Jump to content

Ροη Φιλτρου Γενικα


giorgosmarios

Recommended Posts

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

Ασχετα τη ειδος ψαριων εχουμε ( να θελουν χαμηλη ροη η ψηλη ), υπαρχει περιπτωση εχοντας ψηλη ροη η βιολογια μας

( βακτηρια ) να μην προλαβαινουν να κανουν τη δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

Ασχετα τη ειδος ψαριων εχουμε ( να θελουν χαμηλη ροη η ψηλη ), υπαρχει περιπτωση εχοντας ψηλη ροη η βιολογια μας

( βακτηρια ) να μην προλαβαινουν να κανουν τη δουλεια τους.

Οχι δεν υπαρχει τέτοιο θεμα. Μεσα στα λογικα όρια που ξέρουμε, οσο περισσότερη ροη τοσο ποιο πολυ υλικο να περασει απο τα οποια βιολογικά υλικα μας.

Σιγουρα οι ροες που μπορει να εχουμε στο ενυδρειο η σε καποιο φίλτρο ειναι σημαντικά χαμηλωτερες απο ενα ποτάμι π.χ. με μονιμη ροη, η τα δυνατά ρεύματα της θάλασσας.

Απλα πια παμε παραδοσιακά σε μεγαλύτερη ροη σε φίλτρο ειναι καλυτερα διοτι περνάει ποιο πολυ νερο να φιλτράρει. Αν τωρα αφαιρέσεις ροη υπαρχει κίνδυνος να μην εχει αρκετή ροη άρα και οξυγόνωση άρα και αποδοση.

Μην ξεχνάμε οτι τα ποιο αποδοτικα βιολογικά φίλτρα μετα τα sand bed (φίλτρα άμμου) ειναι τα trickle filters η αλλιως τα φίλτρα wet/dry. Δεν θυμάμαι στα ελληνικά τα ονόματα τους αλλα ειναι αυτα που εχω στην φωτογραφια. Σε αυτα που ποτε δεν ειναι εντελως μεσα στο νερο το νερο τρέχει οσο η βαρύτητα του επιτρέπει, και με την μίξη με τον αέρα και το παραπανω οξυγόνο που εχει το νερο, πιάνει αποδοση απιστευτη!

post-5-0-18261400-1415081679_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει τέτοιο θεμα. Μεσα στα λογικα όρια που ξέρουμε, οσο περισσότερη ροη τοσο ποιο πολυ υλικο να περασει απο τα οποια βιολογικά υλικα μας.

Σιγουρα οι ροες που μπορει να εχουμε στο ενυδρειο η σε καποιο φίλτρο ειναι σημαντικά χαμηλωτερες απο ενα ποτάμι π.χ. με μονιμη ροη, η τα δυνατά ρεύματα της θάλασσας.

Απλα πια παμε παραδοσιακά σε μεγαλύτερη ροη σε φίλτρο ειναι καλυτερα διοτι περνάει ποιο πολυ νερο να φιλτράρει. Αν τωρα αφαιρέσεις ροη υπαρχει κίνδυνος να μην εχει αρκετή ροη άρα και οξυγόνωση άρα και αποδοση.

Μην ξεχνάμε οτι τα ποιο αποδοτικα βιολογικά φίλτρα μετα τα sand bed (φίλτρα άμμου) ειναι τα trickle filters η αλλιως τα φίλτρα wet/dry. Δεν θυμάμαι στα ελληνικά τα ονόματα τους αλλα ειναι αυτα που εχω στην φωτογραφια. Σε αυτα που ποτε δεν ειναι εντελως μεσα στο νερο το νερο τρέχει οσο η βαρύτητα του επιτρέπει, και με την μίξη με τον αέρα και το παραπανω οξυγόνο που εχει το νερο, πιάνει αποδοση απιστευτη!

Να υποθεσουμε λοιπον οτι το ζητουμενο μας ειναι αυτο για να εχουμε αποδοση στη βιολογια μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος όμως τα βακτήρια που καταναλώνουν τα νιτρικά είναι τα τελευταία στην σειρά και για να πετύχουμε την βιολογική διάσπαση των νιτρικών ή θέλουμε μεγάάάάάάάάάάάάάάλο κάδο ή πολύ αργή ροή ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος .

