Jump to content

Ξύλο Και Κίτρινο Νερό


Recommended Posts

Σε συνέχεια προηγούμενου post...

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον χρωματισμό του νερού. Έχω ένα ξύλο Bogwood εδώ και ένα μήνα περίπου. Έκανα αλλαγές με καυτό νερό αλλά το χρώμα (κιτρινίλα) ακόμα υπάρχει στο ενυδρείο. Με ποιον τρόπο μπορώ να απαλλαγώ από αυτό? Διάβασα ότι αν ξαναβάλω τον άνθρακα θα το βοηθήσει αλλά δεν θα κάνει καλό στα ψάρια. Την συμβουλή σας θα ήθελα.

Φιλικά,

Θωμάς

EDIT: Συγνώμη που δεν άνοιξα άλλο post, απλά είδα εδώ το άρθρο και είπα να το ρωτήσω εδώ.

Ο ανθρακας δεν κανει καλο και για τα φυτα αν εχεις.Οσο για την κιτρινιλα την εχω δυο μηνες τωρα,μειωνεται αλλα σιγα σιγα.Επισης το ξυλο στο ενυδρειο μειωνει το ph σου,ανοιξε ενα καινουριο θεμα να γνωριστουμε και να τα πουμε καλυτερα.

Με αλλαγες νερου θα φυγει σιγα σιγα η κιτρινιλα.

Τα ξυλα μαλακωνουν πολυ ελαχιστα το νερο.

Ανοιξε ενα νεο θεμα να συνεχησουμε εκει.

Να κάτι που θα μπορούσε να προστεθεί στο αρθράκι και να το βελτιώσει! ;)

Για να συνεχίσουμε την κουβέντα, που εξελίσσετε ενδιαφέρουσα...

Ο argy1 είπε ότι δεν κάνω καλό στα φυτά.. Ναι όντως έχω φυτά στο ενυδρείο , απλά το κίτρινο χρώμα χαλάει την όλη "ομορφιά" να το πω έτσι. Δεν θέλω να κάνω κάποια κίνηση που να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια ή στα φυτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι εχω διαβασει ο ανθρακας διαλυει καποια στοιχεια στο νερο που ειναι απαραιτητα για τα φυτα μας.Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για λιγο αλλα εγω θα ελεγα να το αφησεις το νερο κιτρινο για οσο παει.Αν σε ενοχλει πολυ βαλε στο φιλτρο σου ανθρακα και ενυδρειακο βαμβακι η υαλοβαμβακα.Αλλαζε το συχνα με μικρες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να βγαλεις το ξυλο και να το βρασεις για να φυγει ολη η κιτρινιλα!,Μετα με μικρες αλλαγες νερου θα φυγι η κιτρινιλα!!Αναλογως τα ψαρια αυτη η κιτρινιλα ,η οποια λεγετε Blackwater, ειναι καλη!! Τι ψαρια εχεις?? Ειναι κακο ομως για τα φυτα!! Δεν αφηνει το φως να περασει μεσα στο νερο!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν έχω αναφέρει και τι έχω στο ενυδρείο :) Λοιπόν... Έχω προστοπαρόν ένα χρυσόψαρο και σύντομα θα βάλω ακόμα ένα χρυσόψαρο, ένα σαλιγκάρι και έναν γλύφτη. Το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα. Ξέρω είναι μικρο για 2 χρυσόψαρα αλλά θα προσπαθήσω να το αντικαταστήσω σε εύλογο χρονικό διάστημα. Τώρα.. Έχω 2 ανούμπιες καθώς και μία βαλισνέρια (σαν θηρίο μεγαλώνει).

Όπως είπα και στο 1ο post , έχω κάνει αλλαγές με καυτό νερό το ξύλο για περίπου έναν μήνα αλλά και πάλι βλέπω ότι έχει πάρα πολύ χρώμα.

Δεν θέλω να κάνω τίποτα το "κακό" για τα ψάρια μου προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον....Μην βαλεις ακομα τιποτα απο αυτα που μας ειπες μεχρι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο...

Δεν υπαρχει ΓΛΥΦΤΗΣ..Πλεκοστομα λεγονται και δεν καθαριζουν το ενυδρειο...

Σαλιγκαρι εγω ειχα και μου το εφαγαν τα χρυσοψαρα... :)

Τωρα το ξυλο....Βαλτο και βραστο για ωραααα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα και καλώς ήρθες! :)

Για την κιτρινίλα. θα έκανα ότι είπε και ο argy, άνθρακα στο φίλτρο, ενυδρειακό βαμβάκι και υπομονή. Με αυτά και με τις εβδομαδίαίες αλλαγές θα πρέπει να φύγει, αν το έχεις βράσει κιόλας...

