριφερ για θερμανση! Το ιδιο δεν κανουμε και με τα ψαρια? Σπανιως ειναι εκτεθειμενος στα καιρικα φαινομενα για μεγαλο χρονικο διαστημα! Και τα ψαρια που εχουμε στο ενυδρειο μας ειναι εκτεθειμενα σε αυτες τις μεταβολες που λες?

Για να απαντησω ομως στο ερωτημα σου, που ουδεμια σχεση εχει πιστευω με το θεμα, γιατι μιλαμε για αλλα πραγματα και οχι απλα για θερμικρασια και αναφερομαστε σε ψαρια και οχι σε ανθρωπους, ναι το συστημα του θα σοκαριστει αλλα θα επιβιωσει Το ιδιο και τα ψαρια για τους λογους που αναφερω πιο πανω!

Τωρα για να το παω ακομη λιγο παραπερα, αν παρουμε ανθρωπο απο ευκρατη ζωνη, οπως η Ελλαδα και τον παμε εκει που μενουν οι βεδουινοι ή οι εσκιμωοι και πολυ δυσκολο ειναι να προσαρμοστει και το προσδοκιμο της ζωης του θα αλλαξει! Απο ποια μελετη εχει γινει αναφορα σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς συνθήκες νερού συμφωνώ μαζί σου, συνθήκες είναι όλα αυτά που αναφέρει ο Χρήστος σε προηγούμενη δημοσίευση.

Ακριβως!

Απλα εμεις κολλησαμε λιγο με το νερο.... :)

Τα υπολοιπα της συγκατοικησης ειναι πιο σημαντικα κατα την γνωμη μου....

Οσον αφορα τις συνθηκες του νερου που αναφερονται στα προφιλ των ψαριων,καλα κανουν και αναφερονται για να ξερουμε τι αναγκες εχει το καθε ψαρι....απλα δεν πρεπει αυτο να ειναι ο μπουσουλας για μια πιθανη συγκατοικηση.....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!

Απλα εμεις κολλησαμε λιγο με το νερο.... :)

Τα υπολοιπα της συγκατοικησης ειναι πιο σημαντικα κατα την γνωμη μου....

Οσον αφορα τις συνθηκες του νερου που αναφερονται στα προφιλ των ψαριων,καλα κανουν και αναφερονται για να ξερουμε τι αναγκες εχει το καθε ψαρι....απλα δεν πρεπει αυτο να ειναι ο μπουσουλας για μια πιθανη συγκατοικηση.....

:thumbsu::thumbsu::bow::bow::bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαφωνώ! Φυσικά πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν οι τιμές του νερού. Δεν είναι κάτι εγκυκλοπαιδικό που αν δε μας βολεύει το παραλειπουμε! Έχω κρατήσει ροδοστομα και καρδιναλιους σε νερό βρύσης Θεσσαλονίκης για αρκετό καιρό και όταν σταδιακά, με χρήση α/ο, έριξα αρκετά σλκηρότητες και ph, είδα αλλά χρώματα και ζωντάνια που δεν πίστευα αυτό που έβλεπα!

Το θέμα για μένα είναι να βρεθούν έγκυρες πηγές για τα συνήθη όρια σε αυτές τις τιμές για κάθε ψάρι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαφωνώ! Φυσικά πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν οι τιμές του νερού. Δεν είναι κάτι εγκυκλοπαιδικό που αν δε μας βολεύει το παραλειπουμε! Έχω κρατήσει ροδοστομα και καρδιναλιους σε νερό βρύσης Θεσσαλονίκης για αρκετό καιρό και όταν σταδιακά, με χρήση α/ο, έριξα αρκετά σλκηρότητες και ph, είδα αλλά χρώματα και ζωντάνια που δεν πίστευα αυτό που έβλεπα!

Το θέμα για μένα είναι να βρεθούν έγκυρες πηγές για τα συνήθη όρια σε αυτές τις τιμές για κάθε ψάρι!

+φωνω απολυτα..

τα προφιλ δεν φτιαχτηκαν ετσι απλα για να υπαρχουν..

και ναι, υπαρχουν ψαρια μαλακου και σκληρου νερου.. αυτοι που τα εχουν μαζι, απλα δεν θελουν να το καταλαβουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...