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρωδη μηπως θελεις να πεις? Τα νιτρικα δεν τα τρωει κανενα βακτηριο.Τα φυτα τρεφονται με αυτα και αν ειναι παραπανω κανουμε αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

ATS. Μέτριο για το θαλλασινο, τέλειο ομως για το γλυκό. Τραβαει νιτρικα και φωσφωρικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

ATS. Μέτριο για το θαλλασινο, τέλειο ομως για το γλυκό. Τραβαει νιτρικα και φωσφωρικα. ;)

Ποιο αναλυτικα? Τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρωδη μηπως θελεις να πεις? Τα νιτρικα δεν τα τρωει κανενα βακτηριο.Τα φυτα τρεφονται με αυτα και αν ειναι παραπανω κανουμε αλλαγες νερου.

Όχι φίλε μου τα νιτρικά εννοώ απλά κάτι είχα διαβάσει παλιότερα αλλά τώρα δεν το βρίσκω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρωδη μηπως θελεις να πεις? Τα νιτρικα δεν τα τρωει κανενα βακτηριο.Τα φυτα τρεφονται με αυτα και αν ειναι παραπανω κανουμε αλλαγες νερου.

Υπαρχουν βακτηρια τα οποια τρωνε και τα νιτρικα, η διαδιασια λεγεται απονιτροποιηση.,,,

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε κανενα λινκ ρε παιδια να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι..

Link to comment
Share on other sites

Τα απονιτροποίητικα βακτήρια ειναι εξαιρετικα δυσκολο να τα χειριστής. Υπαρχουν καποια φίλτρα, οι λεγόμενοι απονιτρικοποιητες ή denitrators. Υπαρχουν πολλα χρονια στο χομπι, ειδικα παλαιωτερα οταν δεν υπηρχαν αλλες επιλογες ή γνωση, σημερα ειναι οι λεγόμενοι δεινόσαυροι, τοσο ξεπερασμένοι.

Φίλτρο άλγης ή φίλτρο άλγης κάθετης ροης ειναι η ορολογία για το ΑΤS.

ATS ή Algae Turf Scrubber ή Φιλτρο Άλγης κτλ.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96510-diy-ats/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95868-diy-ats-by-akridas66-for-aquazone-only-heheheee-;/

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει τόση ενδιαφερων εξέλιξη το ολο θεμα και δεν εχει καποια απαντηση; Ντροπή... :P

Link to comment
Share on other sites

Μαριε τα αρθρα που εχεις ανεβασει ειναι πολυ κατατοπιστικα.

Αρκετοι απο εμας εχει τυχει και τα εχουν διαβασει, αλλοι τα εχουν πραξει και πιστευω περισσοτερο στο θαλασσινο.

Στο θαλασσινο εχουν ενα ατου παραπανω απο τους γλυκους ( το σαμπ ).

Δεν λεω οτι η ροη του θεματος μας εδωσε ενα συν στη γνωση μας.

Το ερωτημα ομως ηταν, αν η ροη επηρεαζει τη βιολογια μας.

Οχι δεν υπαρχει τέτοιο θεμα. Μεσα στα λογικα όρια που ξέρουμε, οσο περισσότερη ροη τοσο ποιο πολυ υλικο να περασει απο τα οποια βιολογικά υλικα μας.

Σιγουρα οι ροες που μπορει να εχουμε στο ενυδρειο η σε καποιο φίλτρο ειναι σημαντικά χαμηλωτερες απο ενα ποτάμι π.χ. με μονιμη ροη, η τα δυνατά ρεύματα της θάλασσας.

Απλα πια παμε παραδοσιακά σε μεγαλύτερη ροη σε φίλτρο ειναι καλυτερα διοτι περνάει ποιο πολυ νερο να φιλτράρει. Αν τωρα αφαιρέσεις ροη υπαρχει κίνδυνος να μην εχει αρκετή ροη άρα και οξυγόνωση άρα και αποδοση.