Όταν λες έκανες αλλαγές με καυτό νερό φαντάζομαι δεν έριξες καυτό νερό μέσα στο ενυδρείο με το ψάρι μέσα. :wacko:

Σχετικά με τα ψάρια, τί είδος χρυσόψαρου έχεις, με μονή ουρά ή fancy; Σε ρωτάω γιατί στα 60 λίτρα θα μπορούσες να βάλεις δύο fancy, αλλά όχι κάτι άλλο, μόνο αυτά. Ο "γλύφτης" είναι κάποιο είδος πλέκο ή γατόψαρου και εκτός του ότι είναι τροπικό ψάρι, τα περισσότερα είδη γίνονται τεράστια. Επομένως δεν κάνει να μπει σε ενυδρείο με χρυσόψαρα και για αυτό αλλά και επειδή τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.

Α! Κάτι πολύ σημαντικό προτού βάλεις άλλο ζωντανό: είναι στρωμένο το ενυδρείο; Έχεις πάρει μετρήσεις για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά;

Υ.Γ. Νικόλα σοβαρά έφαγαν το σαλιγκάρι; Τί σαλιγκάρι; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα και καλώς ήρθες! :)

Για την κιτρινίλα. θα έκανα ότι είπε και ο argy, άνθρακα στο φίλτρο, ενυδρειακό βαμβάκι και υπομονή. Με αυτά και με τις εβδομαδίαίες αλλαγές θα πρέπει να φύγει, αν το έχεις βράσει κιόλας...

Όταν λες έκανες αλλαγές με καυτό νερό φαντάζομαι δεν έριξες καυτό νερό μέσα στο ενυδρείο με το ψάρι μέσα. :wacko:

Σχετικά με τα ψάρια, τί είδος χρυσόψαρου έχεις, με μονή ουρά ή fancy; Σε ρωτάω γιατί στα 60 λίτρα θα μπορούσες να βάλεις δύο fancy, αλλά όχι κάτι άλλο, μόνο αυτά. Ο "γλύφτης" είναι κάποιο είδος πλέκο ή γατόψαρου και εκτός του ότι είναι τροπικό ψάρι, τα περισσότερα είδη γίνονται τεράστια. Επομένως δεν κάνει να μπει σε ενυδρείο με χρυσόψαρα και για αυτό αλλά και επειδή τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.

Α! Κάτι πολύ σημαντικό προτού βάλεις άλλο ζωντανό: είναι στρωμένο το ενυδρείο; Έχεις πάρει μετρήσεις για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά;

Υ.Γ. Νικόλα σοβαρά έφαγαν το σαλιγκάρι; Τί σαλιγκάρι; :blink:

Χρυσανθη ενα apple snail ηταν...Το πετυχε ο πατερας ενα βραδυ...Εκει ππου εβλεπε τηλεοραση ειδα ενα common να το εχει βγαλει απο το κελυφος του και να το εχει στο στομα του!!! Τρομαξα...Νομιζα οτι πηρα δεινοσαυρο!!! :sword::sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη ενα apple snail ηταν...Το πετυχε ο πατερας ενα βραδυ...Εκει ππου εβλεπε τηλεοραση ειδα ενα common να το εχει βγαλει απο το κελυφος του και να το εχει στο στομα του!!! Τρομαξα...Νομιζα οτι πηρα δεινοσαυρο!!! :sword::sword:

Οταν ειδες το χρυσοψαρο να το εχει στο στομα το σαλιγγαρι θα ηταν ηδη

ψοφιο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειδες το χρυσοψαρο να το εχει στο στομα το σαλιγγαρι θα ηταν ηδη

ψοφιο.

Το συγκεκριμενο σαλιγκαρι εκοβε βολτες ολη μερα στο ενυδρειο..!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα και καλώς ήρθες! :)

Για την κιτρινίλα. θα έκανα ότι είπε και ο argy, άνθρακα στο φίλτρο, ενυδρειακό βαμβάκι και υπομονή. Με αυτά και με τις εβδομαδίαίες αλλαγές θα πρέπει να φύγει, αν το έχεις βράσει κιόλας...

Όταν λες έκανες αλλαγές με καυτό νερό φαντάζομαι δεν έριξες καυτό νερό μέσα στο ενυδρείο με το ψάρι μέσα. :wacko:

Σχετικά με τα ψάρια, τί είδος χρυσόψαρου έχεις, με μονή ουρά ή fancy; Σε ρωτάω γιατί στα 60 λίτρα θα μπορούσες να βάλεις δύο fancy, αλλά όχι κάτι άλλο, μόνο αυτά. Ο "γλύφτης" είναι κάποιο είδος πλέκο ή γατόψαρου και εκτός του ότι είναι τροπικό ψάρι, τα περισσότερα είδη γίνονται τεράστια. Επομένως δεν κάνει να μπει σε ενυδρείο με χρυσόψαρα και για αυτό αλλά και επειδή τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.

