Jump to content

Να Βάλω Υπόστρωμα Για Τα Φυτά Η Όχι;;


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά καλό μήνα!! λοιπόν πριν μήνες είχα ενα πρόβλημα με την αντλία στο ενυδρείο ευτυχώς ηταν καλοκαίρι και έβγαλα τα ψάρια εξω σε μια λιμνούλα που έχω, καθώς επίσης και τα φυτά ,μερικές βαλισνεριες και μερικές κρυπτοκορινες. Είχα χαλικάκι και απο κάτω υπόστρωμα δεν θυμάμαι μάρκα αλλα ήταν σα χώμα το είχα χρόνια! τέλος πάντων το ενυδρειακι το ξεστησα 60λιτρα περίπου, τώρα θέλω να το ξανα στήσω σκέφτομαι λίγο ποιο ψιλό χαλίκι σχεδόν σαν άμμο μάλλον μαύρο.. και τώρα αυτό που είναι το ερώτημα που με ενδιαφέρει ποιο πολύ ,στην αρχή σκεφτόμουν να μην βάλω υπόστρωμα για τα φυτά αλλά τώρα χαζό σκέφτομαι να βάλω, αν και δεν είναι και τόσο απαιτητικά .Είμαι ανάμεσα σε 2 που μου πρότειναν το Plant Growth Substrate και στο Tetra Initial Sticks μου είπαν κάποιοι φίλοι οτι το πρώτο δεν κρατάει και για μεγάλο χρονικό διάστημα και οτι το δεύτερο είναι κομματάκια που τα βάζεις λίγο ποιο κάτω απ την άμμο και οτι μπορείς να ξανά βάλεις ποιο εύκολα ! δεν έχω εμπειρία σε κανένα απ τα δυο ! μόνο σε κάτι παρόμοιο με το πρώτο .Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και αν θέλετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο υπόστρωμα λαμβάνοντας βέβαια υπόψιν οτι μέσα θα έχω εύκολα φυτά και οτι είναι σχετικά μικρο ενυδρείο ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις αμμο φιλε μου, πολυ πιθανον να εχεις προβλημα με το υποστρωμα! Τωρα για τα συγκεκριμενα που λες δεν τα γνωριζω αλλα μαλλον κι αυτα το ιδιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Χμ θα δω τις διαστάσεις την δευτέρα και θα σας πω δεν είναι ακριβώς άμμος!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και καλο μηνα επισης!

Αν θες να ξοδεψεις κατι παραπανω εγω θα σου προτεινα να βαλεις σκετο υποστρωμα σε μορφη χαλικιου μαυρο....

Ειναι της fluval το stratum αυτο.... https://www.google.gr/search?q=fluval+stratum&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=SgxVVI_WFeXO7gaDjYGgDg&ved=0CB0QsAQ

Το εχω βαλει εγω σε ιδιο ενυδρειο 60 λιτρων και εκτος του οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος,δεν εχω και το αγχος να μενει κατω απο το χαλικι και να μην ανακατευεται!

Αν θες ριξε μια ματια να το δεις.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/95469-oi-60ane-iio/ :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, Γιώργο, και 2 σε 1 και όμορφο εμφανισιακά! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και καλο μηνα επισης!

Αν θες να ξοδεψεις κατι παραπανω εγω θα σου προτεινα να βαλεις σκετο υποστρωμα σε μορφη χαλικιου μαυρο....

Ειναι της fluval το stratum αυτο.... https://www.google.gr/search?q=fluval+stratum&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=SgxVVI_WFeXO7gaDjYGgDg&ved=0CB0QsAQ

Το εχω βαλει εγω σε ιδιο ενυδρειο 60 λιτρων και εκτος του οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος,δεν εχω και το αγχος να μενει κατω απο το χαλικι και να μην ανακατευεται!

Αν θες ριξε μια ματια να το δεις.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/95469-oi-60ane-iio/ :)

οο πολύ ωραίο το έχεις!! δεν μου λες φίλε πόσα κιλά απο το stratum χρειάστηκε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :)

Αμα σου πω οτι δεν θυμαμαι ακριβως??? :D

Νομιζω οτι εβαλα 2 σακουλια των....2 κιλων? Ή των 4 κιλων?

Παντως 2 σακουλια θυμαμαι οτι εριξα....

Κοιτα,υπαρχει και το seachem που ειναι ή μαυρο χαλικι ή μαυρη αμμος....αλλα ειναι ακομα πιο ακριβο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και πόσο είχε περίπου αυτό που έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι.... :D

Νομιζω....περιπου...3 ευρω το κιλο....

Για ριξε μια ματια σε κανενα καταστημα μεσω ιντερνετ γιατι δεν θυμαμαι...

4 κιλα παντως μου φαινονται ψιλολιγα....μαλλον 6 ή 8 εχω βαλει...

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Απο τον Μαρτιο

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση (μπορει και λιγο χαζη) Αυτο που προτεινεις μπαινει σε ενυδρειο που τρεχει? Θα πρεπει να αδειαδει ολο? Το νερο θαπρεπει να κρατηθει για να ξαναμπει?

Αν ρωτησα βλακεια ελπιζω να σας διασκεδασα τουλαχιστον :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση (μπορει και λιγο χαζη) Αυτο που προτεινεις μπαινει σε ενυδρειο που τρεχει? Θα πρεπει να αδειαδει ολο? Το νερο θαπρεπει να κρατηθει για να ξαναμπει?