Μην ξεχνάμε οτι τα ποιο αποδοτικα βιολογικά φίλτρα μετα τα sand bed (φίλτρα άμμου) ειναι τα trickle filters η αλλιως τα φίλτρα wet/dry. Δεν θυμάμαι στα ελληνικά τα ονόματα τους αλλα ειναι αυτα που εχω στην φωτογραφια. Σε αυτα που ποτε δεν ειναι εντελως μεσα στο νερο το νερο τρέχει οσο η βαρύτητα του επιτρέπει, και με την μίξη με τον αέρα και το παραπανω οξυγόνο που εχει το νερο, πιάνει αποδοση απιστευτη!

Ισως πιστευω οτι εδω δωθηκε μια απαντηση.

Λοιπων οταν γινεται αναφορα οτι το χ ψαρι θελει χαμηλη ροη θα εχουμε θεμα οξυγονωσεις τις βιολογια του?

Link to comment
Share on other sites

Μαριε τα αρθρα που εχεις ανεβασει ειναι πολυ κατατοπιστικα.

Αρκετοι απο εμας εχει τυχει και τα εχουν διαβασει, αλλοι τα εχουν πραξει και πιστευω περισσοτερο στο θαλασσινο.

Στο θαλασσινο εχουν ενα ατου παραπανω απο τους γλυκους ( το σαμπ ).

Δεν λεω οτι η ροη του θεματος μας εδωσε ενα συν στη γνωση μας.

Το ερωτημα ομως ηταν, αν η ροη επηρεαζει τη βιολογια μας.

Ισως πιστευω οτι εδω δωθηκε μια απαντηση.

Λοιπων οταν γινεται αναφορα οτι το χ ψαρι θελει χαμηλη ροη θα εχουμε θεμα οξυγονωσεις τις βιολογια του?

Αν πρόσεξες ο Φώτης (fotisgt) το έβαλε στο κύριος ενυδρειο.. Δες το καλυτερα :)

Για το αλλο θεμα βαζεις spaybar και τέρμα τα βάσανα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες ο Φώτης (fotisgt) το έβαλε στο κύριος ενυδρειο.. Δες το καλυτερα :)

Για το αλλο θεμα βαζεις spaybar και τέρμα τα βάσανα σου.

Αναφερωμαι για τους περισσοτερους.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερωμαι για τους περισσοτερους.

Εδω αναφερωμαι οτι ειναι μια εξαιρετικη λυση για το γλυκό και όποιον πιάνουν τα χερια του. Αν δεν εχεις sump, μπορεις πολυ άνετα και ευκολα πανω. Δεν θες να σου φάει 15x15x5 ποντους απο το ενυδρειο; Δεν το βαζεις καθολου.

Παρόλο που το εχω δει να κατασκευάζεται σε αλμυρό νερο αρκετες φορες, σε γλυκό νερο δεν το εχω δει ποτε! Γιατι ρε παιδια, ειναι απιστευτο εργαλείο και ειναι τέλειο για το γλυκό νερο και μικρο σε μέγεθος. Πραγματικα λυνει τα χερια στο θεμα τάισμα σε ενα ενυδρειο...

(Περα του οτι βοηθάει και στη βιολογία, αφου απορροφάει αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικα περα απο τα φωσφωρικα.. Οχι, καφε δεν κανει! :) )

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι γλυκοι εχουν φυτα στο ενυδρειο και απ'οτι καταλαβα αυτο το πραμα δεν θα αφησει τιποτα για να τραφουνε τα φυτα,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι γλυκοι εχουν φυτα στο ενυδρειο και απ'οτι καταλαβα αυτο το πραμα δεν θα αφησει τιποτα για να τραφουνε τα φυτα,ετσι δεν ειναι?

Οχι, εξαρτάται την ένταση που θα το τρέξεις και πως θα το στήσεις έξ αρχης

Link to comment
Share on other sites

Εδω αναφερωμαι οτι ειναι μια εξαιρετικη λυση για το γλυκό και όποιον πιάνουν τα χερια του. Αν δεν εχεις sump, μπορεις πολυ άνετα και ευκολα πανω. Δεν θες να σου φάει 15x15x5 ποντους απο το ενυδρειο; Δεν το βαζεις καθολου.

