Jump to content

Προβλημα Σε Pangasius


Recommended Posts

δυστηχως δεν εχω πολλα στοιχεια να σας δωσω ολα ξεκινησαν με αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/97686-90eeona-ccoaiaa-aiceaaea/ και τωρα το ψαρι δεν κολυμπαει δεν τρωει ,γυριζει αναποδα κατακορυφα και δεν αντιδρα!

Θα πρεπει να παω αυριο να μετρησω νερο και να σας δωσω πληροφοριες αλλα μεχρι τοτε υπαρχει κατι που να του πω να κανει ? Ειναι νυκτικη κυστη?και γτ να εγινε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα πει και πριν χωρις να εχω μεγαλη πειρα η να γνωριζω ακριβως τι εχει το ψαρι.Ειχε προσαρμοστει στις συνθηκες.Επρεπε να κανετε στιαδιακες και συχνες αλλαγες νερου πρωτα και μετα απο αρκετες μερες να το ξεστησετε.

Link to comment
Share on other sites

σορυ για τις φωτο τωρα μου τις εστειλε και στεναχωρηθηκα διπλα της βαζω καθαρα για βοηθεια ..

Edit : διεγραψα τις φωτο δεν υπαρχει λογος να βλεπουμε κατι τετοιο!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να απαντησετε ,δεν προλαβαμε,γτ τοσο γρηγορα....!?!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα...

Αν και δεν εχει νοημα,ψαχνωντας στο ιντερνετ για την νηκτικη κυστη βρηκα αυτο που ισως και να ειναι εδω η αιτια.

"Μια από τις αιτίες που διαφεύγει από το πολύ κόσμο, ρίχνοντας την ευθύνη στο τρόπο λήψης της τροφής είναι η βακτηριακή ή προερχόμενη από ιό μόλυνση όπου προκαλεί πύκνωση στην νηκτική κίστη, παρεμποδίζοντας κατά συνέπεια τη μεταφορά αέρα στο σάκο ή προκαλεί τη μειωμένη ελαστικότητα του."

Καποια μολυνση απο το ανακατεμα του βυθου με τοση μπιχλα που ειχε ή κατι τετοιο ισως ειναι πιθανο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ασθένεια της νηκτικης κύστης ουσιαστικά πρόκειται για σύμπτωμα ασθενειών η επειδή καταπίνουν αέρα. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο, προερχεται και απο βακτηρια κτλ οπως λεει και ο argy και γιαυτο και καμια φορα χορηγουμε αντιβιωτικα και αντιβακτηριδιακα! Ομως θα ειχε δειξει καποια σημαδια νηκτικης κυστης!

Εμενα για τοσο γρηγορα, μου φαινεται για καποια δηλητηριαση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή είστε? Το ρωτάω γιατί πρόσφατα με τις βροχές και τις πλημμύρες, υπάρχει πιθανότητα το νερό που χρησιμοποιήσατε για την αλλαγή να μήν είναι και πολύ φυσιολογικό. Είχα διαβάσει κάποια στιγμή σε φόρουμ εξωτερικού (δε θυμάμαι τώρα ποιο για να βάλω λίνκ) για περιπτώσεις που έκαναν αλλαγή και μετά απο λίγο όλα τα ψάρια ήταν ανάποδα. Οι άνθρωποι που το είχαν ψάξει λίγο παραπάνω κατέληξαν να μάθουν ότι λόγω πλημμυρών ή βλάβης στο δίκτυο, η εταιρεία νερού ρίχνει τα κέρατα της σε χημικά στο νερό για να καθαρίσει απο τα χώματα και απο διάφορα ξένα σώματα που είχαν μπεί στις σωλήνες υδροδότησης, που ναι μεν για τον άνθρωπο είναι οκ, αλλά για τα ψαράκια μας όχι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μενουμε κοντα ,στα λιοσια βρισκεται το ψαρι και οταν πηγα και μετρησα το νερο ηταν 8

Ρε παιδια τοσο γρηγορα ομως?

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο φιλος σταματης ειχε γραψει μια πολυ ενδριαφερουσα ιστορια που του ετυχε στη κερκυρα εαν θυμαμαι καλα και φαινεται να ταιριαζει με τη δικη σου. Αν μορουσε να μας διαφωτισει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...