Jump to content

Μάυρο Σπυρί Στο Σαγόνι Χήρας


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και δυστηχώς είναι για πρόβλημα.Σήμερα παρατήρησα οτι μία απο τις χήρες έχει ένα μάυρο εξόγκομα στο σαγόνι της και απ οτί βλέπω άλλη μια έχει ένα μαύρο σαν μπαλάκι στο πλαινό πτερύγιο.Ξέρει κανένας τι μπορεί ναι συμβαίνει;Θα στείλω και την φόρμα διάγνωσης ασθενειας.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Παρατήρησα σήμερα ότι μία απο τις χήρες έχει ένα μαύρο μπαλάκι στο σαγόνι της και μία άλλη έχει επίσης ένα μαύρο μπαλάκι στο πτερύγιο της.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:150
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικό φίλτρο
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 χήρες,3 ινδιανάκια,6 ροδόστομοι και 2 gurami dwarf
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τα ταίζω κάθε μέρα απο μία τσιμπιά tetramin της τετρα.Αλλαγές νερού δεν έχω κάνει πολλές.Δεν είχα και πολλα ψάρια μέχρι πριν 10 μέρες.Σήμερα έκανα την δεύτερη αλλαγή νερού.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera για αμμωνία και για νιτρώδη
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Χήρα
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Εχει ένα μαύρο σπυράκι στο σαγόνι.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

post-59906-0-74134000-1415031825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία δεν φαίνετε το σπυρί , αλλα νομίζω πως ξέρω τι συμβαίνει .

Καλό τάισμα , βιταμίνες στη τροφή και πιστεύω οτι θα φύγει , αν δεν είναι παράσιτο .

Απο εδώ και πέρα θα πρέπει να ξεκεινήσεις και καμιά αλλαγή νερού .

Το μια τσιμπιά τροφή που μας λές δεν μας λέει τίποτα γιατί δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε εμείς πόση τροφή θέλουν τα ψάρια σου .

Το μέτρο σου θα πρέπει να το αλλάξεις και να πας με το χρόνο .

Η ποσότητα της τροφής που βάζεις στο ενυδρείο θα πρέπει να καταναλώνετε σε ενα λεπτό αν μπορείς να κάνεις πολλά ( 5-8 ) ταίσματα την ημέρα , αν κάνεις δύο ταίσματα σε τρία λεπτά .

Για τώρα που έχεις το πρόβλημα για αυτή την εβδομάδα 3 ταίσματα της εβδομάδος θα είναι εμποτισμένη η τροφή με βιταμίνες , την επόμενη εβδομάδα 2 την επόμενη 1 ή ότι σου γράφουν οι βιταμίνες που θα πάρεις .

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία δεν φαίνετε το σπυρί , αλλα νομίζω πως ξέρω τι συμβαίνει .

Καλό τάισμα , βιταμίνες στη τροφή και πιστεύω οτι θα φύγει , αν δεν είναι παράσιτο .

Απο εδώ και πέρα θα πρέπει να ξεκεινήσεις και καμιά αλλαγή νερού .

Το μια τσιμπιά τροφή που μας λές δεν μας λέει τίποτα γιατί δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε εμείς πόση τροφή θέλουν τα ψάρια σου .

Το μέτρο σου θα πρέπει να το αλλάξεις και να πας με το χρόνο .

Η ποσότητα της τροφής που βάζεις στο ενυδρείο θα πρέπει να καταναλώνετε σε ενα λεπτό αν μπορείς να κάνεις πολλά ( 5-8 ) ταίσματα την ημέρα , αν κάνεις δύο ταίσματα σε τρία λεπτά .

Για τώρα που έχεις το πρόβλημα για αυτή την εβδομάδα 3 ταίσματα της εβδομάδος θα είναι εμποτισμένη η τροφή με βιταμίνες , την επόμενη εβδομάδα 2 την επόμενη 1 ή ότι σου γράφουν οι βιταμίνες που θα πάρεις .

Τι ειναι αυτο Σταματη; Εγω δεν βλεπω κατι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.Σας ανεβάζω και αλλες δύο φωτογραφίες για να δείτε καλύτερα τι εννοώ.

post-59906-0-14351500-1415042877_thumb.jpg

post-59906-0-64551400-1415042902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα οτι η χήρα με το πρόβλημα έχει βγάλει και άλλα 3 μαύρα μπαλάκια μικρά στο ραχιαίο πτερύγιο.Τι μπορεί να είναι;Εγώ σήμερα θα πάρω και βιταμίνες να τους βάλω αλλα φοβάμαι μην είναι τίποτα άλλο και έχουν πρόβλημα και τα υπόλοιπα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πλακωνονται? Με τα γκουραμι πως τα πανε?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που έβαλα τα gurami, οι χήρες και πιο πολύ τα ινδιανάκια τα κυνηγούσαν.Αυτό όμως κράτησε το πολύ 2 μέρες,μετά ηρέμησαν.Είναι μαζί κοντά 2 βδομάδες τώρα και δεν παρατηρώ να κηνυγιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και άλλες φωτό από τα ψάρια (άν γίνετε να φαίνονται τα "σπυριά" από τα πτερύγια).

