Jump to content

Πόσο φαγητό να του δίνω;


Xenos

Recommended Posts

Έχω ένα Oscar το οποίο τώρα έχει φτάσει τα 15 εκ. περίπου. Τον ταϊζω 2 φορές την ημέρα, 10 stick τροφής για κιχλίδες της Tetra, κάπου κάπου freze dried bloodworms, flakes, και καμία ταμπλέτα άλγης. Συνέχεια όμως ζητάει φαγητό. Πάει στο πορτάκι που έχει το καπάκι και πηδάει και το χτυπάει και περιμένει να φάει. Επειδή δεν θέλω να τον ταίζω πάνω από αυτό που πρέπει, έχετε καμία συμβουλή με τα σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Oscar το οποίο τώρα έχει φτάσει τα 15 εκ. περίπου. Τον ταϊζω 2 φορές την ημέρα, 10 stick τροφής για κιχλίδες της Tetra, κάπου κάπου freze dried bloodworms, flakes, και καμία ταμπλέτα άλγης. Συνέχεια όμως ζητάει φαγητό. Πάει στο πορτάκι που έχει το καπάκι και πηδάει και το χτυπάει και περιμένει να φάει. Επειδή δεν θέλω να τον ταίζω πάνω από αυτό που πρέπει, έχετε καμία συμβουλή με τα σχετικά;

Αυτο απο μονο σου θα πρεπει να το ρυθμισεις,γιατι στην ουσια δεν υπαρχει καποιος κανονας οπως π.χ.(Οσο μπορει να φαει σε 2 η σε 3 λεπτα γιατι το καθε ψαρι χρειαζεται διαφορετικο χρονο για να τραφει.Οστοσο υπαρχει μια θεωρια οπου λεει πως μεγαλες Κιχλιδες ειναι καλο να ταιζονται 1 φορα στις δυο μερες.

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τα οσκαρ(2 αρκετα μεγαλα) σε λιγο θα τρωνε οσο εγω :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τα οσκαρ(2 αρκετα μεγαλα) σε λιγο θα τρωνε οσο εγω :thumbup::D

Πρόσεχε μην βγούνε καμία μέρα και σε φάνε :bowdown:;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο μονο σου θα πρεπει να το ρυθμισεις,γιατι στην ουσια δεν υπαρχει καποιος κανονας οπως π.χ.(Οσο μπορει να φαει σε 2 η σε 3 λεπτα γιατι το καθε ψαρι χρειαζεται διαφορετικο χρονο για να τραφει.Οστοσο υπαρχει μια θεωρια οπου λεει πως μεγαλες Κιχλιδες ειναι καλο να ταιζονται 1 φορα στις δυο μερες.

Δεν νομίζω να ισχύει ότι τρώει σε 2-3 λεπτά, γιατι τα βάζει όλα τα stick στο στόμα του :bowdown: τα μασάει χωρίς να μπορεί να καταπιεί και βρωμίζει όλο το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμενα μου ειπανε πως αν σε ενα λεπτο δεν εχει φαει την τροφη του σημενη πως του εριξες πολυ φαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπανε πως αν σε ενα λεπτο δεν εχει φαει την τροφη του σημενη πως του εριξες πολυ φαι.

...και πολυ καλα σου ειπανε... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest WILD_RIDER

Έχω 6 Oscar (3 Tigers & 3 Red) κι επειδη εχω αρχισει να μαθαινω την συμπεριφορα τους θα σου πω τα εξης:

1) Τα Oscars είναι πάντα πεινασμενα οση τροφη κι αν ριξεις.

2) Επειδή είναι έξυπνα ζωα χαρακτηριζονται ως "ζητιανοι" και "ηθοποιοι" για να εξασφαλίσουν την τροφη τους.

3) Η τροφη που ριχνεις πρεπει να καταναλωθει αμεσως διαφορετικα "χαλαει" την ποιοτητα του νερου στο ενυδρειο σου και παράλληλα χάνει και την γευση της. Επομένως, διαφωνω με το 2-3 λεπτα.

Κατα συνέπεια, θα σου πρότεινα ακομα και 3 ταϊσματα την ημερα με τον ορο οτι θα ριχνεις πολυ λίγη τροφή ώστε να καταναλώνεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...