Παρόλο που το εχω δει να κατασκευάζεται σε αλμυρό νερο αρκετες φορες, σε γλυκό νερο δεν το εχω δει ποτε! Γιατι ρε παιδια, ειναι απιστευτο εργαλείο και ειναι τέλειο για το γλυκό νερο και μικρο σε μέγεθος. Πραγματικα λυνει τα χερια στο θεμα τάισμα σε ενα ενυδρειο...

(Περα του οτι βοηθάει και στη βιολογία, αφου απορροφάει αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικα περα απο τα φωσφωρικα.. Οχι, καφε δεν κανει! :) )

Μαριε μου σου εξηγησα ποιο πανω για ποιο λογο δεν το εχει βαλει κανεις στο γλυκο.

Μπορει και κανει ολ αυτα που λες και να ειναι ευεργετικο,αλλα ειναι καθαρα αισθητικο!

Link to comment
Share on other sites

Μαριε μου σου εξηγησα ποιο πανω για ποιο λογο δεν το εχει βαλει κανεις στο γλυκο.

Μπορει και κανει ολ αυτα που λες και να ειναι ευεργετικο,αλλα ειναι καθαρα αισθητικο!

Δεν ειδα πανω κατι που να αναφέρει το αισθητικό μερος. Δημήτρη εχουμε συζητηση αρκετες φορες για την ιδεα αυτη που πιστευω πολυ για το γλυκό. Και με ρώταγες λεπτομερειες που μονο με βιντεο μπορουσα να σου δείξω. Εδω εχω ολες τις πληροφοριες που θελεις.

Δεν μπορω να δεχτώ οτι μονο οι θαλλασινοι για να κανουν την ζωη τους ποιο εύκολη κανουν γενικα ποιο πολλες κατασκευές. Φαντασία να εχεις και το βαζεις όπου θελεις. Απο πανω, απο κατω, μεσα ή έξω. Μεχρι και στην επιστροφή απο το εξωτερικό φίλτρο μπορεις να κανεις θαυματα.

Και η αποδείξη θα ελθει οταν φτιάξω πρωτα ο θεός το δικο μου γλυκό ενυδρειο, που θα φτιάξω και ενα τέτοιο φίλτρο. Δεν θα ξανα αναφερθώ σε αυτο αφου δεν το βλέπετε θετικά :) .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα πανω κατι που να αναφέρει το αισθητικό μερος.Εγω το αναφερα το αισθητικο, οτι ισως γι αυτο το λογο δεν το κανουμε στο γλυκο. Δημήτρη εχουμε συζητηση αρκετες φορες για την ιδεα αυτη που πιστευω πολυ για το γλυκό. Και με ρώταγες λεπτομερειες που μονο με βιντεο μπορουσα να σου δείξω. Εδω εχω ολες τις πληροφοριες που θελεις.Σου αναφερα οτι τα βιντεο ειναι πολυ αναλυτικα και προσωπικα την

πατεντα του Φωτη την εχω δει.

Δεν μπορω να δεχτώ οτι μονο οι θαλλασινοι για να κανουν την ζωη τους ποιο εύκολη κανουν γενικα ποιο πολλες κατασκευές.Η αναφορα η δικη μου ηταν οτι στο θαλασσινο εχουν το ατου του σαμπ. Φαντασία να εχεις και το βαζεις όπου θελεις. Απο πανω, απο κατω, μεσα ή έξω. Μεχρι και στην επιστροφή απο το εξωτερικό φίλτρο μπορεις να κανεις θαυματα.

Και η αποδείξη θα ελθει οταν φτιάξω πρωτα ο θεός το δικο μου γλυκό ενυδρειο, που θα φτιάξω και ενα τέτοιο φίλτρο.Την αποδειξη τη δικη μου το ξερεις και ειδη την εχω καταθεση με το φιλτρο που εχω φτιαξει. Δεν θα ξανα αναφερθώ σε αυτο αφου δεν το βλέπετε θετικά :) .Ποιος σου ειπε οτι δεν το βλεπουμε θετικα

.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...