Από αυτά που βλέπω και από τα λεγόμενα σου ότι πολαπλασιάζονται, θεωρητικά είναι κύστες.Θα πρέπει όμως να το επιβεβαιώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε έτσι ώστε να μπορέσουμε να προτείνουμε κάποια θεραπεία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προσπάθησα να βγάλω μερικές φωτό που να είναι πιο εμφανή τα σπυράκια γιατί είναι μικρά.Είναι στη βάση του πτερυγίου.

post-59906-0-03348200-1415112206_thumb.jpg

post-59906-0-04492300-1415112227_thumb.jpg

post-59906-0-83792600-1415112249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που έβαλα τα gurami, οι χήρες και πιο πολύ τα ινδιανάκια τα κυνηγούσαν.Αυτό όμως κράτησε το πολύ 2 μέρες,μετά ηρέμησαν.Είναι μαζί κοντά 2 βδομάδες τώρα και δεν παρατηρώ να κηνυγιούνται.

Ασχετο με το θεμα που εχεις εδω,αλλα να ξερεις οτι τα ινδιανακια και οι χηρες,θα ταραξουν τις κεραιες απο τα γκουραμι σου..

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι "Diplopstomiasis".

Έχεις κάποιο αντίστοιχο φάρμακο διαθέσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το θεμα που εχεις εδω,αλλα να ξερεις οτι τα ινδιανακια και οι χηρες,θα ταραξουν τις κεραιες απο τα γκουραμι σου..

Πιστεύεις δηλαδή οτι τα gurami θα είναι στρεσσαρισμένα και δεν θα βρίσκουν ηρεμία;Εκανα λάθος που τα έβαλα μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι "Diplopstomiasis".

Έχεις κάποιο αντίστοιχο φάρμακο διαθέσιμο?

Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σου,δεν έχω τίποτα απο φάρμακα αλλα αν ξέρεις εσύ να μου προτείνεις θα πάω να πάρω.Δεν ξέρω καν τι είναι αυτή η ασθένεια και απο τι προήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δηλαδή οτι τα gurami θα είναι στρεσσαρισμένα και δεν θα βρίσκουν ηρεμία;Εκανα λάθος που τα έβαλα μαζι;

Και τα 2 αυτα ειδη,εχουν την κακη συνηθεια να τσιμπουν τα μεγαλα πτερυγια αλλα και τις κεραιες των αλλων ψαριων και δεν πρεπει να μπαινουν με τετοια ψαρια μαζι.

Διαβασε παρακατω τα προφιλ τους και θα καταλαβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/37781-gymnocorymbus-ternetzi-boulenger-1895/

http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 αυτα ειδη,εχουν την κακη συνηθεια να τσιμπουν τα μεγαλα πτερυγια αλλα και τις κεραιες των αλλων ψαριων και δεν πρεπει να μπαινουν με τετοια ψαρια μαζι.

Διαβασε παρακατω τα προφιλ τους και θα καταλαβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/37781-gymnocorymbus-ternetzi-boulenger-1895/

http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

Επειδή μου αρέσουν τα gurami( και σαν αρχάριος και προφανός αδιάβαστος κανω σημαντικά λάθη) πιστεύεις ότι αν έδινα τα ινδιανάκια και τις χήρες και έβαζα κι άλλους ροδόστομους και καρδινάλιους θα ήταν καλύτερα;Ρωτάω και κινδυνεύω να βγώ εκτός θέματος που είναι η διάγνωση και θεραπεία της χηρας,αλλα θα ήθελα να ξέρω για το μέλλον πως να κινηθώ.Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για μενα ειναι λαθος να εχεις τοσα πολλα κοπαδοψαρα σε 150 λιτρα.

Εγω θα κρατουσα τα γκουραμι,τα οποια για να ειναι σωστα θα πρεπει να ειναι χαρεμι και θα κραταγα ενα κοπαδοψαρο απο ροδοστομα η καρδιναλιους σε μεγαλο αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να λύσω το παρόν πρόβλημα και αν τα καταφέρω θα μελετήσω καλύτερα τα gurami και τους ροδόστομους που μου αρέσουν για να κάνω κανα κοπάδι και να είναι αρμονικά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...