Jump to content

Βιοφίλμ


jpavly

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω παρατηρήσει τις 2 τελευταίες ημέρες μεγάλη συγκέντρωση βιοφίλμ στο ενυδρείο μου.

Έχω εδώ και καιρό, αλλά πολύ λίγο σε σημείο που δεν με απασχολούσε. Χθες και σήμερα είναι πολύ πιο έντονο το φαινόμενο και αναρωτιέμαι γιατί.

Προχθές εγκατέστησα δεύτερη λάμπα στο ενυδρείο μου αν παίζει κάποιο ρόλο και η μεγάλη ανατάραξη δεν πολυπαίζει λόγω μονομάχου.

Μία μέρα πριν τη λάμπα είχα μαζέψει το περισσότερο με χαρτοπετσέτα.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Φτου, θα δοκιμάσω να γυρίσω το spray bar για 1-2 ώρες να δω πως θα πάει, ελπίζω να μην πάθει τίποτα ο μονομάχος.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε το οσο πιο ψηλα μπορεις στην επιφανεια αν το ενυδριο ειναι μικρο σε κανα δυορο εχεις καθαρισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα δεν παίζει κανένα ρόλο στην εμφάνιση της συγκεκριμένης άλγης.

Έχεις παρατηρήσει μήπως καμιά τροφή βγάζει τίποτα περίεργο και βοηθάει στην ανάπτυξη του ?

Προσπάθησε να αυξησεις την ανάταραξη της επιφάνεις όσο μπορείς και να κάνεις πιο συχνές αλλαγές για να το

βοηθήσεις να εξαφανιστεί.

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη ρίξε μια ματιά

Επιφανειακή Μεμβράνη (Βιοφιλμ)

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει το άρθρο ευχαριστώ.

Ευτυχώς δεν έχει να κάνει με την λάμπα.

Από τροφή ίσως παίζει ρόλο η προσθήκη των bloodworms στο διαιτολόγιο, τα δίνω 2 φορές τη βδομάδα.

Αύριο θα αυξήσω την ανατάραξη να δω τι θα γίνει.

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη η τροφη ειναι.Ελλατωσε το ταισμα και τσεκαρε τις τροφες,ισως φταιει καποια συγκεκριμενη ή απλα ταιζεις πολυ.Με δυο πελετ φαντασου ανα δυο μερες θα ειναι κομπλε,δεν χρειαζεται παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...