Jump to content

Co2


Recommended Posts

γεια σε όλους , έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα και σκέφτομαι να τοποθετήσω 5 εύκολα φυτά , θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητη η διοχέτευση co2..ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει μεν αλλά δεν είναι απαραίτητο για εύκολα φυτά.

Για αρχή μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες τους και με excel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υγρο διοξειδιο της seachem http://www.seachem.com/Products/product_pages/FlourishExcel.html

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα οχι εκτος κ αν θες κατι πολυ πυκνο!!μπορεις σε ενα 120λιτρο να δεις πολυ καλα αποτελεσματα με ενα καλο προγραμμα με λιπασμα!!νομιζω ειναι κ πιο οικονομικο!!

Link to comment
Share on other sites

αν βάζω και excel που το βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού απο ότι κατάλαβα και λίπασμα θα είχα καλύτερα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να βαζεις excel σε καθε αλλαγη πιο οικονομικα (μακροπροθεσμα) θα σου βγει η μπουκαλα!!απλα κατα τη γνωμη μου σε 120αρι με ευκολα φυτα....αν βαλεις αυτα που λες πιο πολυ αλγη θα γεμισεις!!

Link to comment
Share on other sites

λιπασμα αν δεν εχεις πολύ φως co2 και φυτα που αναπτυσονται γρήγορα νομιζω θα είναι ο παραδεισος της αλγης.

για ευκολα φυτα μισο watt το λιτρο και πολύ συχνες αλλαγες νερου θα είναι μια χαρά, δεν προσθετεις τιποτα.

με τον ιδιο φωτισμό excel στη συνιστομενη δοση μπορείς να πας σε μετρια φυτα, χωρις επιπλεον λιπανση.

με co2, φως 1w το λιτρο υπόστρομα για φυτα μπορείς να βαλεις σχεδον τα παντα και να προσθετεις τακτικα λιγο γενικό λιπασμα και καμια ταμπλετα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ρωτας κατι πολυ αοριστο χωρις να λες τιποτα για το ενυδρειο σου και τιποτα για τα φυτα που θα βαλεις!

Επειδη διαβαζω διαφορα,οπως πχ οτι με μισο βατ ανα λιτρο και εξελ μπορεις να βαλεις μετρια φυτα..το οποιο ειναι λαθος..θα πω ενα πραγμα.Ολα τα φυτα ανεξαρτητου δυσκολιας θελουν co2,αλλα λιγο και αλλα πολυ!Αναλογα με τα φυτα,τον φωτισμο σου και την λιπανση σου θα δεις και ποσο co2 θα χρειαστεις.

Αν ξεκινησεις λιπανση θα χρειαστεις και co2,αν δεν ριχνεις λιπασμα και co2 τα φυτα σου δεν θα αναπτυσσονται σωστα.

Το εξελ δεν μπαινει σε καθε αλλαγη αλλα καθε μερα.

Οπωτε για να σου πουμε τι πρεπει να κανεις,θα πρεπει να μας πεις τα παρακατω.

Φωτισμος (βατ,κελβιν)

Βυθος.

Υποστρωμα (ναι,οχι)

Μετρησεις

Τι φυτα θα βαλεις.

Αλλαγες νερου (ποσο και καθε ποτε)

Λιπανση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ρωτας κατι πολυ αοριστο χωρις να λες τιποτα για το ενυδρειο σου και τιποτα για τα φυτα που θα βαλεις!

Επειδη διαβαζω διαφορα,οπως πχ οτι με μισο βατ ανα λιτρο και εξελ μπορεις να βαλεις μετρια φυτα..το οποιο ειναι λαθος..θα πω ενα πραγμα.Ολα τα φυτα ανεξαρτητου δυσκολιας θελουν co2,αλλα λιγο και αλλα πολυ!Αναλογα με τα φυτα,τον φωτισμο σου και την λιπανση σου θα δεις και ποσο co2 θα χρειαστεις.

Αν ξεκινησεις λιπανση θα χρειαστεις και co2,αν δεν ριχνεις λιπασμα και co2 τα φυτα σου δεν θα αναπτυσσονται σωστα.

Το εξελ δεν μπαινει σε καθε αλλαγη αλλα καθε μερα.

Οπωτε για να σου πουμε τι πρεπει να κανεις,θα πρεπει να μας πεις τα παρακατω.

Φωτισμος (βατ,κελβιν)

Βυθος.

Υποστρωμα (ναι,οχι)

Μετρησεις

Τι φυτα θα βαλεις.

Αλλαγες νερου (ποσο και καθε ποτε)

Λιπανση.

+1

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξεκινάω, έχω ενα 120 λιτρα ενυδρείο της aqua 80Χ45 cm ,έχω υπόστρωμα και έχω μια λάμπα 6500 κελβιν μπροστα και 4500 κελβιν πισω, τα φυτα που σκεφτομαι να βάλλω δεν είναι πολλα το Bacopa caroliniana και Echinodorus bleheri (bleherae) για πισω και για την μεση Echinodorus quadricostatus και Cryptocoryne wendtii ''green''

Link to comment
Share on other sites

Τι υψος εχει το ενυδρειο σου?

Για βυθο τι εχεις?

Τα βατ απο τις λαμπες ποσα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

24w είναι η μια και 20 η άλλη το ενυδρείο εχει υψος 40 cm οταν λες βάθος τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πήρα τα φυτα σημερα 1 Anubias barteri var. barteri 2 μικρες για την ωρα Anubias barteri var. coffeefolia και 1 Anubias barteri var. angustifolia αλλα για καλη μου τυχη ειχε 3 ριζες μεσα οποτε εχω 6 φυτακια στο ενυδρείο μου , αν καταλαβα για τον βυθο καλα εχω χαλίκι και υποστρωμα κατω , οι λαμπες είχα 2 αλλα μολις διαπιστωσα οτι η μια δεν μπορει να στηριχτεί καλα στην βαση ετσι εχω μια 24w T5 , και το υψος του ενυδρειου ειναι 40cm , επισης πηρα και λιπασμα kentfreshwater της pro plant που θα το βαζω 2 φορες την εβδομαδα. Τι λετε για το co2 θα χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες ανουμπιες,δεν θα χρειαστεις Co2

Link to comment
Share on other sites

Για τις ανουμπιες οχι,δεν χρειαζεσαι.

Απλα να τις δεσεις σε ξυλο η πετρα και να μη τις φυτεψεις γιατι θα σου σαπισουν.

Ο φωτισμος σου αναλογα με το υψος του ενυδρειου σου ειναι πολυ λιγος και αν μεινεις σ αυτον μπορεις να βαλεις μονο πολυ ευκολα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

απο ψαρια τι λετε να βαλω..σκεφτομαι για κοπαδια πχ νεον...τα γατόψαρα μεγαλώνουν πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε μαλακο νερο,ναι τα νεον ειναι μια καλη ιδεα.

Τα κορυ οχι πολυ αλλα θελουν αμμο η ψιλο χαλικι στρογγυλεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...