Αν ρωτησα βλακεια ελπιζω να σας διασκεδασα τουλαχιστον :lolu:

Δεν θα στο προτεινα να μπει σε ενυδρειο που τρεχει...επειδη εχει κατι σαν χωμα,λιπασμα,δεν ξερω,θολωνει αρκετα το νερο για 2-3 μερες οποτε δεν θα ηταν καλο να βγαλεις τα ψαρακια τοσες μερες απο το ενυδρειο...

Εκτος κι αν δεν εχεις ψαρια μεσα...

Εκτος κι αν εχεις κανα δευτερο ενυδρειο να το στησεις με νερο του ενυδρειου σου και το φιλτρο οσο θα το φτιαχνεις.... :)

Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορω να προτείνω εγώ ως παθών είναι να μην μπερδευετε υλικα διότι αν κάποια στιγμη θελησετε να στησετε διαφορετικά, θα έχετε πρόβλημα. Επενδυστε σε κάποιο εμπλουτισμένο τύπου flourite ή βαλτε απλή άμμο ή χαλίκι και χρησιμοποιηστε υγρά λιπάσματα και ταμπλέτες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορω να προτείνω εγώ ως παθών είναι να μην μπερδευετε υλικα διότι αν κάποια στιγμη θελησετε να στησετε διαφορετικά, θα έχετε πρόβλημα. Επενδυστε σε κάποιο εμπλουτισμένο τύπου flourite ή βαλτε απλή άμμο ή χαλίκι και χρησιμοποιηστε υγρά λιπάσματα και ταμπλέτες...

+1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορω να προτείνω εγώ ως παθών είναι να μην μπερδευετε υλικα διότι αν κάποια στιγμη θελησετε να στησετε διαφορετικά, θα έχετε πρόβλημα. Επενδυστε σε κάποιο εμπλουτισμένο τύπου flourite ή βαλτε απλή άμμο ή χαλίκι και χρησιμοποιηστε υγρά λιπάσματα και ταμπλέτες...

Τι εννοεις να μην μπερδευουμε υλικα; Πως δηλαδη διαφορετικα να στησουμε; Το flourite τι διαφορα εχει απο αυτο που προτεινει ο Γιωργος;

Κατι θες να πεις τωρα εσυ αλλα δεν σε πιανω!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή εννοώ είτε σκέτο (ας πούμε) seachem flourite ειτε no name χαλίκι/άμμο και χρήση ταμπλετών και περισσότερων λιπασματων. Η απάντηση μου αφορα την ερώτηση που τέθηκε στην αρχή του θέματος και μονο για το βυθό ( όχι για το υπολοιπο hardscape :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το έχω σκέτο τζάμι . ειχα πρόβλημα με την αντλία και τα έβγαλα όλα !αν και θα το έκανα και χωρίς να μου χαλούσε η αντλία, τώρα τα ψάρια και τα φυτά είναι σ άλλα ενυδρεία !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορω να προτείνω εγώ ως παθών είναι να μην μπερδευετε υλικα διότι αν κάποια στιγμη θελησετε να στησετε διαφορετικά, θα έχετε πρόβλημα. Επενδυστε σε κάποιο εμπλουτισμένο τύπου flourite ή βαλτε απλή άμμο ή χαλίκι και χρησιμοποιηστε υγρά λιπάσματα και ταμπλέτες...

+1 την έχω πάθει ποιο παλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή εννοώ είτε σκέτο (ας πούμε) seachem flourite ειτε no name χαλίκι/άμμο και χρήση ταμπλετών και περισσότερων λιπασματων. Η απάντηση μου αφορα την ερώτηση που τέθηκε στην αρχή του θέματος και μονο για το βυθό ( όχι για το υπολοιπο hardscape :) )

Χμμμ δεν εχεις κι αδικο σε αυτο που λες! Ειναι γεγονος πως αν τα μπλεξεις, δυσκολα τα ξεχωριζεις!

Link to comment
Share on other sites

Flοurite κ για οικονομια το μπερδευεις με χαλικη που δεν επιρεαζει το ph κ να μην ειναι βαμενο!

Έγινε επεξεργασία - xrys24
Link to comment
Share on other sites

Flοurite κ για οικονομια το μπερδευεις με χαλικη που δεν επιρεαζει το ph κ να μην ειναι βαμενο!

σοβαρά έχουν και βαμμένα?

Link to comment
Share on other sites

θα πάω αύριο να δω τι έχουν να δω μάρκες και θα σας πω να μου πείτε γνώμες !!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά το μόνο που βρήκα απο άμμο - χαλικι μαύρο ειναι αυτό http://www.flamingo.be/CatalogusListDetails.asp?ParamLang=UK&ProdId=F89ZA3PID30447ID412430544GUI592269444Prod35348967&Cat1=Fla186UID68041ID95472XML253422Code74300772&Cat2=Fla186UID50238ID829920XML7261800Rang41144922&Cat3=Flam186UID19229ID6916104XML18250830Prod11998896&Page=1&MnPg=1... αλλά δεν ξέρω εαν ειναι φυσικό η οχι αυτή στο πετ σοπ μου είπε οτι πρέπει να είναι φυσικό δεν μπορούσα να δω μέσα στο σακουλάκι καλά γιατί ήταν κάπως βρώμικο απ μέσα και έλεγε ότι θέλει πλύσιμο γνωρίζει κάποιος αυτή τη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την γνωρίζω. Η κοκκομετρία του φαίνεται καλή. Σκόνη έχουν όλα τα χαλίκια έστω και λίγη. Το σημαντικό είναι να μην ανεβάζει σκληρότητες. Πήγαινε σε ενα άλλο μαγαζί αν δεν ξέρει τι πουλάει (Άκου "πρεπει" να είναι φυσικό:angry:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...