Α! Κάτι πολύ σημαντικό προτού βάλεις άλλο ζωντανό: είναι στρωμένο το ενυδρείο; Έχεις πάρει μετρήσεις για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά;

Υ.Γ. Νικόλα σοβαρά έφαγαν το σαλιγκάρι; Τί σαλιγκάρι; :blink:

Ναι είναι στρωμένο το ενυδρείο. Όσο αναφορά το χρυσόψαρο είναι common (μονή ουρά). Όλα καλά τα λέμε εδώ ότι δεν πρέπει να κάνουμε υπερπληθυσμό αλλά οκ , την συγκεκριμένη στιγμή δεν γίνεται να πάρω μεγαλύτερο. Θα κοιτάξω αυτά που μου είπατε για το σαλιγκάρι και για τον γλύφτη (εγώ έτσι τον γνωρίζω , με τον καιρό θα γίνουμε και κτηνίατροι). Θα το βράσω για αρκετή ώρα το ξύλο μήπως δω κάποια αλλαγή. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι στρωμένο το ενυδρείο. Όσο αναφορά το χρυσόψαρο είναι common (μονή ουρά). Όλα καλά τα λέμε εδώ ότι δεν πρέπει να κάνουμε υπερπληθυσμό αλλά οκ , την συγκεκριμένη στιγμή δεν γίνεται να πάρω μεγαλύτερο. Θα κοιτάξω αυτά που μου είπατε για το σαλιγκάρι και για τον γλύφτη (εγώ έτσι τον γνωρίζω , με τον καιρό θα γίνουμε και κτηνίατροι). Θα το βράσω για αρκετή ώρα το ξύλο μήπως δω κάποια αλλαγή. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Υπό αυτές τις συνθήκες (common σε 60 λίτρα) το καλύτερο είναι να μην βάλεις άλλο χρυσόψαρο. Για τον πλέκο σου εξήγησα γιατί δεν είναι καλό να μπει με τα χρυσόψαρα. Γιατί θέλεις να πάρεις πλέκο; Σου είπαν ότι θα "καθαρίζει" την άλγη;

Σου προτείνω να μην βάλεις άλλο χρυσόψαρα γιατί:

1. επειδή κάνουν πολλά κακάκια σε σχέση με το μέγεθός τους, θα πρέπει κάθε τρεις και λίγο να κάνεις αλλαγές νερού και συντήρηση στο φίλτρο. Αν δεν τα κάνεις ή αν δεν επαρκεί το φίλτρο σου θα έχεις προβλήματα στην βιολογία σου, μπορεί να σου σηκώνει αμμωνία και να δηλητηριαστούν τα ψάρια.

2. υπάρχει ο κίνδυνος να πάθουν νανισμό, αλλά αν αργότερα τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερο χώρο ίσως και να μην πάθουν.

Αν, παρόλα αυτά, επιμένεις να βάλεις άλλα χρυσόψαρα, μην βάλεις fancy μαζί με το common γιατί τα fancy , ως πιο αργοί κολυμβητές, δεν θα προλαβαίνουν να τρώνε. Άσε που θα έχεις πρόβληματα αν ζευγαρώσουν (αυτό το έπαθα εγώ). Βάζοντας λοιπόν άλλο ένα με μονή ουρά (και όχι παραπάνω) θα πρέπει να έχεις καλή φίλτρανση, γερή βιολογία και να κάνεις συχνά τεστ, αλλαγές νερού και συντήρηση φίλτρου. Και φυσικά με την προοπτική να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο, με μήκος τουλάχιστον ένα μέτρο για να έχουν χώρο να κολυμπάνε γιατί γίνονται τεράστια! Ο δικός μου σε ένα χρόνο έχει γίνει τριπλάσιος, πρέπει να είναι γύρω στους 15 πόντους τώρα.

Επίσης σκέψου και το ενδεχόμενο αντί για μεγαλύτερο ενυδρείο να φτιάξεις μία λιμνούλα αν έχεις μπαλκόνι ή αυλή. Είναι πιο εύκολο, πιο οικονομικό και πολύ πιο όμορφο! ;)

Υ.Γ. "Μπλέκοντας" με τα ψάρια γινόμαστε όχι μόνο κτηνίατροι, αλλά και ιχθυολόγοι, χημικοί, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, μάστορες και πολλά άλλα! :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...